دیجیتال

روش هایی برای افزایش کیفیت چاپ در پرینترهای جوهری و لیزری

اکثر افرادی که از پرینتر استفاده می‌کنند می‌خواهند که چاپ با کیفیتی هم داشته باشند، به همین دلیل برای افزایش کیفیت چاپ در پرینترهای جوهری و لیزری روش‌های زیادی را انجام می‌دهند. آشنایی با این روش‌ها می‌تواند تأثیر زیادی در بالا رفتن کیفیت چاپ داشته باشد که در این مقاله از ایبک شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

 افزایش کیفیت چاپ در پرینترهای لیزری

برای اینکه کیفیت پرینت را در پرینتر لیزری افزایش دهید، راه‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید به این وسیله کیفیت اسناد چاپی را بهتر کنید. باید بدانید که عوامل بسیاری مثل مقدار گرما و رطوبت، سرعت چاپ، تنظیمات کاغذ، تنظیمات کارتریج و کیفیت عکس اصلی می تواند تأثیر زیادی در کیفیت چاپ داشته باشد. برای این منظور به موارد زیر توجه کنید:

۱- پرینتر خود را تمیز کنید.

پرینتر هم مثل همه دستگاه ها باید مرتب تمیز شود تا عملکرد بهتری داشته باشد . به همین دلیل لازم است که نسبت به تمیز کردن ذرات ریز گرد و خاک در دستگاه پرینتر به وسیله دستمالی لطیف و نرم اقدام کنید ، زیرا اگر گرد و غبار در روی کارتریج تونر باشد باعث خواهد شد کیفیت چاپ کم شود.

افزایش کیفیت چاپ

۲- کارتریج باکیفیتی را انتخاب کنید.

یکی از مواد مهم در پرینتر، کارتریج است که تأثیر زیادی در افزایش کیفیت پرینت شما دارد . هنگامی که می خواهید کارتریج را خریداری کنید باید از خریدن کارتریج هایی که دارای قیمت پایین هستند و یا دارای برند ناشناخته می باشند، پرهیز کنید زیرا این کارتریج ها معمولاً تقلبی هستند. کارتریجی که اصل نباشد ممکن است به قطعات دیگر پرینتر شما آسیب زده و شما مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای تعمیر پرینتر لیزری خود شوید. برای شارژ کردن کارتریج حتماً باید به افراد مجرب و ماهر مراجعه کنید ، زیرا اگر کارتریج درست در جای خود نصب نشود ممکن است گرفتن پرینت با اختلال انجام شود.

۳- در پرینتر لیزری، رزولوشن را افزایش بدهید.

هرچه در دستگاه پرینتر لیزری شما عدد رزولوشن بالاتر باشد، باعث خواهد شد که وضوح تصویر و کیفیت پرینت افزایش پیدا کند و کیفیت اسناد هم بهبود یابد. به این صورت وقتی می خواهید اسنادی را چاپ کنید که دارای کیفیت بالا و واضح باشد، توصیه می کنیم که حتماً رزولوشن دستگاه را در بیشترین حالت قرار بدهید. این نکته مهم را باید بدانید که کیفیت عکس اصلی می‌تواند در وضوح سند چاپی تعیین کننده باشد. پس امکان دارد که  در چاپ عکس‌هایی که بی‌کیفیت بوده و یا اندازه کوچکی دارند ، شما با عدم وضوح تصویر مواجه شوید.

برای اینکه رزولوشن را در دستگاه تنظیم کنید باید به منوی Print رفته و در قسمت تنظیمات dpi رزولوشن را بین ۷۲ الی ۲۴۰۰ بگذارید. بهتر است برای کسب نتیجه بهتر ، رزولوشن را در بالاترین حد تنظیم کنید.

۴- در پرینتر لیزری از کاغذ مناسب استفاده کنید.

علاوه بر اینکه شما باید برای افزایش کیفیت چاپ تنظیماتی را انجام دهید، انتخاب موادی که برای چاپ مصرف می‌کنید نیز بر نوع پرینت شما تأثیرگذار است. یکی از مهم‌ترین مواد مصرفی کاغذ است که شما با وارد شدن به Dsta Sheet  در قسمت تنظیمات پرینتر، می توانید کاغذ مناسبی را با سایز دلخواه ، انتخاب کنید. اگر از کاغذ اشتباه استفاده کنید ، می‌تواند تأثیر بدی در روی رنگ‌ها داشته و همچنین کیفیت چاپ را کاهش خواهد داد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت های بین ویندوز 10 و 11

۵- سرعت پرینتر را زیاد کنید.

وقتی شما سرعت را در پرینتر لیزری خود افزایش می‌دهید، مشاهده خواهید کرد که کیفیت چاپ بهبود پیدا می کند. تنظیم درست سرعت پرینتر می تواند بر اشباع رنگ تأثیر زیادی داشته باشد . اگر شما اشباع رنگ را زیاد کنید، در پرینتر شما، سرعت هم افزایش پیدا خواهد کرد. ولی اگر متوجه شدید که تصاویر و متن ها محو می شوند، باید سرعت پرینتر لیزری را کم کنید.

۶- پرینتر را در معرض حرارت و گرما قرار ندهید.

توصیه می‌کنیم پرینترهای لیزری را هیچگاه در معرض گرمای زیاد قرار ندهید و آن را در مکانی بگذارید که تقریباً خنک و مناسب باشد‌، در غیر این صورت عملکرد پرینتر مختل شده و کیفیت تصویر شدیداً کاهش پیدا می کند.

۷- درایور را به روز رسانی کنید.

درایور پرینتر عاملی می باشد که پرینتر لیزری را به سیستم شما وصل می‌کند . باید حتماً این برنامه را به روز نگه داشته و آن را آپدیت کنید. اگر مداوم سیستم عامل کامپیوتر را به روز رسانی کنید، کیفیت پرینتر شما افزایش پیدا خواهد کرد. درایور های آپدیت نشده و قدیمی می توانند کیفیت چاپ را کاهش دهند. برای این کار باید به سایت اصلی کمپانی که پرینتر شما تولید شده، مراجعه کنید و نسخه آخر به روز رسانی را در آن پیدا کنید.

 افزایش کیفیت چاپ در پرینترهای جوهر افشان

در پرینتر جوهر افشان، عواملی ممکن است باعث شود که کیفیت چاپ کاهش پیدا کند و اثر منفی هم در کیفیت پرینت بگذارد. این عوامل معمولاً به دلیل تنظیمات اشتباه چاپ، اشباع رنگ، و استفاده از کارتریج معیوب می باشد. بعضی از فاکتورها باعث می شوند که کیفیت عکس، تصویر و چاپ در پرینتر جوهر افشان افزایش پیدا کند. کیفیت و وضوح تصویری که شما می خواهید آن را چاپ کنید، نوع کاغذ و مدل چاپگر، می تواند جز عوامل مؤثر بر کیفیت عکس پرینت شده باشد. تمام مواردی که برای افزایش کیفیت چاپ در پرینتر لیزری نام بردیم برای پرینتر جوهری هم صدق می کند.

موارد دیگری که می تواند باعث افزایش کیفیت چاپ در پرینتر جوهر افشان باشد موارد زیر هستند:

۱- انتخاب پرینتر جوهر افشان که کیفیت چاپ بالایی داشته باشد.

ابتدا باید به این نکته مهم اشاره کنیم که پرینتر جوهر افشان برای چاپ عکس ، کیفیت بیشتری نسبت به لیزری دارد . اگر شما برای دستگاه چاپگر خود به کارتریج جوهر افشان احتیاج دارید، باید بهترین نوع کارتریج را برای این کار انتخاب کنید. هنگام خریدن پرینتر جوهر افشان باید به نکات مهمی توجه کنید:

ابتدا باید بدانید که پرینتر را برای چه کاری خریداری می کنید. مثلاً اگر شما می خواهید برای کارهای خانگی پرینتر را خریداری کنید و روزانه استفاده زیادی از آن نمی کنید، پس نیازی ندارید پرینتری بخرید که دارای توانایی خنک کنندگی قوی است و یا سرعت بالایی در چاپ دارد. بعضی از پرینتر ها فقط برای چاپ عکس هایی ساخته شده اند که دارای کیفیت بالایی بوده و رزولوشن بالایی دارند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بتل رویال چیست | بهترین بازی های بتل رویال

۲- از کاغذ مناسب و مخصوص عکس استفاده کنید.

تقریباً می‌توانیم بگوییم که بیش از ۲۰۰ مدل کاغذ برای چاپ عکس موجود است که هر کدام از آنها کارایی خاصی دارند ولی شما باید اولاً کاغذی انتخاب کنید که مقرون به صرفه باشد در ثانی باید از کاغذ مخصوصی استفاده کنید که به وسیله سازنده پرینتر توصیه شده است. اگر شما از کاغذی غیر از آن استفاده کنید ، ممکن است باعث اشباع رنگ شود و بر روی کیفیت تصاویر و عکس‌ها تأثیر منفی بگذارد.

۳- نگهداری و تعمیرات پرینتر جوهر افشان

برای اینکه کیفیت تصاویر در پرینتر جوهر افشان کاهش پیدا نکند، باید به دستوراتی که به وسیله کارخانه سازنده برای نگهداری و تعمیر پرینتر جوهر افشان، توصیه شده است، پایبند باشید. اگر هد‌ها مسدود شوند، می‌تواند باعث بروز مشکل در پرینتر جوهرافشان شده و همچنین کیفیت چاپ را هم پایین بیاورد.

وقتی از دستگاه پرینتر جوهرافشان خود استفاده نمی کنید باید آن را خاموش کنید. اگر دستگاه را به حالت روشن رها کنید ممکن است هد پرینتر جوهر افشان در معرض گرد و خاک و همچنین تکه های کاغذ قرار بگیرد و کیفیت چاپ در پرینتر کم خواهد شد.

دقت داشته باشید از کارتریج‌هایی استفاده کنید که مخصوص عکس با کیفیت می‌باشد تا باعث کاهش ساییدگی شوید. کارتریج جوهری هم شکننده می‌باشد و هم می‌تواند آسیب برساند.

توجه کنید که حتماً باید آخرین نسخه درایور را در دستگاه خود به روز رسانی کنید . معمولاً می توانید آخرین نسخه به روز رسانی را از وب سایت سازنده پرینتر خود دانلود کنید.

۴- تنظیمات را بر روی کیفیت بالا قرار دهید.

توصیه می کنیم از روی تنظیمات، سرعت چاپ را در روی حالتی قرار دهید که بالاترین کیفیت را داشته باشد. تنظیم سرعت چاپ معمولاً در قسمت پنل کنترل کننده و در جلو و یا گاهی بالای دستگاه قرار گرفته است.

وقتی که رنگ ها در تصویر شروع به محو شدن می کند باید سرعت چاپ را کم کنید. وقتی که تصاویر چاپ شده رنگ پس می‌دهد و یا اینکه اشباع می‌شود، آنگاه باید سرعت چاپ را زیاد کنید.

تنظیمات رزولیشن را روی حداکثر تنظیم کنید. معمولاً می‌توان این تنظیمات را از راه کنترل پنل تنظیم کرد. تنظیمات مربوط به چاپ را در قسمت برنامه های نرم افزاری که برای چاپ و پردازش عکس ها و تصاویر است ، در روی بیشترین رزولوشن و بالاترین کیفیت تنظیم کنید. این تنظیمات را معمولاً می توانید به وسیله گزینه preferences و یا کادر Print که در منوی فایل اپلیکیشن موجود است، انجام دهید.

افزایش کیفیت چاپ

سخن پایانی

تنظیم کردن کیفیت چاپ در پرینتر جوهری و پرینتر لیزری به وسیله راهکارها و روش‌هایی که برایتان بیان کردیم به سادگی قابل انجام است . اگر با توجه به روش‌هایی که گفتیم باز هم در کیفیت چاپ مشکلی مشاهده کردید، باید پرینتر خود را تعمیر کنید. در صورتی که مهارتی در زمینه تعمیر پرینتر ندارید توصیه می کنیم از دستکاری کردن آن خودداری کرده و به متخصص ماهر و با تجربه مراجعه کنید.

روش هایی برای افزایش کیفیت چاپ در پرینترهای لیزری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 افزایش کیفیت چاپ در پرینترهای جوهر افشان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا