تعمیرات لباسشویی

راهنمای تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

راهنمای کامل تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی | شلنگ تخلیه لباسشویی چیست؟

روش تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

هنگام تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تعویض کردن شلنگ تخلیه را هر چند وقت یک بار باید انجام شود، از سمتی نیز کار ساده و راحتی است و لوازم ساده ای نیاز خواهید داشت، برای همین لوازمی که برای تعویض کردن شلنگ تخلیه نیاز دارید تقریباً در دسترس همه هست. در این مقاله از ایبک امداد به نحوه تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی چیست ؟

وظیفه اصلی شلنگ تخلیه در ماشین لباسشویی این است که آب موجود در دستگاه را به خارج از دستگاه و در داخل چاه فاضلاب هدایت کند این قطعه بخش آخر از عملیات خروج آب آلوده و کثیف از داخل دستگاه می باشد و این قطعه اهمیت بسیار زیادی دارد.

چه لوازمی برای تعویض کردن شلنگ تخلیه نیاز داریم؟

شما برای اینکه بتوانید شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی خود را تعویض کنید به چند وسیله نیاز دارید که در ادامه مقاله چند مورد از وسایل مورد نیاز برای تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را برایتان بیان خواهیم کرد:

 • اول از همه شما به یک شلنگ تخلیه جدید برای جایگزین کردن شلنگ تخلیه آسیب دیده نیاز دارید.
 • پیچ گوشتی چهارسو و پیچ گوشی تخت برای جدا کردن قطعه قبلی
 • آچار، پیچ گوشتی و …
 • در آخر هم یک تشت نیاز دارید برای اینکه بتوانید پمپ تخلیه ماشین خود را پس از تعویض کردن تست نمایید.

نحوه تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

وظیفه شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی این است که آب باقی مانده را به فاضلاب منتقل کند. پس عوض کردن شلنگ تخلیه برای استفاده کردن درست و مناسب از ماشین لباسشویی کاری حساس و ضروری می باشد، که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت:

 1. اول از همه شما باید برق و آب را قطع کنید
 2. در مرحله دوم شلنگ تخلیه ای که آسیب دیده است را جدا نمایید.
 3. شلنگ تخلیه جدید را نصب کنید.
 4. شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی خود را تست کنید.
 5. پمپ تخلیه را تست کنید.

شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

قطع کردن آب و برق برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در این قسمت شما باید مطمئن شوید که سیم های ماشین لباسشویی قطع شده باشد و برق درون آن جریان داشته باشد و برای ایمنی بیشتر بهتر است که منبع تغذیه دستگاه را قطع نمایید بعد از اینکه برق را قطع کردید آب ورودی نیز قطع کنید.

جدا کردن شلنگ تخلیه آسیب دیده برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

شلنگ تخلیه با چند بست به پشت دستگاه وصل شده است شما برای اینکه بتوانید آنها را جدا کنید باید گیره ها را با انبر دست نگه دارید و با پیچ گوشتی آنها را شل کنید و باز نمایید. بعد از اینکه گیره ها را باز کردید، ظاهر آن را چک کنید اگر زنگ نزده بود و آسیب ندیده بود شما می توانید دوباره از آن قطعه استفاده کنید و مشکلی برای آن پیش نیامده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات و نمایندگی ماشین لباسشویی کندی در تهران

روش نصب کردن شلنگ تخلیه جدید برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در صورتی که دیدید شلنگ تخلیه آسیب دیده است باید شلنگ جدید را نصب نمایید همه گیره ها را بر روی شلنگ قرار دهید و پس از آن شلنگ تخلیه که تازه تهیه کردید را نصب کنید و گیره ها را بر روی شلنگ تخلیه جدید سفت نمایید. شما باید این قسمت را به جای خود در پشت دستگاه منتقل کنید و پس از آن با آچار این قطعه را سفت کنید بعد از اینکه این کار را انجام دادید لوله هایی که نصب شده است را از نظر نشتی چک کنید.

تست کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در مرحله آخر شما باید دستگاه را در جای خود بگذارید و دوباره شلنگ تخلیه را به لوله تخلیه متصل کنید و پس از آن شما آب را باز نمایید و دستگاه را روشن کنید و مطمئن شوید که مشکلی در دستگاه وجود نداشته باشد.

تست کردن پمپ تخلیه برای تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

دلیل تخلیه نشدن آب دستگاه همیشه آسیب دیدن لوله تخلیه نیست و بعضی اوقات هم به وجود آمدن مشکل در پمپ تخلیه می تواند باعث این اتفاق شود. پس بیشتر متخصصین با دیدن گزارش تخلیه نشدن پمپ، شکسته شدن یا آسیب دیدن لوله، پمپ تخلیه دستگاه را چک می کنند.

هنگام تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام تعویض کردن و نصب کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی باید به چند نکته توجه کنید، چند نمونه از این نکات را در ادامه مقاله برایتان بیان خواهیم کرد پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

 • حتما به این نکته توجه کنید که قبل از انجام دادن تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی حتماً باید نکات ایمنی مثل قطع کردن برق و آب را رعایت کنید تا آسیب جدی وارد نشود.
 • از آنجایی که احتمال دارد شلنگ بی کیفیت به ماشین لباسشویی آسیبی برساند حتماً باید شلنگ اورجینال و با کیفیت تهیه کنید.
 • اگر که موقع تعویض کردن شلنگ متوجه شدید که گیره های آن خراب شده است باید آنها را تعویض نمایید.
 • توجه کنید که این قطعه باید در پشت ماشین لباسشویی ۶۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشد.
 • اگر بعد از نصب کردن شلنگ متوجه شدید که نشتی آب در دستگاه وجود دارد بهتر است از یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص برای حل کردن این مشکل کمک بگیرید.

روش افزایش طول شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

همانطور که در قبل گفتیم، آب حاصل شستشوی لباس ها در دستگاه به وسیله ی شلنگ به فاضلاب انتقال داده می شود. دو نوع از شلنگ در بازار وجود دارد یکی یک تکه و دیگری چند تکه است ارتفاع شلنگ از سطح زمین، بر روی عملکرد دستگاه و شلنگ تأثیر زیادی دارد، مناسب ترین ارتفاعی که برای شلنگ وجود دارد حداقل ۶۰ سانتی متر و حداکثر یک متر می باشد. اگر مقدار ارتفاع بیشتر باشد احتمال دارد باعث به وجود آمدن اختلال در روند تخلیه آب آلوده در ماشین لباسشویی شود.

در بعضی از اوقات بنا به دلایلی لازم است که علاوه بر تنظیم کردن شلنگ تخلیه طول آن را زیاد کنید، برای اضافه کردن طول آن دو روش وجود دارد که در ادامه مقاله این دو روش را برایتان بیان می کنیم:

 • یکی از روش ها این است که یک شلنگ تخلیه جدید با طول زیاد تر تهیه نمایید.
 • شما می‌توانید شلنگ تخلیه دستگاه خود را گسترش دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع ارور ماشین لباسشویی نف | راهنمای رفع ارور ماشین لباسشویی neff

برای اینکه بتوانید طول شلنگ تخلیه دستگاه خود را به روش اول افزایش بدهید برای نصب کردن قطعه جدید اول از همه باید جداره پشتی دستگاه را جدا نمایید، پس از آن شلنگ قدیمی را جدا کنید و شلنگ جدید را درون دستگاه قرار دهید بعد از اینکه شلنگ را قرار دادید دوباره باید همه چیز را مونتاژ کنید.

اگر می خواهید طول شلنگ تخلیه را بر اساس روش دوم افزایش بدهید شما باید یک شلنگ تخلیه مثل شلنگ تخلیه که به دستگاه شما متصل است تهیه نمایید، می توانید از فروشگاه آنلاین یا مغازه ابزار فروشی این قطعه را بخرید. شما باید به این نکته توجه کنید که افزایش طول شلنگ تخلیه به طور مرحله به مرحله انجام خواهد شد. اولین کاری که شما باید آن را انجام بدهید این است که یک بسته کامل تهیه نمایید. اگر که می خواهید نتیجه کار زیبا و تمیز باشد باید هر دو شلنگ شبیه یکدیگر باشند اگر که نتواند شلنگ شبیه شلنگ اول خریداری کنید، باید نزدیکترین و شبیه ترین شلنگ به شلنگ دستگاه خود را بخرید اما به این نکته توجه کنید که قطر هایشان باید یک اندازه باشد.

برای زیاد کردن ارتفاع یا طول شلنگ اول از همه باید دستگاه خود را از برق جدا کنید و بعد از آن شلنگ تخلیه جدید که خریداری کرده اید را با یک لوله مخصوص به شلنگ تخلیه اصلی وصل نمایید. هنگام زیاد کردن طول شلنگ تخلیه به این نکته توجه کنید که لوله مخصوص به محکمی و خوبی از انتها وارد جفت شلنگ ها بشود. برای اتصال درست و مناسب آن ها می توانید از کانکتور استفاده کنید، یکی از مناسب ترین اندازه گیری ها برای زیاد کردن طول شلنگ تخلیه حداکثر ۲۷ میلی متر می باشد.

اگر از لوله مخصوص استفاده می کنید یک عدد پیچ برای گیره نیز لازم می باشد. شما در این مرحله باید کانکتور را در انتهای شیلنگ قرار بدهید و آن را به خوبی و محکم ببندید، انتهای دیگر را در لوله تخلیه قرار بدهید و آنرا با استفاده کردن از گیره محکم کنید.

شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

ارتفاع شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

همانطور که در قبل برای تان گفتیم یکی از عواملی که در عملکرد صحیح ماشین لباسشویی و تخلیه درست ماشین لباسشویی تاثیر دارد ارتفاع آن است مناسب ترین و بهترین اندازه برای ارتفاع شلنگ ۶۰ سانتی متر می باشد و در بعضی از مواقع اگر که لازم بود این عدد تا یک متر هم می تواند زیاد بشود.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد روش تعویض کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را برایتان بیان کردیم و همچنین روش افزایش طول شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را برایتان توضیح دادیم، اگر با خواندن این مطلب نتوانستید که شلنگ تخلیه دستگاه خود را تعویض کنید می توانید از یک تعمیرکار متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. اگر در این مورد سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا