تعمیرات یخچال

نحوه تست و تعویض هیتر المنت یخچال | نقش هیتر المنت در عملکرد یخچال

علت خرابی هیتر المنت اواپراتور | علائم خرابی و سوختن هیتر المنت یخچال

برای عیب یابی هیتر المنت یخچال باید نسبت به این قطعه در یخچال اطلاعات دقیقی داشته باشید تا بتوانید در کوتاه ترین زمان مشکل را برطرف کنید. به صورت کلی وجود هیتر المنت در یخچال از ایجاد برفک و یخ زدگی تا حدود زیادی جلوگیری می کند. البته اگر این قطعه با مشکل مواجه شود، ممکن است به طور کلی عملکرد یخچال را دچار اختلال کند.

عیب یابی هیتر المنت یخچال

در سیستم تمامی یخچال ها علاوه بر سرما، گرما نیز وجود دارد. در واقع در قسمت پشت یخچال می توانید احساس گرما کنید. این وظیفه بر عهده ای به نام هیتر است. در ساخت یخچال ها از قطعاتی استفاده شده که وجود هر کدام از آنها در عملکرد صحیح دستگاه نقش ویژه ای دارد.

 یکی از قطعات موجود در یخچال که وجود آن از اهمیت بالایی برخوردار است، قطعه هیتر المنت می باشد. وجود این قطعه در یخچال می تواند از یخ زدگی و ایجاد برفک در یخچال تا حدود زیادی جلوگیری کند.

یکی از اصلی ترین علت برای سرد نشدن یخچال خرابی قطعه هیتر المنت است که برای برطرف کردن این مشکل باید این قطعه را تعویض کنید. برای عیب یابی هیتر المنت یخچال در صورتی که مهارت و تجربه خوبی ندارید، لازم است از تخصص تعمیرکاران بهره مند شوید.

برای عیب یابی هیتر المنت یخچال باید به طور دقیق چگونگی عملکرد دستگاه را بررسی کنید تا از مشکل آن سر درآورید.

نقش هیتر المنت در یخچال فریزر

هیتر المنت یکی از قطعات کاربردی درون یخچال فریزر است که به راحتی می تواند از ایجاد برفک جلوگیری و یا در صورت ایجاد، برفک را آب کند. در یخچال های قدیمی به دلیل عدم وجود این قطعه باید به صورت دستی برفک ها را از بین برد.

امروزه به دلیل پیشرفت در تکنولوژی با استفاده از این قطعه کاربردی دیگر نگرانی از بابت آب شدن برفک وجود ندارد. یخچال های فریزر امروزی هم ممکن است در برخی مواقع دچار برفک زدگی شوند که با وجود قطعه هیتر المنت دیگر نگران برطرف کردن برفک نباشید.

 این قطعه به راحتی می تواند برفک های موجود را بخار کند و در کوتاه ترین زمان ممکن آنها را نابود سازد.

تست و تعویض هیتر المنت یخچال فریزر

انواع هیتر المنت

هیتر المنت در سه نوع فلزی، ناودانی و شیشه ای در بازار وجود دارد که هر کدام از این هیتر المنت ها وظیفه خاصی را برعهده دارند. هیتر المنت طبق نوع یخچال و طول و ضخامت آنها بر روی دستگاه نصب می شود که از عملکرد متفاوتی نیز برخوردار است.

المنت هایی که در یخچال های بزرگتر قرار می گیرند، معمولا قدرت کمپرسور آنها بیشتر بوده و از توان بیشتری نیز برخوردار است. محل نصب هیتر المنت ها در یخچال ها معمولا مشابه یکدیگر بوده که به صورت کلی در پشت یخچال این قطعه نصب می شود و توسط یک سری پیچ ها محکم خواهد شد.

البته در یخچال های قدیمی این قطعه در قسمت زیر یخچال قرار داشته است. موارد زیر جزء هیترهای موجود در یخچال هستند که با توجه به عملکرد و محل نصب آنها می توانید در صورت ایجاد مشکل به برطرف کردن آن بپردازید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر یخچال قدیمی | نمایندگی تعمیرات یخچال قدیمی

هیتر فلزی

در داخل یخچال ها یک سینی برای جمع شدن آب وجود دارد که یخ های آب شده در این سینی جمع می شوند. هیتر المنت فلزی در داخل این سینی ها واقع شده است، زیرا باید در مجاورت آب باشد.

هیتر المنت ناودانی

ناودان موجود در یخچال به عنوان یک فاضلاب برای آن عمل می کند ک در برخی مواقع لوله های این قسمت ممکن است دچار یخ زدگی شود و مسیر عبور آب را مسدود گرداند.

برای برطرف کردن این مشکل از هیتر المنت ناودانی درون یخچال استفاده می شود تا حدودی بتوانند از ایجاد یخ زدگی جلوگیری نمایند.

هیتر المنت شیشه ای

یکی دیگر از المنت های موجود در یخچال المنت شیشه ای است که این نوع المنت نسبت به لمس بسیار حساس است. زمانی که این قطعه لمس شود، ممکن است چربی دست به آن منتقل شده که در این صورت المنت می سوزد. بنابراین به هیچ عنوان نباید به این المنت دست زد.

یخچال فریزر نوفراست چگونه عمل می کند؟

این نوع یخچال ها به گونه ای طراحی شده اند که برفک در قسمت خارج محفظه ایجاد می شود. در این نوع یخچال ها سردکننده و یا اواپراتور در قسمت بیرون محفظه یخچال قرار دارد که توسط یک لوله و فن، سرما را به داخل یخچال انتقال می دهند.

برفک در این نوع یخچال ها بر روی لوله های اواپراتور ایجاد خواهد شد. البته در این مدل از یخچال ها نیز یک هیتر المنت بر روی کانال خنک کننده وجود دارد. با وجود این قطعه به راحتی تمامی برفک ها از روی لوله اواپراتور برطرف می شود.

به دلیل وجود هیتر المنت در قسمت پشت یخچال همیشه حواستان باشد یخچال را از دیوار کمی فاصله دهید تا جریان هوا به درستی صورت گیرد. با وجود فاصله بین دیوار و یخچال، گرما به راحتی از محیط خارج می شود و مشکلی برای یخچال ایجاد نمی شود.

علت خرابی هیتر المنت اواپراتور

برخی مواقع ممکن است هیتر المنت اواپراتور دچار خرابی شود که در این صورت باید به عیب یابی هیتر المنت یخچال بپردازید. زمانی که یخچال را به صورت دوره ای سرویس نکنید، ممکن است این قطعه دچار خرابی گردد.

خرابی این قطعه مربوط به کیفیت ساخت آن نیست. بلکه سرویس نکردن و تمیز نکردن این قطعه ممکن است سبب خرابی آن گردد. هیتر المنت به صورت دائم در حال فعالیت است، بنابراین خراب شدن این قطعه نسبت به قطعات دیگر بیشتر است پس لازم است نسبت به تمیز کردن و سرویس کردن یخچال ها بسیار حساس باشید.

البته برخی موارد ممکن است سبب ایجاد خرابی این قطعه شود. موارد زیر در بعضی از اوقات سبب خرابی هیتر المنت خواهند شد.

  • زمانی که درب یخچال به شکل طولانی باز باشد، ممکن است این قطعه دچار خرابی گردد.
  • یکی دیگر از علت های مخرب هیتر المنت اختلال در کمپرسور دستگاه است.
  • زمانی که یخچال دچار نشت گاز شود، ممکن است قطعه هیتر المنت با مشکل جدی روبه شود.
  • همچنین اگر اختلالی در اواپراتور دستگاه ایجاد شود و آب مورد نیاز در المنت وجود نداشته باشد، امکان خرابی قطعه هیتر المنت بسیار بالا است.

علائم خرابی هیتر المنت یخچال

زمانی که هیتر المنت دچار خرابی شود، ممکن است با یک سری علائم خود را نشان دهد که با توجه به علائم می توانید مشکل را برطرف نمایید. زمانی که هیتر المنت دچار مشکل شود، دمای داخل یخچال با دمای تنظیم شده مطابقت ندارد که در این صورت سرمایش داخلی یخچال با مشکل مواجه می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سرد نشدن قسمت بالای یخچال و بیش از 10 دلیل این مشکل

زمانی که این قطعه عملکرد درستی انجام ندهد، یخ زدگی شدیدی را در یخچال مشاهده می کنید. یکی دیگر از علائم خرابی این قطعه مصرف انرژی بسیار بالای آن است که در این صورت باید هر چه سریعتر به تعویض و یا تعمیر این قطعه بپردازید.

موارد زیر نمونه هایی دیگر از علائم رایج خرابی هیتر المنت یخچال هستند که با کمی دقت می توانید ایراد یخچال را برطرف کنید.

وجود برفک در اواپراتور

زمانی که اواپراتور یخچال برفک داشته باشد ممکن است هیتر المنت به درستی عمل نکند، زیرا به دلیل عدم عملکرد هیتر المنت برفک ها قادر به آب شدن نیستند. در این صورت باید برفک ها را تمیز کنید و از تعمیرکار برای برطرف کردن مشکل هیتر المنت کمک بگیرید.

سرد بودن دیوار پشت یخچال

به صورت کلی قسمت پشتی یخچال گرم خواهد بود که اگر در قسمت پشت یخچال احساس سرد بودن کرده اید باید به خراب شدن هیتر المنت مشکوک شوید. این قطعه با گرمای خود می تواند از ایجاد برفک جلوگیری نماید.

کاهش سرمای یخچال

با خراب شدن قطعه هیتر المنت سرمای داخلی یخچال کاهش پیدا می کند. بنابراین برای عملکرد صحیح یخچال باید به تعویض این قطعه بپردازید.

روش تست المنت یخچال با مولتی متر

برای اینکه از ایجاد مشکل در قطعه هیتر المنت اطمینان حاصل کنید، باید توسط مولتی متر المنت یخچال را تست نمایید. برای تست المنت یخچال توسط مولتی متر مراحل زیر را به درستی انجام دهید.

  • ابتدا مولتی متر را به دو سر سیم برق متصل کنید.
  • بعد از اتصال مقدار مقاومت را اندازه گیری کنید.
  • زمانی که هیتر سالم باشد، مقاومت ۱۵۰ اهم را نشان می دهد، و اگر این قطعه دچار مشکل باشد مقاومت ۶۰۰ اهم را نشان می دهد.

تست و تعویض هیتر المنت یخچال فریزر

چگونه هیتر المنت یخچال تعویض می شود؟

هیتر المنت در اغلب یخچال ها در قسمت پشتی واقع شده است که با توجه به عملکرد بالای خود از ایجاد یخ و برفک درون یخچال جلوگیری خواهد کرد. زمانی که اواپراتور یخچال دچار یخ زدگی شود، این قطعه با عملکرد درست خود به راحتی یخ را آب می کند.

برخی مواقع این قطعه ممکن است دچار ایراد شود که برای برطرف کردن این مشکل باید به تعویض قطعه بپردازید. در صورتی که نسبت به انجام این کار از تخصص بالایی برخوردار هستید، می توانید با کمی دقت به تعویض این قطعه بپردازید.

همچنین اگر توانایی لازم برای تعمیر و یا تعویض قطعه هیتر المنت را ندارید، از افراد با تجربه در این راستا کمک بگیرید.

نتیجه گیری

عیب یابی هیتر المنت یخچال یکی از کارهای تخصصی برای برطرف کردن مشکل یخچال است. زیرا اگر این قطعه دچار مشکل شود، یخچال عملکرد درست خود را از دست می دهد.

برای برطرف کردن مشکل هیتر المنت اگر اطلاعات دقیقی ندارید می توانید از تکنسین شرکت ایبک امداد کمک بگیرید. این شرکت با داشتن سابقه ای طولانی در این زمینه بهترین خدمات سیار را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

عیب یابی هیتر المنت یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه عیب یابی هیتر المنت یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا