ایرانگردی

دریاچه ویستان کجاست | دریاچه بره سر رودبار

مسیر رودبار به بره سر | بهترین زمان سفر به دریاچه ویستان

یکی از دریاچه های زیبای استان گیلان دریاچه ویستان است که در دل کوه، دشت و جنگل های منطقه ویستان قرار دارد. دریاچه ویستان با چشم اندازهای طبیعی و بسیار بکر یکی از زیباترین شاهکارهای استان گیلان محسوب می شود. با وجود زیبایی بسیار زیاد در دریاچه ویستان سالانه افراد زیادی به عنوان گردشگر در این منطقه دیده می شوند. دریاچه ویستان با آب جاری ارتفاعات و چشمه های زیرزمینی و آب های سطحی پر شده است.

دریاچه ویستان

دریاچه ویستان دارای مسیری نسبتا سخت بوده ولی به دلیل بکر بودن منطقه سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این دریاچه به عنوان نگینی درخشان در میان جنگل و درختان واقع شده که رنگ نیلگون آن با رنگ های متفاوت همچون سبز درختان بلوط و راش ترکیب شده است.

دریاچه زیبای ویستان منظره طبیعی و تماشایی فوق العاده ای دارد که دیدن از این دریاچه ارزش سختی را دارد. برای رسیدن به این دریاچه زیبا راه های متعددی وجود دارد که با یک مسیریابی درست می توانید بدون هیچ مشکل به دریاچه ویستان برسید.

البته این دریاچه در تمامی فصول سال از زیبایی بسیار زیادی برخوردار است که گردشگران، برای گشت و گذار و تفریح می توانند به این منطقه زیبا سفر کنند.

موقعیت جغرافیایی دریاچه ویستان

دریاچه ویستان با نام های متعددی همچون بره سر، استخر بره سر و استخر ویستان شناخته شده است که جزء جاذبه های گردشگری و دیدنی استان گیلان محسوب می شود. این دریاچه در شهر بره سر و بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده است.

شهر بره سر در فاصله ۵۶ کیلومتری شهرستان رودبار قرار دارد که از شهر بره سر تا دریاچه ویستان نیز ۲ کیلومتر راه وجود دارد. زمانی که قصد دیدن این دریاچه از شهر رودبار را دارید، باید یک ساعت و نیم مسیر را طی کنید تا به این دریاچه زیبا برسید.

مسیر بره سر به دریاچه یک مسیر جنگلی و پر از سنگلاخ است که رسیدن به این دریاچه کمی سخت و خسته کننده به نظر می رسد. با وجود تمام سختی ها با رسیدن به این دریاچه بکر و زیبا تمامی خستگی راه از شما خارج می شود.

دریاچه ویستان چه ویژگی هایی دارد؟

دریاچه ویستان به دلیل موقعیت جغرافیایی فوق العاده خود سالانه از گردشگران زیادی پذیرایی می کند. این دریاچه در میان جنگل ها و دامنه های کوه واقع شده است که به دلیل چشم اندازهای زیبا از ویژگی های متعددی نیز برخوردار است.

در اطراف این دریاچه، جنگل ها، تپه ها و مراتع سرسبز دیده می شود که در یک سمت می توانید جنگل های درخت راش و در سمت دیگر تپه ها و مراتع زیادی را مشاهده کنید. این دریاچه دارای آب شیرین بوده که از آب های زیرزمینی و سطحی جاری می شود. این دریچه بکر و زیبا از زلزله مهیب رودبار تشکیل شده که با وجود زیبایی های متعدد ویژگی بسیار زیادی دارد. این دریاچه دارای ۴ هکتار وسعت و ۱۰۰ متر عمق نیز است و همچنین دریاچه ویستان در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از دریا واقع شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  جاهای دیدنی گلوگاه مازندران | راهنمای سفر به گلوگاه

این دریاچه در اکثر فصول سال پر آب بوده و سکوت و آرامش خاصی را در منطقه به وجود می آورد. با سکوت در این منطقه می توانید از وجود صدای پرندگان لذت ببرید و از منطقه بکر آن استفاده نمایید. آب و هوای دریاچه ویستان در اکثر اوقات بارانی و مه آلود است که سبب زیبایی خاصی در منطقه شده است.

بهترین زمان سفر به دریاچه ویستان

در اکثر فصل های سال این دریاچه از زیبایی فوق العاده ای برخوردار است که عاشقان طبیعت می توانند به این منطقه سفر کنند. در فصل بهار با رویش مجدد درختان در جنگل ها و مراتع اطراف دریاچه ویستان، چشم انداز زیبایی برای منطقه ایجاد می شود. در فصل بهار می توانید از آب و هوای خنک و بارانی و درختان سرسبز اطراف این دریاچه لذت ببرید.

معمولا در فصل تابستان اطراف این منطقه گرم است که اگر تحمل گرما را دارید، می توانید در فصل تابستان به این منطقه سفر کنید. در فصل پاییز به دلیل هزار رنگ شدن درختان، دریاچه ویستان زیبایی حیرت انگیزی دارد که با انعکاس تصویر درختان در آب زیبایی این منطقه بسیار افزایش پیدا می کند.

در فصل پاییز و زمستان به دلیل شرایط کوهستانی، آب و هوای آن بسیار سرد است. اگر قصد سفر به دریاچه ویستان را در فصل پاییز دارید بهتر است در اوایل ماه مهر به این منطقه سفر کنید تا از زیبایی های آن در فصل پاییز بهره مند گردید.

پوشش های گیاهی و جانوری دریاچه ویستان

دریاچه ویستان به دلیل دارا بودن آب شیرین برای جانوران و آبزیان بسیار مناسب است که زندگی را برای پرندگان و جانوران دیگر راحت تر خواهد کرد. در اطراف این دریاچه می توانید از گونه های جانوری و گیاهی زیادی لذت ببرید.

درختان بلوط، راش، ازگیل، زالزالک، بید، تمشک، گل های وحشی لاله، گلابی، سیب، گردو، شیرین بیان، گل گاوزبان و … جزء پوشش های گیاهی در این منطقه محسوب می شوند.

در مراتع و جنگل های اطراف این دریاچه می توانید گیاهان کمیابی همچون سوسن چلچراغ را مشاهده کنید که در تیر ماه این گیاه قابل رویش است. در اطراف دریاچه ویستان گونه های جانوری بسیاری دیده می شود که سبب دو چندان شدن زیبایی منطقه خواهد شد.

گونه های جانوری در اطراف این دریاچه شامل تیهو، کبک، قمری، بلدرچین، گراز، روباه و جانوران آبزی و چند گونه ماهی ها است. با وجود گونه های جانوری و گیاهی متفاوت در این منطقه می توانید از زیبایی آن لذت ببرید.

تفریحات و امکانات دریاچه ویستان

دریاچه ویستان در میان جنگل های ویستان واقع شده که به دلیل وجود کوه ها و جنگل های بسیار زیبا چشم انداز فوق العاده ای نیز دارد. این منطقه برای عکاسی به دلیل وجود طبیعت سرسبز و دریاچه نیلگون و آرام ویستان بسیار مناسب به نظر می رسد.

دریاچه ویستان به دلیل دور از دسترس بودن افراد از بدون آلودگی است که با پهن شدن بساط پیک نیک می توانید از زیبایی منطقه لذت ببرید. شب های دریاچه ویستان بسیار زیبا بوده، زیرا به دلیل وجود آسمان پر ستاره با سکوت و آرامش بهترین حس را برایتان به ارمغان می آورد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  زیباترین شهرهای استان گیلان کدامند | معرفی دیدنی های گیلان

در کنار این دریاچه می توانید به تفریحات دیگری همچون ماهیگیری، قایق سواری، چیدن گیاهان و دیدن پرنده ها بپردازید. در این منطقه امکانات رفاهی محدودی همچون سرویس های بهداشتی، آب آشامیدنی، اقامتگاه های بومگردی، اجاره قایق و … برای مسافران وجود دارد.

چشم اندازهای طبیعی دریاچه ویستان

در اطراف این دریاچه زیبای می توانید از چشم انداز بکر و فوق العاده آن لذت ببرید. جاذبه های دیدنی زیادی در اطراف دریاچه واقع شده است که مشاهده این جاذبه های دیدنی خالی از لطف نخواهد بود. جاذبه های دیدنی موجود در اطراف دریاچه ویستان شامل موارد زیر است.

  • منطقه ییلاقی داماش
  • منطقه ییلاقی سی دشت
  • تپه باستانی مارلیک
  • آبشار کلشتر
  • آبشار شارشار
  • جنگل های راش

دریاچه ویستان

مسیرهای موجود برای رسیدن به دریاچه ویستان

برای رسیدن به این دریاچه زیبا مسیرهای متعددی وجود دارد که با پیمودن این مسیرها می توانید به دریاچه زیبای ویستان برسید. یکی از مسیرهای موجود برای دسترسی به این دریاچه استفاده از اتوبان قزوین به رشت است.

با پیمودن اتوبان قزوین به رشت به لوشان خواهید رسید سپس با کمک تابلوهای راهنمایی می توانید به سمت داماش تغییر مسیر دهید. بعد از پیمودن ۸ کیلومتر به داماش می رسید که سپس با پیمودن مسیر کوتاه وارد شهر بره سر می شوید. با رسیدن به ورودی شهر بره سر به سمت چپ تغییر مسیر دهید و وارد جاده فرعی شوید و بعد از ۲ کیلومتر به دریاچه ویستان خواهید رسید.

برای پیمایش این جاده سنگلاخی از ماشین های دو دیفرانسیل استفاده کنید. یکی دیگر از مسیرهای رسیدن به دریاچه ویستان مسیر رشت است که ابتدا به رستم رود و سپس وارد توتکابن شوید و با ادامه دادن مسیر در شهر توتکابن به سمت جاده فرعی حرکت کنید.

بعد از عبور از حاجی رود، سیاه رود و سندش به شهر بره سر می رسید که بعد از پیمودن ۲ کیلومتر از شهر بره سر وارد منطقه ییلاقی ویستان می شوید. این مسیر کاملا آسفالت بوده و برای عبور ماشین های مختلف قابل استفاده است.

معرفی دریاچه ویستان

نتیجه گیری

دریاچه ویستان یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان و شهرستان رودبار محسوب می شود که سالانه از گردشگران زیادی پذیرایی می کند. دریاچه ویستان جزء دریاچه های آب شیرین کشور محسوب می شود که برای زندگی جانوران و گیاهان بهترین منطقه به حساب می آید.

برای رسیدن به این دریاچه بسیار زیبا، بهتر است از یک راهنمای دقیق و کلی استفاده کنید تا مشکلی در طی مسیر برایتان ایجاد نشود. با کمک گرفتن از مجموعه ایبک امداد به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توانید به دریاچه ویستان دسترسی پیدا کنید.

مسیرهای متنوعی برای رسیدن به این دریاچه وجود دارد که هر کدام از مسیرها از زیبایی و ویژگی های خاصی برخوردار هستند. با وجود اقامتگاه های بومگردی در منطقه ویستان می توانید از امکانات رفاهی این منطقه بهره ببرید و برای اقامت شبانه از آنها کمک بگیرید. دریاچه ویستان با وجود چشم انداز فوق العاده، جزء جاذبه های زیبای شمال کشور محسوب می شود.

دریاچه ویستان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی دریاچه ویستان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا