تعمیراتتعمیرات لباسشویی

علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

از کجا بفهمیم که برد ماشین لباسشویی خراب شده است ؟

علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یک وسیله ی مهم در هر آشپزخانه می باشد که در صورت بروز مشکل در آن ، شما دچار آشفتگی خاطر خواهید شد. در این مقاله از ایبک  امداد در مورد مشکلات و علائم خرابی برد ماشین لباسشویی برای شما مطالبی را بیان می کنیم لطفا با ما همراه باشید.

می توان گفت که برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی در حکم مغز دستگاه می باشد که موتور و پمپ تخلیه را راه اندازی کرده و بعداز شستشوی کامل ، آن را متوقف می کند . برد الکترونیکی ، برنامه هایی مانند شستن لباسها ، آبکشی کردن ، چرخش دستگاه و تخلیه را مدیریت می کند . در ادامه می خواهیم علائم خرابی برد ماشین لباسشویی را برای شما توضیح دهیم . .

خرابی برد ماشین لباسشویی

علائم خرابی برد الکترونیکی

علائمی که نشان خواهد داد برد الکترونیکی دستگاه شما خراب شده است عبارت است از :

 • روشن نشدن صفحه نمایش برد کنترل
 • کامل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی
 • لباسشویی از آب پر نشود
 • ماشین لباسشویی کار نکرده و نمی چرخد
 • تخلیه کامل انجام نمی شود
 •  و………

دقت داشته باشید تشخیص اینکه برد مشکل دارد یا خیر ، کار تخصصی می باشد برای این منظور حتما به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید تا مشکل یابی کرده و ماشین لباسشویی شما را تعمیر کند .

مشکلات عمده ماشین لباسشویی

همانطور که گفتم امروزه ماشین لباسشویی یکی از ضرورت های هر آشپزخانه می باشد و اگر ماشین لباسشویی دچار مشکل شده و یا خراب شود باعث نگرانی و ناراحتی شما خواهد شد و این موضوع وقتی بسیار ناخوش آیند است که لباس مورد علاقه تان کثیف شده باشد و نتوانید از لباسشویی استفاده کنید .

در مرحله ی اول قبل از اینکه به خرابی ماشین لباسشویی اشاره کنیم می خواهیم چند نکته ی قابل توجه را در مورد نگهداری روزانه ماشین لباسشویی ، برای شما بیان کنیم تا با مراقبت بیشتر از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری کرده باشید .

 • از مواد شوینده ی مناسب و به مقدار لازم استفاده کنید
 • پس از هر بار شستشوی لباس ، لاستیک های دور درب دستگاه را تمیز کنید
 • بیش از حجم دیگ لباسشویی ، لباس درون آن نریزید .
 • بطور مداوم و پشت سر هم ، چندین بار در روز ، از ماشین لباسشویی استفاده نکنید .
 • در هنگام فشار کم آب ، دستگاه را روشن نکنید .
 • از تراز بودن دستگاه مطمئن شوید .
 • از محافظ برق استفاده کنید تا هنگام نوسانات برق آسیبی به دستگاه وارد نشود .
حتما بخوانید:   تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی | ارور de لباسشویی ال جی

چرا ماشین لباسشویی روشن نمی شود ؟

اگر متوجه شدید که ماشین لباسشویی کار نمی کند موارد زیر را بررسی کنید:

 1. ببینید آیا دوشاخه به برق وصل است یا خیر ؟
 2. چک کنید که آیا پریز برق سالم است؟  برای این کار می توانید یک وسیله ی برقی را به همان پریز بزنید و به این صورت سلامت آن را بررسی کنید .
 3. آیا سیم برق سالم است ؟ اگر متوجه شدید که سیم برق آسیب دیده است می توانید آن را عوض کنید.
 4. اتصالات بین برد کنترل و اجزاء را بررسی کنید . البته برای اینکار حتما باید به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید .
 • باز ماندن درب ماشین لباسشویی یکی از دلایل روشن نشدن دستگاه

اگر درب ماشین لباسشویی کامل بسته نشود باعث روشن نشدن دستگاه خواهد شد . زیرا تا وقتی درب کامل بسته نشود فرمان ارسال نشده و دستگاه روشن نمی شود  .

ماشین لباسشویی برای ایمنی بیشتر در هنگام شستشو ، قبل از شروع کار قفل می کند پس در صورت باز بودن درب ، کار نمی کند . اگر سوئیچ درب خراب شده باشد سیگنال بسته شدن درب به برد ارسال نمی شود و دستگاه هم شروع به کار نمی کند . به جز سوئیچ ایمنی ، که همان سوئیچ درب ماشین لباسشویی می باشد ، در ماشین لباسشویی سوئیچ های دیگری هم وجود دارند که برای شما کار هر کدام را توضیح می دهیم :

 1. سوئیچ درجه حرارت آب : برای تنظیم کردن درجه حرارت آب از آن استفاده می شود .
 2. سوئیچ برای کنترل کردن سطح آب
 3. سوئیچ قطع کن فشار بالا و پایین : برای زمانی است که فشار آب کم یا زیاد می شود .
 • خراب شدن دکمه های روی پنل و مشکل در تایمر

کلید شروع ، دکمه ای می باشد که ما برای شروع کار دستگاه ، آن را فشار می دهیم تا شستشو آغاز شود . تایمر هم قطعه ای می باشد که کار آن کنترل برنامه های در حال اجرا است مانند پر کردن و تخلیه کردن  و همچنین طول هر چرخش را کنترل می کند .

یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای دستگاه لباسشویی شما هم اتفاق بیفتد خراب شدن دکمه ی شروع و یا خرابی تایمر می باشد .

 • مشکلات موتور ماشین لباسشویی

فرسودگی ذغال ماشین لباسشویی ، می تواند باعث به وجود آمدن مشکل در موتور لباسشویی باشد . ذغال ماشین لباسشویی با قسمت آرمیچر تماس پیدا می کند و جریان برق را از آن عبور می دهد . به مرور زمان و استفاده از ماشین لباسشویی ، این قطعه فرسوده شده و نیاز به تعویض خواهد داشت .

حتما بخوانید:   نشتی یخچال چرا اتفاق می‌افتد و تعمیر آن چگونه است؟

ما از کارکرد دستگاه متوجه خواهیم شد که ذغال آن فرسوده یا تمام شده است . اگر این مشکل برای دستگاه شما اتفاق بیفتد ، دیگ لباسشویی  از آب پر و خالی خواهد شد ولی نمی چرخد . یکی دیگر از علایم فرسوده یا تمام شدن زغال می تواند وجود جرقه هایی در هنگام کار لباسشویی باشد .

 

روش تشخیص مشکلات برد کنترلی

خرابی برد ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی های جدید به صورتی طراحی شده اند ، که در صورت اشکال در دستگاه ، ماشین لباسشویی خاموش خواهند شد و با کدهای خطا ، دلیل را نشان می دهند ، شما می توانید با استفاده از دفترچه ی راهنما ی ماشین لباسشویی خود ، عیب را پیدا کرده و با تعمیرکار تماس بگیرید . البته این کدها در برند‌های مختلف ، با یک دیگر فرق می کنند .

 

 • روشن کردن ماشین لباسشویی

وقتی که شما ماشین لباسشویی را روشن می کنید در مرحله ی اول ، در را می بندید بعد از آن سوئیچ درب را قفل کرده و برنامه ی شستشو شروع می شود . اگر قبل از شروع کار ، سیستم مشکل پیدا کند دستگاه خاموش می شود و کد خطا را نشان خواهد داد ضمنا اگر درب دستگاه هم درست بسته نشود کد خطا را روی نمایشگر نشان می دهد .

 • چگونه متوجه شویم که دیگ لباسشویی از آب پر شده ؟

بعد از اینکه دستگاه آماده ی به کار شد ، ماشین لباسشویی در مدت چند دقیقه از آب پر می شود . اگر بعد از چند دقیقه پر نشود احتمالا دستگاه خاموش خواهد شد و کد خطا هم نشان خواهد داد تا از سرریز شدن آب جلوگیری کند .

 • تخلیه آب

اگر مراحل شستشو کامل انجام شود و خطا وجود نداشته باشد ، بعد از اینکه آب تخلیه شد ، چرخش کوتاهی انجام خواهد شد و بعد مرحله ی آبکشی فرا می‌رسد همانگونه که می دانید چرخه ی آبکشی مانند چرخه شستشو می باشد . اگر وزن لباس ها زیاد باشد امکان دارد در این مرحله دستگاه ارور بدهد .

علائم خرابی برد در هنگام کار نکردن موتور ماشین لباسشویی

همانگونه که گفتیم اگر برد الکترونیکی خراب شود اول کار هر برنامه ، دستگاه قفل می کند و آبگیری را شروع می کند اگر بعد از آن ، موتور حرکت نکند دلیل خرابی برد الکترونیک می باشد . با مشاهده ی نشانه های زیر متوجه ی خرابی برد الکترونیکی خواهید شد :

 1. علامت اول این است که ماشین پرش تایم کرده و به تایم اول بر می‌گردد . مثلا شما روی ۱۵ دقیقه ای برنامه ریزی کردید وقتی دستگاه به ۱۳ دقیقه می رسد پرش تایم کرده و دوباره به تایم اول بر می گردد در این حالت می توان گفت دلیل این مشکل خرابی برد می باشد . زیرا وقتی می خواهد موتور را برای انجام عمل شستشو ، بچرخاند آی سی راه انداز موتور ، نمی تواند عکس‌العمل داشته باشد برای همین پرش تایم کرده و به زمان اول کار برمی گردد و این خرابی برد را نشان می دهد .
 2. علامت دوم که خراب بودن برد را نشان می دهد ، این است که موتور کار می کند دوباره می ایستد . مثلا ده دقیقه کار می کند بعد می ایستد و دیگر حرکت نمی کند ، در این هنگام هم متوجه خواهید شد که برد خراب شده است . البته در صورت بروز این مشکل احتمال دارد که سیم کشی خراب باشد . در این حالت  ما متوجه می شویم که موتور سالم بوده و برد الکترونیکی ایراد دارد .
 3. دلیل دیگری که می تواند نشانه ای از خرابی برد باشد و در قسمت راه اندازی موتور است ، نوع موتور می باشد . شما می توانید با کمک مواردی که روی دستگاه نوشته شده است نوع موتور را تشخیص دهید . اگر موتور دستگاه از نوع دیجیتال اینورتر باشد و اصلا موتور کار نمی کند ، به احتمال خیلی زیاد برد آن خراب شده است و این بدلیل آن است که موتورهای دیجیتال اینورتر ، خیلی کم خراب می شوند و استهلاک هم کم دارند ، پس اینجا مشکل از خرابی برد می باشد . و باید تعمیر شود و اینکار را حتما باید به تعمیرکار بسپارید . زیرا تشخیص خرابی برد و تعویض آن کاری تخصصی می باشد و حتما باید توسط فرد متخصص انجام شود .
 4. دلیل آخر هم می تواند به ارورهای دستگاه مربوط شود . در قسمت راه اندازی موتور ، برد خراب شده باشد در صورت نچرخیدن موتور ، ارور روی دستگاه نشان داده می شود . اگر موتور دستگاه شما اینورتر تسمه ای باشد احتمالا برد الکترونیکی سوخته و قسمت راه اندازی آن و همچنین آی سی ها خراب شده اند و باید تعمیر و یا تعویض شوند .
حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات آبگرمکن دیواری

نتیجه گیری

همانطور که می دانید ماشین لباسشویی دستگاهی است که بطور هم زمان از آب و برق استفاده می کند پس در هنگام خرابی آن ، خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید زیرا احتمال دارد خطرات جدی شما و دستگاهتان را تهدید کند ، در صورت خرابی و ایجاد مشکل در دستگاه ماشین لباسشویی ، حتما به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما علائم خرابی برد الکترونیکی را در ماشین لباسشویی توضیح دادیم .

امیدواریم مقاله ی بالا برای شما مفید بوده باشد.

خرابی برد ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی علائم خرابی برد ماشین لباسشویی و راه حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا