خدمات باغبانی

دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

ریزش برگ گیاهان آپارتمانی بسیار دلسرد کننده و کلافه کننده می‌ باشد زیرا تشخیص دلیل آن و جلوگیری از بروز دوباره این مشکل کار دشواری خواهد بود. گاهی اوقات نیز این امکان وجود دارد که مشکل خاصی در میان نباشد ولی برگ گیاه باز هم بریزد. در شرایط عادی ریزش برگ گیاهان ممکن است برای همه آنها اتفاق بیفتد. معمولاً این اتفاق قسمتی از چرخه زندگی گیاهان می‌ باشد و برگ‌ های پایینی کم کم از بین رفته و به تدریج می‌ ریزند. گاهی اوقات نیز گلدان به صورت ناگهانی برگ‌ های زنده را از دست می‌ دهد. در این صورت است که گیاه به ریزش برگ شاداب و سبز خود دچار شده است. در این شرایط حتماً مشکلی برای گیاه به وجود آمده که باید به رفع آن بپردازید.

شوک وارد شدن به گیاه

یکی از شایع‌ ترین دلایل ریزش برگ گیاهان شوک وارد شدن به آن می‌ باشد و جبران این اتفاق نیز بسیار دشوار است. معمولاً زمانی به گیاه شوک وارد می‌ شود که شرایط تغییر ناگهانی داشته باشند به عنوان مثال وقتی که یک گیاه آپارتمانی بیرون از خانه شاداب و سالم است اما فصل سرما گیاه به داخل خانه انتقال داده می‌ شود ممکن است به آن شوک زیادی وارد شود. عکس این مورد نیز صادق می‌ باشد. ممکن است گیاهی داخل خانه بسیار سر زنده و شاداب باشد اما در تابستان برای آنکه نور بهتری دریافت کند به تراس و یا حیاط انتقال داده می‌ شود. در این حالت نیز گیاه دچار شوک شده و برگ‌ های شاداب خود را از دست می‌ دهد. در واقع شوک وارد شدن به گیاه پاسخ گیاه است به تغییرات چشمگیری که در محیط رخ می‌ دهد مانند رطوبت، تغییر دما، روش آبیاری، میزان نور و … به عنوان مثال وقتی که گیاه را از گلخانه خریداری می‌ کنید و به خانه خود می‌ آورید در واقع محیط آنها عوض شده است. شرایط گلخانه بسیار برای گیاهان ایده‌ آل است و زمانی که از آن شرایط به شرایط معمولی که در خانه می‌ باشد منتقل می‌ شوند دچار شوک می‌ گردند‌. همین موضوع در مورد گیاهانی که به تازگی گلدان آنها را عوض کرده‌ اید و یا آنها را تکثیر نموده‌ اید نیز صادق می‌ باشد. دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟متأسفانه باید بگوییم شوک وارد شدن به گیاه هیچ راهکار و درمانی ندارد و فقط باید امیدوار باشید که گیاه شما زنده بماند.  در بیشتر موارد می‌ توان گفت که شوک حالت گذرا و موقتی است و زمانی که گیاه با شرایط جدید خود بتواند سازگار شود دوباره سلامتی به آن بازگشته و به شرایط قبلی خود بر می‌ گردد.

حتما بخوانید:   فلاور باکس چیست؟ انواع فلاور باکس و کاربردهای آن

چگونه از شوک وارد شدن به گیاهان جلوگیری نماییم؟

اگر قصد دارید گیاهان خود را به خارج از خانه منتقل کنید باید این کار به تدریج انجام شود. گیاهان باید در روزهای اول برای چند ساعت بیرون از خانه بمانند و پس از آن به محل اولیه خود برگردند. به تدریج این مدت را طولانی‌ تر کنید و زمان بیرون ماندن گیاه را افزایش دهید تا بتواند با شرایط خود را سازگار کند. پس از آن می‌ توانید گیاه را به صورت کامل به خارج از خانه منتقل نمایید. در فصل پاییز و یا زمستان این راهکار را می‌ توانید برای داخل آوردن گیاهان انجام دهید. معمولاً اواخر فصل پاییز باید کم کم و برای مدت کوتاهی گیاه را به داخل خانه آورده و پس از آن این مدت را به تدریج افزایش دهید.  شما باید هر چند روز زمان ماندن گیاهان را داخل خانه افزایش دهید تا گیاه بتواند کم کم به تغییرات عادت کند. برای آنکه از ریزش برگ گیاهان جلوگیری کنید تغییرات دمای محیط را چه در فصل تابستان و چه در فصل زمستان به صورت تدریجی و کم کم برای گیاه ایجاد نمایید.

ریزش برگ گیاهان به علت رطوبت کم

خیلی از گیاهانی که مخصوص آپارتمان هستند معمولاً از گونه‌ های گرمسیری می‌ باشند به همین خاطر وقتی که در شرایط خشکی که داخل خانه وجود دارد و یا در آب و هوای زمستانی قرار داده می‌ شوند ممکن است برگ‌ های آنها بریزد. در واقع ریزش برگ گیاهان در این شرایط می‌ تواند واکنش طبیعی آنها به محیط محسوب شود زیرا گیاه تلاش می‌ کند تعداد برگ‌های خود را کاهش دهد تا بتواند رطوبت مورد نیاز خود را تأمین کند.  در واقع این موضوع هم نوعی شوک تلقی می‌ گردد ولی در فصل زمستان که رشد گیاهان کم می‌ شود افتادن برگ‌ ها نیز به تدریج کمتر می گردد. قرار دادن گلدان‌ ها بر روی لایه‌ ای از سنگریزه که به صورت دائمی مرطوب است می‌ تواند این مشکل را برطرف کند و گیاه در واقع همیشه در معرض رطوبت قرار می‌ گیرد. یکی دیگر از راه حل‌ های رطوبت کم این است که برگ‌ های گیاه را مرتب گردگیری نمایید و از خشک شدن آنها جلوگیری کنید.

حتما بخوانید:   کاربرد انواع گلخانه خانگی | مزایا و معایب گلخانه در خانه

آسیب رسیدن فیزیکی به گیاهان و افتادن برگ آنها

برخی از گیاهان در مناطقی قرار دارند که رفت و آمد در آنجا زیاد است و یا خیلی زیاد برگ‌ های آنها تمیز می‌ شوند. این گیاهان گاهی اوقات به صورت غیر قابل پیش بینی ممکن است که برگ‌ هایشان را از دست بدهند. دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟گاهی اوقات نیز بر اثر برخورد گیاهان با حیوانات خانگی و یا کودکان گیاه دچار آسیب می‌ شود و برگ‌ های آن می‌ ریزد. سعی کنید که گلدان‌ های خود را در مکانی قرار دارید که کمتر در آنجا تردد باشد و یا آنها را در ارتفاع مشخصی بگذارید. در این شرایط گیاه از تماس فیزیکی در امان خواهد ماند.

وجود آفات در گیاهان و ریزش برگ آنها

گاهی اوقات آفاتی مثل کنه، شپشک، شته، عنکبوت و … می‌ تواند موجب ریزش برگ‌ های گیاه شود بنابراین می‌ توانید برگ‌ هایی که از گیاه افتاده است را با دقت بررسی کرده و علائمی مانند حمله حشرات را در آن مشخص کنید. اگر مشاهده کردید که آفاتی بر روی برگ گیاهان وجود دارد حتماً باید به رفع آنها اقدام نمایید. در این شرایط بعد از مدت کوتاهی متوجه می‌ شوید که ریزش برگ گیاهان متوقف شده است. صابون آفت کش نیز جهت از بین بردن آفاتی که در گیاهان آپارتمانی وجود دارد مناسب می‌ باشد. چنانچه پس از ریزش برگ‌ های گیاه آپارتمانی به وجود آفات در آنها مشکوک شدید، حتماً پشت برگ و گل‌ ها را نیز معاینه کنید ممکن است که حشرات در آن قسمت تجمع کرده باشند.

کمبود نور و ریزش برگ‌ گیاهان

چنانچه متوجه شدید برگ‌ های گیاه شما در فصل زمستان شروع به ریزش کرده است، این امکان وجود دارد که علت آن کمبود نور باشد. در طول فصل زمستان سطح دریافت نور خورشید توسط گیاهان بسیار پایین می‌ آید همچنین زمانی که آسمان ابری است خورشید به صورت غیر مستقیم و از پشت ابر به زمین می‌ تابد. در این شرایط نور خورشید برای گیاهی که پشت پنجره نیز قرار دارد کافی نمی‌ باشد به همین خاطر باید تلاش کنید گیاهان را به قسمتی که پر نورتر می‌ باشد انتقال دهید تا بتوانند نور طبیعی به طور کافی دریافت کنند. علاوه بر آن می‌ توانید با نصب کردن چراغ‌ هایی که دارای نور مصنوعی کافی می‌ باشند نور لازم برای گیاهان را تأمین نمایید.

حتما بخوانید:   چراغ رشد گیاه چیست؟ | کاربرد لامپ رشد گیاه

تغییرات دمای محیط و ریزش برگ گیاهان

همانطور که گفتیم بیشتر گیاهان آپارتمانی از نوع گرمسیری می‌ باشند و وقتی که این نوع گیاهان در معرض سرما قرار گیرند می‌ توانند برگ‌ های سالم خودشان را از دست بدهند. گاهی اوقات نیز ممکن است گیاهانی که در فصل پاییز و یا زمستان داخل خانه قرار داده می‌ شوند در معرض گرمای شومینه یا رادیاتور قرار گیرند و برگ‌ های آنها شروع به ریزش کنند به همین خاطر باید سعی کنید گیاهان را از تغییرات دمای محیط دور نگه دارید تا مشکل ریزش برگ برای آنها پیش نیاید.

آبیاری کم یا زیاد و ریزش برگ گیاهان

یکی دیگر از مواردی که می‌ تواند موجب ریزش برگ گیاهان شود، آبیاری کم و یا زیاد گیاهان می‌ باشد. ریزش برگ گیاه می‌ تواند ناشی از رطوبت زیاد خاک و یا خشک بودن بیش از حد آن باشد. به طور معمول وقتی که ۲ تا ۳ سانتیمتر از خاک روی گلدان خشک شد می‌ توانید اقدام به آبیاری کردن گلدان نمایید. جهت جلوگیری نمودن از ریزش برگ گیاهان دقت کنید دمای آبی که به آنها می‌ دهید هم نباید خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد. قبل از آبیاری کردن گیاه آب را یک ساعت در دمای محیط بگذارید تا کلر موجود در آن از بین برود و با محیط نیز هم دما شود.

کمبود مواد مغذی و ریزش برگ گیاهان

چنانچه پیش از ریزش برگ گیاهان متوجه زرد شدن برگ‌ ها شدید نشان دهنده آن است که کود به اندازه کافی در خاک وجود ندارد و گیاه از نظر مواد مغذی دارای کمبود می‌ باشد. دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟برای رفع این مشکل باید مواد غذایی و کود کافی به خاک گیاه برسانید تا از ریزش برگ آنها جلوگیری شود. کمبود پتاسیم، فسفر، کلسیم و زینک از عواملی است که موجب ریزش برگ گیاه می‌ شود.

سخن آخر

ریزش برگ گیاهان عوامل مختلفی دارد که در این مقاله از مجله آی بک به آنها پرداختیم. گاهی اوقات راهکاری برای برطرف کردن این مشکل وجود ندارد و فقط باید منتظر بمانید که خود به خود ریزش برگ‌ ها برطرف شود. همه گیاهان نیاز به نور، دمای مناسب، آب و مواد مغذی دارند. بنابراین لازم است که همه این عوامل را در اختیار گیاه قرار دهید تا کمتر دچار مشکل شود. کسب اطلاعات کافی در مورد گیاهان می‌ تواند در نگهداری و مراقبت از آنها به شما کمک زیادی کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟ شوک وارد شدن به گیاه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x