مجله لوازم خانگی

راهنمای تعمیر ترموستات اتو بخار|عیب‌یابی اتو بخار

راهنمای تعمیر ترموستات اتو بخار|عیب‌یابی اتو بخار، تعویض ترموستات اتو بخار

در بسیاری از لوازم برقی از جمله اتو بخار قطعه ای به نام ترموستات وجود دارد. ترموستات از جمله قطعات مهم اتو بخار است و دارای دو فلز مختلف می باشد. با استفاده از ترموستات دمای اتو بخار ثابت خواهد ماند. می توان اینگونه گفت که ترموستات دمای اتو بخار را در یک محدوده کوچک ثابت نگه می‌دارد. با استفاده از ترموستات اتو بخار دمای صفحه اتو کنترل می شود. در نتیجه کاربران می‌توانند با توجه به جنس پارچه های خود درجه ترموستات را تنظیم کنند.

معرفی ترموستات اتو بخار

 • ترموستات وسیله‌ای است، که در سیستم هایی مثل تهویه، اتو برقی، یخچال و… برای نگه داشتن دمای مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ترموستات در ساخت بسیاری از وسایل الکترونیکی استفاده می شود. ترموستات وسیله‌ای است، که دمای سیستم مورد نظر را به دمای مورد نیاز شما نزدیک نگه میدارد. این قطعه تنظیم دما را با خاموش و روشن کردن سیستم سرمایش و گرمایش، قطع و وصل کردن جریان سرد و گرم و… انجام می دهد. ترموستات ها معمولاً به دو گروه الکتریکی و مکانیکی تقسیم می گردند.

اهمیت ترموستات

مهمترین قطعه اتو ترموستات این دستگاه می باشد، که در کیفیت عملکرد این دستگاه تاثیر بسزایی دارد. در همه منازل از اتو استفاده می شود. وقتی که اتو بخار به دمای مورد نظر رسید، می توانید از آن استفاده کنید. اتو کردن درست لباس ها به دمای اتو بخار بستگی خواهد داشت. ترموستات در اتو بخار موجب حفظ و کنترل دمای تنظیم شده توسط مصرف کنندگان می شود. چنانچه دمای اتو از میزانی که تنظیم نمودید زیادتر و کمتر شود، ترموستات برقی که به المنت می رسد را قطع خواهد کرد.

ترموستات اتو بخار

وظیفه ترموستات اتو بخار

قطع و وصل کردن برق المنت اتو بر عهده ترموستات این دستگاه می باشد، که در قسمت زیر تنظیم درجه اتو قرار گرفته شده است. وقتی درجه اتو بخار را کم و زیاد می کنید می توانید دمای اتو را تنظیم نمایید. در صورتیکه پلاتین های اتصال زیاد مورد استفاده قرار بگیرند، دچار فرسودگی می‌شوند و اتصال برق در ترموستات یکسره خواهد شد و این موجب زیادتر شدن دمای اتو بخار می گردد. برای اینکه این ایراد برطرف شود، قطعه الکترونیکی که بر روی المنت اتو قرار دارد و به اسم ترموفیوز شناخته می شود قرار داده شده است، که با ورود برق و المنت دستگاه به صورت سری قرار گرفته است. وقتی دما بیش از اندازه بالا می رود موجب سوختن ترموفیوز می‌شود و مدار قطع خواهد شد.

علائم خراب بودن ترموستات اتو بخار

علائمی که گفته خواهد شد تنها دلیلشان خرابی ترموستات نخواهد بود و امکان دارد، که عوامل دیگری نیز موجب بروز این مشکلات شود. اما اگر با این مشکلات مواجه شدید بهتر است، که ترموستات اتو بخار را مورد بررسی قرار دهید:

گرم نشدن اتو بخار: یکی از دلایل داغ نشدن اتو بخار خرابی ترموستات است. البته موارد دیگری نیز ممکن است موجب بروز این مشکل شود. ترموستات در اتو بخار وظیفه دارد، که دمای دستگاه را تا حدی گرم کند و از افزایش و کاهش آن جلوگیری کند. در صورتی که تنظیمات ترموستات درست نباشد و یا به هم خورده باشد، اتو بخار داغ نخواهد شد و در نتیجه کارایی نخواهد داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر دستگاه قهوه ساز آرچلیک Arcelik

روشن نشدن اتو بخار: خراب بودن ترموستات موجب خواهد شد، که اتو بخار روشن نشد. همان طور که گفته شد ترموستات دما و حرارت اتو بخار را کنترل خواهد کرد. اگر با تنظیمات ترموستات، حرارت اتو تغییر نکرد ترموستات اتو بخار شما معیوب شده است.

داغ شدن بیش از اندازه اتو بخار: داغ شدن بیش از اندازه اتو بخار به دلیل خراب شدن چندین قطعه در این دستگاه می تواند رخ دهد. اما بیشترین احتمال این است که ترموستات دستگاه شما خراب باشد. ترموستات در اتو بخار موجب می شود، که شما حرارت اتو را برای لباس های مختلف تنظیم نمایید. چنانچه ترموستات اتو بخار معیوب شده باشد احتمال دارد، که دستگاه شما بیش از اندازه داغ کند و موجب سوختن لباس های شما شود.

تنظیمات ترموستات اتو بخار

در صورتی که تنظیمات ترموستات به درستی انجام نشود، گرمای اتو ضعیف خواهد بود. اگر سیم کشی داخلی اتو بخار به صورت اشتباه انجام شده باشد موجب خواهد شد، که گرمای اتو بخار کم باشد. در صورتی که المنت و لامپ به صورت سری به یکدیگر متصل باشند، این احتمال که گرمای اتو ضعیف باشد، زیاد خواهد بود.

برای برطرف کردن این مشکل شما می توانید با کمک یک تکنسین متخصص سیم کشی اتو بخار را عوض کنید و مشکل دستگاه خود را برطرف کنید. همچنین در صورتی که تنظیمات ترموستات درست نیست، باید ترموستات را ابتدا در نقطه خاموش قرار دهید و سپس به درستی تنظیم نمایید. در این شرایط گرمایی که از اتو بخار تولید می شود مناسب خواهد بود.

دلیل خراب شدن ترموستات اتو بخار

 • از جمله دلایلی که موجب سوختگی و خرابی ترموستات اتو بخار می‌شود نوسانات جریان برق می باشد. برای اینکه از این مشکل پیشگیری کنید، برای وصل کردن اتو به پریز برق بهتر است از محافظ برق استفاده نمایید.
 •  در برخی موارد نقص در اتصالات داخلی و ساخت اتو نیز موجب خراب شدن ترموستات می گردد.
 • استفاده بیش از اندازه و مکرر از اتو بخار می تواند موجب کم شدن طول عمر ترموستات شود و موجب سوختگی این قطعه گردد.
 • از دیگر دلایلی که موجب خراب شدن ترموستات اتو بخار می شود، حرارت بسیار زیاد و بالای اتو بخار می باشد. برای پیشگیری از این مشکل باید به نحوه استفاده خود بیشتر دقت کنید و دمای اتو را در دمای بسیار بالا قرار ندهید. همچنین اتو بخار خود را در حالتی که گرما دارد، روی سطوح نامناسب نباید قرار دهید.

ترموستات اتو بخار

تعویض ترموستات اتو بخار

در مواقعی که نیاز است ترموستات اتو بخار را عوض کنید، باید این کار را به روش اصولی انجام دهید، تا دستگاه شما دچار مشکلات نشود در ادامه نحوه عوض کردن ترموستات در اتو بخار را توضیح می دهیم:

 • اتو بخار خود را از برق بکشید و اطمینان حاصل کنید که اتو بخار کاملاً سرد شده است.
 •  پیچ های بدنه اتو بخار خود را با احتیاط باز کنید و بدنه را از قسمت کف اتو بخار خود جدا نمایید.
 •  ترموستات اتو بخار را پیدا کرده و پیچ کوچک آن را باز کنید.
 •  وقتی ترموستات را از دستگاه بیرون آوردید، ترموستات جدید را در اتو بخار خود قرار دهید.
 •  دقت داشته باشید، که ترموستات جدید باید مناسب به دستگاه شما باشد و اتصالات آن را به درستی انجام دهید. بدنه اتو بخار را در محل خود قرار دهید و پیچ های آن را سفت ببندید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر چرخ گوشت شیائومی | مشکلات رایج در چرخ گوشت شیائومی

ترموستات اتو بخار

نکات مهم در استفاده از اتو بخار

در صورتی که از اتو بخار به درستی استفاده کنید، کمتر با مشکلاتی مانند خراب شدن ترموستات مواجه خواهید شد. در ادامه به مواردی که در زمان استفاده از اتو بخار باید به آنها توجه داشته باشید اشاره می کنیم:

 • در مخزن اتو بخار خود به اندازه کافی آب بریزید. این مخزن نباید بیش از اندازه پر شود. همچنین در صورتی که مخزن آب کمتر از حد آب داشته باشد، اتو کشی به درستی انجام نخواهد شد.
 •  برای اینکه اتو بخار خود را به برق متصل کنید حتما از محافظ برق استفاده کنید، تا نوسانات برق مشکلی برای دستگاه شما ایجاد نکند.
 •  دمای اتو بخار خود را با توجه به جنس پارچه لباس خود تنظیم نمایید. اگر دمای اتو بیش از اندازه بالا باشد، پارچه شما خواهد سوخت و در صورت کم بودن دمای اتو بخار از نتیجه کار راضی نخواهید بود.
 •  وقتی مخزن اتو بخار خود را پر می کنید باید دقت داشته باشید، که آب به اطراف اتو نریزد و با قسمت های فنی اتو برخورد نکند.
 •  وقتی اتوبخار شما دچار خرابی و آسیب می‌شود در صورتی که دانش و مهارت کافی در این زمینه ندارید به هیچ عنوان اقدامی انجام ندهید و از تکنسین متخصص و با تجربه در زمینه تعمیرات لوازم خانگی کمک بگیرید، تا تعمیر دستگاه شما بدون نقص و به صورت اصولی انجام شود.

تمیز کردن اتو بخار

مشکلاتی که در اتو بخار ایجاد می‌شود اکثراً به دلیل تجمع و رسوب در این دستگاه می باشد. برای اینکه از چنین مشکلاتی پیشگیری کنید، فقط باید به صورت دوره ای اتو بخار خود را با دقت تمیز نمایید. اگر اتو بخار شما رسوب داشته باشد آنها را می توانید به راحتی در سوراخ های کف دستگاه خود مشاهده کنید.

این رسوبات به راحتی از بین می روند برای از بین بردن آنها می‌توانید از محلول سرکه و آب استفاده کنید. برای درست کردن این محلول می‌‌توانید یک چهارم لیوان سرکه را با آب رقیق کرده و درون مخزن اتو بخار خود بریزید و سپس روی درجه بالاتر قرار دهید. به این ترتیب رسوبات موجود در اتو بخار شما از بین خواهد رفت. پس از این کار باید مخزن اتو بخار خود را تخلیه کرده و بشویید و اجازه دهید که به صورت کامل خشک شود. تمیز کردن اتو بخار به افزایش طول عمر مفید دستگاه شما کمک خواهد کرد. برای اینکه بوی سرکه از اتو بخار شما برود باید چندین بار مخزن اتو بخار خود را پر و خالی کنید

سپس باید کفی اتو بخار خود را نیز تمیز کنید. در صورتی که کف اتو بخار شما کثیف باشد این کثیفی به لباس‌های شما نیز منتقل شده و آن‌ها را لکه خواهد کدر. برای اتو هایی که جنس کف آن ها از فولاد ضد زنگ است، می توانید از دستمال مرطوبی که به صابون آغشته نموده اید، استفاده کنید. برای اتو بخار هایی که جنس کفی آنها از سرامیک است، می توانید با استفاده از دستمال مرطوب آن را تمیز کنید. در صورتی که در کف اتو بخار شما رسوباتی وجود دارد، می توانید آنها را با خمیردندان از بین ببرید.

راهنمای تعمیر ترموستات اتو بخار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

اهمیت ترموستات اتو بخار و نحوه تعویض آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا