تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

دلایل گرفتگی سینک ظرف‌شویی و روش های حل آن

علت های گرفتگی سینک ظرف‌شویی و راهکارهایی برای رفع این مشکل

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

گرفتگی سینک ظرف‌شویی می تواند یکی از دردسرهای هر آشپزخانه باشد. به دلیل گیر کردن پسماندهای مواد غذایی در مجرای خروجی  سینک ظرفشویی این معضل می تواند اتفاق بیفتد. با توجه به اینکه گرفتگی سینک ظرفشویی ممکن است هر چند بار یک بار  رخ دهد ما در سایت ایبک شما را برای رفع این مشکل راهنمایی خواهیم کرد. همچنین با علت و علائم مختلف گرفتگی سینک آشنا خواهید شد.

دلایل گرفتگی سینک ظرف‌شویی

گرفتگی سینک ظرف‌شویی می تواند شما را با مشکلات زیادی در آشپزخانه رو به رو کند. دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد. اما نگران نباشید زیرا امروزه می توان از راه های زیادی می توان این مسئله را برطرف نمود.

دلایل گرفتگی سینک ظرف‌شویی

همه ما می دانیم سینک ظرف‌شویی یکی از اجزای جدایی ناپذیر از آشپزخانه است. گرفتگی سینک ظرف‌شویی می تواند برای همه پیش آید و امری غیر قابل اجتناب است. این گرفتگی می تواند در قسمت سیفون یا مجراهای خروجی سینک رخ دهد. این امر برای اکثر خانم ها یک معضل جدی است و می تواند کل کارهای آشپزخانه را مختل کند.

یکی از مهمترین دلایل گرفتگی سینک ظرف‌شویی می تواند ورود مواد زائد و باقی مانده های  غذا به قسمت خروجی آن باشد. دانه های برنج ته بشقاب، پوست میوه، سبزیجات، تکه های کوچک نان از مواردی هستند که در صورت ورد به خروجی سینک می توانند باعث گرفتگی شوند.

مواد نام برده در صورتی که با روغن ترکیب شوند حالت چسبندگی ایجاد می کنند و در دراز مدت مواد بیشتری به آن ها می چسبد وسبب گرفتگی لوله و مسیر آب می شود.

نشانه ها و علائم گرفتگی سینک ظرف‌شویی

بهتر است با هم به بررسی علائم و نشانه‌های گرفتگی سینک ظرف‌شویی بپردازیم. این به ما کمک می کند تا در صورت گرفتگی کوچک به سریع وارد عمل شویم و از بیشتر شدن گرفتگی جلوگیری کنیم.

بوی بد: یکی از اولین نشانه هایی که در صورت گرفتگی به وجود می آید بوی بد است. این بوی بد مستقیم از مجرای فاضلاب متصل به سینک می آید. دلیل آن فساد شدن مواد بر جای مانده در لوله است.

گرفتگی کوچک: یکی دیگر از علائم گرفتگی کم و کوچک است. این مشکل می تواند تخلیه آب سینک را اندکی با مشکل مواجه کند.

صدای قل قل آب و برگشت آن به داخل سینک: به دلیل گرفتگی سینک آب به داخل سینک بر می گردد. زمانی که آب به صورت عادی به لوله خروجی  می رود هیچ صدایی ندارد. اما در زمان گرفتگی صدای قل قل شنیده می شود.

برگشت کف، آب و یا تکه‌های مواد غذایی به سینک: اگر سینک ظرف‌شویی شما دچار چنین وضعی شد مطمئن باشید که گرفتگی آن بسیار زیاد است.

راه‌های حل مشکل گرفتگی سینک ظرف‌شویی

گرفتگی سینک ظرف‌شویی می تواند درجات مختلفی داشته باشد. در صورتی که گرفتگی خیلی شدید نباشد با چند روش ساده و خانگی می توانید آن را برطرف کنید. اما در صورتی که این گرفتگی شدید باشد باید به سراغ روش های تخصصی و حرفه ای تر بروید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برنامه های متنوع شستشو در ماشین ظرفشویی زاروتی | راهنمای فارسی ظرفشویی زاروتی

راهکارهای حل مشکل گرفتگی سینک ظرف‌شویی

آب جوش

یکی از بهترین و کم هزینه ترین راه‌ها برای رهایی از مشکل گرفتگی سینک ظرف‌شویی آب جوش است. اما بهتر است قبل از به‌کارگیری این روش اطمینان حاصل کنید که لوله‌ها و اتصالات شما در مقابل حرارت آن مقاوم هستند. مقداری آب را در یک ظرف بجوشانید و سپس داخل سینک ظرف‌شویی بریزید.

استفاده از مفتول سیمی برای رفع گرفتگی سینک ظرف‌شویی

در صورتی که در قسمت خروجی لوله سینک پرز یا نخ گیر کرده باشد استفاده از مفتول سیمی بسیار کارایی دارد. روش استفاده از آن نیز بسیار آسان است. در صورتی که به مفتول سیمی دسترسی ندارید از رگال سیمی لباس استفاده کنید.

ابتدا سیم یا رگال لباس را به صورت قلاب در آورید. به آرامی آن را وارد لوله فاضلاب کنید و چند دور بچرخانید. در صورتی که نخ یا مو دلیل گرفتگی باشد به قلاب گیر می کند. شما بعد از چند بار چرخاندن و کشیدن قلاب می توانید لوله را تمیز کنید.

باز کردن و بستن سیفون سینک ظرف‌شویی

سیفون ظرف‌شویی  در قسمت پایینی سینک نصب می شود. دلیل به کارگیری آن عدم اتصال سینک به فاضلاب است. یکی از دلایل گرفتگی می تواند مشکل در قسمت سیفون باشد. قبل از اقدام برای باز کردن سیفون یک ظرف بزرگ را زیر آن قرار دهید تا آب داخل آن بر  روی کابینت آشپزخانه یا اطراف نریزد. برای تمیز کردن سیفون از آب گرم استفاده کنید تا اثرات چربی و رسوبات از داخل آن از بین برود. بعد از انجام تمام این مراحل اتصالات و سیفون را به ترتیب نصب کنید.

محلول سرکه و جوش شیرین

در موارد گرفتگی جزیی راه آب سینک استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین بسیار موثر است. ابتدا یک ظرف آب را بجوشانید. به آرامی آب جوش را در سینک بریزید سپس مقداری (یک فنجان از هرکدام) سرکه و جوش شیرین را درون سینک بریزید. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید این دو محلول داخل سینک ترکیب شوند. بعد از گذشت یک ساعت مقداری آب جوش درون سینک بریزید.

درصورتی‌که به سرکه دسترسی ندارید می توانید از ترکیب جوش شیرین با نمک برای رفع گرفتگی استفاده کنید. این ترکیب برای گرفتگی شدید سینک هم مؤثر است. به مقدار نصف پیمانه نمک و نصف پیمانه جوش شیرین را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را درون سینک ظرف‌شویی بریزید. به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان دهید و سپس یک ظرف آب جوش به داخل سینک بریزید.

استفاده از تلمبه دستی یا فنر برقی برای حل گرفتگی سینک ظرف‌شویی

فنر برقی یکی از تجهیزاتی است که برای رفع گرفتگی شدید سینک ظرفشویی استفاده می شود. استفاده از فنر برقی در کنار محلول های بازکننده لوله فاضلاب می تواند موثر باشد. در صورتی که فنر برقی در خانه ندارید بهترین گزینه استفاده از تلمبه دستی است.

استفاده از تلمبه دستی برای گرفتگی سینک ظرف‌شویی

تلمبه دستی  با وجود اینکه به صورت کامل گرفتگی را برطرف نمی کند ولی یک گزینه عالی برای مواقع اضطراری است. بهتر است برای رفع مشکل گرفتگی سینک به سراغ روش های کامل و ریشه ای این موضوع بروید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای کدهای ارور در ماشین ظرفشویی ویرپول Whirlpool

جلوگیری از گرفتگی مجرای خروجی سینک ظرف‌شویی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. این جمله برای مشکل گرفتگی سینک نیز صدق می‌کند. سعی کنید از ریختن مواد زائد و پسماند غذاها داخل سینک جلوگیری کنید. تجهیراتی با نام صافی سینک را می توانید از فروشگاه های مختلف خریداری کنید و بر روی سینک نصب کنید. صافی سینک از ورود مواد زائد به لوله جلوگیری می کند.

یکی دیگر از کارهایی که حتما بهتر است انجام دهید ریختن آب جوش درون سینک است. بعد از شستن ظرف ها سعی کنید مقداری آب جوش درون ظرف بریزید. این کار باعث عدم رسوب مواد چرب درون مجراهای خروجی می شود.

بوی بد سینک ظرف‌شویی و راهکار رفع آن

بوی بد سینک می تواند برای تمام اعضای خانواده ناراحت کننده باشد. مخصوصا اگر قصد دارید یک مهمانی برگزار کنید باید بیشتر نگران این موضوع باشید.

بوی بد و نامطبوع چراغ هشدار گرفتگی سینک است. دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا زهکشی آشپزخانه شما ممکن است بو بدهد:

تجمع مواد غذایی و زباله در لوله فاضلاب: هر چیزی به غیر از آب می تواند به کناره های لوله ها بچسبد یا در لوله U  بنشیند. با گذشت زمان، باکتری ها باعث پوسیدگی و بوییدن آن می شوند.

بوی لوله های شما از فاضلاب می آید: اگر نشانه ای از گرفتگی در لوله ها  وجو نداشت. راه حل این است که لوله U  را برای نشت یا انسداد بررسی کنید. برای تعمیر، ممکن است لازم باشد لوله U  را بردارید و آن را تمیز کنید.

لوله U

بوی سینک آشپزخانه با رفع گرفتگی ها، تمیز کردن لوله ها با محلول های شیمیایی آماده یا خانگی یا رفع گرفتگی لوله U  به راحتی رفع می شود. لوله U شکل که در زیر سینک نصب می شود برای جلوگیری از پخش شدن بوی بد فاضلاب در محیط خانه کارایی دارد. اولین کاری که شما در صورت استشمام بوی بد در آشپزخانه باید انجام دهید بررسی لوله U شکل است.

روش های موثر در جلوگیری از بوی بد سینک ظرف‌شویی

جلوگیری از بوی بد سینک شما آسان است. تنها چیزی که نیاز دارید چند عادت خوب و نگهداری معمولی است. در زیر به چند نمونه از این موارد اشاره شده است.

گرفتگی سینک ظرفشویی و بوی بد آن

 برای جلوگیری از ورود توده های غذا به لوله های خود، از یک صافی کمک بگیرید.از ریختن چربی یا چربی در لوله فاضلاب خودداری کنید. در عوض، قبل از شستن ماهیتابه، از یک پارچه یا دستمال برای خیس کردن یا جدا کردن چربی از ماهیتابه استفاده کنید.

هر بار که کتری را می جوشانید، آب باقیمانده را در سوراخ بریزید تا باکتری ها از بین بروند. تقریباً هفته‌ای یک‌بار جوش شیرین در سینک بریزید. استفاده از محلول جوش شیرین و آب لیمو و یا ترکیب سرکه، لیمو و قالب های یخ می تواند مفید باشد.

برای بررسی های منظم خدمات برنامه ریزی کنید. داشتن یک لوله کش حرفه ای که لوله های شما را به طور منظم بررسی کند، اطمینان حاصل می کند که آنها تمیز می مانند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

گرفتگی سینک ظرف‌شویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای گرفتگی سینک ظرف‌شویی و رفع گرفتگی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا