تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

دلایل دیر روشن شدن شعله اجاق گاز چیست؟

اجاق گاز یکی از وسایل ضروری در آشپزخانه می باشد که در صورت اختلال در عملکرد، باعث می شود که شما دچار نگرانی های زیادی شوید شاید شما هم با این مشکل روبرو شده باشید که شعله اجاق گازتان دیر روشن شود می خواهیم ببینیم دلایل دیر روشن شدن شعله اجاق گاز چیست؟ ما در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم برای شما دلایل بروز این مشکل را بیان کنیم تا در صورت مواجه شدن با آن بتوانید آن را عیب یابی کرده و برطرف کنید.

چرا شعله اجاق گاز روشن نمی شود؟

روشن نشدن شعله اجاق گاز می تواند یکی از مشکلاتی باشد که اگر برطرف نشود باعث خرابی در قسمت‌های دیگر اجاق گاز خواهد شد پس اگر شما با این مشکل مواجه شدید و شعله اجاق گازتان دیر روشن می شد حتماً سریع آن را عیب یابی کنید تا باعث مشکلات بعدی و خرابی قسمت های دیگر اجاق گاز نشود.

روشن نماندن شعله اجاق گاز می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد جابجایی الکترود جرقه زدن و کثیف شدن شعله می تواند از روشن ماندن شعله جلوگیری کند ممکن است شما وقتی گاز روشن می کنید با این مشکل مواجه شوید که همه شعله ها روشن است فقط یک شعله کار نمی کند می خواهیم برای شما در ادامه مطالب به دلایل روشن نماندن شعله اشاره کنیم:

۱- مواد غذایی روی پایه شعله را پاک کنید

وقتی شما آماده پختن غذا هستید و ولوم گاز را می چرخانید مشاهده می کنید که همه شعله ها روشن شده فقط یک شعله روشن نمی شود در این صورت باید شعله را با دقت نگاه کنید اگر شعله نارنجی بود یعنی مواد غذایی و چربی ها در پایه شعله گیر کرده است و جریان گاز مسدود شده برای اینکه مشکل را برطرف کنید در مرحله اول توری روی شعله را بردارید و سپس کلاهک و پایه شعله را هم بردارید و با یک حوله نمدار محل کثیفی را به آرامی پاک کنید و اگر تکه غذا در آنجا مشاهده کردید تکه های غذا را هم جمع کنید.

سپس کاسه‌ای را با محلول مواد شوینده و سرکه پر کنید و پایه شعله را درون کاسه بگذارید تا کاملا خیس بخورد دقت داشته باشید که هیچگاه از مواد قوی و شوینده های اسیدی برای تمیز کردن میله ها و شمعک استفاده نکنید زیرا اینکار باعث خورده شدن و از بین رفتن قطعات می شود. بعد از آن پایه شعله را بردارید و به وسیله یک مسواک آن را تمیز کنید.

۲- خرابی ولوم اجاق گاز

اگر شما ولوم گاز را می چرخانید و شعله را زیاد می کنید ولی به سرعت شعله کم و یا خاموش می شود این می تواند نشانه خرابی ولوم گاز باشد زیرا با خراب شدن ولوم گاز دیگر شما هیچ اختیاری بر روی مقدار شعله ندارید امکان دارد شعله خیلی کم شده و یا اصلا خاموش شود.

۳- بررسی الکترود جرقه زن

امکان دارد دلیل روشن نشدن شعله اجاق گاز به علت جابجا شدن الکترود جرقه زن باشد اگر الکترود جرقه زن جابجا شده و در جای خود قرار نگرفته باشد باعث می شود فاصله آن با شعله درست نبوده و شعله روشن نشود قبل از اینکه به آن دست بزنید ابتدا صبر کنید تا خنک شود بعد به راحتی می‌توانید آن را با انگشت خود فشار داده و تنظیم کنید اگر مشکل برطرف نشد باید آن را تعمیر کنید برای تعمیر کردن الکترود جرقه زن حتماً باید به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با پد ضد لرزش دستگاه ماشین لباسشویی و روش استفاده

۴- جابجایی سرشعله

اگر شعله اجاق گاز شما روشن نمی شود قبل از اینکه موارد دیگر را بررسی کنید ابتدا سرشعله را چک کنید امکان دارد سر شعله جابجا شده باشد و این باعث روشن نشدن  و یا کامل روشن نشدن شعله می شود برای حل این مشکل شعله را خاموش کنید تا سرد شود بعد آن را در جای خود و درست قرار دهید.

۵- کثیفی مشعل ها

وقتی شما ولوم اجاق گاز را می پیچانید و  الکترود هم جرقه می زند ولی شعله روشن نمی شود، قابلمه روی گاز را بردارید و با دقت شعله را نگاه کنید امکان دارد غذایی سر رفته و یا روغن روی شعله ریخته باشد و این باعث روشن نشدن شعله اجاق گاز خواهد شد ابتدا صبر کنید شعله خنک شود بعد از آن می توانید آن را کاملاً تمیز کنید و با یک سشوار آن را خشک کنید و دوباره در جای خود بگذارید دقت داشته باشید اگر مشعل های شما فرسوده شده اند آنها را تعویض کنید.

۶- خرابی ترموکوپل می تواند دلیل روشن نشدن شعله اجاق گاز باشد

یکی از دلایل دیر روشن شدن شعله اجاق گاز خرابی ترموکوپل است ترموکوپل قطعه ای در اجاق گاز است که آن را به عنوان مولد جریان الکتریکی می شناسند ترموکوپل می‌تواند امنیت اجاق‌گاز را تامین کند اگر یکی از قطعات در اجاق گاز با مشکل روبه رو شود و نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد در این هنگام است که ترموکوپل کار خود را شروع می کند و از روشن شدن شعله اجاق گاز جلوگیری می کند تا امنیت اشخاص به خطر نیفتد. اگر ترموکوپل خراب شود دیگر نمی تواند به عنوان یک مولد جریان الکتریکی وارد عمل شود و در نتیجه باعث خواهد شد که شعله اجاق گاز دیر روشن شود.

۷- خراب شدن بوبین دلیل روشن نشدن شعله اجاق گاز

می خواهیم ببینیم خرابی بوبین چه اثری در عملکرد اجاق گاز می تواند داشته باشد؟ یکی از دلایل اینکه شعله اجاق گاز شما روشن نمی شود می تواند خرابی بوبین اجاق گاز باشد خراب شدن بوبین هم مثل خرابی ترموکوپل می تواند در عملکرد اجاق گاز اختلال ایجاد کند بوبین به ترموکوپل متصل است و باعث می شود که جریان گاز باز شده و همچنین باعث زیاد شدن امنیت اجاق گاز هم می شود دلایل زیادی می تواند باعث خرابی بوبین شود مانند ضربه خوردن، مسدود شدن و… اگر بوبین به درستی کار نکند نمی‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد و باعث خاموش شدن و یا دیر روشن شدن شعله اجاق گاز می شود.

چگونه ترموکوپل اجاق گاز را تعمیر کنیم؟

شعله اجاق گاز

برای تمیز کردن ترموکوپل اجاق گاز چه کارهایی باید انجام دهیم؟ برای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز شما باید در مرحله اول آن را عیب یابی کنید عیب یابی کردن ترموکوپل می‌تواند باعث شود دلایل خرابی این قطعه را پیدا کنید و بتوانید آن را برطرف کنید برای اینکه ترموکوبل را عیب یابی کنید در مرحله اول باید ترموکوپل را از دستگاه جدا کنید اگر محل اتصال دو میله سوخته بود نشان دهنده خراب شدن ترموکوپل است بعد از اینکه تشخیص دادید ترموکوپل خراب شده باید از یک تکنسین متخصص بخواهید تا ترموکوپل گاز شما را تعویض کند.

چگونه بوبین اجاق گاز را تعمیر کنیم؟

برای اینکه بوبین اجاق گاز را تعمیر کنید در مرحله اول باید از خرابی آن اطمینان پیدا کنید اگر اجاق گاز سالم باشد احتمالاً روشن نشدن شعله اجاق گاز دلیل دیگری دارد ولی اگر بوبین اجاق گاز خراب شده باشد شما می توانید با عوض کردن این قطعه مشکل روشن نشدن شعله اجاق گاز را برطرف کنید برای بررسی کردن خرابی یا سالم بودن بوبین باید در مرحله اول بوبین و ترموکوپل را به هم وصل کنید اگر ترموکوپل در دسترس نداشتید می توانید از یک باتری سالم هم استفاده کنید باید هسته بوبین را برای مدت حدودا ۲۰ ثانیه فشار داده و نگه دارید اگر بعد از اینکه دست خود را برداشتید واشر در جای خود قرار داشت متوجه می شوید که بوبین سالم است و شما باید به دنبال دلیل دیگری برای بروز این مشکل باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه برطرف کردن خط و خش اجاق گاز | تمیز کردن گاز و خطوط روی آن

۸- دلایل خاموش شدن فر اجاق گاز :

وقتی شما مشغول استفاده از فر اجاق گاز هستید امکان دارد بعد از روشن کردن شعله فر بعد از چند دقیقه فر اجاق گاز شما خاموش شود بروز این مشکل حتما دلیل خاصی دارد اگر می خواهید مشکل را برطرف کنید باید موارد زیر را بررسی کنید:

۹- تایمر درست تنظیم نشده است

همان طور که می دانید تایمر وظیفه دارد اجزای دستگاه اجاق گاز را هماهنگ کند اگر تایمر درست تنظیم نشده باشد امکان دارد اجاق گاز شما از کار بیفتد و خاموش شود قبل از اینکه به دنبال دلایل دیگری برای بروز این مشکل باشید ابتدا تایمر فر را بررسی کنید.

۱۰- امکان دارد ترموستات خراب شده باشد

ترموستات یک قطعه مهم در اجاق گاز است و وظیفه جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه دستگاه را بر عهده دارد اگر ترموستات خراب شود باعث می شود زودتر از موعد تنظیم شده خاموش شود به طور کلی اگر فر اجاق گاز شما خوب گرم نمی کرد و یا اینکه حرارت کمی داشت باید ترموستات را بررسی کنید دقت داشته باشید که تعمیر کردن ترموستات اجاق گاز کاری کاملاً تخصصی است و شما باید حتماً در این زمینه از مهارت کافی برخوردار باشید اگر خودتان قادر به تعمیر فر اجاق گاز و ترموستات آن نیستید حتما از تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

 

بررسی دلایل روشن نشدن شعله اجاق گاز

شعله اجاق گاز

اگر شما با مشکل روشن نشدن شعله اجاق گاز روبرو شدید موارد زیر را بررسی کنید:

  • ابتدا سر شعله ها را بررسی کنید امکان دارد غذایی سر رفته و مواد غذایی آنها را مسدود کرده باشد.
  • خرابی ولوم گاز می‌تواند باعث روشن نماندن شعله اجاق گاز شود.
  • روشن نشدن شعله اجاق گاز می‌تواند به دلیل خرابی قطعات بوبین و ترموکوپل اجاق گاز باشد.
  • وقتی شعله اجاق گاز به دلیل مختلف خاموش می شود ولی شیر گاز باز باشد باعث می شود بوبین گاز را قطع کند و از منتشر شدن گاز جلوگیری کند
  •  به همین دلیل بهتر است که سریعاً این مشکل را برطرف کنید برای برطرف کردن مشکل باید بوبین و ترموکوپل را بررسی کنید.
  • الکترود جرقه زن را بررسی کنید. خرابی الکترود جرقه زن می تواند باعث روشن نشدن شعله اجاق گاز شود.
  • امکان دارد سرشعله جابجا شده باشد آن را بررسی کنید و در صورت جابجایی در جای خود قرار دهید.
  •  کثیفی مشعل ها هم می تواند یکی دیگر از دلایل روشن نشدن شعله اجاق گاز باشد در این صورت مشعل ها را تمیز کنید.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل مختلف روشن نشدن شعله اجاق گاز را بیان کردیم تا در صورت مواجه شدن با این مشکل بتوانید آن را عیب یابی کنید امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

چرا شعله اجاق گاز روشن نمی شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل دیر روشن شدن شعله اجاق گاز چیست؟ ۱۰ دلیل برای روشن نشدن شعله گاز، خرابی ترموکوپل دلیل روشن نشدن شعله اجاق گاز خرابی بوبین یکی دیگر از دلایل روشن نشدن شعله

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا