تعمیرات آسانسورتعمیرات

تعمیر قفل درب آسانسور و دلایل خرابی آن

نکات برگزیده مطلب
  • بررسی دلایل خرابی آسانسور ، بررسی موارد گیر کردن آسانسور و دلایل مختلف بروز چنین مشکلاتی ، بررسی دلایل از کار افتادن آسانسور، بررسی قفل درب آسانسور و قطعات سازنده آن و علت خرابی آن و...
شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این دنیای پیشرفته و مدرن ، رفت و آمد بدون آسانسور امکان پذیر نیست یا بسیار سخت و دشوار است آسانسور در جابجایی و رفت و آمد اشخاص و حمل بار ها نقش مهمی دارد اما همان قدر می تواند خسارت زا باشد. به نظر شما اگر در حال استفاده از آسانسور باشید و آسانسور از کار بیفتد باید چکار کرد؟ چطور باید درخواست کمک کنید؟ علاوه بر این ها می دانید که ایمنی درب آسانسور چگونه تامین می­‌شود؟ چگونه باید از آسانسور مراقبت کنیم تا دچار ایراد نشود؟ چگونه از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم؟ و احتمال خراب شدن قطعات آن مانند درب، کاهش یابد و یا تعمیر قفل درب آسانسور چگونه است؟
با ما در ایبک امداد همراه باشید.

مشکل های احتمالی آسانسور

بسته نشدن درب کشویی آسانسور 1

به دلیل حساسیت هایی که برای آسانسور وجود دارد ، همیشه باید مورد بازدید و بازبینی قرار بگیرد و در فاصله های مشخصی طبق چک لیست سرویس آسانسور سرویس شود. هر کدام از قطعات آسانسور به دلیل استفاده مداوم ممکن است دچار خرابی یا استهلاک شوند که در صورت رسیدگی نکردن مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. یکی از مهم‌ ترین قطعه های آسانسور ، قفل درب آسانسور است که لازم است به طور مداوم تعمیر شود. به طور معمول مشکلاتی در مورد جابجایی آسانسور و همچنین باز شدن به موقع درب آسانسور ایجاد می شود که در اینجا آن ها را بررسی خواهیم کرد.

علت های گیر کردن آسانسور

گیر کردن آسانسور ممکن است به دلیل درست استفاده نکردن از آسانسور یا خرابی قطعات باشد آسانسور باشید . در زمان خرابی قطعات ، جهت تامین کارایی و ایمنی حتما باید قطعات آسانسور تعمیر و تعویض شود. اما در مورد نحوه استفاده از آسانسور، فقط کافی است موارد ایمنی را رعایت کرد. یعنی در حمل بار , وزن , میزان جابجایی و رفت و آمد آسانسور و برخورد سخت افزای با آن، با ملایمت صورت بگیرد‌. اگر این موارد گفته شده انجام گیرد عمر قطعات آسانسور بیشتر می شود و با سرویس های دوره ای مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.

به طور کلی به سه دلیل عمده زیر احتمال گیر کردن آسانسور وجود دارد:

۱. ایجاد اشکال فنی در گیربکس
۲. جمع شدن سیم­‌های فولادی نگهدارنده
۳. خارج شدن اتاقک آسانسور از ریل

علت باز نشدن درب آسانسور

9d5884888dd0a20186376de5d792ca71bc58ca90 1599040987

اولین دلیل نصب درب آسانسور، فراهم کردن ایمنی برای بار و مسافران آسانسور است و یکی دیگر از دلایل نصب درب آسانسور، زیبایی ظاهری آن می­‌باشد. در نتیجه درهای مخصوص و متنوعی وجود دارد که از آن ها برای نصب درب آسانسور استفاده می کنند . این درب ها شامل دو قسمت هستند که درب طبقات و درب کابین می باشند و حتماً هم باید توسط شرکت سازنده­‌شان بازدید دوره‌­ای داشته باشند. این درب ها گاهاً در زمان باز و بسته شدن دچار مشکل می­‌شوند و به تعمیر قفل درب آسانسور نیاز دارند که دلایل آن می توان موارد زیر را نام برد:

  • استفاده از قطعه های بی کیفیت و غیر اصل در آسانسور ازجمله درب آسانسور و تجهیزات جانبی آن.
  • استفاده غیر صحیح از آسانسور که باعث کاهش عمر مفید قطعات آسانسور می شود.
  • خرابی و فرسودگی قطعات درب، به دلیل استفاده زیاد از آن
  • سرویس نکردن دوره ای آسانسور.

دلایل از کار افتادن آسانسور

اگر در بازدید دوره‌­ای آسانسور از جانب شرکت تولید کننده آن سهل انگاری کنید یا در مورد نحوه استفاده از آسانسور ملایمت به خرج ندهید و از همه مهم‌­تر در صورت بروز مشکل، خرابی و یا از کار افتادن قطعات، برای تعمیر آسانسور اقدامی انجام ندهید؛ قطعاً به زودی شاهد از کار افتادن آسانسور خواهید بود . البته از کار افتادن آسانسور دلایل دیگری به غیر از این موارد گفته نیز دارد که در قسمت پایین توضیح می دهیم :

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر مخلوط کن فلر Feller | نمایندگی تعمیرات مخلوط کن فلر در تهران
۱. قطع شدن برق

مشخص است که قطع شدن برق باعث از کار افتادن آسانسور می ­شود اما گاهی اوقات قطع ناگهانی برق باعث می­ شود که بعد از اتصال الکتریسیته هم عملکرد آسانسور دچار مشکل شود و حضور افراد متخصص برای به کار انداختن مجدد آسانسور ضروری شود.

۲. باز ماندن و بسته نشدن درب کابین در یکی از طبقات

اگر بعد از استفاده از آسانسور و خارج شدن از آن، درب را به طور کامل نبندید یا اینکه نیمی از درب آسانسور باز بماند، امکان حرکت به دیگر طبقات وجود نخواهد داشت و عملا آسانسور در دیگر طبقات از کار می افتد. باز ماندن درب آسانسور و بی حرکت ماندن آن در یکی از طبقات به مدت طولانی، سبب از کار افتادن آسانسور می­‌گردد.

۳. استفاده از قطعات غیر اصل و بی کیفیت در آسانسور

آسانسور از آن دسته وسایلی است که رعایت ایمنی در آن بسیار زیاد اهمیت دارد. استفاده از قطعات با کیفیت و مرغوب در آسانسور با میزان ایمنی و حفظ جان افراد نسبت مستقیم دارد. اگر از لوازم و قطعات ارزان ، نامرغوب و بی کیفیت در آسانسور استفاده شود علاوه بر از کار افتادن آسانسور ممکن است خطرات جانی نیز برای افراد به وجود آید.

۴. عدم توجه به ظرفیت بار و وزن مجاز در آسانسور

ظرفیت هر آسانسور با توجه به اندازه کابین، قدرت موتور آسانسور، توانایی کشش سیم­‌های نگهدارنده ی آن و مقاومت ریل و باقی قطعات، تعیین می‌­گردد. در صورت رعایت نکردن حداکثر ظرفیت چه در مورد بار و چه افراد، احتمال از کار افتادن آسانسور بسیار زیاد است حتی امکان دارد حادثه نیز ایجاد کند. پس در زمان استفاده از آسانسور به میزان وزنی که می تواند تحمل کند دقت کنید .

۵. ایجاد نوسانات برق در برق شهری

برای کارکرد صحیح و درست آسانسور لازم است برق با ولتاژ مناسب و بدون نوسان وارد موتور آن شود و در صورت نوسانات زیاد، اشکالاتی به وجود آمده و احتمال دارد آسانسور را از کار بیندازد.

۶. دستکاری آسانسور توسط افراد غیر کارشناس و متخصص

از آنجایی که تعمیر و سرویس آسانسور احتیاج به تخصص و مهارت کافی دارد، اگر افرادی بدون تخصص و دانش کافی تلاش کنند در صورت خرابی آسانسور آن را تعمیر یا سرویس کنند، علاوه بر احتمال از کار افتادن آسانسور ، ممکن است باعث به خطر افتادن جان مسافران آسانسور نیز شود.

۷. متعلقات درب آسانسور

برای هر آسانسور یک درب به عنوان درب کابین نیز وجود دارد. وجود درب کابین به دلیل رابطه مستقیم با ایمنی اهمیت زیادی دارد . چرا که ایمنی آسانسور به عملکرد درب کابین بستگی دارد درب دیگر آسانسور درب طبقات است که بیشتر جنبه ی زیبایی دارد اما از درب اصلی و کابین آسانسور نیز محافظت می کند . درب اصلی کابین در دو نوع متفاوت تولید می­‌شود، درب های لولایی و درب های اتوماتیک.

درب­‌های اتوماتیک همانطور که مشخص است کاملاً خودکار و اتوماتیک عمل می­‌کنند. اما در مورد درب­‌های لولایی که به طور خودکار و اتوماتیک باز و بسته نمی­ شوند و برای راه‌اندازی آن ها  متعلقاتی نیاز می باشد.

۸. دیکتاتور آسانسور

دیکتاتور آسانسور یا آرام­ بند آسانسور، از محکم بسته شدن درب جلوگیری می­‌کند. درب­‌های لولایی زمانی که رها می شوند، برای بسته شدن با سرعت زیادی به طرف چهارچوب حرکت می کند. آرام ­بند یا دیکتاتور این سرعت را کاهش داده و باعث می­‌شود درب آسانسور به آرامی و بدون ایجاد صدای بلند بسته شود.

۹. قفل درب لولایی آسانسور

q

قفل درب لولایی به صورت مکانیکی عمل می‌کند و مهم ترین دلیل اهمیت وجود این قفل برای ایمنی و حفاظت از افراد داخل کابین آسانسور می‌باشد. قفل درب لولایی آسانسور قبل از بسته شدن کامل درب، فعال می‌­شود و قبل از فعال شدن آن، آسانسور حرکت نخواهد کرد و پیش از توقف کامل آسانسور نیز باز نمی­‌شود به همین دلیل سالم بودن قفل از نظر ایمنی بسیار مهم است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات توستر کنوود KENWOOD | مشکلات رایج توستر کنوود
۱۰. فنر درب لولایی آسانسور

وظیفه فنر درب لولایی این است که درب را بعد از باز شدن دوباره برگرداند و به حالت بسته نگه دارد تا زمان قفل شدن کامل.

فنر درب لولایی آسانسور قطعه­‌ای است با خاصیت ارتجاعی که بین دو لولای درب قرار می­‌گیرد و به دلیل همان خاصیت ارتجاعی، درب را پس از باز شدن به حالت بسته برمی‌گرداند و درب تا زمان بسته شدن قفل، در حالت بسته باقی بماند .

۱۱. تعمیر کردن قفل درب آسانسور

برای درب آسانسور در همه طبقات یک قفل وجود دارد و این قفل­‌ها ممکن است به دلایل مختلفی از قبیل استفاده نادرست، بی کیفیت بودن قفل، اشکال در اتصال لته­‌های درب و یا ورود گرد و غبار به داخل قفل دچار اشکال شده و به درستی کار نکند. در چنین شرایطی تعمیر قفل درب آسانسور بسیار مهم و ضروری می شود.

در خصوص درب های اتوماتیک ،حتماً باید فردی متخصص مشکل را عیب یابی کند چه این عیب از جانب موتور درب باشد و چه تنظیم درب اتوماتیک به هم ریخته باشد. اما در مورد قفل درب لولایی؛ موارد دیگری ممکن است وجود داشته باشد.

۱۲. خراب شدن قفل به دلیل شکستن کنتاکت

در بیشتر مواقع خراب شدن قفل به دلیل شکستن کنتاکت به وجود می ­آید. کنتاکت یک قطعه­‌ ی دوشاخه در داخل قفل­ است که جنس آن از پلاتین می باشد . در زمان خرابی این قطعه راهی به غیر از تعویض آن و تعمیر قفل آسانسور وجود ندارد .

۱۳. درست بسته نشدن قفل آسانسور

بعضی اوقات درست بسته نشدن قفل به دلیل تغییر سرعت، بسته شدن درب و اشکال در اتصال لته­‌ها می­‌باشد که برای رفع این مشکل باید درب را تنظیم نمود.

۱۴. گرد و خاک

در صورتی که گرد و خاک باعث ایجاد ایراد در قفل آسانسور شده باشد، لازم است که قفل را باز کرده و تمیز کنیم .

۱۵. نبود فاصله استاندارد بین قفل و درب آسانسور

گاهی اوقات ممکن است قفل درب به درستی عمل نکند اما کنتاکت داخل آن نیز سالم باشد و این به دلیل نبود فاصله استاندارد بین قفل و درب آسانسور می­‌باشد که در این حالت لازم است طول دوشاخه کنتاکت کوتاه شود تا مانع از شکستن آن شود و حتما باید قفل درب آسانسور تعمیر شود.

تعمیر کردن فنر درب آسانسور

فنر درب آسانسور باید بعد از باز شدن درب آسانسور، درب را دوباره به حالت بسته بازگرداند؛ اگر درب آسانسور به درستی بسته نشود، احتمال خراب بودن فنر درب آسانسور وجود دارد . خراب بودن فنر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در اینجا توضیح می دهیم:

ممکن است لولای درب شکسته باشد و در عملکرد فنر اختلال ایجاد کند.
اگر لته درب آسانسور تابیده شده و انحنا پیدا کند درب به درستی بسته نمی­‌شود.
امکان دارد دیکتاتور تنظیم نبوده و بسیار محکم باشد که با تنظیم کردن این مشکل رفع می­‌گردد.
احتمال دارد فنر درب آسانسور شکسته باشد و یا به دلیل استهلاک خاصیت کشسانی خود را از دست داده باشد. برای رفع مشکل فنر درب آسانسور، در صورتی که فنر مستهلک شده و یا شکسته باشد چاره­ ای جز تعویض آن وجود ندارد. اما اگر مشکل درست بسته نشدن درب، به دلیل محکم نبودن فنر باشد، می‌توان آن را با کمک آچار شش­گوش مخصوص همین کار تنظیم نموده و محکم کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعمیر قفل درب آسانسور و دلایل خرابی آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش تعمیر قفل درب آسانسور و دلایل خرابی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا