مجله ساختمان

دکوراسیون آشپزخانه کوچک | نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

دکوراسیون آشپزخانه کوچک ممکن است کار سختی به نظر برسد. داشتن آشپزخانه ای که بزرگ باشد می‌ تواند رویای خیلی از افراد بوده و تمام تلاش خود را برای ایجاد طرحی مدرن در آشپزخانه خود انجام دهند. امروزه با ازدیاد آپارتمان‌ هایی که متراژ کمی دارند مسائل مربوط به دکوراسیون و چیدمان آشپزخانه‌ ها بسیار چالش بر انگیز شده است و معمولاً بیشتر افراد با کمبود فضا در آشپزخانه خود مواجه می‌ شوند. چنانچه آشپزخانه شما هم کوچک است نگران نباشید زیرا امروزه راهکارهایی وجود دارد که با طراحی و اجرای آن می‌ توانید آشپزخانه کوچک خود را خیلی بزرگتر از آنچه که هست جلوه دهید و از فضایی که ایجاد شده نهایت لذت را ببرید.

نظم و ترتیب در طراحی آشپزخانه کوچک

یکی از بهترین راهکارها برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک ایجاد نظم و ترتیب در آن می‌ باشد. برای آنکه بتوانید بیشترین بهره‌ گیری را از فضای کوچک آشپزخانه خود داشته باشید باید وسایل اضافی را داخل کابینت‌ ها جای دهید. بر این اساس استفاده از کابینت می‌ تواند مناسب‌ ترین راه برای آشپزخانه کوچک باشد. علاوه بر آن می‌ توانید از قفسه در طراحی آشپزخانه استفاده نمایید. چنانچه وسایل زیادی در آشپزخانه شما هست که فضای آنجا را شلوغ نشان می‌ دهد می‌ توانید آنها را با برچسب دیواری و یا ریل مغناطیسی که دارای آهنربا می‌ باشد روی دیوار آویزان نمایید. به علت رعایت ایمنی و همچنین محافظت بیشتر، بهتر است که لوازم و وسایل سنگین را در قفسه‌ های بالاتر بگذارید. علاوه بر آن برای ایجاد نظم بهتر است وسایلی که با یکدیگر مرتبط می‌ باشند را داخل یک قفسه نگهداری نمایید. به عنوان مثال می‌ توانید لیوان، تابه، کارد و چنگال و … را داخل یک کابینت قرار دهید.

رنگ و طراحی داخلی ساده

برای آنکه آشپزخانه خود را بزرگتر جلوه دهید استفاده از رنگ‌ های سفید و ساده می‌ تواند تاثیر زیادی در این مورد داشته باشد.دکوراسیون آشپزخانه کوچک | نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه استفاده از رنگ‌ هایی که درخشان هستند و همچنین بازتاب زیادی دارند می‌ تواند در دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ های کوچک بسیار تاثیر گذار باشد. علاوه بر آن می‌ توانید درب‌ های کابینت را شیشه‌ ای و شفاف انتخاب کنید و یا از سنگ سفید روی کابینت استفاده نمایید. همچنین کاشی‌ های سفید براق می‌ توانند در دکوراسیون آشپزخانه کوچک بسیار موثر واقع شوند.

حتما بخوانید:   انواع روف گاردن در معماری

نورپردازی کابینت آشپزخانه

اگر نور در آشپزخانه کم باشد آشپزخانه شما کوچکتر به نظر می‌ رسد به همین خاطر بهتر است یکی از بهترین راهکارها که همان نورپردازی مناسب می‌ باشد را در آشپزخانه خود انجام دهید تا این فضا از آنچه که هست بزرگتر جلوه نماید. استفاده نمودن از نورپردازی زیبا زیر کابینت‌ ها نیز می‌ تواند باعث شود که آشپزخانه شما بزرگتر و زیباتر جلوه کند.

یک راهکار ویژه برای دکوراسیون آشپزخانه

تقسیم بندی مناسب و هوشمندانه می‌ تواند فضای آشپزخانه کوچک شما را تا حد ممکن افزایش دهد. برای انجام این کار می‌ توانید یک تقسیم بندی منظم به عنوان مثال در جزیره آشپزخانه خود استفاده کنید. علاوه بر آن می‌ توانید فضاهایی باریک و خالی کنار ماشین لباسشویی و کنار ماشین ظرفشویی را برای قرار دادن جای ادویه و یا بطری‌ ها در نظر بگیرید. چنانچه در آشپزخانه خود فضای کافی جهت قرار دادن میز ندارید، بهتر است که از کانتر آشپزخانه به جای میز استفاده نمایید. همچنین می‌ توانید میز و صندلی تاشو برای آشپزخانه خریداری کرده و از آن استفاده کنید. یکی از راه‌ های ارزان و آسان جهت بزرگتر نشان دادن دکوراسیون آشپزخانه کوچک، انعکاس نور به کمک آینه در آشپزخانه می‌ باشد.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک با کابینت

همانطور که می‌ دانید مهمترین بخش آشپزخانه کابینت‌ های آن است که سراسر آشپزخانه را پر کرده و به زیبایی آن کمک می‌ کند. آشپزخانه‌ هایی که کوچک هستند بهتر است از همه ظرفیت آن برای نصب کردن کابینت استفاده شود تا بتوان وسایل اضافه را داخل آن جای داد. کابینت بالایی به طور معمول عمیق است ولی چنانچه آشپزخانه شما خیلی کوچک است، می‌ توانید از کابینت‌ هایی که دارای عمق کمتری می‌ باشند سفارش داده و فضای باز بیشتری را در آشپزخانه خود ایجاد نمایید. همچنین می‌ توانید وسایلی مثل مایکروویو و فر را به صورت توکار داخل کابینت تعبیه کنید تا فضای آشپزخانه شما یکدست به نظر آید. بهتر است وسایل زیادی روی کابینت خود قرار ندهید و تلاش کنید که همه وسایل داخل کابینت‌ ها جای بگیرند. همچنین می‌ توانید از شلف استفاده نمایید و وسایلی که باید دم دستتان قرار داشته باشند را در این بخش‌ ها بگذارید. برای بزرگتر جلوه دادن آشپزخانه می‌ توانید درب برخی از کابینت‌ ها را شیشه‌ ای سفارش دهید. بهتر است که درب کابینت‌ های شما از نوع مگنتی باشد و با فشار دست باز شود.

حتما بخوانید:   آیا تعمیرات و بازسازی ملک نیاز به مجوز دارد؟

رنگ کاشی‌ های بین کابینت

از آنجایی که رنگ نقش بسیار مهمی در دکوراسیون و طراحی فضای آشپزخانه دارد، بنابراین نمی‌ توان آن را فقط به دیوارها و رنگ کابینت‌ ها خلاصه نمود. شما علاوه بر آنکه روی رنگ کابینت‌ های آشپزخانه خود باید حساس باشید لازم است رنگ کاشی‌ ها را طوری انتخاب کنید که آشپزخانه کوچک شما را عمیق‌ تر و بزرگتر نشان دهد.دکوراسیون آشپزخانه کوچک | نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه به عنوان مثال با کابینت‌ های سفید می‌ توانید رنگ زرد را برای دیوارها انتخاب کنید که یک ترکیب خوش رنگ و البته هوشمندانه خلق کرده باشید. این رنگ می‌ تواند تاثیر زیادی در بزرگ نشان دادن آشپزخانه شما داشته باشد.

عدم استفاده از سطوح مرتفع

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم که می‌ تواند باعث کوچک‌ تر جلوه دادن آشپزخانه شما شود این است که کابینت‌ های بالایی شما تعداد زیادی داشته باشد. به همین خاطر توصیه ما به شما این است تا جایی که امکان دارد کابینت‌ های بالا را بردارید و فضای آشپزخانه خود را باز تر نشان دهید. ولی در اینجا تناقضی پیش می‌ آید و آن هم این است که در آشپزخانه کوچک همیشه با کمبود فضا مواجه خواهید بود و نمی‌ توانید کابینت‌ های بالایی را حذف کنید. در اینجا ما به شما توصیه می‌ کنیم به جای کابینت‌ ها از شلف استفاده نمایید و یا اینکه درب شیشه‌ای برای آنها به کار بگیرید تا فضا گرفته و تنگ نشان داده نشود.

استفاده از جزیره در آشپزخانه کوچک

یکی از بهترین راهکارها برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک استفاده از جزیره می‌ باشد. جزیره در واقع انتخابی ایده‌ آل برای آشپزخانه است و می‌ تواند یک فضای ذخیره سازی بسیار کاربردی نیز داشته باشد ولی معمولاً افرادی که دارای آشپزخانه‌ های کوچک هستند به علت آنکه فضای زیادی ندارند از فکر جزیره بیرون می‌ آیند و آن را حذف می‌ کنند. ولی باید بگوییم که شما می‌ توانید از جزیره در آشپزخانه کوچک خود به بهترین شکل ممکن بهره ببرید ولی با شکلی متفاوت. امروزه جزیره‌ هایی طراحی شده‌ اند که قابلیت جابجایی دارند و معمولاً به شکل چرخ‌ دار اجرا می‌ شوند. معمولاً از این جزیره‌ ها در فضاهایی که کوچک و کم جا هستند استفاده می‌ شود و کشوهایی دارند که باعث می‌ شود فضای ذخیره‌سازی در آنها افزایش پیدا کند. شما با تهیه این نوع از جزیره‌ ها می‌ توانید در فضای آشپزخانه خود سطح مفیدی ایجاد کرده و البته فضای ذخیره سازی را نیز افزایش دهید. پس از آنکه کارتان تمام شد به راحتی آن را به گوشه‌ ای جابجا کرده و مسیر خود را باز کنید.

حتما بخوانید:   انواع سقف آشپزخانه | ویژگی‌های انواع سقف آشپزخانه

سازماندهی کردن کابینت

یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین مشکلات و مسائلی که در مورد آشپزخانه‌ های کوچک وجود دارد کمبود فضا می‌ باشد. به همین خاطر باید به شکل هوشمندانه‌ ای بهترین استفاده را از فضای کابینت‌ های خود داشته باشید. طبقه بندی کردن کابینت‌ های آشپزخانه می‌ تواند یکی از راهکارهای افزایش کاربری کابینت باشد. همچنین از قسمت داخلی درب کابینت‌ ها می‌ توانید برای آویزان کردن ماهیتابه و درب قابلمه استفاده نمایید. علاوه بر آن از گوشه و کنار کابینت نیز برای قرار دادن وسایل کوچک می‌ توانید استفاده کنید.

اجتناب از شلوغ شدن فضا

یکی از آسان‌ ترین کارهایی که در مورد دکوراسیون آشپزخانه کوچک می‌ توانید انجام دهید اجتناب از شلوغ شدن فضا می‌ باشد. به طور معمول دکوراسیون آشپزخانه به علت وجود وسایل زیاد رفت و آمد بالا و همچنین کاربرد بیش از حد دائماً در معرض شلوغ شدن قرار دارد.دکوراسیون آشپزخانه کوچک | نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه بنابراین باید سعی کنید تا جایی که امکان دارد وسایل اضافی را در آشپزخانه قرار ندهید و از خرید وسایل تزیینی و دکوری نیز اجتناب کنید. علاوه بر آن بهتر است روی سطح رویی کابینت‌ ها وسایل قرار ندهید و تلاش کنید تا جایی که امکان دارد همه وسایل را داخل کابینت جای دهید تا آشپزخانه شما سطح یکدست و یکنواختی داشته باشد و بزرگتر جلوه کند.

سخن پایانی

چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه کوچک معمولاً یکی از دغدغه‌ های بیشتر افرادی است که دارای خانه‌ هایی با متراژ پایین هستند و باید تلاش کنند که از امکاناتی که دارند استفاده بهینه‌ ای داشته باشند. چنانچه شما نیز آشپزخانه کوچکی دارید باید بدانید که با کمی خلاقیت می‌ توانید دکوراسیونی شیک و زیبا در آشپزخانه خود ایجاد کنید. از آنجایی که آشپزخانه مهم‌ ترین قسمت خانه می‌ باشد و وسایل بسیاری نیز در آن وجود دارد، اگر آشپزخانه کوچک باشد برای ما محدودیت در دکوراسیون به وجود می‌ آورد. به همین خاطر با انجام نکات ساده و رعایت آنها می‌ توانید آشپزخانه کوچک خود را بزرگتر جلوه دهید و از بودن در قلب خانه لذت ببرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دکوراسیون آشپزخانه کوچک، نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه

امتیاز کاربر: 3.53 ( 6 نتایج)

نوشته های مشابه

3.5 2 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x