تعمیرات موبایل

دلایل نصب نشدن برنامه در گوشی اندروید و روش رفع آنها

دلایل نصب نشدن برنامه در گوشی اندروید و روش رفع آنها | رفع مشکل نصب نشدن برنامه در گوشی

وقتی که از گوشی های مختلف اندرویدی مانند شیائومی، سامسونگ یا هواوی و… استفاده می کنید، ممکن است در برخی مواقع نتوانید در گوشی خود برنامه ای را نصب کنید، در این شرایط باید در کمترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده را ریشه یابی و برطرف نمایید. دلیل اینکه برنامه در گوشی اندروید نصب نمی‌شود، متفاوت خواهد بود، ولی دلایل رایج آن که توسط افرادی که در این زمینه تخصص دارند شناسایی شده است.

در گوشی اندروید برنامه نصب نمی شود

اکثر افرادی که از گوشی های اندروید استفاده می کنند برایشان پیش آمده است، که وقتی که می خواهند روی گوشی خود برنامه ای را نصب کنند، هر چقدر تلاش می کنند، موفق نمی شوند. ایراد نصب نشدن برنامه ها در گوشی های اندروید در مدل ها و برندهای گوناگون مانند هواوی، شیائومی و سامسونگ کاربران را با مشکلات جدی برای بهره بردن از امکانات برنامه خاص روی گوشی مواجه کرده اند. علت نصب نشدن برنامه ها در گوشی های اندروید مثل مشکلات و ایرادات سیستمی دیگر در انواع گوشی متفاوت بوده و شناخت و برطرف کردن آن در بین کاربران ضرورت دارد.

در بعضی از مواقع وقتی برنامه ای را روی سیستم اندروید دانلود می‌شود و نمی توان آن را باز و اجرا کرد. این مشکل و ایراد احتمال دارد، که تا مدت ها و ساعت ها زمان افراد را هدر دهد و روند فعالیت و کار آنها را دچار اختلال نماید.

برنامه گوشی

دلایل مختلف نصب نشدن برنامه در گوشی های اندروید

در تشخیص مشکل و برطرف کردن ایراد نصب نشدن برنامه در گوشی از جمله گام های اساسی، شناخت علت های بروز آن می باشد. مشکلات و ایراداتی مانند دانلود برنامه ها از سایت های ناشناخته، پر شدن حافظه و… از جمله دلایل مهم نصب نشدن برنامه ها بر روی گوشی های اندروید می باشند. در این مطلب این مشکلات را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای برطرف کردن آنها ارائه خواهیم داد.

تکمیل بودن یا پر بودن حافظه گوشی

از جمله دلایل بارز نصب نشدن برنامه بر روی گوشی اندروید پر بودن و تکمیل بودن حافظه گوشی ها می باشد. برای اینکه از این مشکل جلوگیری کنید، در زمان خریدن گوشی با توجه به نیاز خود حافظه داخلی آن را مد نظر داشته باشید و از فروشنده بخواهید، که شما را راهنمایی کند.

در صورتی که اطمینان حاصل نمودید، که نصب نشدن برنامه به خاطر کامل بودن حافظه گوشی است، باید اطلاعاتی که در گوشی وجود دارد را به حافظه خارجی که قابل اطمینان است، منتقل کنید و به این ترتیب می توانید قسمتی از حافظه گوشی خود را خالی کرده و برنامه مورد نظر را دانلود و نصب نمایید.

آیتم Unknown sources در قسمت تنظیمات گوشی فعال نیست

وقتی که گوشی خود را تازه خریداری می کنید و می خواهید آن را راه اندازی کنید، به قسمت تنظیمات رفته و به مواردی که موجب می‌شود گوشی از نصب برنامه جلوگیری کند، دقت کافی داشته باشید. قسمت امنیتی گوشی اندروید امکان دارد، که از اجرا و دانلود برنامه از منابع ناشناخته جلوگیری کند. برای برطرف کردن این مشکل آیتم Unknown sources را به این طریق فعال کنید:

 1. به قسمت تنظیمات یا setting بروید.
 2. Unknown را جستجو نمایید.
 3. در صفحه‌ای که برای شما باز می شود، باید گزینه Unknown sources فعال گردد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت کار نکردن ضبط صدا در گوشی های اندروید | راهکار حل مشکل ضبط نشدن صدا در اندروید

برنامه هایی که از این طریق نصب می‌نمایید، باید به منابع و فایل‌های آنها اطمینان داشته باشید. به بیان دیگر  سایتی که این برنامه‌ها را دانلود می کنید، باید تایید شده باشد.

دانلود کردن برنامه ها از سایت غیر معتبر

زمانی که برنامه ای را جستجو می کنید، در فضای مجازی برای دریافت برنامه مورد نظر شما نمونه‌های زیادی ارائه می گردد، ولی بهتر است، که از سایت های شناخته شده و معتبر برنامه مورد نظر را دریافت نمایید. در صورتی که از سایت های ناشناخته اپلیکیشنی دریافت کنید، در گوشی اندروید با مشکل نصب نشدن و همچنین اجرای نشدن روبرو خواهید شد.

برنامه گوشی

تنظیمات گوشی را بعد از نصب برنامه ریست نمایید

احتمال دارد، که تنظیمات گوشی شما قبلا طوری انجام شده باشد، که مانع از نصب و اجرای برنامه بر روی گوشی اندروید گردد. در این شرایط تنظیمات را ریست کنید و این مشکل را برطرف نمایید. برای ریست کردن تنظیمات به این طریق عمل کنید:

 1. وارد قسمت تنظیمات شوید.
 2. گزینه Apps را انتخاب کنید.
 3. پس از آن سه نقطه عمودی را برگزینید.
 4. از گزینه هایی که مشاهده می کنید، آیتم آخر یعنی Reset app preference را بزنید.

کارت SD شناسایی نمی شود

یکی دیگر از علت هایی که برنامه ها در گوشی های اندروید نصب نمی گردد این است، که کارت SD آنها شناسایی نمی شود. برای اینکه این مشکل را برطرف نمایید، باید اقدامات لازم برای Mount کردن کارت حافظه انجام دهید.

این کار در بیشتر گوشی های هوشمند به طور خودکار انجام می‌شود، ولی چنانچه مموری کارت گوشی Mount نشده است، می‌توانید با انجام دادن این مراحل این کار را انجام دهید:

 1. به قسمت Setting بروید.
 2. وارد بخش Storage شوید.
 3. ابتدا گزینه SD card و پس از آن گزینه Mount را برگزینید.

وقتی که این مراحل را انجام دادید، دوباره برای نصب کردن برنامه اقدامات لازم را انجام دهید. در صورتی که برنامه نصب نمی شود، حافظه گوشی را فرمت نمایید.

دسترسی برای نصب کردن برنامه را باید ایجاد نمایید

افراد می توانند به سه روش دانلود برنامه از شبکه های اجتماعی، سایت های معتبر یا گوگل پلی برای نصب و دانلود برنامه اقدام نمایند. در حالتی که برنامه مورد نظر از سایت معتبر یا گوگل پلی دریافت می شود، اجرا شدن برنامه به صورت خودکار انجام خواهد شد، ولی در صورتی که از شبکه های اجتماعی دریافت شود، نصب برنامه بر روی گوشی های اندروید نیاز به فعال کردن Install Unknown apps از قسمت تنظیمات گوشی خواهد داشت.

برای برطرف کردن این مورد باید به قسمت App گوشی اندروید رفته و در بخش تنظیمات Install Unknown apps را فعال نمایید.

کش کردن Package installer

در زمان نصب کردن برنامه امکان کش کردن بسیار پایین است و توصیه می‌شود، که برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل حافظه کش Package installer را حذف کنید.

برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، به قسمت تنظیمات رفته و Package installer را جستجو کنید و در آخر قسمت Storage حافظه کش را پاکسازی کنید و پس از انجام دادن این کار می توانید برنامه را نصب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی دلایل مختلف خاموش شدن ناگهانی گوشی موبایل | علت روشن نشدن گوشی

نسخه برنامه مورد نظر ویروسی یا قدیمی است

در برخی مواقع مشکلاتی مانند نصب نشدن برنامه بر روی گوشی های اندروید احتمال دارد به این دلیل باشد، که نسخه هایی که دانلود نموده اید قدیمی باشد. بنابراین برنامه هایی که قدیمی هستند و بر روی گوشی شما اجرا نمی‌شوند را باید حذف کرده و دوباره نصب نمایید. همچنین در برخی مواقع برنامه ها به صورت ویروس یا بدافزار در می آیند و در این حالت در عملکرد گوشی با اجرا نشدن اختلال ایجاد می کنند. 

برنامه گوشی

اینترنت را مورد بررسی قرار دهید 

در مواقعی که گوشی همراه شما به شبکه اینترنتی کند متصل باشد، موجب خواهد شد، که در زمان دانلود مشکلاتی مانند ناقص دانلود شدن به وجود آید. در این صورت نصب برنامه با مشکلاتی مواجه خواهد شد. برنامه ها مختلفی برای تست سرعت اینترنت وجود دارد، که می توانید از آنها برای چک کردن اتصال اینترنت استفاده نمایید.

روی کارت حافظه برنامه نصب نکنید

کارت حافظه‌های جدید دارای سرعت انتقال عالی می باشند، ولی به عملکرد و سرعت حافظه داخلی گوشی شما نخواهند رسید. بنابراین توصیه می شود، که برای نصب برنامه ها از حافظه داخلی گوشی اندروید استفاده کنید. همچنین امکان دارد، که فایل های آلوده یا خراب در کارت حافظه وجود داشته باشد. در این صورت فایل هایی که نصب می کنید، در معرض خطر قرار خواهند گرفت. همچنین در صورت نصب شدن برنامه بر روی کارت حافظه احتمال دارد، که در پس زمینه برنامه مسدود گردد.

نکات مهم نصب برنامه در گوشی اندروید

 • سیستم عامل اندروید نسخه های مختلفی را عرضه کرده است و در نسخه‌های جدید  امکانات و تغییراتی به وجود می آید. زمانی که قصد دارید بازی یا برنامه‌ای را نصب کنید، باید توجه داشته باشید، که برنامه مورد نظر با نسخه اندروید شما سازگاری داشته باشد.
 • در حالت پیش فرض سیستم عامل اندروید به برنامه هایی اجازه نصب می دهد، که از مارکت رسمی گوگل پلی باشد. وقتی که می خواهید برنامه ای را بر روی گوشی اندروید خود نصب کنید، باید از قسمت تنظیمات، نصب از منابع ناشناس را فعال نمایید.
 • حافظه داخلی را قبل از نصب برنامه مورد بررسی قرار دهید، تا از وجود فضای کافی در حافظه داخلی اطمینان حاصل کنید.

سخن تکمیلی

بسیاری از کاربران قبل از اینکه برنامه را بر روی گوشی های اندروید خود نصب کنند به نکاتی که باید توجه کنند، توجهی نداشته و هر برنامه ای را بر روی گوشی خود نصب می کنند. این موضوع موجب می‌شود، که گوشی آنها با مشکلات نرم‌افزاری زیادی روبرو شود. در این مطلب به مواردی که مانع از نصب و اجرای برنامه در گوشی اندروید می‌شود، اشاره کردیم و همچنین نکاتی که باید قبل از نصب برنامه بر روی گوشی های اندروید در نظر داشته باشید را بیان نمودیم. در صورتی که به این نکات توجه کافی داشته باشید، در نصب و اجرای برنامه ها بر روی گوشی اندروید مشکلی نخواهید داشت.

دلایل نصب نشدن برنامه در گوشی اندروید و روش رفع آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل نصب نشدن برنامه در گوشی اندروید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا