تعمیرات لباسشویی

همه چیز در مورد کاسه نمد ماشین لباسشویی | تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی‌ های مختلف انجام برخی از کارها در خانه برای بیشتر افراد راحت شده است. یکی از پر مصرف‌ ترین وسایل الکترونیکی منزل ماشین لباسشویی می‌ باشد که همه افراد تا حدودی با آن آشنایی دارند. یکی از قطعات بسیار مهم که در آن وجود دارد کاسه نمد ماشین لباسشویی می‌ باشد. آیا تا به حال به این فکر کرده‌ اید که کاربرد کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست و یا اگر مشکلی برای آن پیش آید به چه صورت باید آن را تعمیر و یا تعویض نمایید؟

کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟

به عنوان مرحله اول لازم است ابتدا آشنایی کاملی با این قطعه داشته باشید. در واقع کاربرد کاسه نمد ماشین لباسشویی این است که از نشتی کردن آب در دستگاه و انتقال آن به بیرون جلوگیری می‌ نماید. این قطعه ضروری در ماشین لباسشویی از یک لاستیک سیلیکونی، لاستیک پلی اکریلیک، تفلون و چند مدل مختلف لاستیک دیگر تشکیل شده است و در عین حال که انعطاف پذیر است نباید خم شود و باید به صورت محکم سر جای خودش باقی بماند تا عملکرد مناسب و خوبی داشته باشد. محل قرار گرفتن کاسه نمد ماشین لباسشویی بر روی کفی پروانه می‌ باشد و از برخورد آب با این قطعه بسیار مهم جلوگیری می‌ کند و اجازه نمی‌ دهد که کفی پروانه خیس شده و یا خراب شود. بنابراین می‌ توانیم بگوییم کاسه نمد در نگهداری و حفظ ماشین لباسشویی بسیار مؤثر می‌ باشد.

انواع مختلف کاسه نمد ماشین لباسشویی

این قطعه در ماشین لباسشویی دارای مدل‌ های محدودی می‌ باشد. در ادامه مطلب برخی از مدل‌ های آن و ویژگی هر کدام را بیان می‌ کنیم.همه چیز در مورد کاسه نمد ماشین لباسشویی | تعمیر و تعویض آن اگر بخواهیم بر حسب مدل کاسه نمد ماشین لباسشویی را دسته‌ بندی کنیم می‌ توانیم آنها را در دو دسته قرار دهیم.

 • کاسه نمد ماشین لباسشویی نافی‌ دار
 • کاسه نمد ماشین لباسشویی لبه‌ دار و یا چتری

بین دو مدلی که در بالا نام بردیم گزینه دوم از دیگری بهتر است زیرا عمل پمپاژ را خیلی بهتر انجام داده و برای لباسشویی می‌ تواند کارایی بهتری داشته باشد ولی اگر بخواهیم از نظر جنس کاسه نمدها را دسته‌ بندی کنیم می‌ توانیم آنها را در گروه‌ ها و دسته‌ های بیشتر و متنوع‌ تری قرار دهیم ولی لازم به ذکر است کاسه نمد فقط برای استفاده نمودن در ماشین لباسشویی نیست و به همین خاطر تنوع جنس آن بسیار زیاد می‌ باشد.

 • کاسه نمد لباسشویی با جنس NBR
حتما بخوانید:   چرا علامت شیر آب در نمایشگر ماشین لباسشویی بوش ظاهر می شود؟

کاسه نمدی که در ماشین لباسشویی قرار دارد از جنس NBR درست شده است که در مقابل روغن و حرارت مقاوم می‌ باشد.

 • کاسه نمد لباسشویی با جنس EPDM

این متریال در مقابل آب شور مثل آب اقیانوس و دریا مقاومت خوبی از خود نشان می‌ دهد و علاوه بر آن خاصیت ضد اسیدی هم دارد.

 • کاسه نمد لباسشویی با جنس NR

یک نمونه از رایج‌ ترین و معمول‌ ترین جنس‌ های کاسه نمد NR می‌ باشد که بیشتر برای ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

چگونه کاسه نمد ماشین لباسشویی را تعویض کنیم؟

یکی از نکات مهمی که قبل از آغاز بحث روش تعویض کاسه نمد در ماشین لباسشویی لازم است از آن آگاهی داشته باشید این است که تعویض این قطعه بسیار حساس می‌ باشد و چنانچه تخصص و تجربه کافی در این زمینه ندارید توصیه ما به شما این است که اکیداً این کار را خودتان انجام ندهید و آن را به متخصص بسپارید. علت آن نیز بسیار روشن می‌ باشد زیرا اگر شما مهارتی در تعویض کاسه نمد نداشته باشید ممکن است به بخش‌ های مهم و حیاتی دستگاه آسیب وارد کنید و باعث خسارات غیر قابل جبران و جدی گردید.

 • جهت تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی ابتدا باید جریان برق را قطع نمایید و مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل نیست.
 • سپس با ابزارهای مناسبی مانند پیچ گوشتی باید قسمت پشتی دستگاه را باز کنید.
 • برای آنکه کاسه نمد را بتوانید از جای خودش خارج کنید ابتدا باید بلبرینگ‌ ها را با ضربات چکش از دستگاه بیرون بیاورید.
 • در مرحله بعدی یک پیچ گوشتی بزرگ نیاز دارید که با استفاده از آن باید کاسه نمد را بیرون بیاورید.
 • چنانچه تا به حال نمی‌ دانستید کاسه نمد شما چه مدل و چه نمونه‌ ای می‌ باشد با نگاه کردن به آن قطعه می‌ توانید به صورت کامل مشخصات را که بر روی کاسه نمد حک شده است ببینید.
 • پس از آن یک کاسه نمد دقیقاً با همان مشخصات خریداری کرده و جایگزین قطعه قدیمی کنید.
 • قبل از آنکه قطعه سالم و جدید را در جای خود قرار دهید بهتر است که داخل محفظه دستگاه را به خوبی تمیز کرده و روی فنر کاسه نمد را روغن مالی کنید تا در آینده مشکلاتی مانند زنگ زدگی نداشته باشد.
 • حالا می‌توانید قطعه را در جای درست و اصلی خود جا انداخته و بعد از آن دریچه دستگاه را ببندید و پیچ‌ ها را کاملاً سفت و محکم کنید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از دستگاه لباسشویی ایندزیت indesit

خراب شدن کاسه نمد ماشین لباسشویی چه پیامدی دارد؟

خراب شدن کاسه نمد ماشین لباسشویی می‌ تواند باعث مشکلات بیشتری در دستگاه شود که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.همه چیز در مورد کاسه نمد ماشین لباسشویی | تعمیر و تعویض آن

گاهی اوقات خراب شدن کاسه نمد ماشین لباسشویی موجب نفوذ رطوبت و آب بلبرینگ‌ های دیگ شست و شو شده و همچنین می‌ تواند به پمپ آب نیز نفوذ کند و موجب بروز سر و صدا در ماشین لباسشویی شود بنابراین ممکن است که دیگ شست و شو به تعمیر اساسی نیاز پیدا کند و از آنجایی که وظیفه کاسه نمد در ماشین لباسشویی جلوگیری از نشت آب می‌ باشد اگر خراب شود آب از دستگاه نشت خواهد کرد. چنانچه ماشین لباسشویی بعد از روشن شدن و در حالی که آب در آن پر می‌ شود و یا زمانی که در حال چرخش است با مشکلی مواجه شود و آب از آن نشتی پیدا کند، نشان دهنده خراب شدن کاسه نمد در ماشین لباسشویی می‌ باشد و همین امر موجب اختلال کارکرد دستگاه خواهد شد. چنانچه کاسه نمد ماشین لباسشویی شما از جنس خوبی نباشد هنگام خشک کردن لباس‌ ها و چرخش، با گذشت زمان کاسه نمد از بین رفته و به بلبرینگ و شفت هم آسیب وارد می‌ کند. توصیه ما به شما این است چنانچه اطلاعات فنی لازم برای باز کردن قطعاتی مانند کاسه نمد ماشین لباسشویی را ندارید از این کار بپرهیزید زیرا امکان دارد هنگام باز کردن و بستن قطعات به اشتباه آنها را جای دیگری قرار دهید و همین امر باعث می‌ شود به دستگاه آسیب‌ های جدی وارد شود و علاوه بر آن هزینه‌ های گزافی هم برای شما به دنبال خواهد داشت.

نحوه تست کردن کاسه نمد ماشین لباسشویی

همانطور که گفتیم وظیفه کاسه نمد ماشین لباسشویی جلوگیری از نشتی آب می‌ باشد بنابراین اگر خراب شود آب از دستگاه نشت می‌ کند و در آخر می‌ تواند باعث خراب شدن یاتاقان‌ ها هم شود ولی پیش از تعمیرات باید حتماً مطمئن شوید که این قطعه دچار مشکل شده است. بررسی سالم بودن کاسه نمد را به روش زیر انجام دهید.

 • نخست پنل جلوی ماشین لباسشویی را بردارید و هنگامی که ماشین لباسشویی در حال آبگیری است قسمت شفت گیربکس را از نظر چکه کردن مورد بررسی قرار دهید.
 • چنانچه متوجه شدید که چکه می‌ کند باید اقدام به تعویض کاسه نمد کنید.
 • اگر ماشین لباسشویی شما مدل سطلی می‌ باشد پنل پشتی دستگاه را بردارید و حفره‌ هایی که در کنار یاتاقان قرار دارند را از نظر چکه کردن آب مورد بررسی قرار دهید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی سپهر الکتریک Sepehr Electric

نکات بسیار مهم برای تعویض کردن کاسه نمد ماشین لباسشویی

چنانچه کاسه نمد ماشین لباسشویی شما پس از بررسی مشخص شد که دچار خرابی شده است حتماً باید اقدام به تعمیر و یا تعویض آن نمایید. در این خصوص نکات مهمی را باید مورد توجه قرار دهید.

 • کاسه نمد قطر داخلی، قطر خارجی و ارتفاع دارد و اندازه‌ های آن با واحد میلیمتر مشخص شده است و هنگام خرید حتماً باید این اندازه‌ ها را با دقت مشخص کنید و قطعه‌ ای که خریداری می‌ کنید حتماً باید مشابه با قطعه قدیمی باشد تا عملکرد درستی در ماشین لباسشویی داشته باشد.

همه چیز در مورد کاسه نمد ماشین لباسشویی | تعمیر و تعویض آن

 • هنگام خرید کاسه نمد ماشین لباسشویی حتماً به کیفیت قطعه و اصل بودن قطعات آن توجه کنید زیرا چنانچه جنس کاسه نمد خوب نباشد در مدت کوتاهی می‌ تواند دوباره دستگاه شما را با مشکلات زیادی مواجه کند.
 • عدم کیفیت مطلوب کاسه نمد ماشین لباسشویی باعث می‌ شود که خیلی زود خراب شده و قطعات دیگر را هم درگیر می‌ کند و در این صورت شما باید هزینه‌ های زیادی بابت تعمیر ماشین لباسشویی خود بپردازید.

سخن پایانی

کاسه نمد ماشین لباسشویی یکی از قطعات بسیار مهم در این دستگاه می‌ باشد که وظیفه آن جلوگیری از نشتی آب و انتقال آن به بیرون از دستگاه است. محل قرار گرفتن کاسه نمد روی شفت و در کنار بلبرینگ و پولی بزرگ است. کاسه نمد به طور معمول جهت آب‌ بندی کردن به کار می‌ رود. در نحوه قرار گرفتن کاسه نمد باید دقت داشته باشید که حتماً روی کفی پروانه آن را جایگذاری کنید و دقت کنید که با آب در تماس نباشد زیرا ممکن است آسیب ببیند. کاسه نمد ماشین لباسشویی از جنس آهن، لاستیک و فنر است و بر اساس مدل لباسشویی دارای قطر، سایز و ضخامت‌ های مختلفی می‌ باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

همه چیز در مورد کاسه نمد ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

همه چیز در مورد کاسه نمد ماشین لباسشویی، تعمیر و تعویض کاسه نمد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x