خودرو

پارکینگ هوشمند چه مزایایی دارد و دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با توسعه زندگی شهری و پیشرفت بشر مشکلات و مسائل جدید ی به وجود آمده است که تا  از این کمتر حائز اهمیت بوده و کمتر به آنها توجه می‌شد. افزایش سطح رفاه جامعه از جمله نتایج مهم توسعه شهرنشینی می‌باشد که موجب شده است اکثر شهروندان برای تأمین نیازهای روزمره به دنبال راهکارهای بسیار آسان مانند سیستم پارکینگ هوشمند باشند که نیاز به جابجایی در سطح شهر و حمل و نقل یکی از این نیازها است.

یکی از مشکلاتی که در کشورهای در حال توسعه وجود دارد افزایش تمایل افراد به استفاده از خودرو شخصی برای تأمین کردن نیاز حمل و نقل می‌باشد.

با توجه به اینکه در بیشتر کشورهای در حال توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل سرعت توسعه زیادی نسبت به میزان رشد و سرعت خودروهای شخصی ندارد، موجب شده است که مشکلاتی مانند ترافیک، آلودگی هوا، مشکلات مربوط به صف‌های طولانی خودرو در معابر شهری و پارکینگ ایجاد شود.

یکی از مشکلاتی که تمایل به شهرنشینی و افزایش جمعیت به وجود آورده است، افزایش خودروهای شخصی و در ادامه موارد مرتبط با آن مانند پیدا کردن جای پارک مناسب و تأمین امنیت آنها است. در سال‌های گذشته در کشورهای مختلف برای رفع مشکل پارکینگ راهکارهای متعددی عملیاتی شد. این شیوه‌ها به طور کلی به دو بخش تقسیم می‌گردند.

یک بخش شیوه‌هایی است که بر کنترل حجم مالکیت تمرکز دارد و دومی شیوه‌هایی است که برای تأمین زیرساخت لازم برای تأمین پارکینگ تمرکز کرده است.

از راه‌هایی که موجب کم شدن استفاده از خودروهای شخصی می‌گردد، اخذ مالیات و عوارض از خودروهای شخصی اجرای مناطقی برای محدودیت تردد یا محدود نمودن برخی خودروهای شخصی به محدوده مرکز شهر می‌باشد.

سیستم پارکینگ هوشمند

در دنیای امروز از جمله فناوری‌های مهم که به خودرو مربوط است، سیستم پارکینگ هوشمند است که با به کارگیری آن می‌توان از مزایای زیادی بهره برد. در این سیستم همه عملیاتی که به پارک خودرو مربوط است مانند زمان خروج و ورود خودروها، ثبت تردد خودروها، صدور کارت پارکینگ، هدایت خودرو به جایگاه پارک مناسب، ثبت پلاک، پرداخت هزینه و تحویل کارت به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

سیستم پارکینگ هوشمند شامل دوربین‌ها، شمارشگرها و سنسورهایی می‌باشد که با کنترل ورود و خروج خودروها و شناسایی پلاک آنها به طور اتوماتیک می‌تواند مشکلات زیادی که مربوط به پارک خودرو است را برطرف کند. در این سامانه تکنولوژی نوین امنیتی مانند سیستم اعلام و اطفاء حریق ایمنی و سامانه‌های نظارتی و سنسورهای ایمنی به کار رفته است که از مزایای این سیستم می‌باشند.

هدف اصلی طراحی سیستم پارکینگ هوشمند این است که از فضا استفاده بهینه شود و مساحت مورد نیاز برای پارک خودرو به حداقل برسد. همچنین در هزینه و زمان پارکینگ کمتر گردد. نیاز به نیروی انسانی کمتر شود و در عین حال سرعت پارک خودرو افزایش یافته و از پارک و ورود خودروهای غیر مجاز پیشگیری شود. در ورودی پارکینگ ترافیک وجود نداشته باشد و نظم خاصی در این فضا ایجاد شود. جلوگیری از سرقت تجهیزات و خودرو و امکان اعلان لحظه ظرفیت باقیمانده پارکینگ از دیگر اهداف سیستم پارکینگ هوشمند است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت جوش آوردن ماشین و راهنمای رفع آن | علائم جوش آوردن خودرو

سیستم پارکینگ هوشمند

اجزای سیستم پارکینگ هوشمند

طیف متنوعی از تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی در اجرای سیستم پارکینگ هوشمند به کار برده شده است که عبارت هستند از:

 • راهبند

برای کنترل خروج و ورود خودروها به پارکینگ‌های هوشمند از راهبندهایی کمک می‌گیرند که با سامانه مدیریت پارکینگ یکپارچه شده‌اند. عملکرد آنها به دو صورت خودکار و دستی قابل کنترل خواهد بود. بدین صورت که اگر اجازه ورود خودرو داده شود و جای پارک پارکینگ وجود داشته باشد، خودرو می‌تواند وارد شود و در مواقعی می‌تواند از پارکینگ خارج شود که هزینه پارکینگ پرداخت شده و تطابق مشخصات کارت با مشخصات خودرو انجام شده باشد.

 • سیستم کنترل تردد

در پارکینگ هوشمند برای ثبت تردد خودروها از این سیستم استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به کمک روش‌های گوناگونی مانند استفاده از دوربین‌های پلاک خوان یا کارت‌های هوشمند، زمان دقیق خروج و ورود هر کدام از خودروها را به پارکینگ ثبت می‌کنند و برای اینکه هزینه پارکینگ محاسبه شود، در اختیار سامانه مدیریت پارکینگ هوشمند می‌گذارند.

 • اندیکاتور و سنسور

در سیستم پارکینگ هوشمند در هر کدام از جاهای پارک سنسوری نصب می‌گردد که وضعیت خالی یا پر بودن جای پارک را تشخیص می‌دهد و تشخیص خود را به سامانه مدیریت پارکینگ هوشمند می‌فرستد. سنسورها دارای انواع گوناگونی مانند مغناطیسی یا مافوق صوت می‌باشند.

همچنین هر کدام از جاهای پارک علاوه بر سنسور یک اندیکاتور نیز دارند که وضعیت محل پارک را از مدیریت هوشمند دریافت کرده و به مراجعین نشان می‌دهند. نوع رایج اندیکاتورها چراغ‌های هوشمندی می‌باشند که وضعیت هر کدام از محل‌های پارک را از نظر خالی، پر یا رزرو بودن را با رنگی خاص مانند سبز برای جای پارک خالی یا رنگ زرد برای جای خالی رزرو شده و رنگ قرمز برای جای پارک پر نمایش داده می‌شوند و به این ترتیب به آسانی مراجعین می‌توانند جای پارک خالی را بیابند.

 • تابلوی نشانگر ظرفیت

انواع مختلفی از تابلوهای نشانگر ظرفیت وجود دارد. نوع اول تابلوهایی هستند که ظرفیت کلی پارکینگ هوشمند را نشان می‌دهند که معمولاً در گیت ورودی پارکینگ نصب می‌گردند تا ظرفیت خالی پارکینگ به خودروهایی که می‌خواهند از پارکینگ استفاده کنند نشان داده شود. دسته دیگری از تابلوها هستند که در ورودی هر کدام از طبقات نصب می‌گردند و ظرفیت خالی موجود در هر طبقه را نشان می‌دهند. تابلوهای دیگری نیز وجود دارند که در ابتدای راهروی پارکینگ‌ها نصب می‌کردند و ظرفیت خالی هر کدام را به همراه ‌فلش‌هایی که نشان دهنده راهروی ظرفیت خالی است، می‌باشند.

 • سامانه مدیریت پارکینگ هوشمند

این سامانه در حقیقت هسته اصلی پارکینگ هوشمند به شمار می‌رود که مدیریت همه اجزای آن را بر عهده دارد. سامانه مدیریت پارکینگ هوشمند دریافت و ارسال اطلاعات را به قسمت‌های مختلف سیستم انجام می‌دهد و عملکرد درست هر کدام از قسمت‌ها را تحت کنترل دارد. همچنین امکانات گوناگونی مانند امکان تعرفه‌های گوناگون برای خودروهای مختلف و مشتریان مختلف و همچنین دریافت گزارش‌های دوره‌ای را در اختیار مدیریت پارکینگ قرار می‌دهد.

 • سامانه راهنمای پارکینگ

در این سامانه تجهیزات مختلفی مثل سنسورهای مختلف و تابلوهای هدایت به کار برده شده است و در کمترین زمان ممکن هدایت به فضای خالی انجام می‌شود.

 • سامانه محاسبه و پرداخت هزینه پارکینگ
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مراحل مختلف تعویض سنسور اکسیژن خودرو | سنسور اکسیژن چیست؟

در پارکینگ‌های هوشمند حساب کردن هزینه هر خودرویی که از آن پارکینگ استفاده کرده است و پرداخت آن به کمک سامانه مدیریت پارکینگ و همچنین بر مبنای اطلاعاتی که از سیستم کنترل دریافت می‌شود، انجام می‌گردد. در این فرایند هر کدام از خودرو ها با توجه به زمانی که در پارکینگ توقف داشته‌اند، هزینه پرداخت می‌کنند و مراجعه کنندگان هزینه را هم به حالت نقدی و هم با استفاده از کارت اعتباری و یا اشتراک ماهیانه می‌توانند پرداخت کنند.

استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند چه مزایایی دارد؟

استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند دارای مزایای بسیار زیادی است که هم برای شهروندان و هم برای گردانندگان سیستم در پی دارد که بعضی از این مزایا عبارت هستند از:

 • استفاده درست و بهینه از فضای موجود در پارکینگ و افزایش خودروهایی که می‌توانند از پارکینگ استفاده کنند.
 • تسریع و تسهیل در ورود یا خروج خودروها به پارکینگ هوشمند و کمتر شدن زمان ترافیک و انتظار
 • آرامش خاطر داشتن افراد بابت دسترسی راحت به جای پارک و امکان برنامه‌ریزی برای رسیدگی به امور روزانه
 • دسترسی راحت تر و سریع‌تر به جای پارک خالی با استفاده از سنسورهای هوشمند و تابلوهای الکترونیک که در بخش‌های مختلف پارکینگ وجود دارند.
 • تسریع، تسهیل و تدقیق فرایند حساب کردن هزینه و پرداخت آن
 • می‌توان برای بهبود زیرساخت‌ها و خدمات رسانی بهتر به مراجعین بانک اطلاعاتی ایجاد کرد.
 • در مصرف سوخت صرفه‌جویی شده و آلودگی کمتر خواهد شد.
 • برای مدیریت و کنترل پارکینگ به نیروی انسانی کمتری نیاز خواهد بود و در نتیجه هزینه مدیریت پارکینگ کاهش پیدا می‌کند.
 • از وارد شدن خودروهای غیر مجاز به پارکینگ جلوگیری می‌شود.
 • با به کارگیری سیستم‌های هوشمند ایمنی امنیت خودروها بیشتر خواهد بود.
 • می‌توان با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل یا نرم‌افزارهای وب جای پارک را رزرو کرد و هزینه پارکینگ را آنلاین پرداخت نمود.

استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند در ساختمان‌ها

امروزه ساخت پارکینگ هوشمند بسیار زیاد شده است و کاربرد آن فقط در ساختمان‌های مدرن و مراکز خرید نمی‌باشد. از این فناوری در ساختمان‌های دیگر نیز می‌توان استفاده کرد. در مجتمع‌های مسکونی و آپارتمان‌هایی که ساکنین و رانندگان ثابت دارند، می‌توان از این فناوری استفاده کرد، چون نیاز به پارکینگ هوشمند در این مکان‌ها مشاهده می‌گردد. به کمک شناسه هوشمند که روی شیشه‌های خودرو وجود دارد، تعیین خواهد شد که آیا خودرو به ساکنین مجتمع مربوط است و اجازه وارد شدن به پارکینگ دارد یا خیر. برای اینکه مشکلی در مدیریت پارکینگ ایجاد نشود، می‌توان از آنت‌های خروجی و ورودی هم استفاده نمود.

پارکینگ هوشمند

سخن تکمیلی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری انجام امور بسیار آسان‌تر و راحت‌تر شده است. یکی از این موارد ساخت سیستم پارکینگ هوشمند با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌باشد که دارای مزایا و امتیازهای زیادی است. با استفاده از این پارکینگ در مصرف انرژی صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. ترافیک و آلودگی شهری از بین رفته و مدیریت زمان بهتر انجام خواهد شد. در سیستم پارکینگ هوشمند ایمنی بسیار بالاتر است و دیگر برای پارک خودرو افراد سردرگم نخواهند شد و چندین ساعت به دنبال مکان امن و مناسب نخواهند گشت. با ساخت بیشتر پارکینگ‌های هوشمند مشکلات مربوط به خودرو بسیار کمرنگ‌تر خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پارکینگ هوشمند چه مزایایی دارد و دارای چه ویژگی‌هایی است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی مزایای پارکینگ هوشمند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا