تقویم تاریخ

روز جهانی مرد 19 نوامبر 28 آبان چه روزی است؟

روز جهانی مرد یا آقا در تقویم ایران و جهانی چه روزی است؟

روز جهانی مرد مردان را تشویق می کند تا ارزش ها، شخصیت و مسئولیت های مرد بودن را به پسران زندگی خود بیاموزند. مهاتما گاندی می گوید: “ما باید به گونه ای تغییر کنیم که به دنبال آن هستیم.” تنها زمانی که همه ما، اعم از زن و مرد، الگوی خود باشیم، جامعه ای عادلانه و امن ایجاد خواهیم کرد که به همه فرصت پیشرفت را بدهد. ما در این مقاله از تقویم تاریخ ایبک به بررسی این روز جهانی می پردازیم. ما قصد داریم در مورد تاریخچه و فعالیت های مهمی که در این روز انجام میشود به بحث و گفتگو بپردازیم.

گرامیداشت روز جهانی مرد

ما پیشنهاداتی در مورد اینکه چگونه می توانید روز جهانی مرد را جشن بگیرید و چگونه جامعه و شورای محلی خود را برای ایجاد یک رویداد اجتماعی و یا یک مراسم ویژه مشارکت دهید، ارائه می دهیم.

ماه نوامبر برای روح مردانه مهم است زیرا رویدادی مهم برای مردان را در خود دارد. November ماهی است که ما بر جمع آوری پول برای سلامت مردان تمرکز می کنیم. در ۲۰ نوامبر ما روز جهانی کودک را جشن می گیریم که پس از آن ۴۸ ساعت جشن برای مردان و کودکان و روابط ویژه آنها شکل می گیرد.

روز جهانی مرد چه روزی است؟

روز جهانی مرد در ۱۹ نوامبر برگزار می شود، اگرچه زمانی که این تعطیلات برای اولین بار ایجاد شد، در فوریه جشن گرفته می شد.

به تاریخ رسمی ایران: شنبه، ۲۸ آبان ۱۴۰۱

به تاریخ هجری قمری: السبت، ۲۴ ربیع الثانی ۱۴۴۴

به تاریخ میلادی: SATURDAY 2022 november19

تاریخچه روز جهانی مرد

در سال ۱۹۶۸، یک روزنامه‌نگار آمریکایی به نام جان پی. هریس سرمقاله‌ای نوشت که بر عدم تعادل در نظام شوروی تأکید می‌کرد، که روز جهانی زن را برای کارگران زن تبلیغ می‌کرد، اما نتوانست همتای مرد را ارائه دهد. هریس اظهار داشت که اگرچه موافق است روزی برای بزرگداشت زنان وجود داشته باشد، اما این روز به عنوان نقصی در سیستم کمونیستی عمل کرد.

در اوایل دهه ۱۹۹۰، توماس اوستر، مدیر مرکز مطالعات مردان میسوری، از سازمان‌هایی در ایالات متحده، استرالیا و مالت دعوت کرد تا رویدادهای کوچک روز جهانی مرد را در ماه فوریه برگزار کنند. اوستر به مدت دو سال با موفقیت میزبانی این رویدادها را بر عهده داشت، اما تلاش او در سال ۱۹۹۵ با حضور ضعیفی همراه بود. او که دلسرد شده بود، برنامه های خود را برای ادامه فعالیت متوقف کرد. استرالیا نیز از این روند پیروی کرد و مالت را به تنها کشوری تبدیل کرد که به جشن ادامه می دهد.

تاریخچه روز جهانی مرد

در سال ۱۹۹۹ این روز توسط Jerome Teelucksingh از دانشگاه هند غربی احیا شد. او متوجه شد که اگرچه روزی برای پدران وجود دارد، اما هیچ روزی برای تجلیل از مردانی که بچه ندارند یا نوجوانان و جوانان وجود ندارد. Teelucksingh اهمیت الگوهای مثبت مرد را درک کرد، زیرا پدرش الگوی بسیار خوبی برای او بود و تصمیم گرفت روز جهانی مرد را در ۱۹ نوامبر جشن بگیرد. روز تولد پدرش و همچنین روزی که یک تیم فوتبال محلی او را جذب کرده بود

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لحظه دقیق سال تحویل 1403 مشخص شد | سال 1403 سال چه حیوانی است؟

از زمان احیای Teelucksingh، روز جهانی مرد برای ترویج جنبه‌های مثبت هویت مردانه بر اساس این پیش‌فرض بوده است که مردان بیشتر به الگوهای مثبت پاسخ می‌دهند تا کلیشه‌های جنسیتی منفی. هدف این روز رقابت با روز جهانی زن نیست، بلکه برای برجسته کردن اهمیت سلامت جسمی و روانی مردان و مردانگی مثبت است.

چرا ما روز جهانی مرد داریم؟

روز جهانی مرد (IMD) هر سال در ۱۹ نوامبر جشن گرفته می شود و در حدود ۸۰ کشور در سراسر جهان جشن گرفته می شود.

در استرالیا، IMD یک فرصت عالی برای شرکت در یک گفتگوی جهانی در مورد مردانگی، مردانگی و مسائل مردانه است که توسط:

برجسته کردن برخی از مسائل اجتماعی که مردان و پسران با آن‌ها روبرو هستند ایجاد تفاوت برای مردان و پسران در جامعه شما جشن گرفتن از مردان و پسران با همه تنوع‌شان سرگرمی جدی در این فرآیند

روز جهانی  مرد بر اساس اعداد

از آنجایی که یکی از اهداف کلیدی روز جهانی مرد، سلامت و تندرستی مردان است، در اینجا آماری همسو با این هدف آورده شده است.

۸۷ درصد – درصد افراد خشن که به خواب می روند مرد هستند.

۷۳% – درصد افرادی که مفقود شده اند مرد هستند.

۷۶ درصد – درصد خودکشی هایی که توسط مردان انجام می شود.

۸.۷٪ – درصد مردانی که به الکل وابسته هستند.

۲۶٪ – درصد مردانی که از کلسترول بالا رنج می برند.

۷۶ – امید به زندگی مردی که در ایالات متحده متولد شده است.

۲۲% – درصد مردانی که در سال گذشته مشکلات روانی را تجربه کرده اند.

از هر ۴ مورد خودکشی ۳ نفر مرد هستند ۲ از ۳ مرگ خشونت آمیز مرد هستند. مردان به طور متوسط ۶ سال جوانتر از زنان می می میرند. پسران در هر مرحله از تحصیل عملکرد ضعیفی از دختران دارند. پدرانی که می خواهند بیشتر در زندگی فرزندان خود نقش داشته باشند با طیف وسیعی از موانع روبرو هستند.

علیرغم شواهد فراوان مبنی بر اینکه مردان و پسران با طیف وسیعی از مسائل مربوط به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود مواجه هستند، بسیاری از مردم همچنان در ترویج طیفی از کلیشه‌ها و کلیشه‌های جنسی سفت و سخت رو به رو هستند.

فعالیت های روز جهانی مرد

  1. به یک موسسه خیریه مردانه کمک کنید

موسسات خیریه زیادی وجود دارند که به مردان کمک می کنند تا زندگی بهتری داشته باشند. بحران سلامت مردان به کاهش شیوع HIV/AIDS کمک می‌کند و به افرادی که به HIV مبتلا هستند کمک می‌کند تا سلامت و استقلال خود را بهبود بخشند. بنیاد سرطان بیضه شان کیمرلینگ به افزایش آگاهی در مورد سرطان بیضه کمک می کند و اهمیت خودآزمایی را برجسته می کند. موسسه ابتکار ManKind به کمک به مردان برای فرار و بهبودی از خشونت و آزار خانگی اختصاص دارد.

  1. درباره مردان با نفوذ کمتر شناخته شده بیشتر بدانید

در نظر بگیرید که کتابی بردارید یا فیلمی را در مورد مردی استثنایی تماشا کنید که زندگی و کارش هنوز بر جهان امروز تأثیر می گذارد. The Black American Experience داستان دکتر دانیل هیل ویلیامز، دومین مرد تاریخ (و اولین مرد سیاهپوست) را روایت می کند که یک عمل جراحی قلب باز موفقیت آمیز انجام داد. The Imitation Game پرتره ای متحرک و دراماتیک از آلن تورینگ است، مردی که محاسبات مدرن را اختراع کرد و به پایان جنگ جهانی دوم کمک کرد. دوست دارید درباره کدام مردان تاثیرگذار بیشتر بدانید؟

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عید غدیر خم چه روزی است /عید غدیر سال ۱۴۰۲

فعالیت های روز جهانی مرد

  1. با مردان زندگی خود تماس بگیرید

ایجاد روابط مثبت با مردان یک هدف عالی است، اما شروعی فروتنانه دارد. با اعضای مرد خانواده و دوستان خود تماس بگیرید و وضعیت آنها را ببینید. اگر در خانه خوشحال باشیم، این نیمی از کار است.

چرا ما روز جهانی مرد را دوست داریم؟

 

  1. این روز برای تجلیل از همه مردان است

این جمله رایج که “هر روز روز جهانی مرد است” ممکن است حاوی حقیقت باشد، اما واقعیت این است که همه مردان به یک اندازه جشن نمی گیرند. روز جهانی مرد به ما یادآوری می کند که انواع مختلفی از مردان در جهان وجود دارد و همه آنها سزاوار یک صدا هستند.

  1. این روز برای کمک به مردم است

مردان در جامعه با فشارهای زیادی روبرو هستند – برای مثال، از آنها انتظار می رود که تامین کننده باشند و از درخواست کمک یا به اشتراک گذاشتن احساسات خود خودداری کنند. روز جهانی مرد همه چیز در مورد پرداختن به این مشکلات و بازتعریف مردانگی است.

  1. همه چیز درباره برابری جنسیتی است

برابری جنسیتی همیشه یک هدف ارزشمند است و روز جهانی مرد به ما یادآوری می کند که تلاش ویژه ای برای تلاش برای روابط مثبت در کل طیف جنسیتی انجام دهیم.

کارهایی که در روز جهانی مرد باید انجام داد

 آیا روز جهانی مرد برای همه است؟

همه می توانند روز جهانی مرد را در روز شنبه ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲ جشن بگیرند.

روز جهانی مرد قوانین، ارزش‌ها و دیدگاه‌های متنوعی در سرتاسر دنیا را شامل می شود. این روز مردان و پسران را در کشورهای مختلف به روش‌های متفاوتی تحت تأثیر قرار می‌دهند. همچنین نظرات گوناگونی در مورد قوانین، ارزش‌ها و دیدگاه‌ها متفاوت در سراسر جهان وجود دارد.

به عنوان یک روز بزرگداشت روز جهانی مرد، تمرکز بر چیزی است که بشریت را متحد می کند، و به همه کسانی که می خواهند روز جهانی مرد را جشن بگیرند، این فرصت را می دهد تا با هم در راستای شش هدف اصلی این روز کار کنند. اهدافی که به طور یکسان برای همه مردان صرف نظر از سن، توانایی آنها اعمال می شود. زمینه اجتماعی، موقعیت قانونی، نژاد، عقاید، گرایش جنسی یا هویت جنسیتی.

مهم نیست که چه کسی هستید، هر فردی آزاد است روز جهانی مرد را جشن بگیرد.

شعار امسال روز جهانی مرد “روابط بهتر بین زن و مرد” است.

این روز در سراسر جهان با برگزاری برنامه‌ها و کنفرانس‌هایی برگزار می‌شود که در آن در مورد مسائل مربوط به مردان و پسران صحبت می‌شود، مشکلات مطرح می‌شود و آگاهی‌سازی ایجاد می‌شود.

این روز به صحبت در مورد رفاه و سلامت مردان، مبارزات جنسی آنها و شرایط اجتماعی که آنها در معرض آن هستند اختصاص دارد. همچنین این روزی است که از تبعیض هایی که آنها با آن روبه رو هستند صحبت می شود و وعده ایجاد روابط بهتر جنسیتی داده می شود. هدف نهایی این روز ترویج ارزش‌های اساسی بشردوستانه و آگاهی در مورد مردان است.

روز جهانی مرد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آشنایی با روز جهانی مرد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا