خدمات ساختمان

آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟ انتخاب شما کدام است؟

آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟ کدام یک برای خانه مناسب‌ تر است؟ چنانچه آشپزخانه شما اپن است، شاید تمایل داشته باشید با برداشتن اپن آن و یا پوشاندن آن تغییری در آشپزخانه ایجاد نمایید. گاهی اوقات هم افرادی که آشپزخانه بسته دارند فکر می‌ کنند که شاید بتوانند با برداشتن دیوار آن و تبدیل به اپن تغییری در دکوراسیون خانه خود ایجاد کنند. آشپزخانه اپن یا بسته هر کدام ویژگی‌ های خود را دارد و دارای مزایا و معایبی می‌ باشد و در واقع انتخاب آن بستگی به سلیقه و شرایط خانه شما دارد.

انواع مدل‌ های مختلف آشپزخانه

گاهی اوقات شما خانه‌ ای را خریداری کرده‌ اید و نقشی در انتخاب آشپزخانه آن ندارید و مدل آن ممکن است با آن چیزی که در نظر شماست بسیار متفاوت باشد. در این شرایط می‌ توانید اقدام به بازسازی آشپزخانه خود کنید. انتخاب نوع طراحی آشپزخانه باید بر اساس نیاز و شرایط محیطی و مدلی که شما دوست دارید صورت گیرد. ‌مدل های مختلف آشپزخانه را می‌ توان بر اساس زیر تقسیم بندی کرد.

 • آشپزخانه باز و مرتبط با نشیمن

این مدل از آشپزخانه‌ ها به صورت یکسره با سالن پذیرایی در ارتباط هستند و گاهی اوقات برای جداسازی آشپزخانه و سالن نشیمن می‌ توان یک میز صبحانه خوری یا میز ناهارخوری در مرز بین این دو فضا قرار داد. این آشپزخانه‌ ها معمولاً برای خانه‌ هایی که متراژ کوچکی دارند مناسب می‌ باشد.

 • آشپزخانه اپن

چند سالی است که این آشپزخانه‌ ها در ایران متداول شده و شاید بتوانیم بگوییم که آشپزخانه اپن نسل اولیه از آشپزخانه‌ های باز می‌ باشد.آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟ انتخاب شما کدام است؟ در مدل‌ های قدیمی آشپزخانه اپن معمولاً یکی از دیوارها به صورت اپن طراحی می‌ شد اما امروزه بیشتر آشپزخانه‌ ها طوری طراحی می‌ شوند که دو قسمت‌ از آنها به صورت اپن است.

 • آشپزخانه جزیره‌ دار

چنانچه می‌ خواهید آشپزخانه مدرنی داشته باشید یکی از مدل‌ های بسیار جذاب و جدید مدل جزیره می‌ باشد. جزیره می‌ تواند مرز بین آشپزخانه و سالن پذیرایی را مشخص کند و علاوه بر آن می‌ تواند یک وسیله چند منظوره و کاربردی باشد.

 • آشپزخانه بسته

این نوع از آشپزخانه‌ ها نوع سنتی و قدیمی می‌ باشد که در آن آشپزخانه مثل اتاق مجزایی طراحی می‌ شود و دارای درب شیشه‌ ای یا درب معمولی است.

آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟

برداشتن دیوار آشپزخانه و تبدیل آن به اپن جزئی از بازسازی خانه به حساب می‌ آید. در واقع این موضوع خیلی سلیقه‌ ای است و باید متناسب با شرایط و نیاز و همچنین مدل خانه خود تصمیم بگیرید که کدام آشپزخانه برای خانه شما مناسب‌ تر می‌ باشد. در ادامه مطلب قصد داریم مزایا و معایب آشپزخانه اپن و بسته را توضیح دهیم و ویژگی‌ های هر کدام را بیان کنیم. در چند سال گذشته باز هم آشپزخانه مدل بسته بسیار رایج شده و افراد سعی می‌ کنند اپن آشپزخانه را به مدل قدیمی تبدیل کنند. مدل‌ های گوناگونی هم وجود دارد که به شما کمک می‌ کند دیزاین آشپزخانه خود را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم و کلیدی برای طراحی داخلی خانه | سبک های مختلف طراحی داخلی

مزایای آشپزخانه اپن

یکی از مزایای آشپزخانه اپن این است که می‌ تواند به زیبایی خانه بیفزاید. در واقع آشپزخانه محلی است که با قرار دادن کابینت در آن از قسمت سالن پذیرایی جدا می‌ شود. در گذشته جدایی آشپزخانه از سالن پذیرایی با یک ستون گچی انجام می‌ شد ولی امروزه طراحان دکور آشپزخانه با مدل‌ های مختلفی این کار را انجام می‌ دهند و به زیبایی خانه میفزایند. انواع مختلفی از آشپزخانه‌ های اپن وجود دارند و انتخاب آن بر اساس سلیقه شما صورت می‌ گیرد زیرا دارای طیف وسیعی می‌ باشد. اپن آشپزخانه می‌ تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد به این معنا که تنها می‌ تواند از یک طرف با سالن پذیرایی ارتباط داشته باشد و یا این ارتباط از دو طرف باشد. طراحی آشپزخانه می‌ تواند بستگی به جنس و نوع کابینت داشته باشد. بنابراین انتخاب کابینت یکی از عوامل مهم در تزیین خانه و آشپزخانه به شمار می‌ آید. از مزایای آشپزخانه اپن می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟ انتخاب شما کدام است؟

 • ایجاد نور بیشتر در سالن پذیرایی
 • رفت و آمد راحت‌ تر به آشپزخانه
 • نظارت بر دیگر قسمت‌ های خانه هنگام آشپزی
 • ایجاد صمیمیت بین افراد خانواده

مزایای آشپزخانه بسته

آشپزخانه بسته را در خانه‌ های قدیمی و خانه مادربزرگ‌ ها دیده‌ اید. آشپزخانه‌ ای که کاملاً مجزا از دیگر بخش‌ های خانه می‌ باشد و درب هم دارد. ولی این روزها باز هم همان آشپزخانه‌ های قدیمی رواج پیدا کرده و بیشتر خانم‌ ها دوست دارند که در محیط بسته‌ ای که از بیرون دید نداشته باشد به آشپزی بپردازند و کارهای آشپزخانه را انجام دهند به همین خاطر اقدام به تغییراتی در آشپزخانه خود می‌ کنند. وقتی که آشپزخانه شما مدل بسته باشد می‌ توانید دیزاین داخلی آن را از دیگر اجزای منزل متفاوت درست کنید زیرا با یک درب از سالن پذیرایی جدا می‌ شود و به صورت یک بخش جداگانه به شمار می‌ آید. از مزایای آشپزخانه بسته می‌ توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 • بو و چربی غذا به بخش‌ های مختلف خانه انتشار پیدا نمی‌ کند.
 • از کثیف شدن سالن پذیرایی و دیگر قسمت‌ های خانه جلوگیری می‌ شود.
 • اگر مهمان در خانه باشد با خیالی آسوده می‌ توانید به آشپزی خود بپردازید.
 • از کابینت‌ های بیشتری می‌ توانید در آشپزخانه استفاده کنید و دیگر جنبه تزیینی به آن ندهید.
 • نیازی نیست که حتماً وسایل آشپزخانه با سالن پذیرایی ست باشد.

برداشتن اپن آشپزخانه و ایجاد تغییر در دکوراسیون آن

با در نظر گرفتن مواردی که در بالا عنوان کردیم خیلی از افراد دوست دارند که اپن آشپزخانه خود را بردارند در واقع می‌ توانیم بگوییم که این کار غیر ممکن نیست ولی نیازمند اختصاص بودجه و مهارت افراد متخصص می باشد. در این شرایط باید همه کابینت‌ هایی که در آشپزخانه وجود دارد را جدا کنید و قسمت مورد نظر را با دیوار بپوشانید و یک درب برای آن قرار دهید. اپن آن هم باید خراب شود و دیوار تا سقف ادامه پیدا کند.

 • پیش از شروع کار حتماً باید یک نقشه دقیق داشته باشید و پس از آن کار را شروع کنید.
 • هنگام کار به شدت مراقب سیم برق، لوله گاز و لوله آب باشید. ممکن است بگویید که تخریب اپن چه ربطی به لوله کشی و سیم برق دارد اما بهتر است که در انجام آن احتیاط را رعایت نمایید.
 • برخی از افراد پس از برداشتن اپن آشپزخانه گلایه‌ مند هستند که نور سالن پذیرایی آنها از بین رفته و تاریک شده است اما برخی دیگر هم برداشتن آشپزخانه را برای روشن شدن خانه خود مؤثر می‌ دانند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر مبلمان در منزل | چرا تعمیر مبلمان مهم است؟

آیا ترکیب آشپزخانه بسته و اپن امکان‌ پذیر می‌ باشد؟

اگر می‌ خواهید از مزایای آشپزخانه بسته و آشپزخانه اپن به صورت همزمان بهره‌مند شوید و یا علاوه بر مدرن بودن و به روز بودن دکوراسیون آشپزخانه ایرانی هم در منزل خود داشته باشید، باید بگوییم که راهکارهایی برای ایجاد این ارتباط بین آشپزخانه و سایر فضاهای منزل هم وجود دارد. یکی از ایده‌ های بسیار جالب در مورد آن استفاده نمودن از پنجره‌ های شیشه‌ ای و درب شیشه‌ ای در آشپزخانه می‌ باشد. اگر درب ورودی آشپزخانه به صورت شیشه‌ ای باشد هم می‌ توانید فضای بیرون را مشاهده کنید و همچنین می‌ توانید درب آن را باز بگذارید تا فضایی بین آشپزخانه و سالن پذیرایی ایجاد شود. این نوع از دربهای باز شونده این امکان را به شما می‌ دهند که به خوبی نور را به فضا وارد کنید.

مدل‌ های مختلف آشپزخانه اپن

طراحان داخلی با توجه به متراژ خانه، سلیقه و خواست صاحبخانه و علاوه بر آن، فضایی که در اختیار آنهاست می‌ توانند مدل‌ های گوناگونی از آشپزخانه اپن طراحی نمایند. اپن مدل ال، اپن جزیره و مدل یو از جمله مدل‌ هایی در آشپزخانه می‌ باشند که هر کدام ویژگی‌ هایی دارند. در ادامه به شرح هر کدام از آنها می‌ پردازیم.

 • اپن شکل ال

اپن شکل ال از محبوب‌ ترین مدل‌ های اپن بین طراحان داخلی و معماران می‌ باشد. این مدل فضای بیشتری جهت نصب کابینت در اختیار کاربر قرار می دهد و علاوه بر ظاهر زیبا، جنبه کاربردی نیز دارد. با قرار دادن صندلی در طرفین اپن شکل ال می‌ توان فضایی دنج برای افراد خانواده فراهم نمود.

 • اپن شکل یو

اپن شکل یو فضای آشپزخانه را از دیگر بخش‌ های منزل جدا می‌ کند و نمایی جذاب و متفاوت به آن می‌ دهد. اغلب افراد جهت افزایش کاربری اپن شکل یو اجاق گاز را روی آن نصب می‌ نمایند. با در نظر گرفتن طراحی این مدل از اپن می توانید به تعداد کابینت‌ های آشپزخانه خود بیفزایید. اپن شکل یو از لوکس‌ ترین و مدرن‌ ترین مدل‌ ها برای طراحی و اجرای اپن در آشپزخانه می‌ باشد که زیبایی خانه شما را چندین برابر خواهد کرد.

 • اپن جزیره

طراحی کارآمد و ساده اپن جزیره باعث می‌ شود که قابلیت اجرا و نصب آن در هر قسمت از آشپزخانه امکان‌ پذیر باشد.آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟ انتخاب شما کدام است؟ جزیره یک اپن بسیار کاربردی می‌ باشد و آشپزی را می‌ تواند برای شما ساده‌ تر کند. با قرار دادن صندلی در اطراف جزیره می‌ توانید از آن به عنوان میز ناهارخوری نیز استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی این نکته که آشپزخانه اپن بهتر است یا آشپزخانه بسته پرداختیم، مزایا و معایب و ویژگی‌ های هر کدام را توضیح دادیم و انواع مختلف آشپزخانه را نیز معرفی نمودیم. به طور کلی چنانچه فضای صمیمی و دنج دوست دارید آشپزخانه اپن و چنانچه نیازمند حریم خصوصی می‌ باشید آشپزخانه بسته می‌ تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. معماری آشپزخانه شما نقش اساسی در طراحی و زیبایی منزل خواهد داشت به همین خاطر باید در انتخاب آن توجه و دقت زیادی داشته باشید.

 

آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشپزخانه اپن بهتر است یا بسته؟ انواع مختلف مدل های اپن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا