دیجیتال

آموزش روش‌های گرفتن پرینت رنگی از عکس | نکات پرینت رنگی عکس

آموزش روش‌های گرفتن پرینت رنگی از عکس | نکات پرینت رنگی عکس، ترفندهای پرینت عکس رنگی

تفاوتی ندارد که عکاس متخصص هستید یا مبتدی در هر صورت باید همه نکته‌های این موضوع را بدانید تا بتوانید از عکس پرینت با کیفیت تهیه کنید. همچنین بهتر است که با ترفندهایی آشنا شوید که به شما کمک کند بتوانید عکس خوب بگیرید.

طریقه پرینت گرفتن عکس در سیستم

پیش از آنکه در مورد پرینت رنگی عکس بدانید، باید نکته‌هایی را درباره طریقه پرینت گرفتن عکس در سیستم و کامپیوتر بدانید.

 • عکسی که قصد چاپ کردن آن را دارید را انتخاب کرده و برای آن کلیک راست کنید و از بین گزینه‌های باز شده قسمت print را برگزینید.
 • پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود، باید اسم پرینتری که می‌خواهید عکس خود را با استفاده از آن چاپ نمایید، تعیین نمایید.
 • در بخش paper size نوع کاغذ را باید بزنید.
 • در قسمت پایین پنجره Copies of each را خواهید دید. در این قسمت تعداد نسخه‌های مورد نظر را انتخاب کنید.
 • برای اینکه چاپ بهتر انجام شود، بهتر است که تیک کنار قسمت Fit picture To Farme را بردارید و پس از آن قسمت پرینت را بزنید.
 • برای اینکه بتوانید تنظیمات بیشتری را اعمال کنید، می‌توانید در قسمت بالای پرینت گزینه options را انتخاب کنید. وقتی بر روی این گزینه کلیک می‌کنید، پنجره‌ای باز می‌شود و شما می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را اعمال نمایید.

در مرورگر چگونه از عکس پرینت بگیریم؟

در مواقعی که می‌خواهید از وب سایت و به صورت آنلاین عکسی را چاپ نمایید، مرحله به مرحله در مرورگر خود روش زیر را اجرا کنید:

 • بر روی عکس مورد نظر خود رفته و کلیک راست نمایید و پس از آن قسمت Open image in new tab را بزنید.
 • سپس خواهید دید که عکس در برگه جدید باز شده است. بر روی سه نقطه بالا کلیک کنید و از روی لیستی که باز می‌شود بخش پرینت را بزنید.

نحوه پرینت گرفتن عکس در فتوشاپ

 • برای پرینت گرفتن عکس در فتوشاپ اولین قدم این است که سایز عکس را تعیین نمایید.
 • به بخش نوار ابزار رفته و روی قسمت image بزنید.
 • از روی لیستی که باز می‌شود گزینه image size را انتخاب کنید و ارتفاع، عرض و طول عکس خود را تعیین نمایید.
 • سپس کلیدهای ctrl+p را همزمان با هم بزنید و یا با استفاده از منوی Fill قسمت print را انتخاب نمایید.
 • در بخش printer روی فلش کوچک بزنید و از لیستی که ظاهر می‌شود پرینتر خود را تعیین نمایید.
 • در بخش Copies تعداد نسخه چاپی را می‌توانید تعیین کنید.
 • وقتی روی این گزینه می‌زنید، روی قسمت print setting بزنید. با توجه به مدل پرینتر شما این صفحه می‌تواند متفاوت باشد و  گزینه‌های گوناگونی را نشان دهد.
 • در این قسمت می‌توانید تنظیماتی که مربوط به رنگ پرینت، رزولوشن عکس، نوع فونت، عمودی یا افقی پرینت شدن را تغییر دهید. وقتی این تغییرات را انجام می‌دهید به پنجره Photoshop print setting باز خواهید گشت.
 • در این پنجره بخش color handling رفته و فلش آن را بزنید. لیستی برای شما باز می‌شود که باید قسمت Photoshop manage colors را انتخاب کنید تا همه ادیت‌ها و تغییرات لازم توسط فتوشاپ انجام گردد.
 • فلش کنار rendering intent را بزنید تا تغییراتی در رنگ عکس‌ها را ببینید.
 • اولین گزینه perceptual می‌باشد که موجب روشن شدن قسمت‌های تیره عکس می‌گردد.
 • وقتی که گزینه saturation را انتخاب کنید، نیز رنگ‌ها زنده‌تر و تیره‌تر خواهد کرد.
 • Relative Colorimetric همه‌ی تنظیمات عکس را به صورت نسبی تغییر می‌دهد و بهترین حالت را برای پرینت عکس انتخاب می‌کند.
حتما بخوانید:   اجرای نرم افزار های اندروید روی لپ تاپ

پرینت عکس

نکات مهم پرینت با کیفیت عکس

برای اینکه پرینت عکس با کیفیت باشد، باید به نکات مهمی مانند رزولوشن تصویر، جدول سایز کاغذ عکس، نوع رنگ عکس، فرمت ذخیره سازی و… توجه داشته باشید.

جدول سایز کاغذ عکس

یکی از المان‌های بسیار مهم برای اینکه پرینتی با کیفیت از عکس داشته باشید، سایز دقیق کاغذ می‌باشد. وقتی که به اندازه و نوع کاغذ توجه داشته باشید، موجب می‌شود که هنگام چاپ لبه‌های آن حذف نشود.

رزولوشن تصویر

یکی دیگر از نکات مهم توجه به تعداد پیکسل‌های موجود در واحد طول پروژه و یا همان رزولوشن می‌باشد عدد یا میزان رزولوشن کیفیت و وضوح تصاویر را بیان می‌کند. هر چقدر که عدد رزولوشن بیشتر باشد حجم پروژه و کیفیت تصاویر بالاتر خواهد بود. به این نکته نیز توجه کنید که با توجه به نوع خروجی امکان دارد که روی کیفیت نهایی تصاویر پس از چاپ، رزولوشن تأثیری نداشته باشد. چون برای محیط مانیتور رزولوشن ۷۲ پیکسل مطلوب است و برای چاپ در حد ۳۰۰ پیکسل مطلوب خواهد بود. رزولوشن بیشتر از این میزان، اثر کارآمد و محسوسی در کیفیت تصاویر ندارد.

مشخص کردن نوع رنگ عکس

پیش از آنکه برای پرینت عکس‌ها اقدامی انجام دهید باید پروژه خود را تعیین نمایید. چون نوع مد و رنگ عکس در هر پروژه‌ای متفاوت می‌تواند باشد. برای نمونه مد رنگی عکس در چاپ صنعتی بنر و روزنامه روی CMYK قرار دارد. اما وقتی تصاویر از مانیتور تلویزیون و چاپ دیجیتال نشان داده می‌شود، از مد رنگی RGB استفاده می‌گردد.

به رنگ‌هایی که از محدوده خارج شده است توجه کنید

باید به این نکته توجه داشته باشید که محدوده رنگی محیط چاپ با محدوده رنگی مانیتور کمی تفاوت دارد. به بیان دیگر امکان دارد که کار خروجی با رنگ و حالتی که در مانیتور می‌بینید، چاپ نشده و با کمی تفاوت چاپ گردد. به این محدوده از رنگ‌ها که در حین چاپ تغییراتی می‌کنند Out of Gamut گفته می‌شود. برای اینکه این محدوده‌های رنگی را شناسایی کنید، می‌توانید فایل یا پوشه فتوشاپ را باز نموده و بخش Gamut warning را فعال نمایید. این بخش در اکثر مواقع برای چاپ بنرهای بزرگ و عکس‌های صنعتی کاربرد دارد.

حتما بخوانید:   چگونه تشخیص دهیم ایمیل ما هک شده است | نشانه های هک شدن جیمیل چیست؟

فرمت ذخیره سازی

یکی از نکات مهم که می‌تواند روی کیفیت پرینت تأثیر بسزایی بگذارد، توجه داشتن به فرمت ذخیره سازی نسبت به کاربرد آن می‌باشد. در صورتی که می‌خواهید کار با بهترین کیفیت ذخیره گردد، باید در فرمت استاندارد فتوشاپ ذخیره نمایید. با انجام دادن این کار هم کیفیت عکس حفظ می‌شود و هم قادر خواهید بود که لایه‌های آن را هم تغییر دهید.

پرینت باکیفیت در پرینتر لیزری و جوهری

پرینترهای لیزری برای پرینت متون و اسناد و پرینترهای جوهری برای پرینت با کیفیت عکس در زمان کم شناخته می‌شوند. به بیان دیگر هر کدام از این پرینترها کاربردهای متفاوت با ماهیت یکسان دارند. به همین علت عوامل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مشابهی می‌تواند بر کیفیت چاپ پرینترهای لیزری و جوهرافشان تأثیر بگذارد.

سرعت چاپ

به صورت استاندارد میانگین سرعت چاپ پرینتر در هر دقیقه بین ۵ الی ۲۰ برگ می‌باشد. در صورتی که در قسمت تنظیمات دستگاه سرعت چاپ تغییر داده شود و افزایش داده شود، کیفیت چاپ و پرینت کاهش پیدا خواهد کرد. می‌توان اینگونه گفت که وقتی که سرعت چاپ رنگ‌ها در عکس افزایش پیدا می‌کند، عکس دیگر شفاف نخواهد بود، اما هر چقدر که سرعت چاپ کاهش پیدا کند، رنگ عکس‌ها زنده‌تر و شفاف‌تر خواهد بود.

بالا بردن وضوح چاپ

منظور از میزان کیفیت و وضوح چاپ تعداد نقطه در هر اینچ می‌باشد. هر چقدر که این میزان بالاتر باشد، رزولوشن و وضوح صنعت خروجی هم بالاتر است. شما می‌توانید با استفاده از صفحه کنترل پرینتر رزولوشن آن را تغییر دهید. ولی به صورت عادی و معمولی می‌توان آن را از ۷۲ الی ۲۴۰۰ تغییر داد.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر فوری گوشی آب خورده

پرینت عکس

انتخاب تصاویر با کیفیت

برای بالا بردن کیفیت خروجی فقط نباید به تنظیمات پیش فرض پرینتر توجه کنید، بلکه باید خود فایل نیز از نظر کیفیت مناسب باشد. بنابراین عکس‌های با کیفیت را برای پرینت گرفتن انتخاب نمایید.

وضعیت پرینتر

در صورتی که از پرینتر دیگر استفاده نمی‌کنید باید آن را خاموش کنید. برای مدت طولانی اگر از دستگاه خود استفاده نمی‌کنید، نباید آن را روشن نگه دارید. چون این موضوع موجب فرسوده شدن و کثیفی هد پرینتر خواهد شد. وقتی که هد پرینتر کثیف می‌شود، به طرز محسوسی کیفیت عکس‌ها کاهش پیدا می‌کند و خطوط سفید رنگ افقی بر روی عکس‌ها می‌افتد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که به صورت مرتب هد پرینتر خود را با دقت تمیز کنید. این کار هم به صورت خودکار و هم به صورت دستی قابل انجام دادن می‌باشد.

کیفیت کاغذ

در صورتی که می‌خواهید با استفاده از پرینتر عکسی را چاپ کنید، حتماً باید از کاغذهای با کیفیت استفاده کنید. کاغذی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با استفاده‌ای که از آن دارید و همچنین متناسب با پرینتر باشد. برای اینکه در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌شود که دفترچه راهنما دستگاه خود را مطالعه نمایید.

کارتریج مناسب

انتخاب ملزومات مرغوب و با کیفیت خروجی با کیفیت نیز به کاربران می‌دهد. بنابراین علاوه بر تهیه کردن کاغذ مناسب و با کیفیت باید کارتریجی را انتخاب نمایید که با پرینتر شما سازگار باشد. کارتریج‌هایی که اصلی هستند، قیمت بالاتری دارند. به همین علت اکثر افراد کارتریج‌های طرح را استفاده می‌کنند.

اگر چند کارتریج تهیه کرده‌اید و در حال حاضر نیازی به آنها ندارید، باید آنها را با دقت بسته‌بندی کرده و نگهداری نمایید. کارتریج‌ها نباید در معرض نور خورشید یا رطوبت قرار بگیرند. به این نکته توجه کنید در صورتی که از پرینتر جوهری استفاده نکنید، امکان دارد کارتریج جدیدی که تهیه نمودید، خشک شود و موجب گرفتگی هد و نازل‌های پرینتر شود. در این صورت باید برای تعمیر و عیب یابی پرینتر خود اقدامات لازم را انجام دهید. برای اینکه کارتریج پرینتر جوهری خشک نشود، پیشنهاد می‌شود که هر هفته یک بار از آن استفاده نمایید.

31

آموزش روش‌های گرفتن پرینت رنگی از عکس | نکات مهم پرینت عکس رنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه گرفتن پرینت رنگی از عکس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x