ایرانگردی

زیباترین شهرهای استان گیلان کدامند | معرفی دیدنی های گیلان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

استان گیلان یکی از قطب های گردشگری کشور است که دارای طبیعت سرسبز، جنگل های هیرکانی، سواحل خوش آب و هوا، رودخانه ها و تالاب های زیبا، روستاها و شهرهای تاریخی و فرهنگی، غذاها و صنایع دستی متنوع و مردمان مهمان نواز است. برای سفر به شمال پیشنهاد می کنیم با زیباترین شهرهای استان گیلان آشنا باشید تا بتوانید سفری عالی و خاطره انگیز داشته باشید و مقصد خود را براساس بهترین مکان ها انتخاب کنید.

املش یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان

املش یکی از شهرهای قدیمی و گردشگری استان گیلان است که دارای طبیعت سرسبز، آب و هوای معتدل، جاذبه های تاریخی و فرهنگی، صنایع دستی و غذاهای محلی خوشمزه است.

این شهر در فاصله ۷۵ کیلومتری رشت در شرق استان گیلان واقع شده است و به سه منطقه کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم می شود. از جاذبه های طبیعی این شهر می توان به تالاب زریب جار، چشمه آب معدنی لوزان، روستای بلوردکان، روستای تابستان نشین و … اشاره کرد.

از جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهر می توان به قلعه رودخان، معبد آتشکده، بازارچه مرزی، بازار فومن و … اشاره کرد. برخی از صنایع دستی و غذاهای محلی این شهر می توان به کولاچ فومن، رشته پلو، سیرابی، قالیچه، چادرشب و … اشاره کرد.

بندر انزلی یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان

بندر انزلی یکی از قطب های گردشگری، اقتصادی و ورزشی کشور است که دارای طبیعت سرسبز، جنگل های هیرکانی، سواحل خوش آب و هوا، تالاب انزلی، رودخانه ها و تالاب های زیبا، روستاها و شهرهای تاریخی و فرهنگی، صنایع دستی و غذاهای محلی خوشمزه و مردمان مهمان نواز است.

بندر انزلی در جنوب غربی استان گیلان و در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. این شهر به دلیل موقعیت بندرگاهی و پرباران بودن، اروپای کوچک نامیده می شود

برخی از جاذبه های دیدنی بندر انزلی عبارتند از:

تالاب انزلی

تالاب انزلی یک دریاچه ساحلی یا تالاب است که در دریای خزر و در شهر بندر انزلی قرار دارد. این تالاب زیستگاه بیش از صد گونه پرنده بومی و مهاجر، ۵۰ گونه ماهی و گونه های گیاهی شاخص تالاب مانند لاله تالابی و نیلوفرآبی است. با سفر با قایق روی تالاب می توانید از مناظر طبیعی خیره کننده، پرندگان رنگین و نورپردازی شبانه لذت ببرید.

حتما بخوانید:   معرفی کامل و تاریخچه شهر قم

برج ساعت

برج ساعت ۲۸ متری بندر انزلی چشم نوازترین نقطه شهر است که در سال ۱۱۹۴ شمسی به دستور خسروخان گرجي حاکم گيلان ساخته شده است. هدف از ساخت این برج دیده بانی از دريا و همچنين فانوس دريایی بود. در حال حاضر، بخش پایین برج به عنوان موزه تاريخی و فضای نمایشگاهی استفاده مي شود.

اسکله غازيان

اسکله غازيان يكي از قديمي ترين سكوهای بارگيری كشور است كه  در سال ۱۳۰۵ شمسی توسط شركت غازيان انگليس ساخته شده است. این اسکله دارای طول ۱۰۰۰ متر و عرض ۱۵ متر است و در آن چندین ساختمان تاریخی وجود دارد. این اسکله به عنوان یکی از مهم ترین نقاط تاریخی و گردشگری بندر انزلی شناخته می شود.

پارک جنگلی بندر انزلی

 پارک جنگلی بندر انزلی يكی از بزرگترين پارك های جنگلی كشور است كه در مساحت ۲۰ هكتاری در جنوب شهر قرار دارد. این پارک دارای جنگل های انبوه، چشمه ها، آبشارها، پل های چوبی، تاب و سرسره های بزرگ، تالاب کوچک، منطقه بازی کودکان، رستوران و کافی شاپ است. این پارک مکان مناسبی برای تفریح و استراحت خانوادگی می باشد.

صومعه سرا شهر زیبای گیلان

صومعه سرا یکی از شهرهای قدیمی و گردشگری استان گیلان است که دارای طبیعت سرسبز، جنگل های هیرکانی، تالاب های زیبا، روستاها و بناهای تاریخی و فرهنگی، صنایع دستی و غذاهای محلی خوشمزه است.

این شهر در فاصله ۲۸ کیلومتری رشت در شرق استان گیلان واقع شده است و به عنوان خاستگاه ابریشم معروف است.

نام این شهر از نام شیخ عبدالله صومعه ای، عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری، گرفته شده است. مردمان صومعه سرا به زبان گیلکی یا بیه پس صحبت می کنند.

صومعه سرا

 

برخی از جاذبه های دیدنی صومعه سرا عبارتند از:

تالاب سلکه

تالاب سلکه یک تالاب ساحلی در دریای خزر است که در جنوب شهر صومعه سرا قرار دارد. این تالاب زیستگاه بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر، ماهی ها، خزندگان و گونه های گیاهی مانند لاله تالابی و نیلوفرآبی است. با قایق رانی روی تالاب می توانید از مناظر طبیعی خیره کننده، پرندگان رنگین و نورپردازی شبانه لذت ببرید.

روستای گسکر

روستای گسکر یک روستای تاريخی در شمال غربی شهرستان صومعه سرا است که دارای آثار باستانی متعددی مانند مناره بازار، پل خشتی و … است. این روستا به دليل دارا بودن مناظر طبيعی فوق العاده، جذابيت های فراوانی برای گردشگران دارد.

حتما بخوانید:   ماسوله کجاست ؟ مناطق دیدنی ماسوله

روستای کسما

روستای کسما ۳ کيلومتري شمال غربی شهر صومعه سرا قرار دارد و دارای حمام صدساله، بقعه حضورات، پل تاريخی و … است. این روستا به خصوص در فصل بهار به دلیل رویش شکوفه های توت فرنگی بسیار زیبا و دیدنی است.

لنگرود شهر زیبای گیلان

لنگرود یکی از شهرهای قدیمی و گردشگری استان گیلان است که دارای طبیعت سرسبز، جنگل های هیرکانی، سواحل خوش آب و هوا، تالاب های زیبا، روستاها و بناهای تاریخی و فرهنگی، صنایع دستی و غذاهای محلی خوشمزه است.

این شهر در شرق استان گیلان و در فاصله ۶۰ کیلومتری رشت قرار دارد. نام لنگرود از تلفیق دو کلمه لنگر و رود به وجود آمده است که به معنی سکون و آرامش است.

برخی از جاذبه های دیدنی لنگرود عبارتند از:

دریاچه کومله

دریاچه کومله یک دریاچه ساحلی در دریای خزر است که در جنوب روستای کومله قرار دارد. این دریاچه از ۳ آبگیر مجزا تشکیل شده است و بزرگترین آن حدود ۴۰۰ متر عرض و ۱ کیلومتر طول دارد.

این دریاچه زیستگاه بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر، ماهی ها، خزندگان و گونه های گیاهی مانند نیلوفرآبی است. با قایق رانی روی دریاچه می توانید از مناظر طبیعی خیره کننده، پرندگان رنگین و نورپردازی شبانه لذت ببرید.

پل خشتی

پل خشتی ۱۵۰ متری لنگرود يكی از قديمی ترين پل های كشور است که در سال ۱۲۵۰ شمسي به دستور حسين خان منجم باشی ساخته شده است.

این پل دارای ۱۱ قوس خشتی است که بالاترين قوس آن حدود ۱۰ متر از سطح رودخانه لنگرود فاصله دارد. این پل به عنوان یک نقطه تاريخی و فرهنگی بسيار مورد توجه قرار می گيرد.

پل خشتی

روستای بلوردکان

روستای بلوردکان ۱۵ کیلومتری شمال غربی لنگرود واقع شده است و دارای مناظر طبیعی فوق العاده، جنگل های انبوه، چشمه ها، آبشارها، پل های چوبی و … است. این روستا به دلیل داشتن باغات چای، برنج و میوه به عنوان بهشت سرسبز لنگرود شهرت دارد.

آستانه اشرفیه شهر زیبای گیلان

از جمله زیباترین شهرهای استان گیلان آستانه اشرفیه است که یکی از شهرهای قدیمی و گردشگری استان گیلان می باشد و دارای طبیعت سرسبز، جنگل های هیرکانی، سواحل خوش آب و هوا، تالاب های زیبا، روستاها و بناهای تاریخی و فرهنگی، صنایع دستی و غذاهای محلی خوشمزه است.

این شهر در ۳۵ کیلومتری رشت و در شرق استان گیلان واقع شده است. نام این شهر از نام شیخ عبدالله صومعه ای، عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری، گرفته شده است.

همچنین این شهر سومین شهر مذهبی ایران بعد از مشهد و قم بوده و حرم مطهر سید جلال الدین اشرف، برادر امام رضا (ع) در این شهر قرار دارد.

حتما بخوانید:   بهترین مقاصد داخلی نوروز 1402 | عید 1402 کجا بریم؟

برخی از جاذبه های دیدنی آستانه اشرفیه عبارتند از:

پارک ساحلی کیاشهر

پارک ساحلی کیاشهر یک پارک جنگلی در ساحل دریای خزر است که در بندر کیاشهر قرار دارد. این پارک دارای مناظر طبیعی خیره کننده، جنگل های انبوه، تالاب بوجاق، پل چوبی، قایق سواری و … است. با قدم زدن در این پارک می توانید از تلاقی خشکی، جنگل و دریا لذت ببرید.

تالاب آستانه

تالاب آستانه یک تالاب ساحلی در دریای خزر است که در جنوب روستای کومله قرار دارد. این تالاب زیستگاه بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر، ماهی ها، خزندگان و گونه های گیاهی مانند نیلوفرآبی است. با قایق رانی روی تالاب میتوانید از مناظر طبیعی خیره کننده، پرندگان رنگین و نورپردازی شبانه لذت ببرید.

رشت زیباترین شهرهای استان گیلان

رشت مرکز استان گیلان و یکی زیباترین شهرهای استان گیلان و از پرجمعیت ترین شهرهای شمال کشور است. این شهر به عنوان پایتخت تاریخی گیلان و شهر باران های نقره ای شناخته می شود.

برخی از جاذبه های دیدنی رشت عبارتند از:

میدان شهرداری

میدان شهرداری رشت یکی از معروف ترین جاذبه های رشت است که در مرکز شهر قرار دارد. در این میدان ساختمان شهرداری و برج ساعت قدمت دارد که نماد شهر رشت محسوب می شود. این ساختمان با الهام از معماری نئوکلاسیک اروپا و به ویژه به سبک معماری ساختمان های سن پترزبورگ ساخته شده است.

میدان شهرداری رشت

سبزه میدان

سبزه میدان یکی از هسته های اصلی شهر رشت و محل مناسب برای آشنا شدن با زندگی روزمره مردم رشت است. در این خیابان با رفت و آمدهای مردم، افراد مشغول بازی شطرنج و دومینو و … دیدن خواهید کرد.

دریاچه سقالکسار

دریاچه سقالکسار یک دریاچه ساحلی در دریای خزر است که در ۱۵ کیلومتر جنوب غرب رشت قرار دارد. این دریاچه زیستگاه بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر، ماهی ها، خزندگان و گونه های گیاهی مثل نيلوفرآبی است. با قايق رانی روی درياچه می توانيد از مناظر طبيعی خيره كننده، پرندگان رنگين و نورپردازی شبانه لذت ببريد.

فومن یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان

فومن یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان است که در فاصله ۲۷ کیلومتری غرب رشت قرار دارد. این شهر به خاطر داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی مانند قلعه رودخان، منطقه حفاظت شده گشت رودخان، ماسوله و کلوچه فومن معروف است.

این شهر را به خاطر مجسمه های زیادی که در آن وجود دارد با نامِ شهر مجسمه ها نیز می شناسند. از زیبایی های دیگر این شهر می توان به وجود درختان چنار بسیار زیاد در خیابان های آن اشاره کرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

زیباترین شهرهای استان گیلان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

زیباترین شهرهای استان گیلان کدامند؟

امتیاز کاربر: 2.2 ( 3 نتایج)

نوشته های مشابه

2.9 7 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x