تعمیرات کولر آبیتعمیرات

نکته‌هایی که در نصب کولر آبی آبسال باید بدانید

برخی از افراد در نصب کولر آبی آبسال خود با مشکلاتی مواجهه می‌شوند. آبسال شرکتی است که پیش از ۵۰ سال در عرصه تولید کولرهای آبی فعالیت دارد. کولرهای آبی وسیله‌ای هوشمندانه هستند که هوا را با استفاده از آب خنک می‌کنند. اصل اصلی خنک کننده آبی این است که با تبخیر آب در سیستم، انرژی با جریان بر اثر کاهش دما از بین می‌رود. با افزایش هزینه‌های سرمایش یک ملک، نصب یک تهویه مطبوع آبی یک راه عالی برای کاهش هزینه‌های سرمایشی روزانه و بهبود آب و هوا و راحتی در خانه شما است.

فرآیند خنک سازی آبی ساده است. واحد تهویه مطبوع از تبخیر برای خنک کردن استفاده می‌کند زیرا یک پمپ آب را روی یک پد خنک کننده به گردش در می‌آورد که در آن فن هوا را از بیرون دستگاه از طریق یک پد مرطوب می‌کشد. با عبور هوا از پد، هوا به طور کامل توسط تبخیر خنک می‌شود. کولرهای آبی برای آب و هوای ایران ایده آل هستند و انرژی کارآمد و کارایی بالایی دارند. اصول خنک کننده طبیعی تهویه مطبوع آبی سیستم‌ها را به گزینه‌ای قابل اعتماد و پایدار برای خانه‌ها و املاک تجاری تبدیل می‌کند.

ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با نکته‌های نصب کولر آبی آبسال بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

نصب کولر آبی آبسال

نکته‌ها و توصیه‌های نصب کولر آبی آبسال

عقل سلیم، دست‌های مفید و ابزارهای معمولی خانگی می‌توانند نصب کولر آبی آبسال را انجام دهند. دانش عمومی نصب کانال، لوله کشی و دانش اولیه برق ۱۱۰ ولت مورد نیاز است. اکثر خانه‌ها دارای یک اتاق زیر شیروانی معمولی هستند. اتاق زیر شیروانی می‌تواند خفه کننده شود. هرچه کار کمتری در اتاق زیر شیروانی انجام شود بهتر است. بیشتر کار کانال را می‌توان از قبل برنامه‌ریزی کرد، روی زمین آماده کرد، سپس از محل پخش‌کننده داخل در جای خود بلند کرد یا از پشت بام در جای خود انداخت.

ترفند این است که یک بار اندازه گیری کنید، نقاط برش خود را مستقیم به بالا و پایین خط بکشید، اندازه‌های خود را دوباره بررسی کنید، سپس یک بار در دهانه مجرا را ببرید. اگر کانال شما واقعاً مستقیم به بالا و پایین نصب می‌شود، می‌توانید از یک لوله کشی برای ردیف کردن سقف استفاده کنید.

نصب کولر آبی آبسال خود را شروع کنید

راهرو اصلی معمولاً در مرکز خانه قرار دارد و معمولاً بهترین انتخاب مکان دیفیوزر ۴ طرفه برای نصب کولر آبی آبسال شما است. هنگامی که این مکان مشخص شد و برش داده شد، می‌توان نفوذ سقف را تعیین کرد. کانال کشی باید بین خرپاهای سقفی قرار گیرد. خرپاهای سقفی نبرید.

این وسایل می‌تواند یکپارچگی ساختاری سقف شما را تضعیف کند. معمولاً خرپاهای سقف در مرکز ۷۰ سانتی‌متری قرار می‌گیرند که فاصله ۲۷ سانتی متری را بین خرپاها خالی می‌کند. همچنین، نفوذ به اتاق زیر شیروانی از سقف باید از چهار طرف با چوب جامد قاب شود. این محل یک نقطه نصب کولر آبی آبسال برای کانال است.

نصب کولر آبی آبسال شما ممکن است به کانال کشی افست نیاز داشته باشد

اگر محل توری راهرو مستقیماً با یک مسیر روشن از پشت بام همخوانی نداشته باشد، کانال کشی باید جابجا شود. بهترین مکان برای نصب کولر آبی آبسال در قسمت پشت بام است. این پیکربندی افست اگر سقف و خرپاهای سقف در یک راستا قرار نگیرند، یا اگر بخواهیم دستگاه را بیشتر از دید دور کنیم، یا اگر کانال کشی با بالا و بیرون رفتن مستقیم به قله سقف برخورد کند، بهترین است. کانال‌کشی و کولر را که روی قله یا برآمدگی سقف یا در تورفتگی قرار دارند نصب نکنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل آب شدن مواد غذایی در یخچال

کانال کشی انعطاف پذیر

یکی دیگر از پیکربندی‌های رایج نصب کولر آبی آبسال استفاده از کانال‌های عایق انعطاف پذیر بزرگ است. این کانال کشی انعطاف پذیر در ابعاد ۴۰، ۳۰ و ۶۴ سانت ارائه می‌شود که همگی معمولاً برای این منظور استفاده می‌شوند. از ۳۰ سانت برای خنک کننده‌های ۴۵۰۰ cfm یا کوچکتر، ۴۰ سانت برای حداکثر ۵۵۰۰ cfm و از ۶۴ سانت برای خنک کننده‌های ۶۵۰۰ cfm استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این روش کانال کشی مقداری جریان هوا را محدود می‌کند و می‌تواند از سیستم‌های مجرای صلب پر سر و صدا تر باشد. برخی استدلال می‌کنند که مجرای عایق شده در واقع به آرام کردن جریان هوا کمک می‌کند.  نصب کولر آبی آبسال به یک بخش مجرای صلب از طریق سقف با یک کلاهک انتهایی و یک یقه فلزی گرد به اندازه کانال فلکس نیاز دارد. همچنین به یک قوطی ورق فلزی به اندازه دهانه دیفیوزر سقفی شما و یک یقه گرد دیگر که به درپوش انتهایی بسته شده نیاز دارید.

نصب کولر آبی آبسال

چندین خروجی

هر چند وقت یکبار شخصی تصمیم می‌گیرد که یک کولر آبی با چندین خروجی نصب کند. این پیکربندی باید با احتیاط انجام شود. به یاد داشته باشید که کولرهای آبی آب زیادی را به جریان هوا می‌ریزند. این عامل باعث سنگینی هوا می‌شود. اگر مسیرهای مجرا بیش از حد طولانی، یا بیش از حد زیاد، یا محدود باشند، هوا به سادگی در مجرای کانال می‌میرد و در واقع مقدار بسیار کمی به اتاق‌های مقصد می‌رسد.

قاب بندی سقف

همان‌طور که قبلا ذکر شد، این یک مرحله بسیار مهم است. کولرهای آبی آبسال معمولی به کانال کشی ۱۸×۱۸ یا ۲۰×۲۰ نیاز دارند. این اندازه‌ها بین اکثر خرپاهای سقفی یا اتاق زیر شیروانی قرار می ‌یرند. اولین برش خود را در کنار یک خرپا موجود قرار دهید و از آنجا موانع را بردارید. مطمئن شوید که این کار با طرح خرپا سقف نیز به خوبی کار می‌کند. نصب کولر آبی آبسال خود را با رعایت نکات بالا به راحتی می‌توانید نصب و راه اندازی کنید.

نحوه تمیز کردن کولر آبی آبسال

در صورت استفاده مداوم از کولر آبی آبسال به مدت طولانی بدون تعویض آب باعث ایجاد بوی نامطبوع و حتی بر سلامتی کاربران می‌شود زیرا آب دیگر بهداشتی نیست. در آب و هوای گرم و مرطوب، مخازن آب کثیف که به طور منظم تمیز نمی‌شوند، شرایط ایده آل برای رشد باکتری‌ها هستند. بنابراین باید بطور دوره‌ای مخزن آب را تخلیه و آن را تقریبا هر ۳ روز یکبار ضد عفونی کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که مخزن آب همیشه تمیز است تا محیط ایده آل برای تولید مثل باکتری‌ها نباشد.

 پانل‌ها و پدهای خنک کننده را بردارید

کولر را از برق بکشید و آب را خاموش کنید. سپس پنل‌ها و پدهای خنک کننده کولر هوا را بیرون بیاورید.

آب را از کولر هوا خارج کنید

اگر کولر دارای پلاگ تخلیه است، آن را باز کنید. اگر مخزن آب قابل جدا شدن باشد، کار آسانی خواهد بود.

داخل کولر را برس بکشید

از یک پارچه یا اسفنج نرم برای جارو کردن داخل کولر استفاده کنید. مقداری سایش می‌تواند داخل آن نفوذ کند. زیرا باعث مسدود شدن کولر می‌شود و ممکن است منجر به چرخش آب ناخالص در آن شود.

مخزن آب را با سرکه خیس کنید

مخزن را با محلول ۵۰/۵۰ آب و سرکه پر کنید، بگذارید سرکه به مدت یک ساعت در مخزن بماند. همچنین می‌توانید مخزن آب را با صابون ملایم و آب گرم بشویید.

مخزن آب را تمیز کنید

برای تمیز کردن کف مخزن آب از برس یا پارچه استفاده کنید. پس از اتمام شستشو با آب تمیز بشویید.

تعمیر و نگهداری کولر آبی آبسال

کولرهای آبی آبسال، قبل و بعد از فصل سرمایش نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. به طور کلی، قبل از استفاده از دستگاه برای اولین بار در تابستان، لنت‌ها را بررسی کنید و در صورت گرفتگی با زباله یا رسوبات معدنی، آن‌ها را تعویض کنید. قبل از اینکه آب را روشن کنید و شیر شناور را تنظیم کنید، مخزن را تمیز کنید و در صورت لزوم آب بندی کنید تا آب ۲ سانت زیر لبه مخزن باقی بماند. موتور فن را روغن کاری کنید و تسمه را طوری تنظیم کنید که بیش از ۲ سانت انعطاف نداشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  موتور گردان مایکروفر

در پاییز، یک فنجان سرکه را به مخزن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت یک ساعت در سیستم گردش کند تا رسوبات معدنی حل شود قبل از اینکه دستگاه را برای زمستان تخلیه کنید. هر گونه زباله را تمیز کنید و آب را ببندید. برق را قطع کنید و کولر را با درپوش بپوشانید. در داخل خانه، دمپرهای روی توری سقف را ببندید تا هوای گرم داخل و هوای سرد زمستانی در بیرون حفظ شود.

نصب کولر آبی آبسال

تفاوت بین کولر گازی و کولر آبی چیست؟

تفاوت‌های قابل توجهی بین تهویه مطبوع آبی در مقابل واحدهای تهویه مطبوع گازی و چرخه معکوس وجود دارد. ما چند مورد از مزایای تهویه مطبوع آبی را در مقایسه با سیستم های تهویه مطبوع گازی بیان کرده‌ایم تا به شما در درک بهتر مزایا کمک کنیم.

قیمت خرید پایین‌تر و هزینه‌های جاری کلی

تهویه مطبوع آبی با کسری از هزینه واحدهای یخچالی موجود است و همچنین با صرفه جویی زیادی در هزینه‌های جاری همراه است. واحدهای تهویه مطبوع آبی نسبت به واحدهای گازی برق بسیار کمتری مصرف می‌کنند و می‌توانند برای مدت زمان طولانی کسری از قیمت روشن باقی بمانند. برخی تخمین‌ها بیان می کنند که تهویه مطبوع آبی تا ۵۰ درصد ارزان تر از سیستم‌های تهویه مطبوع گازی و چرخه معکوس هستند و قیمت خرید پایین‌تر آن‌ها عامل مهمی در فرآیند تصمیم گیری برای برخی از صاحبان خانه است.

کاهش هزینه‌های نگهداری

هزینه نگهداری و سرویس تهویه مطبوع آبی در مقایسه با واحد تهویه مطبوع گازی یا چرخه معکوس نسبت کمی است. کمپرسوری وجود ندارد و اکثر قطعات برای اکثر سیستم‌های تهویه مطبوع آبی ارزان هستند.

هوای تازه در مقابل هوای چرخشی

واحدهای تهویه مطبوع هوای داخل خانه یا ملک تجاری را تهویه می‌کنند و هوا را به یک ملک بازیابی می‌کنند در حالی که واحدهای تهویه مطبوع آبی هوای تازه و فیلتر شده را که بازیافت نشده است به داخل خانه شما می‌فرستند. سیستم‌های تهویه مطبوع آبی هوای تازه و خنک ایجاد می‌کنند که خنک و کهنه نیست، که یکی از ویژگی‌های عظیم سیستم تهویه مطبوع آبی است. علاوه بر این، تهویه مطبوع آبی به طور خودکار پانل‌های فیلتر را پاک می‌کند زیرا در حال کار برای ایجاد یک محیط تازه بدون نیاز به گازهای مبرد و تهویه زیاد است.

سازگار با محیط زیست

واحدهای تهویه مطبوع آبی مصرف انرژی کمتری دارند و تولید گازهای گلخانه‌ای کمتری دارند و آن را به گزینه‌ای دوستانه‌تر از بسیاری از گزینه‌ها تبدیل می‌کنند. در عصری که بهره وری انرژی یک عامل اصلی در خانه‌ها است، این یک مزیت بزرگ برای مسکن‌های سازگار با محیط زیست و خانه‌های متمرکز بر بهره وری انرژی است.

مناسب برای افراد مبتلا به آلرژی

افراد مبتلا به آلرژی به دلیل کاهش خطر واکنش‌های آلرژیک اغلب به سمت مزایای تهویه مطبوع آبی جذب می‌شوند. فرآیندهای تهویه مطبوع آبی به این معنی است که سیستم فیلتر می‎‌تواند موادی را فیلتر کند که واحدهای تهویه مطبوع سنتی نمی‌توانند این سیستم‌ها را برای افرادی که از آلرژی و بیماری‌های مرتبط با آسم رنج می‌برند گزینه سالم‌تری بسازند.

نصب کولر آبی آبسال

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان نصب کولر آبی آبسال استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

نکته‌های نصب کولر آبی آبسال چه مواردی است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقالهای برای آموزش نکته‌های نصب کولر آبی آبسال چه مواردی است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا