تعمیرات کولر آبی

روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی | چگونه از ورود گرد و خاک به کولر جلوگیری کنیم؟

کولر آبی یکی از رایج ترین و ارزان ترین روش های خنک سازی محیط است که در اکثر منازل و محل های کار استفاده می شود. این دستگاه با استفاده از آب و چرخش هوا، دمای محیط بسته را پایین می آورد و شرایط راحت تری را برای افراد فراهم می کند. اما این دستگاه همانند سایر لوازم برقی خانگی، برای عملکرد صحیح و مستمر نیاز به سرویس و تمیز کردن به صورت منظم دارد.

یکی از مشکلاتی که کولر آبی با آن مواجه می شود، وجود گرد و خاک در قطعات و کانال های دستگاه است. این گرد و خاک می تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود. بنابراین، لازم است که روش هایی برای کاهش و جلوگیری از ورود و تجمع گرد و خاک در کولر آبی انجام دهید. در ادامه این مقاله، قصد داریم به بررسی روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی بپردازیم.

روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی

یکی از مشکلات رایجی که کاربران کولر آبی با آن مواجه می شوند، وجود گرد و خاک در کولر می باشد.  گرد و خاک در کولر آبی موجب مشکلات زیادی می شود. بنابراین باید به دنبال روش هایی باشیم تا گرد و خاک موجود در کولر آبی را از بین ببریم.

برخی از روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی عبارتند از:

تمیز کردن کف کولر

با گذشت زمان و خاموش بودن کولر آبی برای چندین ماه، گرد و خاک زیادی در کف کولر جمع می شود. برای تمیز کردن کف کولر، باید ابتدا کولر را از برق بکشید و از نبودن برق در بدنه دستگاه مطمئن شوید. سپس درب کولر آبی را باز کنید و مقداری آب تمیز در کف دستگاه بریزید.

با استفاده از یک کارتک یا جارو، کف کولر را تمیز کنید و درپوش کف کولر را باز کنید تا آب از آن خارج شود. این کار را چند بار تکرار کنید تا کف کولر کاملا تمیز شود.

 شستشوی حلزونی کولر آبی

حلزونی بخشی از کولر آبی است که در مرکز اتاقک کولر قرار دارد و تسمه و فن کولر به آن متصل شده اند. این بخش مسئول گردش و پاشش هوای خنک در محیط است.

با گذشت زمان، گرد و خاک بر روی حلزونی و پره های کولر می نشیند و باعث کاهش کیفیت هوا و خرابی قطعات می شود. برای شستشوی حلزونی کولر آبی، باید ابتدا برق کولر را قطع کنید. بعد از باز کردن درب کولر، حلزونی را از داخل کولر بیرون بیاورید.

با استفاده از یک فرچه یا شیلنگ آب، حلزونی را از گرد و خاک تمیز کنید و آن را خشک کنید. سپس حلزونی را در جای خود قرار دهید و درب کولر را ببندید.

تمیز کردن دریچه های کولر آبی

دریچه های کولر آبی قسمت هایی هستند که هوای خنک را به محیط منتقل می کنند. این دریچه ها معمولا از جنس آلومینیوم هستند و با پیچاندن یک پیچ می توان زاویه باد کولر را تنظیم کرد. یکی از روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی ، تمیز کردن دریچه های کولر آبی می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی | راه های جلوگیری از خرابی پمپ آب کولر

برای تمیز کردن دریچه های کولر آبی، باید ابتدا از قطع بودن برق کولر اطمینان حاصل کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم و مرطوب یا یک جارو، گرد و خاک را از روی پره های دریچه پاک کنید.

 تعویض پوشال های کولر آبی

پوشال ها تکه هایی از چوب های نازک و خرد شده هستند که در دیواره های کولر آبی قرار دارند و مسئول خنک کردن هوا با تبخیر آب هستند. در گذرزمان، پوشال ها گرد و خاک، باکتری و قارچ را به خود جذب می کنند و باعث کاهش کارایی کولر و ایجاد بو و بیماری در محیط می شوند.

برای تعویض پوشال های کولر آبی، باید برق کولر را قطع کنید و مطمئن شوید که بدنه کولر برق ندارد. سپس درب کولر آبی را باز کنید و پوشال های قدیمی را از دیواره های کولر بردارید. با استفاده از یک گیره، پوشال های جدید را به دیواره های کولر متصل کنید و مراقب باشید که پوشال ها به اندازه کافی جا بگیرند. سپس درب کولر را ببندید.

روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی

وجود گرد و خاک در کولر آبی موجب چه مشکلاتی میشود؟

وجود گرد و خاک در کولر آبی می تواند موجب چندین مشکل برای دستگاه و محیط باشد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

کاهش کیفیت هوای خنک

گرد و خاک می تواند باعث کاهش بازدهی کولر آبی شود و هوای محیط را کمتر خنک کند. این موضوع می تواند روی راحتی و خوشایندی افراد تاثیر منفی بگذارد و باعث احساس گرما و خفگی شود.

 افزایش مصرف برق

وجود گرد و خاک در کولر آبی می تواند باعث افزایش مقاومت هوا در کانال ها و قطعات کولر آبی شود و موجب کاهش جریان هوا و گردش آب در دستگاه شود. این موضوع می تواند باعث افزایش مصرف برق کولر آبی شود و هزینه های برق را بالا ببرد.

 خرابی قطعات

گرد و خاک در کولر آبی موجب سایش و خوردگی قطعات کولر آبی می شود و عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از قطعات حساس کولر آبی که ممکن است توسط گرد و خاک آسیب ببینند عبارتند از: المنت حرارتی، برد الکترونیکی، سنسورهای داخلی، تسمه، فن، پره ها، دریچه ها و پوشال ها.

خرابی این قطعات می تواند باعث ایجاد ارورها، نشتی، صداهای ناخوشایند و عدم کارکرد درست کولر آبی شود. بنابراین با به کارگیری روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی ، می توان از خرابی قطعات جلوگیری نمود.

 ایجاد حساسیت و مشکلات تنفسی

گرد و خاک می تواند حاوی باکتری، قارچ ها، موهای حیوانات و دیگر ذراتی باشد که باعث ایجاد حساسیت و مشکلات تنفسی در افراد می شوند.

بنابراین گرد و خاک روی سلامت و رفاه افراد تاثیر منفی می گذارد و باعث ایجاد علائمی مانند خارش چشم، بینی گرفته، سرفه، خس خس، خارش پوست و آسم می شود. پس باید به دنبال روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی باشیم.

علائمی که نشان می دهد کولر آبی نیاز به تمیز کردن دارد؟

برخی از علائمی که نشان می دهند کولر آبی نیاز به تمیز کردن دارد عبارتند از:

کاهش بازدهی و خنکی کولر

اگر متوجه شوید که کولر آبی شما هوای خنک کافی را تولید نمی کند یا دمای محیط را به اندازه مطلوب پایین نمی آورد، ممکن است نشانه ای از وجود گرد و خاک و رسوب در قطعات و پوشال های کولر باشد.

این موضوع می تواند باعث کاهش جریان هوا و تبخیر آب در کولر شود و نیاز به تمیز کردن کولر را افزایش دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل بوی بد کولر آبی چیست؟ | از بین بردن بوی کولر آبی

 ایجاد بوی نامطبوع از کولر

چنانچه هنگام روشن کردن کولر آبی بویی بد یا ترش از آن به مشام برسد، ممکن است نشانه ای از وجود باکتری، قارچ، کپک یا آلودگی در کولر باشد.

این مسئله می تواند ناشی از عدم تمیز کردن کولر به موقع یا استفاده از آب کثیف یا شور باشد. بنابراین باید یکی از روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی را برای از بین بردن بوی نامطبوع کولر، استفاده کنیم.

 صدای ناخوشایند از کولر

اگر کولر آبی شما صدایی غیر عادی یا بلند ایجاد کند، ممکن است علائمی از خرابی یا سایش قطعات کولر باشد. این مشکل می تواند ناشی از وجود گرد و خاک، زنگ زدگی، گیر کردن جسم خارجی یا سفت شدن بلبرینگ ها در موتور، تسمه، فن یا پره های کولر باشد.

نشت آب از کولر

در صورتی که متوجه شوید که آب از کولر آبی شما نشت می کند، ممکن است علامتی از وجود شوره، رسوب، مسدودی یا خرابی در قطعات کولر باشد.

این ایراد می تواند ناشی از عدم تمیز کردن کولر به موقع یا استفاده از آب شور یا کلردار باشد. برای برطرف کردن این ایراد، باید کولر را با مواد شوینده و جرم گیر تمیز کنید و قطعات کولر را بررسی کنید.

روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی

چگونه از ورود گرد و خاک به کولر جلوگیری کنیم؟

برخی از روش هایی برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به کولر آبی عبارتند از:

پوشاندن دریچه های کانال کولر

اگر از کولرهای آبی استفاده می کنید، می توانید دریچه های کانال کولر را با کاغذ ضخیم یا پارچه بپوشانید تا از ورود گرد و خاک از طریق آنها جلوگیری کنید. این روش مخصوصا در ماه هایی از سال که کولر کار نمی کند، مفید است.

استفاده از آب تمیز و مناسب

چنانچه آبی که برای کولر آبی خود استفاده می کنید شور، کلردار یا آلوده باشد، ممکن است باعث ایجاد شوره، رسوب، باکتری و قارچ در کولر شود و منجر به ورود گرد و خاک و بوی بد به محیط شود.

بنابراین، بهتر است از آب تمیز و مناسب برای کولر آبی خود استفاده و آب را به صورت منظم تعویض کنید.

 نصب فیلتر هوا

یکی از راه های موثر برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به کولر آبی نصب فیلتر هوا بر روی ورودی هوا به کولر است. فیلتر هوا می تواند ذرات معلق و آلودگی های هوا را جدا کند و کیفیت هوای خنک را افزایش دهد. فیلتر هوا باید به صورت منظم تمیز و تعویض شود تا عملکرد و کارایی خود را از دست ندهد.

 خاموش کردن کولر در زمان طوفان گرد و خاک

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که در معرض طوفان های گرد و خاک هستید، بهتر است در زمان وقوع آنها کولر آبی خود را خاموش کنید تا از ورود مقدار زیادی از گرد و خاک به کولر و محیط جلوگیری کنید. این روش می تواند از خرابی کولر و ایجاد مشکلات تنفسی در افراد پیشگیری کند.

جمع بندی

در این مقاله از آی بک امداد، به بررسی روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی پرداختیم. در صورتی که با مشکل گرد و خاک در کولر آبی خود مواجه شده اید، می توانید از خدمات تخصصی مجموعه آی بک امداد بهره مند شوید.

روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی روش های کاهش گرد و خاک در کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا