تعمیرات لباسشویی

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی | عیب‌یابی لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین لوازم منزل است که در اکثر خانه‌ها به صورت یک روز در میان یا به صورت هفتگی لباس‌های اعضای خانواده با استفاده از این دستگاه شسته می‌شوند. ایجاد خرابی در ماشین لباسشویی می‌تواند دردسرهایی را ایجاد کند. بنابراین جلوگیری از خرابی ماشین لباسشویی و یا برطرف کردن فوری خرابی‌های به وجود آمده در این دستگاه دارای اهمیت زیادی است. یکی از خرابی‌های رایج ماشین لباسشویی روشن نشدن ماشین لباسشویی است.

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی

از جمله دلایل رایجی که در روشن نشدن ماشین لباسشویی تاثیرگذار هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماشین لباسشویی به صورت درست به برق متصل نشده است.
  • میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی شما ایرادی دارد.
  • در تایمر ماشین لباسشویی مشکلی وجود دارد.
  • موتور ماشین لباسشویی دچار خرابی شده است.
  • در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خرابی وجود دارد.
  • سنسور سطح آب ماشین لباسشویی خراب است.

اتصال درست برق به ماشین لباسشویی

در اولین اقدام برای رفع مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی باید اتصال برق دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید. بررسی کنید که برق ساختمان و فیوز مشکلی نداشته باشند. در صورتی که دستگاه آغاز به کار نمی‌کند، باید منبع انرژی را جستجو کرده و ماشین لباسشویی را مجدداً به برق وصل کنید.

درب دستگاه را به صورت کامل ببندید. چون در غیر این صورت دستگاه کار نخواهد کرد. در برخی مواقع وقتی ماشین لباسشویی روشن می‌شود و دارای حرکت و لرزش اضافه است، امکان دارد که برق آن قطع شود و نتواند برق دریافت کند. بنابراین بهتر است که در این شرایط دستگاه خود را از برق بکشید و پس از آن پنل جلوی ماشین لباسشویی را در بخش برد پنل باز نمایید تا به بخش اصلی برد پنل ماشین لباسشویی دسترسی داشته باشید.

اگر فیوز دچار سوختگی شده باشد، به رنگ سیاه در می‌آید بنابراین باید آن را عوض کنید.

میکروسوییچ درب لباسشویی خرابی دارد

در ماشین‌های لباسشویی سوئیچ درب یکی از ویژگی‌های ایمنی محسوب می‌شود. سوئیچ درب ماشین لباسشویی باید به صورت کامل بسته شود و درب قفل گردد. در صورتی که با مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی مواجه شدید، این احتمال وجود دارد که عملکرد سوئیچ درب ماشین لباسشویی صحیح نباشد. در این صورت باید اقدام به تعویض آن نمایید.

باید در ابتدا قفل درب ماشین لباسشویی را کنترل کنید. امکان دارد که به علت عملکرد نادرست در به خوبی بسته نشده باشد و در نتیجه دستگاه کار نکند. برای اینکه از سالم بودن سوئیچ درب ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید، می‌توانید از مولتی متر استفاده نمایید. چنانچه از سالم بودن سوئیچ مطمئن نیستید، باید آن را عوض کنید.

روشن نشدن ماشین لباسشویی

بررسی سوییچ درب لباسشویی و بیرون آوردن آن

برای اینکه از سلامت سوییچ درب ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید، باید دربی که روی آن قرار دارد را بردارید و زبانه داخل را مورد بررسی قرار دهید. سپس زبانه را فشار دهید. اگر با انجام دادن این کار از سوئیچ صدایی نشنیدید، احتمالاً این قطعه خراب شده است و نیاز به تعویض دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آنها

وقتی که درب دستگاه را باز می‌کنید، لاستیک دور درب را خواهید دید. سوئیچ در زیر لاستیک درب قرار داده شده است. در صورتی که می‌خواهید سوئیچ درب را بیرون آورید، باید در ابتدا لاستیک را کمی بلند کنید و با پیچ گوشتی فنر را بیرون آورید. وقتی فنر را بیرون آوردید، می‌توانید لاستیک را بیرون آورده و به سوئیچ درب دسترسی پیدا کنید.

تایمر ماشین لباسشویی خراب است

در ماشین لباسشویی تایمری قرار داده شده است. در موقعی که روی ماشین لباسشویی دکمه شروع را می‌زنید، دکمه تایمر روشن خواهد شد. برای کنترل دکمه تایمر باید از مولتی متر کمک بگیرید. در ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید و همه بخش‌های تایمر را بررسی نمایید. در بعضی از ماشین‌های لباسشویی کلید شروع به حالت لمسی بوده و در کنترل پنل قرار داده شده است. می‌توانید با فشار دادن دکمه سلامت سوئیچ را تست کنید.

اگر متوجه شدید که تایمر ماشین لباسشویی ایرادی پیدا کرده است، باید آن را عوض کنید. همچنین این امکان وجود دارد که زبانه تایمر از بین رفته باشد و نتواند به صورت درست شفت تایمر را درگیر نماید. بنابراین در صورتی که تایمر ماشین لباسشویی ایرادی داشته باشد، شاهد روشن نشدن ماشین لباسشویی خواهید بود. بنابراین باید پشت تایمر را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که شفت تایمر عملکرد درستی دارد.

خرابی موتور را بررسی کنید

ماشین‌های لباسشویی در دو جهت چرخش می‌کنند. وقتی که موتور نتواند روشن شود، احتمالاً ایرادی پیدا کرده است. همچنین در مواقعی که صدای زیادی از موتور ماشین لباسشویی شنیده می‌شود، نشان دهنده ایراد داشتن آن خواهد بود.

برای تست و کنترل موتور ماشین لباسشویی باید بست‌های موتور را بردارید و موتور را به برق بزنید و آزمایش نمایید. چنانچه در این حالت موتور روشن می‌شود، نشان دهنده سالم بودن آن است و روشن نشدن لباسشویی به علت دیگری رخ داده است.

مشکل داشتن حسگر سطح آب دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی

در مواقعی که ماشین لباسشویی را روشن می‌کنید فشار آب از شلنگ وارد مخزن می‌شود و به سوئیچ سطح آب انتقال داده می‌شود تا مخزن تا حدی پر شود و در این زمان موتور دستگاه فعال خواهد شد. چنانچه روشن نشدن ماشین لباسشویی به علت خرابی سنسور یا سوختگی آن باشد، حتماً باید آن را به موقع عوض کنید. چنانچه سنسور ایرادی ندارد و ارور نشان داده می‌شود، ایراد به وجود آمده باید از راه اصلاح خطا و کنترل آن در سنسور برطرف گردد.

گرمای بیش از اندازه ماشین لباسشویی

در مواقعی که از ماشین لباسشویی به صورت مداوم استفاده می‌شود، این احتمال وجود خواهد داشت که علت روشن نشدن ماشین لباسشویی گرمای بیش از اندازه باشد. برای پیدا کردن این مورد روش ساده وجود دارد. باید اجازه دهید که ماشین لباسشویی خنک شود و سپس مجدداً آن را روشن کنید در صورتی که عملکرد خوبی دارد، مشکل به وجود آمده به علت گرمای ماشین لباسشویی بوده است و تا وقتی که از ماشین لباسشویی به صورت مداوم استفاده نکنید، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

رفع مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد، دلایل گوناگونی می‌تواند سبب بروز مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی شود. در برخی مواقع که مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی به علت موارد جزئی است، می‌توانید آنها را خودتان مورد بررسی قرار داده و برطرف نمایید. اما در مواقعی که مشکل به وجود آمده به علت ایراد داشتن قطعات دستگاه است، حتماً باید توسط کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. برای رفع مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

  1. درب ماشین لباسشویی خود را با دقت ببندید. وقتی که درب دستگاه باز باشد، به صورت خودکار لباسشویی متوقف خواهد شد. لباس‌ها را بردارید و داخل مخزن کمی آنها را حرکت دهید. اگر بارگیری به صورت متعادل انجام نشده باشد، امکان دارد که ماشین لباسشویی روشن نشود.
  2. در مرحله دوم بهتر است، بدانید که برخی از ماشین‌های لباسشویی جدید در زمان استفاده از مواد شوینده معمولی امکان دارد که متوقف گردند. از مواد شوینده مناسب دستگاه خود استفاده کنید و به اندازه از آنها در ماشین لباسشویی بریزید و دوباره برنامه شستشو را اجرا نمایید.
  3. محل‌های اتصال و ورود آب را بررسی نمایید. شلنگ‌های ورودی را با دقت چک کنید که نشتی یا گرفتگی نداشته باشند. برای انجام دادن این کار باید شلنگ‌ها را جدا کنید و با عبور دادن آب آنها را بررسی نمایید.
  4. برای ماشین لباسشویی به این نکته توجه داشته باشید که نباید از سیم‌های فرعی استفاده کنید و دوشاخه را باید حتماً به پریز برق اصلی وصل کنید. همچنین باید فیوز را نیز چک نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی ال جی LG

برای اینکه ماشین لباسشویی شما با مشکلاتی مانند روشن نشدن مواجه نشود، باید به نکات مهمی در حین استفاده از آن توجه داشته باشید. بهتر است که پس از تمام شدن کار ماشین لباسشویی دو شاخه را از برق بکشید و درب آن را باز گذاشته و با پارچه مناسب لاستیک دور درب آن را به خوبی خشک نمایید.

یکی از مواردی که سبب جلوگیری از مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌شود، این است که از جرم‌گیر مخصوص آن استفاده نمایید. معمولاً پیشنهاد می‌گردد که پس از هر ده الی پانزده بار استفاده باید جرم‌های روی سطوح دیگ ماشین لباسشویی را از بین ببرید. در این صورت از انسدادها و خرابی‌ها جلوگیری خواهد شد.

سرویس دوره‌ای ماشین لباسشویی خود را حتماً انجام دهید. وقتی که سرویس دوره‌ای دستگاه انجام می‌شود، مشکلات جزئی زودتر تشخیص داده می‌شوند و قبل از اینکه به مشکلات و آسیب‌های بزرگتری تبدیل شوند، برطرف می‌گردند. در این صورت عملکرد ماشین لباسشویی کاهش پیدا نخواهد کرد. با انجام دادن سرویس دوره‌ای ماشین لباسشویی طول عمر مفید آن افزایش پیدا خواهد کرد.

لباسشویی

سخن تکمیلی

در این مطلب دلایل رایجی که سبب روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌شود را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای رفع آنها ارائه دادیم. در صورتی که شما نیز با این مشکل مواجه شده‌اید و نتوانستید با راهکارهای بیان شده مشکلی به وجود آمده را برطرف نمایید، حتماً از افرادی که در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی تخصص دارند و آموزش‌های لازم را دیده‌اند، کمک بگیرید.

آنها به خوبی با قطعات مختلف ماشین لباسشویی آشنا هستند و می‌توانند به صورت درست و اصولی عیب یابی ماشین لباسشویی را انجام دهند. توجه داشته باشید که روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد، که افراد متخصص آنها را تشخیص می‌دهند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی | عیب‌یابی ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا