مجله ساختمان

ابعاد مناسب برای فرش اتاق خواب | خرید فرش برای اتاق خواب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آیا به دنبال فرشی اتاق خواب هستید؟ قصد دارید فرشی برای اتاق خود یا فرزندانتان خریداری کنید اما نمی دانید چه طرح و رنگ و سایزی باید داشته باشد؟ یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده دکوراسیون بخش های مختلف خانه، فرش است.اتاق خواب نیز بخش مهمی از خانه است که از این قاعده مستثنی نیست. از جمله مواردی که برای خرید فرش اتاق خواب به آن توجه کنید، سایز، رنگ، نحوه قرار گیری و … است که در این مقاله به آن می پردازیم.

نکات مهم در انتخاب سایز فرش اتاق خواب

در صورتی که نمی دانید چه سایز و ابعادی را برای فرش اتاق خواب خود باید در نظر بگیرید، بهتر است در ادامه به نکات مهمی که در انتخاب سایز فرش اتاق خواب بیان می کنیم، توجه داشته باشید.

سایز فرش باید با اندازه و شکل اتاق خواب هماهنگ باشد. به طور کلی، فرش باید حداقل ۲۰ سانتیمتر از دیوارها فاصله داشته باشد تا به طور کامل فضا را در بر گیرد.

فرش باید به طور کامل زیر مبلمان و تخت قرار نگیرد، زیرا باعث عدم زیبایی و کثیف شدن فرش می شود. بهتر است فرش حداقل ۳۶ اینچ از همه طرف تخت یا مبل بیرون زده باشد.

فرش باید با رنگ و سبک دکوراسیون اتاق خواب ست شود. رنگ های روشن و ساده برای اتاق های کوچک مناسبتر هستند، زیرا باعث دلبازتر نشان دادن فضا می شوند.

رنگ های تیره و شلوغ برای اتاق های بزرگ مناسبتر هستند، زیرا باعث گرمتر و صمیمی تر شدن فضا می شوند.

فرش باید با جنس و کیفیت مناسب انتخاب شود. فرش های دستباف گرانتر، لطیف تر و مقاومتر هستند، اما نیاز به مراقبت و نظافت بیشتری دارند.

البته فرش های ماشینی نیز امروزه با کیفیت بالا تولید می شوند که سالیان سال بدون تغییر رنگ و خرابی سالم می مانند. این فرش ها قیمت مناسبتری نیز دارند. البته توجه به برند فرش و کارخانه تولیدکننده آن نیز بسیار اهمیت دارد.

حتما بخوانید:   چند اشتباه در رنگ کردن کابینت آشپزخانه که نباید انجام دهید

ناگفته نماند فرش های تولید شده در ایران از لحاظ کیفیتی بسیار با ارزش هستند و ایران به عنوان یکی از صادر کنندگان برتر فرش در جهان شناخته می شود.

محل مناسب قرارگیری فرش اتاق خواب

برای اینکه بتوانید محل مناسب قرارگیری فرش اتاق خواب را انتخاب کنید، باید به چند نکته مهم توجه کنید:

محل قرارگیری فرش باید با اندازه و شکل اتاق خواب هماهنگ باشد. به طور کلی، فرش باید حداقل ۲۰ سانتیمتر از دیوارها فاصله داشته باشد تا فضا را قاب کند.

محل قرارگیری فرش باید با چیدمان تخت خواب و مبلمان ست شود. شما می توانید از چندین گزینه مختلف برای پهن کردن فرش در اتاق خواب استفاده کنید، مانند:

  • قرار دادن فرش کاملاً زیر تخت خواب و مبلمان
  • قرار دادن دو سوم فرش زیر تخت خواب
  • گذاشتن فرش در لبه های کناری تخت خواب
  • قرار دادن فرش در پایین تخت خواب
  • پهن کردن قالیچه های کوچک در قسمت پایین تخت خواب
  • محل قرارگیری فرش باید با رنگ و طرح فرش همخوانی داشته باشد.

 سایز فرش اتاق خواب

شیوه های مختلف قرارگیری فرش

برای قرارگیری فرش در قسمت های مختلف منزل، می توانید از چندین گزینه استفاده کنید، بسته به اندازه، شکل و سبک فضا و فرش. برخی از شیوه های رایج عبارتند از:

قرار دادن فرش زیر تمام پایه های مبلمان

این شیوه برای ایجاد یک فضای باز و بزرگ مناسب است. در این حالت، فرش باید دستکم ۲۰ سانتیمتر از دیوارها و مبلمان فاصله داشته باشد.

قرار دادن فرش زیر پایه های جلویی مبلمان

قرار دادن فرش در قسمت زیر پایه های جلویی مبلمان برای زمانی مناسب است که حداقل یک سمت مبلمان کاملا به دیوار تکیه داده شده باشد. در این حالت، فرش باید حداقل ۳۶ اینچ از همه طرف مبلمان بیرون زده باشد.

فرش باید از مبلمان فاصله داشته باشد

این روش نیز برای فضاهای کوچک و باریک مناسب است. در این حالت، فرش باید کاملا در وسط فضا قرار گیرد و با هیچ وسیل های تماس نداشته باشد.

قرار دادن فرش زیر تخت خواب

قرار دادن فرش زیر تخت خواب برای افزایش راحتی و گرما در اتاق خواب مناسب است. در این حالت، فرش باید به طور کامل یا دو سوم زیر تخت خواب قرار گیرد و از هر سمت حدود ۶۰ تا ۸۵ سانتیمتر بزرگتر از تخت باشد.

قرار دادن فرش در لبه های کناری تخت خواب

این شیوه برای نمایش زیباتر کفپوش یا موکت مناسب است. در این حالت، فرش به صورت رانر یا قالیچه در دو طرف تخت خواب پهن می شود.

حتما بخوانید:   درباره ی انواع دوش حمام | بروز ترین مدل دوش حمام

قرار دادن فرش در پایین تخت خواب

این روش نیز برای ایجاد یک جلوه مدرن و خلاقانه در اتاق خواب بسیار مناسب است. در این حالت، فرش به صورت رانر یا قالیچه در پایین تخت خواب پهن می شود.

قرار دادن فرش در وسط نهارخوری

برای جلوگیری از لغزش صندلی ها و آسیب به کفپوش می توانید از روش قرار دادن فرش در وسط نهارخوری استفاده کنید. در این حالت، فرش باید به طور کامل زیر میز و صندلی ها قرار گیرد و از هر سمت حدود ۶۰ سانتی متر بزرگتر از میز باشد.

قرار دادن فرش در وسط راهرو

این روش نیز برای ایجاد یک فضای گرم و دوستانه مناسب است. در این حالت، فرش به صورت رانر باریک در وسط راهرو قرار می گیرد. را رفتن روی فرش در وسط راهرو مخصوصا برای کودکان یک سرگرمی جذاب خواهد بود.

معرفی انواع فرش برای اتاق خواب

در صورتی که به دنبال فرش اتاق خواب مناسب و جذاب هستید، ابتدا باید انواع فرش ها را بشناسید. به طور کلی انواع فرش برای اتاق خواب عبارتند از:

فرش مدرن و فانتزی

این نوع فرش ها با طرح ها و رنگ های متنوع و جذاب، به فضای اتاق خواب شما زندگی و شادابی می بخشند. این فرش ها معمولا با جنس پلی پروپیلن یا پلی استر تولید می شوند و دارای پرز کوتاه یا متوسط هستند. این فرش ها مناسب برای اتاق خواب کودک، نوجوان و جوان هستند.

فرش وینتیج و نئوکلاسیک

این نوع فرش ها با الهام از طرح های قدیمی و کلاسیک، به فضای اتاق خواب شما آرامش و دلنشینی می دهند. این فرش ها معمولا با جنس پلی پروپیلن یا پلی استر تولید می شوند و دارای پرز کوتاه یا متوسط هستند. این فرش ها مناسب برای اتاق خواب عروس، سنتی و کلاسیک هستند.

فرش خزدار و شگی

فرشهای خزدار و شگی با جنس پشم، پلی پروپیلن یا پلی استر تولید می شوند و دارای پرز بلند هستند. این فرش ها به فضای اتاق خواب شما احساس گرمای و راحتی زیادی می دهند. این فرشها مناسب برای اتاق خواب های ساده هستند.

برای پهن کردن فرش به چه نکاتی توجه کنیم؟

آیا صرفا خرید فرش با طرح و ابعاد مناسب کافی است؟ طبیعتا خیر. یک مبحث بسیار مهمی که در دکوراسیون اتاق خواب باید به آن توجه ویژه ای شود، مدل پهن کردن فرش اتاق خواب است. برای همه اتاق ها با هر نوع زوایایی نمی توان یک مدل فرش ها را پهن کرد. برای پهن کردن فرش به صورت زیبا و مناسب در اتاق خواب باید به موارد زیر توجه کنید:

حتما بخوانید:   آشنایی با آینه کاری سنتی و مدرن

فرش را باید به گونه ای پهن کنید که فاصله کافی با لبه های دیوار حفظ شود از طرفی نیز در وسط اتاق قرار بگیرد. در صورتی که فرش در بخش زیرین تخت قرار گرفت، باید از دو طرف به صورت یکسان مشاهده شود.

ترجیحا مبلمان و تخت را روی فرش قرار ندهید تا بخشی از زیبایی و ارزش آن زیر تخت یا مبلمان گم نشود.

به صورت استاندارد باید فاصله فرش و دیوار با توجه به ابعاد آن حفظ شود. در فضاهای کوچک فاصله بین دیوار و فرش کمتر از فضاهای بزرگتر می باشد.

در صورتی که مجبور هستید فرش را زیر مبل یا تخت قرار دهید، باید به گونه ای باشد که پایه های جلویی مبل یا تخت روی آن قرار بگیرد. پایه های عقبی به هیچ عنوان نباید روی فرش قرار بگیرد.

بنابراین لازم است ابعاد فرش را با توجه به اندازه و شکل فضای مورد نظر انتخاب کنید. فرش نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد. که مجبور شوید پایه های وسایل چوبی را روی آن قرار دهید.

 ابعاد مناسب برای فرش اتاق خواب

نکات مهم در انتخاب رنگ فرش

برای انتخاب رنگ مناسب برای فرش اتاق خواب، باید به موارد زیر توجه کنید:

رنگ فرش باید با سلیقه و نظر شما و سایر اعضای خانواده همخوانی داشته باشد. هر رنگی تاثیری متفاوت در روحیه و احساسات شما دارد. برای مثال، رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد باعث ایجاد حس شادابی، انرژی و پویایی می شوند. رنگ های سرد مانند آبی، بنفش و سبز حس آرامش، تفکر و خلاقیت شما را افزایش می دهند.

رنگ فرش باید با رنگ و سبک دکوراسیون منزل شما هماهنگ باشد. شما می توانید رنگ فرش را با توجه به رنگ دیوارها، مبلمان، پرده ها و لوازم دکوراتیو انتخاب کنید.

مطابق با ابعاد و نور فضای منزل و اتاق خواب خود باید فرش را انتخاب کنید. چرا که رنگ فرش می تواند در روشن یا تاریکتر شدن فضای شما نقش مهمی داشته باشد. مثلا برای اتاق های کم نور ترجیحا از فرش های رنگ روشن همچون کرم و شیری و استخوانی استفاده کنید.

جمع بندی

در پایان لازم به یادآوری است که فرش اتاق خواب باید متناسب با دکوراسیون خانه باشد. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص طراحی دکوراسیون خانه و اتاق خواب خود می توانید از آی بک امداد کمک بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

فرش اتاق خواب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم در انتخاب فرش اتاق خواب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x