تعمیرات

راهنمای تعمیرات پلوپز| علت خرابی پلوپز

پلوپز در مدل های مختلفی در بازار ایران موجود است. از وسایل پر کاربرد در آشپزخانه ها به شمار میرود و کار با آن بسیار راحت است.
ابزاری کوچک و کاربردی که کار را برای مصرف کنندگان آن ساده کرده است. این دستگاه به علت های مختلفی ممکن است دچار ایراد شود این ایرادات ممکن است کوچک باشند و به راحتی قابل حل شدن و یا اینکه اساسی, در هر صورت چنانچه فنی نیستید بهترین کار کمک گرفتن از تکنسین تعمیر می باشد.

پلوپز روشن نمیشود, راهکار لازم برای روشن شدن آن چیست؟

یکی از مشکلات رایجی که هنگام کار با پلوپز ممکن است با آن مواجه شوید روشن نشدن دستگاه می باشد در این زمان اولین اقدام چک کردن دوشاخه دستگاه است به درستی بررسی کنید که دو شاخه به طور مناسبی در پریز برق جای گرفته است. در قدم بعدی وجود برق در پریز مربوطه را چک کنید این کار به کمک فازمتر انجام میشود. همچنین در صورتی که فازمتر در دسترس ندارید میتوانید دوشاخه را به پریز دیگری وصل کنید اگر با تعویض پریز دستگاه روشن شد مشکل از آن پریز برق بوده است و اگر همچنان دستگاه روشن نشد، باید به موارد دیگری توجه کرد. به وسیله یک اهم متر وجود جریان برق در سیم پلوپز را بررسی کنید ممکن است نرسیدن جریان برق به اتصالات داخلی دستگاه به علت خرابی سیم باعث روشن نشدن پلوپز شود. کلید روشن و خاموش دستگاه را بررسی کنید ممکن است خراب شدن کلیدهای دستگاه منجر به روشن شدن آن شود. در قدم آخر نیاز است تا اتصالات داخلی دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد این کار باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود ممکن است به علت عواملی مانند رطوبت و حرارت بالا اتصالات داخلی دستگاه ذوب شده باشند و پلوپز روشن نشود. در نظر داشته باشید همانند تمام وسایل برقی دیگر آب، رطوبت و ضربه از عوامل مهمی هستند که باعث خرابی دستگاه میشوند و در مواردی می تواند منجر به عدم روشن شدن آن شوند. علت سوختن برنج در پلوپز چیست برای رفع این مشکل چه اقداماتی نیاز است تا انجام بگیرد. اگر مقدار کافی آب در پلوپز نریخته باشید،. می توانید باعث شوید برنج در پلوپز بسوزد. تایمر دستگاه را بررسی کنید ممکن است زمان زیادی را برای پختن برنج در نظر گرفته باشید یا حتی ممکن است تایمر دستگاه خراب شده باشد و به این علت مدت زمان زیاد ی برنج در پلوپز مانده و بسوزد. خراب شدن برد دستگاه پلوپز و ترموستات آن عوامل دیگری هستند که می توانند منجر به سوختن برنج در درون آن شوند وظیفه اصلی این دو قسمت تامین دمای مناسب برای پلوپز است و در صورت آسیب دیدن آن دمای دستگاه به صورت یکنواخت تقسیم نمیشود و تعادل لازم را ندارد همه این عوامل منجر به سوختن برنج در پلوپز می شوند.

 پلوپز

چرا برنج در پلوپز خام می ماند؟

گاهی ممکن است است بعد از شنیدن صدای تایمر دستگاه قالب را از آن بیرون بیاوریم و متوجه شویم برنج خوب پخته نشده است چه عواملی در پخته شدن برنج تاثیرگذار هستند مانند عواملی که در بخش قبل برای سوختن برنج نام بردیم میتوان در این بخش نیز موارد مشابهی را مشاهده کرد اولین مورد کم بودن آب درون پلوپز میباشد مورد بعدی خرابی برد دستگاه و ترموستات آن است که در این مورد دما به صورت یکنواخت پخش نمیشود. کم گذاشتن تایمر دستگاه و خرابی تایمر علت دیگری در نحوه پختن برنج و خام بودن آن می باشند بنابراین بین این بخش و بخش قبلی آن تشابهات زیادی برقرار است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت قطع نشدن چای ساز بعد از جوشیدن آب

چرا هنگام لمس بدنه پلوپز وجود جریان برق را احساس می کنیم

خراب شدن ترموستات و المنت دستگاه پلوپز می ‌تواند باعث وجود برق در در بدنه دستگاه شود. برای تعمیر پلوپز در این مواقع نیاز است صفحه زیر پلوپز باز شود و اتصالات داخلی دستگاه به دقت مورد بررسی قرار گیرد. مشکلاتی را که نیازمند باز کردن کامل پلوپز می باشند با نمایندگی و تعمیرکار مربوط به آن در میان بگذارید و تا حد امکان سعی کنید از بازکردن بی مورد پلوپز خودداری کنید.

چرا برنج به کف قالب پلوپز می چسبد

قالب های های پلوپز در اغلب موارد قالب های نچسب هستند نگهداری این قالب ها از مواردی است که نیازمند دقت و توجه زیادی می باشد. اگر هنگام شستن قالب ها از سیم ظرفشویی استفاده کنیم که دارای زبری زیادی است این زبری میتوانند مواد نچسب قالب را خراش دهد و آن را جدا کند. خراش پیدا کردن کف قالب به علت استفاده ی نادرست از آن در دراز مدت میزان مواد تفلون آن را کم میکند و باعث میشود برنج موجود در قالب به کف آن بچسبد.

لامپ تایمر پلوپز خاموش است علت ایجاد این مشکل چیست

در بعضی مواقع متوجه میشویم برنج به خوبی در پلوپز طبخ شده است اما چراغ هشدار تایمر آن خاموش است، این مشکل میتواند به دو علت بروز پیدا کند. ممکن است به لامپ تامیر برق نرسد که این مشکل به علت خرابی اتصالات داخلی دستگاه رخ میدهد و برای رفع آن نیاز است تا صفحه زیرین دستگاه توسط تعمیرکار باز شود و برق داخلی دستگاه نقطه به نقطه بررسی شود. یا ممکن است لامپ دستگاه سوخته باشد که در این مورد تعمیر امکان پذیر نیست و لامپ معیوب باید تعویض شود.

چرا به محض روشن شدن پلوپز، فیوز برق خانه از کار می افتد؟

بعضی خانه ها و دستگاه های پلوپز مجهز به سیستم ارت هستند در این هنگام با وصل کردن پلوپز به برق، فیوز میپرد. این مشکل میتواند توسط تعمیر کار به سادگی حل شود و موضوعی تخصصی محسوب میشود بنابراین دستگاه را در اسرع وقت به نمایندگی آن بسپارید. اتصال کوتاه بین قطعات داخلی دستگاه مورد دیگری در از کار افتادن فیوز خانه میباشد. باید صفحه زیرین دستگاه باز شود و بعضی قطعات آن از جمله وارنیش ها تعویض شوند.

 پلوپز

نکات مهم در نگهدار پلوپز

وسایل برقی که کاربرد روزانه دارند بیشتر از دیگر وسایل برقی نیاز به نگهداری و مراقبت دارند. برای افزایش کارایی و عمر دستگاه پلوپز بهتر است مواردی را که در ادامه مقاله توضیح می دهیم در نظر داشته باشید. در قدم اول نیاز است تا دفترچه راهنمایی فارسی پلوپز را که در جعبه آن قرار دارد به دقت مورد مطالعه قرار دهید. این دفترچه بهترین راهنمای شما در حفظ و نگهداری از پلوپز میباشد. همچنین به کمک این دفترچه راهنما میتوانید با اجزای مختلف پلوپز و همینطور بخش هایی از آن که قابل شستشو هستند و راهنمای پخت آن آشنا شوید. در هنگام کار با پلوپز آن را روی سطح هموار قرار دهید و از قرار دادن در کنار محیط مرطوب یا کنار وسایل برقی گرمایشی اکیدا خود داری کنید. بعد از کار دستگاه، دوشاخه را از پریز برق جدا کنید، مدت زمانی به دستگاه استراحت دهید تا دمای آن پایین بیاید و سپس قالب را از درون دستگاه خارج کنید و نسبت به شستن آن اقدام کنید. هنگام شستن قالب از یک اسکاج نرم استفاده کنید و از شستن قالب با سیم های ظرف شویی که زبر هستند پرهیز کنید. در صورت کثیف شدن بخش های بیرونی دستگاه با یک پارچه مناسب یا ابری که رطوبت کمی دارد و خیس نیست با احتیاط بخش های بیرونی دستگاه را تمیز کنید.
هنگامی که میخواهید قالب پلوپز را از درون محفظه آن خارج کنید حتما از یک دستکش مناسب استفاده کنید تا گرمای آن به دستان شما آسیبی وارد نکند. در زمان نوسانات برق خصوصا در زمان اوج مصرف تا حد امکان سعی کنید از پلوپز استفاده نکنید. برای اتصال دو شاخه به پریز از یک محافظ با کیفیت استفاده کنید. تعمیر پلوپز را به افراد متخصص و نمایندگی های معتبر بسپرید و تا حد امکان از باز کردن بی مورد دستگاه در منزل بدون علم و آگاهی از تعمیر بپرهیزید. به هیچ عنوان پلوپز را بر روی سطوحی مانند فرش یا موکت قرار ندهید زیرا گرمای خارج شده از پلوپز میتواند باعث آتش سوزی شود. پلوپز برای پخت برنج مناسب است، بعضی انواع مدل های پلوپز امکان پخت غذاهای دیگر را هم برای مصرف کنندگان آن فراهم کرده است بنابراین در دفترچه راهنمای محصول این موضوع را بررسی کنید و در صورتی که از پخت غذای دیگری در آن صحبت نشده است به هیچ عنوان از پلوپز به جز برای پخت برنج استفاده نکنید. هنگامی که قالب پلوپز را درون محفظه آن در دستگاه قرار میدهید اطمینان حاصل کنید که چیزی به قالب نچسبیده باشد یا درون محفظه آن وجود نداشته باشد. هرگونه مانع بین قلب و پلوپز که منجر به جا نخوردن درست قالب به درون پلوپز شود مشکلات جدی را برای پلوپز به وجود می آورد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای شستشوی لباس کتان در ماشین لباسشویی

سخن پایانی

پلوپز دستگاهی کوچک است که ظاهر آن ممکن است برای مصرف کنندگان در نگهداری از آن گول زننده باشد، که این وسیله مثل دیگر لوازم برقی آشپزخانه نیاز نگهداری ندارد. اما همین وسیله کوچک در صورت وارد شدن کم ترین ضربه با مشکلات جدی روبرو میشود بنابراین همانند دیگر لوازم برقی در نگهداری از پلوپز به خوبی موارد ایمنی را رعایت کنید

راهنمای تعمیرات پلوپز| علت خرابی پلوپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای تعمیرات پلوپز| علت خرابی پلوپز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا