تعمیرات موبایل

موثر ترین ترفند های آزاد کردن حافظه گوشی آیفون

موثر ترین ترفند های آزاد کردن حافظه گوشی آیفون | حذف اپلیکیشن ها و برنامه های غیر کاربردی

امروزه یکی از دغدغه های افراد پر شدن حافظه گوشی می باشد. وقتی که حافظه گوشی آیفون پر شود، نیاز است، که حافظه آن را آزاد کنید. چون اطلاعات رد و بدل شده و حجم دیتا به علت وجود فضای مجازی و همچنین مایل بودن افراد به عکاسی بالا می باشد، باید به صورت مرتب و دوره‌ی حافظه گوشی آیفون آزاد گردد.

اولین اقدام برای آزاد نمودن حافظه یا مموری گوشی آیفون

در ابتدا شما باید بدانید، که حافظه گوشی آیفون شما بیشتر با چه چیزی اشغال شده است و کدام بخش از گوشی بیشترین حجم را دارد. برای اینکه این کار را انجام دهید به این ترتیب عمل کنید:

Setting- General- Storage

در قسمت بالای صفحه تعیین می گردد، که از کل حافظه گوشی آیفون چه مقدار اشغال شده است و نموداری مشاهده خواهید کرد، که در آن به صورت تفکیک شده مشخص می‌گردد، که کدام بخش ها مانند پیام، یا تصاویر و یا اپلیکیشن قسمت بیشتر مموری گوشی آیفون را پر کرده است. همچنین در این قسمت می توان پی برد، که هر کدام از اپلیکیشن ها و دیتا هایی که به آن مربوط است چه مقدار حجم دارد. برای این که بتوانید مدیریت حافظه گوشی آیفون خود را داشته باشید، این اطلاعات کمک زیادی می کند.

برای نمونه می توانید بفهمید که با پاک کردن کدام برنامه می توانید حافظه بیشتری از گوشی آیفون را آزاد نمایید و همچنین می توانید اپلیکیشن هایی که کاربرد زیادی ندارند و در عین حال بخش زیادی از حافظه را اشغال کرده اند را تشخیص داده و حذف کنید.

حافظه گوشی

چند راهکار برای آزاد کردن حافظه گوشی آیفون

در قسمت قبلی آموزش داده شد، که چگونه تشخیص دهیم، که حافظه گوشی آیفون به چه صورت و به چه مقدار اشغال شده است. در ادامه چند ترفند و راهکار که به شما کمک خواهد کرد با توجه به تشخیصی که دادید، حافظه گوشی آیفون خود را آزاد نمایید.

حذف کردن ویدئو ها و عکس ها

در بیشتر مواقع ویدئو ها و عکس ها قسمت بیشتری از حافظه گوشی آیفون را اشغال می‌کنند. با توجه به اینکه حجم و کیفیت ویدیو ها و تصاویر در این گوشی بالا می باشد بهتر است، که به گالری رفته و ویدیوها و عکس هایی که اضافه است را حذف کنید و بخشی از آنها را نیز می توانید به کامپیوتر خود منتقل کنید. در خالی کردن و آزاد نمودن حافظه و مموری گوشی آیفون این اقدام مهم ترین قدم می باشد.

در ادامه نحوه فعال کردن بک آپ را خواهیم گفت، تا از ویدیو ها و عکس های خود نسخه پشتیبان داشته باشید. در این صورت این امکان را خواهید داشت، که در هر زمانی که مایل بودید گالری گوشی را پاک نمایید. نحوه فعال کردن بک آپ در گوشی آیفون به این ترتیب است:

  • Setting
  • Back up
  • Sync
  • Back up & Sync
پیشنهاد آی‌بک امداد :  افتادن گوشی و برطرف کردن مشکلات ناشی از آن

پاک کردن اپلیکیشن ها و برنامه های غیر کاربردی

بعضی از اپلیکیشن ها در گوشی آیفون شما وجود دارد، که کاربرد بسیار کمی دارد و در برخی موارد حتی ماهی یک بار نیز از آنها استفاده نمی کنید، ولی در گوشی شما حافظه زیادی را اشغال می کند. همچنین موجب می شود رم گوشی آیفون هم درگیر باشد و سرعت گوشی کاهش پیدا کند. بهتر است، که این اپلیکیشن ها و برنامه ها را شناسایی نموده و حذف کنید.

حافظه گوشی

حذف دیتا های اضافه از برنامه های مختلف

هر کدام از برنامه هایی که بر روی گوشی شما نصب شده است مجموعه ای از اطلاعات و دیتا را دارد، که هر کدام از آنها قسمتی از حافظه گوشی آیفون را اشغال می‌کنند. در قسمت تنظیمات می‌توانید مقدار حجم اشغال شده با هر کدام از این برنامه ها را ببینید. وقتی که این مورد را مورد بررسی قرار دادید، به سراغ دیتای اضافه رفته و آنها را حذف نمایید.

به طور مثال چنانچه زیاد پادکست گوش می دهید، به قسمت مخصوص برنامه پادکست رفته و پادکست هایی که قبلاً گوش داده اید و دانلود شده است را حذف نمایید. چنانچه از برنامه های مختلف موزیک پلیر استفاده می نمایید بهتر است، که موزیک هایی که در گوشی آیفون وجود دارد را مورد بررسی قرار داده و اگر مورد اضافه وجود دارد، آنها را هم حذف نمایید. چنانچه عکس ادیت می‌کنید، آنها را در صورتی که در پوشه ذخیره شده اند، می توانید پاک نمایید. به صورت کلی باید حافظه‌ای که دیتای هر برنامه اشغال می کند را بررسی کنید.

پیام رسان تلگرام را مدیریت کنید

تلگرام از جمله پیام رسان هایی می باشد، که امکانات خوبی را برای تبادل اطلاعات فراهم نموده است. برخی از کاربران ایرانی کار با آیتیونز را سخت می دانند و از پیام رسان تلگرام به عنوان موزیک پلیر هم استفاده می نمایند. همچنین افراد روزانه ویدئوها و تصاویر زیادی را با مخاطبان خود به اشتراک می گذارند و تعداد زیادی از آنها را دانلود می‌کنند. در اکثر مواقع یک بار دیدن این ویدئو ها و عکس ها و فایل ها کافی خواهد بود و نیاز نخواهد بود، که برای همیشه در گوشی خود آنها را داشته باشید. پیام رسان تلگرام با این قابلیت موجب می‌شود، که با گذشت زمان حجم زیادی از اطلاعات را داشته باشد. باید بدانید، که فقط با پاک کردن فایل ها از قسمت صفحه چت حافظه گوشی شما آزاد نخواهد شد، بلکه باید به قسمت cache تلگرام رفته و آنها را حذف نمایید، تا فایل های فوق از حافظه گوشی شما پاک شده و حافظه آزاد گردد. پاک کردن این قسمت از گوشی را به تفکیک فرمت فایل (ویس، گیف، ویدئو، موزیک، عکس) می‌‌توانید انجام دهید.

پیامک ها را حذف کنید

وجود پیامک ها در گوشی حافظه زیادی را اشغال نمی کنند و حذف کردن پیامک ها زیاد به آزاد شدن حافظه گوشی آیفون کمک نخواهد کرد، ولی این کار موجب می شود، که گوشی شما شلوغ نباشد و حافظه را راحت تر مدیریت نمایید. همچنین موجب می گردد، که گوشی آیفون دسته بندی شده تر و مرتب تر به نظر آید. چنانچه به دلایل مختلف پیامک زیادی دریافت می نمایید بهتر است، که پیام های اضافه را حذف نمایید. همچنین در قسمت تنظیمات می توانید گوشی خود را به گونه ای تنظیم نمایید، که پیام‌های دریافتی شما پس از گذشت سی روز به صورت اتوماتیک حذف شوند و به این ترتیب در گوشی آیفون پیامک اضافه باقی نخواهد ماند. اما بهتر است، که از این راهکار استفاده نکنید. چون همه پیامک ها چه پیامک مهم و چه پیامک غیر مهم همگی حذف می گردند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش اتصال گوشی به اسمارت واچ | اتصال اپل واچ به گوشی همراه

برنامه مدیریت حافظه گوشی

بازی ها و برنامه ها اطلاعات خود را بر روی حافظه داخلی گوشی ذخیره کرده و اطلاعاتی مانند فیلم و عکس در آن ذخیره می گردد. برای اینکه به این فضا دسترسی داشته باشید، می توانید از طریق فایل منیجر به آن دسترسی پیدا نمایید. گوشی های مختلف فایل منیجر مخصوص دارند و اگر گوش شما دارای این فایل نیست و یا فایل منیجر به اندازه کافی کارایی مناسبی ندارد، می توانید آن را از گوگل پلی دریافت نمایید. این کار به افراد کمک خواهد کرد، که به همه فایل هایی که در گوشی وجود دارد دسترسی داشته باشند و حتی در مواقعی که لازم است یک فایل را از از حافظه داخلی به حافظه جانبی منتقل کنند.

به کمک این فایل می توانید در گوشی خود همانند کامپیوتر پوشه ایجاد نمایید و فایل هایی که به آن نیاز دارید را در آن قرار دهید وقتی فایل منیجر را باز نمایید فایل های مختلفی در آن وجود خواهد داشت‌. این فایل ها برخی به نام برنامه های شما بوده و در این پوشه ها داده های برنامه ها ذخیره می گردد. برای نمونه چنانچه از فایل منیجر استفاده می نمایید وقتی وارد این فایل می‌شوید، پوشه ای به این نام را خواهید دید، که درون آن فایل های دانلود شده قرار می گیرند. چنانچه نام دیتا یا فایل مورد نظر را بدانید، می توانید به راحتی با سرچ کردن آن فایل مورد نظر را بیابید.

حافظه گوشی

ویروس پر شدن حافظه

ویروس ها می توانند از طریق انتقال فایل ویروسی یا نصب برنامه به گوشی شما انتقال یابند. این بد افزار ها در گوشی ها اختلال های زیادی به وجود خواهند آورد به‌ عنوان‌ مثال گوشی که آلوده به ویروس شده است امکان دارد به صورت خود به خود روشن و خاموش شود یا سرعت آن به شدت کاهش یابد.

ویروس ها در گوشی می توانند قسمت های مختلف را تحت تاثیر قرار داده و عملکرد همه آنها را مختل کند. به عنوان مثال در صورت ویروسی شدن گوشی شما به سرعت باتری خالی خواهد کرد. برای برطرف کردن مشکل ویروس در گوشی باید از آنتی ویروس ها استفاده نمایید. در صورتی که به نتیجه مورد نظر نرسیدید بهتر است، که گوشی را ریست فکتوری نمایید. ویروس ها خیلی گسترده هستند و در مدل های گوناگون وجود دارند و نمی توان انواع گوناگون آنها را شناخت، ولی به صورت کلی می توان اینگونه گفت، که ویروسی که بتواند حافظه گوشی شما را پر کند، وجود ندارد و اگر وجود هم داشته باشد، مرسوم نبوده و مشکل جدی محسوب نمی شود.

برای اینکه حافظه گوشی شما پر نشود، پیشنهاد می گردد، که اطلاعات را پس از اینکه استفاده نمودید، حذف نمایید. به این طریق بخش زیادی از حافظه گوشی شما آزاد خواهد شد.

موثر ترین ترفند های آزاد کردن حافظه گوشی آیفون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ترفندهایی برای آزاد کردن حافظه گوشی آیفون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا