تعمیراتتعمیرات یخچال

پریدن فیوز بعداز اتصال یخچال به برق

چرا وقتی یخچال را به برق میزنیم فیوز میپرد ؟

دلایل پریدن فیوز بعد از اتصال یخچال به برق چیست ؟ یکی از وسایل مورد نیاز در هر آشپزخانه یخچال فریزر می باشد که برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی از آن استفاده می کنیم یکی از مشکلاتی که ممکن است برای یخچال فریزر شما به وجود بیاید این است که وقتی یخچال را به برق می زنید فیوز می پرد در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم برای شما روش برطرف کردن این مشکل را بیان کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که چرا در هنگام وصل یخچال به پریز برق، فیوز می پرد؟

لطفاً با ما همراه باشید:

چرا هنگام وصل یخچال به برق، فیوز می پرد؟

پریدن فیوز

برای جواب دادن به این سوال ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که چرا هنگام وصل یخچال به برق ، فیوز می پرد؟  البته دقت داشته باشید که بررسی این مشکل نیاز به تخصص دارد و حتما باید توسط تعمیرکار مجرب انجام شود  کسی که در زمینه تعمیرات مهارت ندارد نباید این کار را انجام دهد زیرا  نه تنها مشکل برطرف نخواهد شد بلکه باعث به وجود آمدن خرابی های بیشتر هم می‌شود در کل توصیه می‌کنیم همیشه برای تعمیر لوازم برقی مخصوصا یخچال، از تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید.

دلایلی که باعث پریدن فیوز بعد از وصل یخچال فریزر به برق، می شود موارد زیر است:

  1. به وجود آمدن اتصال کوتاه در قطعات الکترونیکی دستگاه
  2. خراب شدن کمپرسور
  3. خراب شدن ترموستات
  4. گرم بودن محیط خارجی یخچال
  5. به وجود آمدن مشکل در سیم های فیوز

می خواهیم در ادامه مطالب دلایل نام برده شده را برای شما توضیح دهیم لطفا با ما همراه باشید:

1- به وجود آمدن اتصال کوتاه در قطعات الکترونیکی دستگاه

تقریبا می توان گفت مهمترین دلیلی که باعث پریدن فیوز در هنگام وصل یخچال به برق می شود، مشکل در سیم کشی است که باعث اتصال کوتاه در بعضی از قطعات الکترونیکی یخچال خواهد شد یخچال هایی که در بازار هستند قطعات الکترونیکی زیادی دارند که اگر در هر کدام از این قطعات اتصال کوتاه به وجود بیاید باعث بروز مشکل خواهد شد اگر این اتصالات در قطعات به وجود بیاید فیوز برق می پرد و جریان ورودی به یخچال قطع خواهد شد  تا قطعات دیگر دستگاه آسیب نبیند برای اینکه این مشکل را برطرف کنید بهتر است از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید که قطعات الکترونیکی را به طور کامل بررسی کرده و تشخیص دهد که عیب از کدام یک از قطعات می باشد و بعد از آن عیب را برطرف کند. بعد از اینکه اتصال کوتاه در قطعات الکترونیکی برطرف شد شما می توانید با خیال راحت یخچال را به پریز برق وصل کنید. امکان دارد تعمیرکار قطعات را بررسی کند ولی هیچگونه اتصالی در آنها را نبیند در این حالت باید موارد دیگر را چک کند.

حتما بخوانید:   چرا دریچه های اسپلیت گرما نمی دهد

۲- خرابی کمپرسور یخچال

اگر کمپرسور یخچال یا همان موتور خراب شود باعث خواهد شد که  فیوز هنگام وصل یخچال به برق بپرد و همچنین ممکن است یخچال روشن نشود. کمپرسور تشکیل شده است سوپاپ ، پیستون و میل لنگ. این قطعات گاز مبرد را که در داخل لوله های اپراتور فشرده می کنند و در آن به گردش در می آورند و به این وسیله گاز داخل کندانسور یخچال خنک می شود و به مایع تبدیل می شود. گاهی به دلایلی مانند: ضعیف شدن و سوختن سیم پیچ ، گیرپاژ کردن، خرابی آب بندی داخلی، نشت گاز یخچال، کم شدن ولتاژ برق و….. می تواند باعث شود که عملکرد کمپرسور مختل شده و در نهایت می تواند باعث پریدن فیوز بعد از وصل یخچال شود.

علت خراب بودن کمپرسور هم می تواند در به وجود آمدن اتصالات کوتاه در قطعات اثر داشته باشد برای اینکه این مشکل را برطرف کنید بهتر است که به وسیله یک تعمیرکار مجرب کمپرسور بررسی شود و اگر نیاز به تعویض داشت آن را تعویض کنید دقت داشته باشید تعویض کمپرسور یک کار بسیار تخصصی می باشد و افراد معمولی نمی توانند این کار را انجام دهند اگر مشکل پریدن فیوز بعد از اتصال یخچال به برق، خراب بودن کمپرسور باشد حتماً باید آن را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

۳-خرابی ترموستات در یخچال های قدیمی

ترموستات در یخچال های قدیمی قطعه بسیار مهمی می باشد که باعث می شود دمای یخچال ثابت بماند در اصل ترموستات دما را بر حسب تنظیماتی که شما انجام می دهید، تنظیم می کند. اگر عددی که روی پیچ ترموستات قرار دارد بزرگ تر باشد دمای محیط سرد و اگر عدد کوچکتر باشد مقدار سرمای محیط کم خواهد شد. به طور معمول در ماه های گرم سال ترموستات را روی اعداد بزرگتر قرار می دهند. اگر ترموستات در عملکرد دچار اختلال شود باعث اختلال در عملکرد بقیه قطعات یخچال هم خواهد شد.  یکی از دلایل اصلی پریدن فیوز می‌تواند همین مشکل اختلال در ترموستات باشد وقتی در سوکت های ترموستات اتصال ایجاد شود فیوز از کار خواهد افتاد همانگونه که گفتیم برای اینکه ترموستات را بررسی کنید باید حتماً از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. تعمیرکار خرابی ترموستات را به وسیله سیم های برق  که در پشت یخچال قرار دارد ، بررسی می کند و بعد از آن کمپرسور را چک می کند زیرا عملکرد این دو قطعه یعنی کمپرسور و ترموستات به هم مربوط است. معمولاً اگر مشکل ترموستات باشد برای حل آن باید ترموستات تعویض شود.

حتما بخوانید:   بررسی دلایل کار نکردن فن یخچال و راه حل آن

۴- قرار دادن یخچال در محیط نامناسب

اگر شما یخچال فریزر تان را در محیطی سرد و مرطوب قرار دهید باعث پریدن فیوز خواهد شد وقتی که محیط قرار گرفتن یخچال سرد باشد باعث می شود که اتصالات کوتاه در این قطعات به وجود آید پس دقت داشته باشید حتما یخچال را در مکان مناسب قرار دهید که هوای معتدل داشته باشد تا اتصالات دستگاه در اثر رطوبت مشکل پیدا نکند. یخچال را باید طوری در آشپزخانه قرار دهید که موتور یخچال قادر باشد به راحتی کار کند و هوا در آن جریان داشته باشد اگر هوا جریان نداشته باشد و یا محیط بسیار سرد باشد باعث می شد که انرژی برق بیشتر مصرف شود و اگر عملکرد قطعات در اثر هوای سرد مختل شود باعث پریدن فیوز و گاهی برق گرفتگی خواهد شد.

۵- کهنه و خراب شدن سیم ها و فیوزهای یخچال

یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل خراب شدن یا قدیمی بودن سیم ها و یا فیوز یخچال می باشد.سیم های کهنه در یخچالهای قدیمی بعد از مدتی کیفیت خود را از دست خواهند داد و دیگر مانند قبل تحمل قدرت انرژی الکتریکی را نخواهد داشت. ممکن است با عبور جریان برق بسوزد و یا با اتصال کوتاه باعث از کار افتادن فیوز شوند در تمام وسایل برقی مانند یخچال فیوز وظیفه دارد که از دستگاه محافظت کند اگر هر گونه مشکلی در سیم های یخچال و فیوز به وجود بیاید فیوز می پرد در صورت بروز این مشکل، تعمیرکار سیم های خراب شده و بی کیفیت و فیوز را عوض می کند برای این منظور و برای تعویض سیم کشی یخچال ابتدا باید پیچ  بدنه را به وسیله پیچ گوشتی باز کرده و سپس سیم های خراب شده و بی کیفیت را با سیم های سالم عوض کنید.

حتما بخوانید:   انواع برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی سامسونگ

دلایل پریدن فیوز یخچال بدون برفک

پریدن فیوز

در یخچالهای مدل بدون برفک، یعنی یخچال فریزرهای نوفراست، دلیل پریدن فیوز با دیگر یخچال ها کمی فرق می کند زیرا آنها سیستم پیچیده تری دارند و قطعاتشان هم متفاوت است مثلا این یخچال ها المنت یخ زدا دارند این المنت گرما تولید کرده و باعث آب شدن یخ های اطراف اپراتور می شود و اگر این المنت دچار اتصال کوتاه شود احتمال دارد فیوز بپرد

دومین مورد در باره ی یخچال های نوفراست این است که در این یخچال ها از یک موتور فن استفاده می کنند و کار این موتور هم بهبود گردش هوا است. از دیگر قطعات الکترونیکی در این نوع یخچال ها می توان : شیربرقی آب ، خنک کننده، و تجهیزات الکترونیکی بخش یخساز و …. را نام برد دقت داشته باشید هر چه تعداد قطعات الکترونیکی در یخچال بیشتر باشد احتمال به وجود آمدن اتصالات کوتاه در دستگاه بیشتر خواهد شد و در نتیجه فیوز می پرد.

در صورت بروز این مشکل در یخچال های نوفراست، به هیچ وجه خودتان اقدام به تعمیر یخچال نکنید و اگر قطعات الکترونیکی آسیب دیده بود ، حتما برای تعمیر یخچال فریزر نوفراست خود ، به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

نتیجه گیری:

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل پریدن فیوز یخچال را بعد از زدن یخچال به برق، بررسی کردیم همانگونه که گفتیم دلایل زیادی باعث بروز این مشکل می شود که مهمترین آنها محیط نامناسب برای قرار گیری یخچال، خراب شدن و پوسیده شدن سیم ها و فیوز یخچال است که می تواند جزو شایع ترین مشکلات باشد به شما توصیه می کنیم که در صورت بروز این مشکل حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا تعمیرکار مشکل را عیب یابی کرده و آن را برطرف کند زیرا اگر خودتان در صورت نداشتن مهارت، به تعمیر یخچال اقدام کنید احتمال دارد به قطعات دیگر هم آسیب وارد شود

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

دلایل پریدن فیوز هنگام اتصال یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا هنگام وصل یخچال به برق، فیوز می پرد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا