لوازم خانگی

راهنمای تعمیر اسپیکر | عیب یابی انواع بلندگو

اسپیکر ابزاری محبوب بین جوانان است، این دستگاه در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار موجود است. شما را با ایرادات رایجی که هنگام کار با اسپیکر ممکن است با آن مواجه شوید آشنا می کنیم و شیوه های تعمیر آن را بیاموزیم. اگر شما به تازگی اسپیکر خریداری کرده اید یا قصد خرید اسپیکر را دارید لازم است اطلاعات خود را نسبت به این وسیله افزایش بدهید. در نظر داشته باشید که همواره تعمیر لوازم الکترونیکی خود را در مواردی که به سادگی قابل حل نیستند به تعمیرکار و نمایندگی های رسمی آن برند بسپارید.

اسپیکر هنگام پخش صدا خش خش دارد

از ایرادات رایج که هنگام کار با اسپیکر ممکن است با آن مواجه شوید خش خش کردن صدای دستگاه است. خش خش  کردن صدا علل مختلفی دارد ،در وهله اول اگر از کابل برای اتصال به اسپیکر استفاده کرده اید مطمئن شوید کابل به درستی به دستگاه متصل شده است البته این مشکل در اسپیکر هایی که با بلوتوث کار می کنند رایج نیست.چون در مدل های جدید برای اتصال به اسپیکر رایج است که از بلوتوث استفاده میشود. گاهی به علت ورود گرد و غبار به درون اسپیکر  دستگاه صدای خش خش کردن  به خود میگیرد در این هنگام نیاز است تا دستگاه را با الکل یا پاک کننده مناسب آن تمیز کنیم. برای تمیز کردن آن از پارچه های میکروفایبر استفاده کنید. اگر صدای خش خش کردن مربوط به اسپیکر ماشین است یا اسپیکری که در جای متحرکی  قرار دارد که  امکان آسیب یا ضربه به وجود دارد خش خش  کردن میتواند به دلیل ضربه خوردن به دستگاه باشد.ضربه ممکن است باعث جابجایی بخشی از قطعات درونی دستگاه شود یا اتصالات داخلی دستگاه را بهم بزند. رطوبت و آب دلیل دیگری برای خش خش  کردن  صدای دستگاه به شمار می رود بنابراین نیاز اسپیکر را در محیط های مرطوب یا محیطی که احتمال برخورد آب با آن وجود دارد قرار ندهید. اگر علل بالا را بررسی کردید و هنوز مشکل خش خش کردن صدای اسپیکر حل نشد حتماً اسپیکر را به تعمیرکار برای تعمیر آن بسپارید. چون ممکن است مشکل جدی تری دلیل خش خش کردن صدای آن باشد.

حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای فارسی مایکروفر آریستون Ariston | آموزش استفاده و نگهداری

اسپیکر شارژ نمی شود؟

در زیر برخی از عواملی که باعث شارژ نشدن دستگاه اسپیکر میشود را بررسی میکنیم. از اتصال درست کابل شارژ به اسپیکر  اطمینان حاصل کنید. شارژر دستگاه را به دقت بررسی کنید. برای اطمینان از صحت شارژر آن را به  پریز دیگری وصل کنید اگر همچنان مشکل شارژ نشدن دستگاه وجود داشت  در صورت امکان از شارژر دیگری برای شارژ کردن آن استفاده کنید و اگر با شارژر دیگر مشکل برطرف شد نسبت به تعویض شارژر اقدام کنید. از سری های مناسب و با کیفیت برای اتصال سیم شارژر به پریز برق استفاده کنید. خراب شدن باتری دستگاه علت دیگری در شارژ نشدن آن است، اگر باتری فاسد شده باشد بنابراین توسط شارژر، شارژ نمیشود و دستگاه به درستی کار نمیکند. عوامل زیادی در خراب شدن باتری دستگاه دخیل هستند، استفاده غلط از دستگاه و شارژ نکردن به موقع آن منجر به کاهش عمر باتری دستگاه میشود. خرابی و شکسته شدن برخی از قطعات درونی اسپیکر  نیز میتواند منجر به شارژ نشدن دستگاه شود بنابر این نیاز است توسط یک متخصص بررسی شود.

 اسپیکر

اسپیکر صدا را به خوبی پخش نمی کند

احتمالاً شما هم تجربه این را داشته اید که هنگامی که موسیقی مورد نظر را از اسپیکر پخش می کنید کیفیت همیشگی را ندارد در این زمان بررسی چند عامل می تواند به حل این مشکل کمک کند. در  اولین مرحله نیاز است تا کیفیت فایل مورد نظر خود را چک کنید ممکن است کاهش کیفیت و واضح نبودن صدا  به علت پایین بودن کیفیت فایلی که پخش میشود، باشد. اگر با کابل به اسپیکر متصل شده اید اتصال دستگاه به کابل را به دقت مورد بررسی قرار دهید چون ممکن است جا نخوردن کابل به درستی به  دستگاه باعث افت کیفیت صدا شود. آپدیت کردن دستگاه را فراموش نکنید چون یکی از مسائلی است که اغلب جدی گرفته نمیشود. اما آپدیت کردن دستگاه در پخش صدای با کیفیت آن تاثیر گذار  است در مرحله آخر اگر بار امتحان کردن موارد فوق به نتیجه نرسید بهتر است دستگاه را به نمایندگی آن برای تعمیر بسپارید.

حتما بخوانید:   نحوه بستن تیغه چرخ گوشت های گوناگون| راههای بستن تیغ چرخ گوشت

اسپیکر به بلوتوث متصل نمیشود

در صورت امکان دستگاه خود را ریست کنید و مجدد بلوتوث را به دستگاه متصل کنید، ریست کردن دستگاه باعث  اتصال موفق  بلوتوث به آن میشود. در بعضی موارد وصل نشدن بلوتوث به دلیل عدم شناسایی اسپیکر  به بلوتوثی است که انتخاب کرده ایم. در این زمان وارد بخش تنظیمات بلوتوث شوید و به صورت دست اسم بلوتوث اسپیکر را در آن جستجو کنید.

اسپیکر روشن نمیشود

ساده ترین مسئله در هنگام روشن نشدن دستگاه تمام شدن شارژ اسپیکر میباشد بنابراین نیاز است تا دستگاه را به شارژر متصل کنیم و چند دقیقه منتظر بمانیم اگر روشن نشد به دنبال دلایل بعدی باشیم. ضربه خوردن یا تماس با آب علت دیگری است که باعث خرابی اتصالات درونی دستگاه شده و منجر به  عدم روشن شدن اسپیکر میشود. چنانچه دستگاه اسپیکر شما در تماس با آب قرار گرفت هرچه سریع تر اقدام به خشک کردن آن کنید و آن را در هوای آزاد قرار دهید. هرگز برای خشک کردن سریع تر دستگاه آن را در تماس با باد گرم لوازم گرمایشی مثل سشوار قرار ندهید این کار نه تنها به خشک شدن آن کمکی نمیکند بلکه ممکن است باعث ذوب شدن برخی از اجزای درونی دستگاه شود.

اسپیکر صدا را با تاخیر پخش میکند

تاخیر در صدای اسپیکر در بیشتر موارد مربوط به مشکلات نرم افزاری دستگاه است. بنابراین اگر دستگاهی که به اسپیکر متصل کرده اید آپدیت نشده است، آن را آپدیت کرده و مجددا بررسی کنید. آهنگی که پخش میشود را عوض کنید، گاهی تاخیر در صدا در یه فایل خاص رخ میدهد و با تغییر آن مشکل تاخیر صدا حل میشود. از کابل های با کیفیت بالا برای اتصال به اسپیکر استفاده کنید. کابل های بی کیفیت ممکن است باعث مشکل در تاخیر صدا شوند و همچنین آسیب هایی به دستگاه وارد کنند. به بخش تنظیمات اسپیکر بروید و با دقت تنظیمات مورد نظر را بررسی کنید. با بررسی موارد بالا اگر نتیجه حاصل نشد بهتر است از یک تعمیر کار برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

 نکات نگهداری از اسپیکر

اسپیکر همانند وسایل الکترونیکی دیگر نیاز به  رعایت نکاتی برای نگهداری از آن می باشد همواره سعی کنید اسپیکر را از گرد و خاک دور نگه دارید نفوذ گرد و خاک به درون اسپیکر در اتصالات داخلی دستگاه تاثیرگذار است و باعث افت کیفیت دستگاه و عمر آن میشود. هر چند وقت یک بار اسپیکر را با پارچه های بدون پرز و خشک تمیز کنید همچنین می توانید از اسپری های هوا نیز برای تمیز کردن آن استفاده کنید اسپیکر را از گرما و نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید آن را کنار وسایل گرمایشی مانند بخاری یا شوفاژ قرار ندهید.  هنگامی که اسپیکر را برای شارژ به برق متصل می کنید مراقب نوسانات جریان برق باشید.  در زمان های اوج مصرف اسپیکر را در شارژ قرار ندهید. اسپیکر را در جاهای ثابتی قرار دهید و آن را از تکان های شدید یا ضربه هایی که ممکن است به آن وارد شود حفظ کنید. به موقع و درست باتری دستگاه را شارژ کنید. اگر برای اتصال به اسپیکر از کابل استفاده میکنید. از کابل های با کیفیت بالا برای اتصال به دستگاه استفاده کنید و از کابل های فاقد کیفیت بهره نبرید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جارو شارژی گرنیه | عیب یابی جارو شارژی گرنیه

 اسپیکر

 هزینه های تعمیر اسپیکر

اگر برای تعمیر اسپیکر به نمایندگی ها مراجعه کنید هزینه ی کم تری را محتمل میشوید. در نظر داشته باشید که هزینه تعمیر لوازم برقی متفاوت است و عوامل بسیاری در قیمت گذاری آن دخیل هستند برای مثال  اگر دستگاه نیاز به تعمیر قطعه داشته باشد نسبت به زمانی که آن قطعه نیاز به تعویض دارد هزینه کم تری را پرداخت میکنید. برای اینکه هزینه های سنگین را در هنگام تعمیر  پرداخت نکنید نسبت به هرگونه اختلال در اسپیکر حساس باشید و با بروز مشکل آن را به متخصص برای عیب یابی بسپارید و از دست کاری و باز کردن بی مورد آن بپرهیزید. لوازم برقی هرچند وقت یک بار نیاز به سرویس برای عملکرد بهتر دارند این موضوع را فراموش نکنید.

 سخن پایانی

قبل از کار با اسپیکر دفترچه راهنمایی فارسی محصول را که در جعبه قرار دارد با دقت مورد مطالعه قرار دهید. نکات نگهداری، بخش های قابل جدا شدن و … در آن به دقت نوشته شده است. دفترچه راهنمای محصول که توسط شرکت سازنده ارائه میشود بهترین راهنمای شما در استفاده درست از محصول خواهد بود.

98989

31

راهنمای تعمیر اسپیکر | عیب یابی انواع بلندگو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای تعمیر اسپیکر | عیب یابی انواع بلندگو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا