مجله ساختمان

چگونه باید برای تعویض واشر شیر آب دست به کار شد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در برخی مواقع ممکن است که شیر آب به دلایل گوناگونی دچار مشکلاتی شود و به نیاز به تعمیر داشته باشد. در این شرایط ممکن است ترجیح دهید که از افراد متخصص کمک گرفته و آنها را به خانه آورید تا تعمیر شیر آب را برای شما انجام دهند. اما در برخی مواقع می‌توانید اگر مشکل به وجود آمده جزئی است، خودتان دست به کار شوید.

برای نمونه تعویض واشر شیر آب را خودتان می‌توانید به راحتی در خانه انجام دهید. در مواقعی که قطرات آب از شیر آب چکه می‌کنند، بسیار آزاردهنده خواهد بود و همچنین موجب اسراف در آب می‌شود. بنابراین با یادگیری طریقه تعویض واشر شیر آب می‌توانید به راحتی این مشکل را برطرف نمایید و از هدر رفتن آب جلوگیری کنید.

واشر شیر آب چیست؟

واشر شیر آب قطعه پلاستیکی با قابلیت ارتجاعی می‌باشد که برای آب بندی شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجب می‌شود که از نشت آب جلوگیری گردد. واشر به گونه‌ای طراحی شده است که وقتی در برابر مسیر آب قرار می‌گیرد از بیرون آمدن جریان آب جلوگیری می‌کند.

واشر شیر آب با ابعاد گوناگون و با کاربردهای مختلفی تولید می‌گردند. برای خرید واشر مناسب معمولاً بهتر است که واشر کهنه را نیز همراه خود داشته باشید. این مورد موجب خواهد شد که واشر مناسب را خریداری نمایید و از خرید واشر شیر آب که ناهماهنگ است، جلوگیری خواهد کرد.

آیا سیستم شیر آب دارای دوش و خرطومی است؟

اکثر شیرهای آب که در سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه هستند، دارای یک یا دو خروجی می‌باشند. قبل از هر چیز برای آموزش طریقه تعویض شیر مخلوط باید بدانید که به صورت کلی در مورد استفاده از این مدل‌ها آب وارد شده و سپس از بخش فواره‌ای خارج می‌شود.

نکته مهم در مورد این مدل از شیر آب‌ها این است که این مدل‌ها دارای واشر نیستند. در مقابل این مدل‌ها دیسک‌های سرامیکی دارند که باید بدانید قرارگیری این دیسک‌های سرامیکی کار سختی است و نیاز به متخصص حرفه‌ای دارند.

حتما بخوانید:   مراحل رنگ کردن رادیاتور شوفاژ | زمان رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

در هنگام تعمیر شیر آب باید در ابتدا مدل بدنه و نوع مشکل را بررسی کرده و شناسایی نمایید.

وسایل لازم برای تعویض واشر شیر آب

قبل از انجام دادن هر کاری برای تعویض واشر شیر آب باید وسایل و لوازم مورد نیاز را تهیه کرده و در دسترس خود قرار دهید. بعضی از وسایلی که برای این کار نیاز است عبارت هستند از، آچارهای قابل تنظیم، پیچ گوشتی، حوله یا پارچه مناسب برای تمیز کردن آب و یک بسته واشر.

فلکه آب را ببندید

برای اینکه تعویض واشر شیر آب را انجام دهید، باید که آب را پیدا کنید و آن را ببندید. اگر می‌خواهید واشر را در هنگام عوض کردن روی شیر گرم عوض کنید، باید اجازه دهید که بخار حرارت آب به صورت کامل خشک گردد.

پیچ شیر آب را در شکاف قرار دهید

در هنگام تعمیر شیر آب و تعویض واشر شیر آب برای آنکه آسیبی به اجزای شیر آب وارد نشود و واشرها از بین نروند، بهتر است که پیچ شیر را در شکاف قرار دهید و جاگذاری آن را با دقت انجام دهید. اگر برایتان این کار سخت بود، می‌توانید از آچار مناسب استفاده نمایید.

پوشش بدنه شیر را در آورید

امکان دارد که شیر آب پوشش بدنه داشته باشد. به همین علت در هنگام تعویض واشر شیر آب باید آنها را در آورید. تا به بخش بالایی شیر دسترسی راحت‌تری داشته باشید و آن را باز کنید. با این کار به راحتی واشر در دسترس شما خواهد بود. بهتر است که در هنگام برداشتن پوشش و لایه، شیر آب را با آچار نگه دارید تا به صورت محکم بماند.

واشر را رها کنید

در این مرحله باید واشری که در قسمت زیر قرار دارد را در محل خود فشار دهید و با استفاده از مهره آن را به خوبی محکم کنید. می‌توانید آن را رها کنید تا در محل خود بماند.

شیر آب را در محل خود قرار دهید

حالا باید شیر آب را جمع نمایید. پیچ را از داخل سینک بیرون آورده و همه چیز را به حالت اولیه و ثابت برگردانید. فلکه و منبع آب را باز کنید تا بتوانید نتیجه کارتان را تست و بررسی نمایید. پس از تعویض واشر شیر آب، دیگر شما شاهد چکه کردن قطرات آب نخواهید بود.

چکه کردن آب پس از تعویض واشر شیر آب

اگر پس از تعویض واشر شیر آب شاهد بودید که شیر آب شما باز هم چکه می‌کند، باید بدانید که شیر آب هرز شده است و سری و بدنه آن کهنه هستند. به همین علت آب از آن چکه می‌کند. در این شرایط باید همه قسمت‌ها را از فروشگاه خریداری نموده و آنها را به صورت تازه مورد استفاده قرار دهید. در غیر این صورت فرایند تعویض و یا تعمیر شیر آب سخت‌تر خواهد بود.

حتما بخوانید:   از اشتباهات خرید موکت دوری کنید | بهترین مدل موکت

تعویض واشر شیر آب

نکات تعویض واشر شیر آب

  • برای اینکه عمر واشرها طولانی‌تر شود باید در هنگام بسته یا باز کردن شیرها به آنها فشار زیادی وارد نکنید. چون در برخی مواقع که شیر با مشکل چکه کردن مواجه است، فکر می‌کنید که با محکم‌تر بستن می‌توانید آن را برطرف نمایید. در حالی که مشکل از مغزی یا واشر شیر است که که نیاز به تعویض دارد.
  • پیشنهاد می‌شود به صورت دوره‌ای واشر شیر آب ساختمان را انجام دهید خرابی واشر یا مغزی شیر می‌تواند موجب نشدن آنها شود اگر هر کدام از شیرهای مخلوط با سفت شدن آب بند شوند و یا شیر اهرمی خیلی خوب آب بندی نمی‌کنند، مشکل از واشر اهرمی یا واشر شیر مخلوط خواهد بود.
  • خراب بودن مغزی و یا واشر شیر آب موجب می‌شود که آب چکه کند. همین مشکل ساده ممکن است که معضلات بزرگتری را به دنبال داشته باشد. برای نمونه بیش از اندازه روشن شدن پمپ یکی از این مشکلات می‌باشد. چون موجب می‌گردد که پمپ بدون دلیل و مرتب خاموش و روشن شود و در نهایت عمر آن کمتر خواهد شد.
  • وقتی تعویض واشر شیر آب به موقع انجام می‌شود، طول عمر شیر آب شما بیشتر خواهد شد و همچنین به راحتی می‌توانید از آسیب دیدن مغزی شیر آب جلوگیری نمایید.

چگونه طول عمر شیرآلات را بیشتر کنیم؟

نگهداری و سرویس شیرآلات خانگی از جمله اقداماتی می‌باشد که می‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی کند و از خرابی‌ها و مشکلات آینده در آشپزخانه و حمام جلوگیری نماید. در اکثر مواقع تا موقعی که با خرابی یا مشکلی در شیرآلات منزل مواجه نشوید، به سرویس و نگهداری آن فکر نمی‌کنید.

در حالی که نگهداری از شیرآلات آشپزخانه دستشویی و حمام می‌تواند در هزینه‌های مالی صرفه‌جویی زیادی کند و دردسرهای تعمیر را کاهش دهد. اگر شیرآلات تازه نصب نموده‌اید، با نگهداری و سرویس به موقع می‌توانید از مشکلات رایج شیرآلات و تعمیراتی مانند تعویض واشر شیر آب جلوگیری نمایید.

نگهداری روزانه از شیرآلات

چنانچه به صورت روزانه از شیرآلات نگهداری کنید، طول عمر آن افزایش پیدا خواهد کرد. به صورت معمول تمیز کردن شیرآلات با پارچه مرطوب که با پاک کننده آغشته شده و سپس خشک کردن آن یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری از شیرآلات می‌باشد.

حتما بخوانید:   آیا تعمیرات و بازسازی ملک نیاز به مجوز دارد؟

رسوبات و پسماند را تخلیه و تمیز کنید

در صورتی که آب ناحیه شما دارای سختی بیشتری است، تمیز کردن شیرآلات چالش برانگیزتر خواهد بود. مواد معدنی که در آب‌های سخت وجود دارد به طور معمول موجب ایجاد لکه و رسوبات در شیرآلات و سینک می‌شود. لکه‌های این چنینی در برابر پاک شدن مقاوم و سرسخت‌تر هستند. برای پاک کردن این لکه‌ها می‌توانید از سرکه استفاده نمایید. در غیر این صورت شاید مجبور به تعویض واشر شیر آب شوید.

صافی‌های شیر آب از عوامل بسیار مهم در نگهداری شیر آلات هستند که شامل واشرها و شیرها هم می‌شوند. به صورت معمول سرویس و نگهداری شیرآلات، صافی‌ها فراموش می‌شوند. اما صافی‌ها در معرض پسماندها و مواد معدنی شیر آب می‌باشند. افراد متخصص در این زمینه توصیه می‌کنند که به صورت دوره‌ای صافی شیر آب را عوض کنید.

تمیز کردن صافی کار سختی نخواهد بود همه کاری که باید بکنید این است که از شیر آب صافی را جدا کرده و قطعات آن را به کمک مسواک تمیز کنید. در صورتی که تمیز کردن صافی برای شما همراه با دردسر است و نمی‌توانید این کار را انجام دهید، می‌توانید صافی جدید خریداری نمایید. چون آنها قیمت زیادی ندارند. با این کار از مغزی و واشر شیر آب محافظت می‌کنید و به این ترتیب نیاز کمتری به تعویض واشر شیر آب خواهید داشت.

علاوه بر تمیز کردن صافی، باید شیر آب خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که با مشکلاتی مواجه شده است، آنها را در کمترین زمان ممکن برطرف نمایید تا طول عمر شیر آب شما بیشتر شود.

تعویض واشر شیر آب

سخن تکمیلی

در برخی مواقع امکان دارد که شیر آب چکه کند. این صورت این احتمال وجود دارد که واشر شیر آب شما مشکلی داشته باشد. برای رفع این مشکل باید اقدام به تعویض واشر شیر آب نمایید. برای اینکه طول عمر شیر آب شما بیشتر شود و واشر شیر آب دچار ایراد و خرابی نگردد، بهتر است که به نگهداری و سرویس روزانه از شیر آب دقت بیشتری داشته باشید.

تمیز کردن صافی شیر آب یکی از مواردی می‌باشد که در محافظت از شیر بسیار حائز اهمیت است و موجب می‌شود که واشر شیر آب کمتر دچار ایراد و خرابی گردد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونه باید برای تعویض واشر شیر آب دست به کار ش؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

طریقه تعویض واشر شیر آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x