تعمیرات یخچال

آموزش تعمیر دمپر یخچال و فریزر | تعمیر و تعویض دمپر یخچال در محل

دمپر یخچال چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

ایجاد تعادل در در دمای یخچال و پیشگیری از دما در یخچال را قطعه ای به نام دمپر بر عهده دارد. چنانچه دمای یخچال در حالت استاندارد نباشد، به این معنا که هوای داخل آن بیش از حد سرد باشد یا اصلاً سرد نباشد، یعنی دمپر خراب است و نیاز است سریعا عملیات تعمیر دمپر یخچال را انجام دهید.

دمای استاندارد یخچال

دمای یخچال و فریزر در فصول مختلف سال متفاوت است. بنابراین نمی توان یک دمای مشخص را برای یخچال و فریزر در تمامی فصول سال در نظر گرفت. برای فصل تابستان بهترین دمای یخچال معمولی 4+ باید باشد. فریزر نیز باید روی دمای 20- قرار بگیرد.

در فصول سرد سال دمای یخچال معمولی می تواند بین 2+ تا 3+ درجه باشد. اما یخچال فریزر باید روی دمای 17- قرار بگیرد.

این کنترل دما باید به صورت خودکار توسط یخچال و فریزر انجام شود. چنانچه مشاهده کردید که عملکرد یخچال و فریزر شما در این زمینه به خوبی صورت نمی گیرد، سریعاً باید جهت رفع مشکل آن اقدام کنید. چرا که عدم سرمای یخچال موجب فاسد شدن وسایل و مواد غذایی داخل آن می شود و چنانچه دمای یخچال پایین باشد، یخ زدگی مواد غذایی را با خود به همراه دارد. بنابراین تعمیر دمپر یخچال مسئله‌ ای است که سریعاً باید نسبت به آن اقدام کنید.

دمپر یخچال چه وظیفه ای دارد؟

دمپر قطعه ای مکانیکی است که به صورت دریچه عمل می کند. و بین یخچال و فریزر قرار می گیرد. ظاهر آن به این صورت است که از یک موتور و چند پرده تشکیل می شود. در تمامی یخچال هایی که تک اپراتور هستند، دمپر وجود دارد اما در برخی از یخچال های دو اپراتور مانند یخچال های ساید بای سایدی که اخیراً کمپانی سامسونگ تولید می کند این قطعه وجود ندارد.

وظیفه دمپر در یخچال های تک اپراتور این است هنگامی که عمل سرما سازی توسط کمپرسور در فریزر انجام شد، وارد محفظه یخچال می شود. در این قسمت دریچه دمپر با توجه به دستوری که از برد یخچال می گیرد، عملیات باز و بسته شدن را به طور مداوم انجام می دهد و امکان ورود و گردش هوای سرد را در یخچال برقرار می کند.

حتما بخوانید:   آموزش تعمیر یخساز یخچال مدیا

هنگامی که دمای یخچال بالا برود یا به جهت  باز و بسته شدن زیاد از حد یخچال فضای داخل آن گرم شود، برد الکترونیکی دستگاه یا ترموستات آن دستور باز شدن دریچه دمپر را صادر می کند. سپس بعد از اینکه دمای یخچال به حد متعادل رسید، دریچه دمپر بسته می شود.

اکثر مدل ها و برندهای مختلف یخچال دارای دمپر هستند. منتها ممکن است محل قرارگیری آن بسته به مدل یخچال متفاوت باشد. اما به طور کلی دمپر در بالاترین قسمت یخچال قرار می گیرد. به عنوان مثال کمپانی ال جی دمپر یخچال را در قسمت عقب و بالای آن قرار می دهد.

خرابی دریچه دمپر

در صورتی که دریچه دمپر یخچال خراب شود، چه مشکلاتی ایجاد می شود؟ به چه علت می گوییم سریعاً باید نسبت به تعمیر دمپر یخچال اقدام کنید؟ چنانچه دمپر یخچال خراب شود، باعث گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد دستگاه می شود. در هر دو صورت مواد غذایی داخل یخچال فاسد می ‌شوند.

مثلاً اگر دریچه دمپر یخچال دستور باز شدن را اجرا نکند، هوای داخل یخچال گرم می شود و یا برعکس اگر به موقع بسته نشود، مواد غذایی داخل یخچال یخ می زند. بنابراین جهت جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی سعی کنید همواره این قطعه را مورد بررسی قرار دهید تا اگر اختلالی در عملکرد آن ایجاد شد، بتوانید به راحتی رفع کنید.

تعویض دمپر یخچال

دلیل خرابی دمپر یخچال

خرابی دمپر یخچال می ‌تواند به دلایل متعددی اتفاق بیفتد. سه مورد از مهمترین دلایلی که باعث ایجاد خرابی و نیاز به تعمیر دمپر یخچال می باشد، را در اینجا بیان می کنیم:

  • سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن فضای داخل یخچال ناشی از خرابی دمپر است.
  • چنانچه یکی از پره های دمپر دچار آسیب شود، این قطعه نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد.
  • مسدود شدن راه جریان هوا در دمپر و وجود مواد غذایی زیاد در یخچال باعث می شود که گردش هوا به درستی انجام نشود. در نتیجه به موتور یخچال فشار وارد می شود و در نهایت باعث خرابی آن می گردد.
حتما بخوانید:   علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش Bosch

چنانچه دمای درون یخچال تعادل ندارد و یک بار با باز کردن احساس می کنید که یخچال به اندازه کافی سرد نیست و بار دیگر هنگامی که آن را باز می کنید سرمای زیادی از یخچال خارج می شود، باید علت را در خرابی دمپر جستجو کنید.

چگونگی تست سلامت دمپر یخچال

چنانچه مشکلی در تعادل دمای یخچال احساس کردید، لازم است اقدام به عیب یابی و تعمیر دمپر یخچال نمایید. قطعات مختلفی ممکن است در عدم تعادل دمای یخچال تاثیر داشته باشند. بنابراین سریعاً نمی توانید تشخیص دهید که خرابی از دمپر است یا خیر.

قطعات مختلفی همچون کمپرسور یخچال، دیفراست و گاز نیز همچون دمپر باید هنگام عدم تعادل سرما و گرمای یخچال بررسی شوند. چنانچه این قطعات مشکلی نداشته باشند، سپس به سراغ دمپر بروید. اما چگونه می توان سلامت دمپر یخچال را تست کرد؟

برای اینکه که بتوانید دمپر یخچال ال جی را تست کنید، لازم است درب یخچال را باز کنید و سوئیچ لامپ را به صورت دستی خاموش نمایید. سپس توجه کنید که از کناره ها و منافذ دستگاه هوای سرد داخل یخچال می شود یا خیر؟ سپس عملکرد فریزر را بررسی کنید.

 البته اگر فریزر سالم است و به درستی کار می‌ کند، اما یخچال دمای متعادلی دارد، اطمینان حاصل کنید که دمپر یخچال دچار خرابی شده است. در این صورت نیاز به تست دیگر قطعات نخواهید داشت.

نکات مهم هنگام خرید دریچه دمپر یخچال

هنگامی که نیاز باشد دمپر یخچال را تعویض کنید، باید یک دمپر نو جایگزین آن نمایید. قبل از هرکاری باید مدل و سال تولید یخچال خود را از دفترچه راهنمای آن آن ببینید و هنگام خرید دمپر یخچال آن را با خود به همراه داشته باشید. همچنین از برچسب اطلاعاتی که در پشت یخچال قرار دارد، عکس بگیرید و اطلاعات آن را به فروشنده ارائه دهید. دمپری که خریداری می کنید، باید کاملاً منطبق با نمونه ای باشد که جایگزین آن می شود.

چنانچه خودتان می خواهید اقدام به تعویض آن نمایید، با کمک دفترچه راهنمای یخچال و با داشتن کمی اطلاعات فنی این کار قابل انجام است. البته توصیه ما بر این است که اینجور کارهای تخصصی را به تعمیرکاران متخصص بسپارید.

نحوه تعویض دمپر یخچال

برای این که بتوانید به راحتی دمپر یخچال را تعویض کنید، ابتدا لازم است اطراف و دور آن را خالی کنید. و همچنین مواد غذایی داخل یخچال را از دستگاه خارج نمایید. در قسمت داخلی یخچال و عقب بدنه آن یک پنل قرار دارد که می توانید از طریق آن به دمپر دسترسی داشته باشید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات تخصصی یخساز یخچال نف

برای باز کردن این پنل نیاز به پیچ گوشتی خواهید داشت. چرا که پیچ آن کاملاً سفت است. البته بعضی از یخچال ها نیز دارای گیره نگهدارنده هستند که با کشیدن آن می توانید به دمپر دست پیدا کنید.

به خوبی بررسی کنید که جسم خارجی در بین پره های موتور مانع از گردش هوا در یخچال نشده باشد. سپس موتور دمپر قدیمی را از جا درآورده و دمپر جدید را مانند قبلی جایگزین کنید. البته برای اینکه بتوانید به درستی این کار را انجام دهید، لازم است از اطلاعات دفترچه راهنمای یخچال خود استفاده کنید.

در نهایت اطمینان حاصل کنید که موتور دمپر و پره های آن را به درستی نصب کرده اید. برای اینکه مطمئن شوید در محل درستی قرار گرفته است، آن را با انگشت خود بچرخانید. سپس درپوش دمپر را بگذارید و پیچ های آن را سفت کنید. بعد از آن لازم است دمای یخچال را تنظیم کنید و اجازه دهید تا یخچال چند ساعت کار کند و بعد از آن می توانید مواد غذایی را وارد یخچال کنید.

دمپر یخچال چیست

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی خرابی و چگونگی تعمیر دمپر یخچال پرداختیم. توجه داشته باشید در صورتی که دمپر یخچال شما خراب شود، بعد از گذشت چند ساعت به راحتی تمامی مواد غذایی شما را فاسد می کند. بنابراین تعمیر این قطعه که کار بسیار آسانی می باشد، را سریعا انجام دهید و به وقت دیگری موکول نکنید.

چنانچه فرصت کافی برای انجام تعمیرات و تعویض دمپر یخچال را ندارید، می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و از خدمات تعمیرات یخچال در محل مجموعه تخصصی ایبک امداد بهره مند شوید.

به محض دریافت درخواست شما متخصصان و تعمیرکاران حرفه ای و با تجربه مجموعه ایبک امداد به محل شما اعزام می شوند و اقدام به عیب یابی و تعمیر دمپر یخچال و دیگر خرابی های آن می نمایند.

31

تعمیر دمپر یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش تعمیر دمپر یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x