تعمیراتتعمیرات یخچال

نحوه کار آبسردکن یخچال و تعویض ترموستات آن

آبسردکن یخچال یکی از اجزای مهم یخچال به حساب می‌آید. آبسردکن‌های یخچال در انواع و اقسام مدل‌ها در بازار وجود دارد. برندهایی مانند ال جی و سامسونگ پیشرو و مطمئن در تولید یخچال و آبسردکن آن هستند. سوالی که برای اکثر صاحبان یخچال پیش می‌آید این است که نحوه کار آبسردکن یخچال چگونه است؟ یا اینکه ترموستات آبسردکن یخچال چیست؟. نگران نباشید ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با جزئیات هرچه تمام‌تر به آبسردکن یخچال بپردازیم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

آبسردکن یخچال

آبسردکن یخچال چگونه کار می‌کند؟

آبسردکن یخچال و یخ ساز از زمانی که جان گوری برای اولین بار آنها را در سال 1845 ساخت، پیشرفت کردند. مانند سری Manitowoc NXT، بسیاری از مدل‌های جدیدتر دارای فناوری دیجیتال هستند تا به مشتریان کمک کنند دستگاه خود را در بهترین شرایط نگه دارند. اگرچه این پیشرفت‌ها مفید هستند، اما در نحوه عملکرد آبسردکن‌ها نقشی اساسی ندارند.

با وجود پیشرفت‌هایی که در عملکرد دستگاه آبسردکن صورت گرفته است، فرآیند یخ‌سازی سردکردن آب از زمان طراحی آن نسبتاً بدون تغییر باقی مانده است. Easy Ice بیش از 20000 دستگاه یخ ساز و آبسردکن یخچال را مدیریت کرده است. در ادامه با نحوه کار آبسردکن یخچال آشنا می‌شوید.

اجزای سازنده آبسردکن یخچال

سیستم‌های آبسردکن یخچال از چهار جزء اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است. مبرد از طریق هر یک از این اجزای دستگاه آبسردکن به گردش در می‌آید و در طول فرآیند دما را تغییر می‌دهد. اگر هر یک از این قطعات خراب شود، دستگاه شما مطابق با مشخصات کار نمی‌کند. در بسیاری از موارد، یخ سازهای صنعتی یخ کافی برای پاسخگویی به خواسته‌های مشتری تولید نمی‌کنند. در برخی موارد، دستگاه یخ ساز حتی با هم‌دیگر یخ را متوقف می‌کند. به همین دلیل، مراقبت از این قطعات از طریق نگهداری و تمیز کردن روتین در اولویت قرار دارد.

نقش مبرد در آبسردکن

مبرد برای عملکرد دستگاه یخ‌ساز و آبسردکن حیاتی است. سیستم‌های تبرید مدرن از نوعی مبرد استفاده می‌کنند تا آب را به اندازه‌ای سرد کنند که منجمد شود. در طول چرخه مبرد، گرم و سرد می‌شود. همچنین چرخه‌های گرمایش و سرمایش، مبرد حالت‌های فیزیکی را تغییر می‌‍دهد، از مایع به بخار و دوباره به مایع برمی‌گردد.

تا زمانی که مبرد به اواپراتور برسد، باید به شکل مایع کم‌‍فشار و دمای پایین باشد. در این مرحله گرمای آب به سمت مبرد سرد می‌رود و دمای آب را تا نقطه انجماد کاهش می‌دهد.

آبسردکن یخچال

کمپرسور آبسردکن یخچال

کمپرسور جایی است که یک آبسردکن یخچال برای گرم کردن و تحت فشار قرار دادن مبرد کار می‌کند. این یک گام مهم در آماده سازی مبرد برای انبساط سریع در آینده است. هنگامی که در این حالت قرار می‌گیرد، بخار قبل از عبور از شیر انبساط باید به مایعی با فشار بالا تبدیل شود.

حتما بخوانید:   انواع یخچال فریزر صنعتی چیست و چه مزایایی دارد؟

کندانسور آبسردکن

کندانسور آبسردکن یخچال، مبرد را خنک می‌کند تا حالت آن را از بخار به مایع تغییر دهد. کندانسور آبسردکن مجموعه‌ای از لوله‌های فلزی درون دستگاه آبسردکن است. همان‌طور که مبرد از میان سیم پیچ‌های فلزی عبور می‌کند، گرما از مبرد خارج می‌شود و به طور موثر آن را خنک می‌کند.

آبسردکن فرآیند خنک‌سازی را با فشار دادن هوا ( دستگاه‌های آبسردکن با هوا ) یا آب جاری ( دستگاه‌های آبسردکن با آب ) روی کویل‌های داغ تکمیل می‌کند. گرما به هوا یا آب منتقل می‌شود و در آن‌جا از دستگاه خارج می‌شود. در نهایت دمای مبرد به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که از بخار پرفشار به مایع پرفشار تبدیل شود.

شیر انبساط

شیر انبساط ترموستاتیک (یا TXV) فشار مبرد را از طریق انبساط سریع آزاد می‌کند. دستگاه‌های یخ برای تولید دسته‌ای از یخ از طریق فرآیندی به نام خنک کننده آدیاباتیک کار می‌کنند. هنگامی که یک ماده با فشار بالا منبسط می‌شود، تغییر فشار باعث سرد شدن سریع ماده می‌شود. به همین دلیل است که هوای تحت فشاری که برای تمیز کردن صفحه کلید خود استفاده می‌کنید، وقتی ماشه را فشار می‌دهید سرد می‌شود.

با خروج هوا، فشار داخل قوطی را آزاد می‌کند و باعث خنک شدن مایع داخل قوطی می‌شود. در فرآیند آب خنک، انبساط سریع مبرد را از یک مایع با دمای بالا و فشار بالا به مایع با فشار پایین و دمای پایین تبدیل می‌کند.

آبسردکن یخچال

اواپراتور آبسردکن

اواپراتور جایی است که آب خنک شده و یا یخ می‌زند. هنگامی که مایع کم فشار به اواپراتور راه پیدا می‌کند، گرمای آب از طریق صفحه اواپراتور و به داخل مبرد منتقل می‌شود. هنگامی که آب روی اواپراتور جریان می‌یابد، شروع به خنک شدن می‌کند تا به نقطه یخ زدن برسد. با گذشت زمان، آب یخ می‌زند و به شکل یک مکعب یخ در می‌آید.

در یخ‌سازها این‌گونه عمل می‌کند که هنگامی که مکعب کامل منجمد شد، دستگاه یخ‌ساز چرخه برداشت را شروع می‌کند تا یخ را برای استفاده جمع‌آوری کند. دستگاه یخ‌ساز از گاز داغ یا آب با دمای اتاق برای گرم کردن اواپراتور استفاده می‌کند که باعث ذوب شدن یخ و رها شدن آن در سطل یخ می‌شود.

انواع آبسردکن یخچال از لحاظ ساختار

وقتی به دنبال یخچالی با آب سردکن می‌گردیم، همه ما تصور می‌کنیم که هر زمان که نیاز به رفع تشنگی داشته باشیم، آب سرد و یخ از شیر آب می‌آید. هنگامی که صحبت از دستگاه‌های پخش آب یخچال به میان می‌آید، دو گزینه مختلف وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید: داخلی و خارجی.

یک دستگاه آب سردکن داخلی در داخل یخچال قرار دارد (معمولاً در بالای آن)، و تنها با باز کردن درب می‌توان به آن دسترسی داشت، در حالی که یک آب سردکن خارجی، آب و یخ را از طریق درب یخچال تامین می‌کند. تفاوت اصلی بین این دو اساساً ظاهر و مکان است. با این حال، هر دو ویژگی‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهند که آن‌ها را به صورت جداگانه متمایز می‌کند.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات یخچال الکترولوکس Electrolux | راهنمای تعمیرات

آبسردکن یخچال

آبسردکن داخلی یخچال

اگر می‌دانید که یک یخچال جدید می‌گیرید، اما در حال بحث هستید که می‌خواهید آبسردکن یخچال در کجا قرار گیرد، به ما اجازه دهید تا در مورد فضای داخلی آن صحبت کنیم. آبسردکن یخچال داخلی به جای نصب شدن در درب، با احتیاط روی دیوار یخچال و با یخ ساز داخل فریزر قرار می‌گیرند.

همچنین در حالی که هر بار باز کردن درب یخچال برای دسترسی راحت‌ترین کار نیست، قرار دادن آبسردکن یخچال در داخل یخچال از ریختن آب بر روی سطح یخچال جلوگیری می‌کند. به این معنی آن لکه‌های آب که به سختی تمیز می‌شوند عملاً وجود ندارند!. در کنار کمک به تمیز نگه داشتن بیرون یخچال، برخی از ویژگی‌های کلیدی آبسردکن یخچال به شرح زیر است.

 • یخ ساز فضای بیشتری را در محفظه یخچال آزاد می‌کند.
 • زیبایی تمیزی از جلوی یخچال ارائه می‌دهد.
 • قابلیت پرکردن ظروف بزرگ با آب یا یخ به دلیل محدودیت فضای کمتر.

آبسردکن خارجی یخچال

از سوی دیگر، اگر در خانه‌ای شلوغ‌تر زندگی می‌کنید که در آن یخچال اغلب رفت و آمد می‌کند و تقاضای آب حتی بیشتر است، ممکن است از دسترسی آسان یک آبسردکن یخچال خارجی لذت ببرید. آب سردکن‌های بیرونی که مستقیماً روی درب یخچال قرار دارند، راحت‌ترین راه برای دریافت آب (یا یخ) در خانه شما هستند.

علاوه بر راحتی، بسیاری از یخچال‌ها با آبسردکن یخچال خارجی برای به حداکثر رساندن تجربه کاربر با گنجاندن ویژگی‌های مدرن مانند یخ‌ساز دوم طراحی شده‌اند. در حالی که تلگراف‌های بیرونی ممکن است یکپارچه‌ترین ظاهر را ارائه نکنند. بسیاری از برندها یخ‌ساز را از محفظه یخچال به داخل درب منتقل می‌کنند تا ظرفیت یخچال را به حداکثر برسانند. در کنار این ویژگی‌ها، سایر ویژگی‌های کلیدی دستگاه‌های آبسردکن یخچال خارجی عبارتند از:

 • دسترسی بیرون به حفظ دمای سرد داخل یخچال و فریزر کمک می‌کند.
 • عملکرد ساده و دسترسی آسان.
 • انرژی کارآمدتر از تلگراف داخلی.

آبسردکن یخچال

مزایای آبسردکن یخچال

داشتن یک یخچال با آب و یخ در درب فقط سه مزیت دارد. غیر قابل انکار است که دستگاه‌های یخ و آب وقتی به یخچال اضافه می‌شوند، راحتی زیادی را ارائه می‌دهند. این که می‌توانید یک لیوان را با یخ مکعبی یا خرد شده پر کنید و بلافاصله آن را با آب آشامیدنی پر کنید. این مزیت، تهیه غذاهای خانوادگی یا پذیرایی از مهمانان را بسیار آسان می‌کند. دسترسی آسان این احتمال را افزایش می‌دهد که خانواده شما مقدار زیادی آب بنوشند تا در طول روز هیدراته بمانند.

 برخی از تولیدکنندگان آبسردکن یخچال را طوری طراحی می‌کنند که پارچ‌ها و سایر ظروف بلند به راحتی پر شوند. از آن‌جایی که یخ‌ساز به طور خودکار کار می‌کند، دیگر نیازی به نظارت بر عرضه یخ و پر کردن سینی‌های یخ به صورت دستی هر یا دو روز ندارید. در به‌روزترین مدل‌های یخچال، می‌توانید دی اکسید کربن را برای تولید آب گازدار اضافه کنید. همچنین برای نوشیدنی‌های فوری آب داغ بریزید.

از آن‌جایی که اکثر یخچال‌ها اکنون به فیلتر داخلی آب مجهز هستند. یخ و آب آشامیدنی اغلب طعم بهتر و سالم‌تر از آبی که از شیر آب سینک شما خارج می‌شود است. برخی از مناطق آب آشامیدنی بسیار خوبی دارند. اما در مناطق دیگر، فیلتر ساده‌ای که در یخچال وجود دارد تنها چیزی است که برای طعم بهتر آب و یخ لازم است. در حالی که سیستم‌های فیلتر بسیار پیچیده‌ای نیستند. فیلترهای یخچال به طور کلی برخی از آلاینده‌های خطرناک مانند سرب و جیوه را جذب می‌کنند.

حتما بخوانید:   دلایل روشن نشدن جارو برقی چیست؟

معایب دستگاه آبسردکن یخچال

یخچال‌های دارای دستگاه پخش آب و یخ نیاز به نگهداری بیشتری از کاربر دارند. اگر فیلترها را مرتبا عوض نکنید، آب و یخ طعم تازه خود را از دست خواهند داد. برخی از صاحبان خانه متوجه می‌شوند که در صورت یخ زدن خطوط آب، لازم است یخچال را ببندند. همچنین گاهی اوقات آن‌ها را آب کنند.

یخچال‌های دارای یخ و آب پخش کننده معمولاً خراب می‌شوند. بنابراین احتمالاً هر از گاهی با برخی از قبض‌های تعمیر مواجه خواهید شد. اگر منبع آب شما بد مزه است، ممکن است از بهبود اندک ناشی از سیستم تصفیه نسبتاً ابتدایی در یخچال ناامید شوید. فیلترهای یخچال معمولاً فیلترهای ساده تک مرحله‌ای هستند. این فیلترها مانند سیستم‌های فیلتراسیون چند مرحله‌ای که در زیر سینک آشپزخانه نصب شده‌اند، آب را بهبود نمی‌بخشند.

ترموستات آبسردکن یخچال چه کاری را انجام می‌دهد؟

ترموستات آبسردکن یا یخ‌ساز که با نام ترموستات چرخشی نیز شناخته می‌شود، با نظارت بر دمای داخل فریزر، چرخه بیرون راندن یخ ساز را کنترل و تنظیم می‌کند. این تنظیم و کنترل برای این انجام می‌شود تا مشخص کند چه زمانی باید یخ را درون سطل رها کرد و چرخه یخ سازی و آب خنک را دوباره شروع کرد.

اگر آبسردکن یخچال شما صداهای غیرعادی تولید می‌کند، یا اگر یخ ساز یخ نمی‌سازد یا پخش نمی‌کند، ممکن است مشکلی در ترموستات وجود داشته باشد. قبل از شروع تعمیر، مطمئن شوید که برق یخچال شما قطع شده است و مواد غذایی که ممکن است فاسد شوند به طور ایمن نگهداری شوند. ترموستات یک قطعه OEM است و مستقیماً از سازنده تهیه می‌شود. این قطعه به صورت تکی به فروش می‌رسد و دارای دو گیره ضمیمه می‌باشد.

آبسردکن یخچال

چگونه ترموستات آبسردکن یخچال را تعویض کنم؟

نحوه تعویض ترموستات آبسردکن یخچال بسیار راحت می‌باشد. اما در فرآیند تعویض باید نکات ایمنی را رعایت کنید. مراحل تعویض به شرح زیر است:

 • دوشاخه آبسردکن یخچال را از برق بکشید.
 • همه پیچ‌ها را باز کنید تا به ترموستات برسید.
 • به آرامی کندانسور را کمی به راست ببرید.
 • ترموستات را به آرامی از جای خود در بیاورید.
 • سیم‌های ترموستات را از آن جدا کنید.
 • ترموستاتی که خریداری کرده‌اید را به جای ترموستات قدیمی جا بیندازید.
 • اتصالات و سیم‌های مربوطه را به آرامی به ترموستات متصل کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

نحوه کار آبسردکن یخچال و تعویض ترموستات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای شناخت نحوه کار آبسردکن یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا