تعمیرات مایکروفر

علت اصلی کار نکردن دکمه های مایکروفر | چرا مایکروفر روشن نمی شود؟

معرفی دکمه های مایکروفر | خرابی مدارهای اصلی صفحه کلید

آیا تابحال با خرابی دکمه های مایکروفر مواجه شده اید؟ یکی از گیج کننده ترین مشکلاتی که برای وسایل برقی ایجاد می شود، این است که دکمه های آن فعال نباشند. در این صورت کاری نمی توان انجام داد. و عملا دست کاربر بسته خواهد شد. اما علت کار نکردن دکمه های مایکروفر چیست؟ چه دلیلی باعث می شود نتوانیم از مایکروفر به صورت اصولی و درست استفاده کنیم؟ در صورتی که بتوانیم علت ایجاد چنین مشکلی را بشناسیم، می توانیم تا حد زیادی از ایجاد چنین خرابی هایی جلوگیری نماییم.

علت کار نکردن دکمه های مایکروفر

دکمه های معمولی مایکروفر دارای چندین قطعه هستند که با هم کار می کنند تا دستورات شما را به صفحه کنترل و برد اصلی مایکروفر منتقل کنند. اگر یکی از این قطعات خراب شود، ممکن است باعث کار نکردن دکمه های مایکروفر شود. از جمله علت کار نکردن دکمه مایکروفر عبارت است از:

خراب بودن برد اصلی دستگاه

برد مایکروفر دارای قطعاتی است که شامل سیم، مدار و خازن می باشد. در صورتی که هر یک از این قطعات خراب یا قطع شوند، دیگر اجزای دستگاه نیز نمی توانند عملکرد درستی داشته باشند.

خرابی مدارهای اصلی

هر یک از کلیدهای مایکروفر با استفاده از یک سیم و مدار به قسمت های داخلی دستگاه متصل می شوند که با کمک آن ها امکان انجام وظایف کلید قابل انجام است. خراب شدن یا قطعی هر یک از این موارد، در کار کلید اختلال ایجاد می کند.

خراب بودن فیوز مایکروفر

بردها و مدارهایی که کلیدها به آن متصل شده اند، با استفاده از یک فیوز به دیگر قطعات داخلی دستگاه وصل می شوند. چنانچه در قسمتی از این فیوز خرابی ایجاد شود، سایر دکمه ها نیز از کار می افتند.

خرابی منبع تغذیه

منبع تغذیه یکی از قطعات مهم و اصلی در مایکروفر است که وظیفه آن مراقبت و تامین امنیت مایکروفر می باشد. این قطعه شدت دمای مایکروفر را کنترل می کند و از برق گرفتگی در زمان باز کردن درب مایکروفر، جلوگیری می نماید. در صورتی که این قطعه دچار خرابی شود، دیگر قطعات دستگاه نیز دچار مشکل می شوند. و یکی از علت کار نکردن دکمه های مایکروفر نیز به حساب می آید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از مایکروفر ویرپول Whirpool

انواع دکمه های مایکروفر

مایکروفر یک وسیله برقی است که با استفاده از امواج الکترومغناطیسی، غذا را گرم، پخت یا گریل می کند. مایکروفر دارای چندین دکمه است که با فشردن آنها، می توانید تنظیمات مختلفی را برای پخت غذا انجام دهید. برخی از دکمه های معمول و رایج مایکروفر عبارتند از:

دکمه Start/Quickstart

با فشردن این دکمه، می توانید برنامه های پخت غذا که از پیش تنظیم شده اند را اجرا کنید. بعضی از مایکروفرها با هر بار فشردن این دکمه، زمان پخت را ۳۰ ثانیه اضافه می کنند.

دکمه Stop/Cancel

با فشردن این دکمه، می توانید برنامه پخت غذای فعال را متوقف یا لغو کنید. همچنین با نگه داشتن این دکمه، می توانید تنظیمات ساعت و تاریخ را تغییر دهید.

دکمه Auto-Reheat

با فشردن این دکمه، میتوانید وزن غذا را مشخص کنید. سپس مایکروفر به صورت خودکار زمان و توان مناسب را برای گرم کردن غذا تعیین می کند.

دکمه Auto-Defrost

با فشردن این دکمه، می توانید نوع و وزن غذای منجمد را انتخاب کنید. سپس مایکروفر به صورت خودکار زمان و توان مناسب را برای یخ زدایی غذا تعیین می کند.

دکمه Micro

با فشردن این دکمه، می توانید حالت گرم کردن غذا را فعال کنید. سپس با استفاده از دستگیره چرخان، می توانید توان و زمان پخت را تغییر دهید.

دکمه Grill

با فشردن این دکمه، می توانید حالت گریل کردن غذا را فعال کنید. سپس با استفاده از دستگیره چرخان، می توانید توان و زمان پخت را تغییر دهید.

دکمه Combi

با فشردن این دکمه، می توانید حالت ترکیبی پخت و گریل را فعال کنید.

این موارد فقط برخی از دکمه های مایکروفر هستند که بسته به برند و مدل مایکروفر، ممکن است تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشند.

علت کار نکردن دکمه های ماکروفر

علت کار نکردن دکمه های لمسی مایکروفر

دکمه های لمسی مایکروفر دارای یک سوئیچ غشایی هستند که با فشردن آنها، سیگنال الکتریکی را به صفحه کنترل و برد اصلی مایکروفر منتقل می کنند. اگر این سوئیچ غشایی خراب شود، ممکن است باعث کار نکردن دکمه های لمسی مایکروفر شود. علت خراب شدن سوئیچ غشایی ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • فرسودگی یا خوردگی سوئیچ غشایی به دلیل استفاده مکرر یا نگهداری نامناسب
 • قطع شدن سوئیچ غشایی از صفحه کنترل یا برد اصلی به دلیل ضربه، لرزش، گرما یا رطوبت
 • خراب شدن صفحه کنترل یا برد اصلی که باعث می شود سوئیچ غشایی سیگنال را درست دریافت یا ارسال نکند.
 • علائم سوختگی صفحه کلید مایکروفر
 • صفحه کلید مایکروفر یکی از قطعات حساس و مهم این دستگاه است که با فشردن دکمه های آن، می توانید تنظیمات مختلفی را برای پخت غذا انجام دهید. اگر صفحه کلید مایکروفر سوخته باشد، ممکن است علت کار نکردن دکمه های مایکروفر یا عملکرد نادرست آن باشد. برخی از علائم سوختگی صفحه کلید مایکروفر عبارتند از:
 • بوی سوختگی
 • یکی از راحتترین راه ها برای تشخیص سوختگی صفحه کلید مایکروفر، استشمام بوی سوختگی است. اگر صفحه کلید مایکروفر سوخته باشد، ممکن است بوی تلخ و ناخوشایندی از آن بپیچد.
 • جای سوختگی یا تغییر رنگ
 • یکی دیگر از علائم سوختگی صفحه کلید مایکروفر، جای سوختگی یا تغییر رنگ در سطح آن است. اگر صفحه کلید مایکروفر سوخته باشد، ممکن است لکه های قهوه‌ای یا سیاه رنگ در قسمت های مختلف آن دیده شود.
 • عدم پاسخگویی دکمه ها
 • یکی دیگر از علائم سوختگی صفحه کلید مایکروفر، عدم پاسخگویی دکمه ها به فشار دادن است. اگر صفحه کلید مایکروفر سوخته باشد، ممکن است بعضی یا همه دکمه ها کار نکنند و هیچ عکس العملی نشان ندهند.
 • عملکرد نادرست مایکروفر
 • یکی دیگر از علائم سوختگی صفحه کلید مایکروفر، عملکرد نادرست مایکروفر است. اگر صفحه کلید مایکروفر سوخته باشد، ممکن است باعث شود که مایکروفر به صورت خودسرانه روشن یا خاموش شود، تنظیمات تغییر کند، زمان پخت دقیق نباشد و …
حتما بخوانید:   راهنمای جامع استفاده از مایکروویو ال جی LG

خرابی مدارهای اصلی صفحه کلید علت کار نکردن دکمه های مایکروفر

مدارهای اصلی صفحه کلید مایکروفر، قسمت هایی هستند که دکمه ها را به برد اصلی و صفحه کنترل متصل می کنند و سیگنال های الکتریکی را از آنها دریافت و ارسال می نمایند. اگر این مدارها خراب شوند، ممکن است باعث کار نکردن دکمه ها یا عملکرد نادرست مایکروفر شوند. علت خراب شدن مدارهای اصلی صفحه کلید ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • سیم هایی که دکمه ها را به برد اصلی و صفحه کنترل وصل می کنند، ممکن است در اثر ضربه، لرزش، گرما یا رطوبت دچار اتصالی یا قطعی شوند و باعث قطع سیگنال شوند.
 • مقاومت هایی که در مدارهای اصلی صفحه کلید قرار دارند، نقش مهمی در تنظیم جریان الکتریسیته دارند. اگر این مقاومت ها سوخته یا خورده شوند، ممکن است باعث تغییر در جریان الکتریسیته شوند و باعث عمل نادرست دکمه ها شوند.
 • ترانزستورهایی که در مدارهای اصلی صفحه کلید قرار دارند، نقش مهمی در تقویت و کنترل سیگنال های الکتریکی دارند. اگر این ترانزستورها خراب شوند، ممکن است باعث عدم پاسخگویی دكمه ها يا عكس العمل نادرست آن ها شوند.

علت کار نکردن دکمه استارت مایکروفر

دکمه استارت مایکروفر یکی از دکمه های مهم این دستگاه است که با فشردن آن، می توانید برنامه پخت غذا را شروع کنید. اگر این دکمه کار نکند، ممکن است باعث شود که مایکروفر به درستی عمل نکند یا اصلا روشن نشود. علت کار نکردن دکمه استارت مایکروفر ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

خرابی سوئیچ غشایی

سوئیچ غشایی قطعه ای است که در داخل دکمه استارت قرار دارد و با فشردن آن، سیگنال الکتریکی را به صفحه کنترل و برد اصلی مایکروفر منتقل می کند. اگر این سوئیچ غشایی خراب شود، ممکن است باعث شود که دکمه استارت پاسخگو نباشد یا عمل نادرستی انجام دهد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر ماکروفر پارس خزر Pars khazar | نمایندگی تعمیرات ماکروفر پارس خزر

خرابی برد اصلی

برد اصلی مایکروفر قطعه ای است که تمام تنظیمات و برنامه های پخت را کنترل می کند و با سوئیچ غشایی و صفحه کنترل در ارتباط است. اگر برد اصلی خراب شود، ممکن است باعث شود که دستورات شما را درست دریافت یا اجرا نکند یا به صورت خودسرانه عمل کند.

خرابی صفحه کنترل

صفحه کنترل مایکروفر قسمتی است که شامل صفحه نمایش و دکمه های لمسی یا معمولی است و با برد اصلی در ارتباط است. اگر صفحه کنترل خراب شود، ممکن است باعث شود که دستورات شما را درست نشان ندهد یا به برد اصلی منتقل نکند.

علت کار نکردن دکمه های ماکروفر

جمع بندی

برای تشخیص علت کار نکردن دکمه های مایکروفر بهتر است به یک تخصص تعمیرات لوازم برقی مراجعه کنید. زیرا تعمیر چنین قطعات حساس و پیچیده ای نسبت به دستورالعمل های ساده آن، نياز به تجربه و تخصص بیشتری دارد. اگر به دنبال یک تعمیرکار ماهر و مورد اعتماد هستید، می توانید از خدمات تعمیر مایکروفر ایبک امداد استفاده کنید. این سرویس به شما این امکان را می دهد که به راحتی درخواست اعزام تعمیرکار در محل خود نمایید.

31

علت کار نکردن دکمه های مایکروفر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی علت کار نکردن دکمه های مایکروفر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x