تعمیرات اجاق گاز

تعمیر لولای درب اجاق گاز | علت خرابی درب اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به دلیل اینکه در بازار برند های اجاق گاز دارای تنوع زیادی است تعمیر لولای درب اجاق گاز نیز یک امر تخصصی می باشد. در زمان تمیز کردن و یا استفاده اجاق گاز ها امکان دارد ایراداتی مانند شکستن درب، خرابی فنر و یا شکستن لولای درب پیش بیاید. همچنین اگر درب اجاق شما شیشه ای باشد امکان دارد به دلیل انقباض و انبساط شیشه ترک برداشته و بشکند. از موارد دیگری که باعث مشکل در درب اجاق گاز می شود جایگیری اشتباه لاستیک ها و واشر فر گاز می باشد که باعث اشتباه بسته شدن درب و شکستن آن می گردد.

در اجاق گاز ها بیشتر خرابی ها به دری لولا مربوط می باشد زیرا استفاده از درب فر ضروری است و استفاده بیشتری نیز دارد. البته دربی که بالای اجاق گاز تعبیه می شود نیز زیبا است و باعث تمیز تر دیده شدن اجاق گاز می شود.

بیشترین شلنگی که برای نصب اجاق گاز مجاز است حدود یک متر است و در مواقع استثنایی باید با استفاده از جوشکاری اقدام به بیشتر کردن لوله های گاز نمایید تا از شلنگ کمتری استفاده شود.

چگونه درب اجاق گاز را تعمیر کنیم

تعمیرات مربوط به درب اجاق گاز ها شامل مواردی مانند عوض کردن شیشه درب بالایی اجاق گاز و یا درب فر اجاق گاز، عوض کردن لولا و رگلاژ ، تعمیرات و تعویض یراق های مربوط به درب فر گاز و همچنین تعمیرات لاستیک درب دستگاه می شود. برای انجام این کار ابتدا باید اطلاعاتی در رابطه با برند اجاق گاز و مدل آن داشته باشید. در ادامه نوع ایراد دستگاه را بررسی کرده و در صورت امکان قطعه معیوب دستگاه را تعویض و یا تعمیر نمایید. اگر با تعویض یک قطعه مشکل برطرف نشد باید اقدام به تعویض درب کامل دستگاه نمایید.

چرا درب فر گاز بسته نمی شود

اگر درب فر گاز به خوبی بسته نشود باعث ایجاد مشکلاتی در استفاده از فر دستگاه می شود و یا اینکه موقع استفاده از بخش فر دستگاه مشکلاتی مانند اتلاف انرژی، بالا رفتن گرمای محیط، گاز گرفتگی به وجود می آید. همچنین امکان دارد در صورت خرابی درب دستگاه زمان پخت و پز کیک و غذا باعث تغییراتی در دمای دستگاه گردد و غذا را بسوزاند و تمام زحماتتان از بین برود.

حتما بخوانید:   نکات مفید و کلیدی برای نگهداری از فر اجاق گاز | نظافت و نگهداری اجاق گاز

از دیگر مشکلاتی که خرابی درب فر گاز باعث آن می شود خراب شدن و از کار افتادن شعله گریل و فر و همچنین آسیب دیدن المنت می باشد.

بسته نشدن خوب و کامل درب اجاق گاز نیز از دیگر مشکلات این دستگاه می باشد که به دلایلی مانند خارج شدن درب از جای خود و یا مشکل در لولای های دستگاه پیش می آید. برای رفع این مشکل فقط کافی می باشد درب اجاق گاز را در جای خود قرار دهید و به درستی آن را نصب نمایید.

بیشتر اوقات دلیل بسته نشدن درب اجاق گاز ها خرابی یا شکستن لولا های درب از یک طرف و یا دو طرف می باشد که برای رفع آن باید اقدام به تعمیر و یا تعویض این لولا ها نمایید. اگر درب اجاق گاز را با لولا های دارای مشکل همچنان استفاده نمایید امکان دارد به لولای رو به رویی نیز آسیب برساند و باعث شکستن و آسیب های بزرگتری به درب فر گاز شود.

از دیگر مشکلات درب اجاق گاز ایراد در لاستیک های درزگیر و بست ها می باشد که اگر این دو قطعه دچار فرسودگی و از بین رفتگی شده باشند مانع از درست بسته شدن درب دستگاه می شود. در این گونه مواقع باید اقدام به تعویض بست ها نمایید. یکی از شایع ترین مشکلات اجاق گاز ها همین پوسیدگی بست ها و لاستیک های دور درب فر گاز می باشد.

اگر بین بدنه و درب اجاق گاز اجسامی گیر نماید با فشار به درب برای بسته شدن آن می توانید باعث شکستن و ایجاد مشکلاتی در درب اجاق گاز نمایید.

بعضی مواقع امکان دارد در ظاهر دستگاه هیچ مشکلی به چشم شما نیاید ولی مشکلاتی مانند نشت گاز یا عدم پخت درست شیرینی جات و کیک درون دستگاه می تواند دلایلی برای وجود مشکلات در درب دستگاه باشد. از دیگر نشانه هایی که دلیل بر خرابی درب دستگاه است روشن ماند چراغ دستگاه فر گاز می باشد.

اگر در زمان استفاده از فر گاز متوجه گرم شدن ولوم های بالای اجاق گاز شدید باید کیپ شدن درب فر گاز را بررسی کنید زیرا نشت حرارت به بالا باعث گرم شدن ولوم ها می شود.

تعمیر لولای درب اجاق گاز

دلایل عدم بسته شدن درب فر گاز چیست

امکان دارد شما نیز با مشکلاتی مانند خرابی درب فر گاز مواجه شده باشید و این مشکل در زمانی که مواد شیرینی خود را آماده کرده اید و آماده قرار دادن در فر هستید برای شما بسیار آزار دهنده خواهد بود زیرا باعث از بین رفتن تمام مشکلات این دستگاه خواهد بود.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات اجاق گاز بست Bost | نمایندگی بست در تهران

برخی از رایج ترین دلایل بسته نشدن درب به شرح زیر است:

 • احتمال دارد یکی از پیچ های اتصال دهنده درب به دستگاه شل شده باشد.
 • دو قسمت از درب فر به وسیله لاستیک دور درب فر نگه داشته می شود.
 • اگر لاستیک پاره شده باشد درب به خوبی بسته نمی شود.
 • لولا های تا شو نیز جزو اصلی ترین قسمت های نگهدارنده درب فر می باشد.
 • اگر لولای درب خراب شده باشد درب فر خوب بسته نمی شود.
 • اگر قفل درب فر خراب شده باشد باعث بسته نشدن درب فر می شود.

در زمان شکستن شیشه درب اجاق گاز چه اقدامی باید انجام داد

شیشه استفاده شده در تولید درب اجاق گاز ها از جنس سکوریت می باشد که در زمان شکستن به ریز ترین قطعات تبدیل می شود. قطعات شکسته شده شیشه های سکوریت لبه تیزی ندارند و باعث بریدگی در دست و پا نمی شوند. اما باز بهتر می باشد د زمن جمع کردن شیشه های درب فر گاز تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری از هر اتفاقی را انجام دهید.

در زمان تعویض شیشه اجاق گاز به چه اطلاعاتی نیاز دارید

 • به دلیل اینکه برای بعضی از مدل های اجاق گاز شیشه آماده وجود دارد و اگر مدل اجاق گاز خود را به درستی بدانید می توانید به راحتی مناسب ترین شیشه را برای دستگاه خود خریداری کنید.
 • باید با توجه به نوع اجاق گاز که فر دار است یا معمولی شیشه اجاق گاز را خریداری نمایید. در فر ها باید از شیشه های سکوریت که در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد استفاده نمود. در اجاق های معمولی دیگر نیاز به شیشه های مقاوم در برابر حرارت ندارید و اگر فقط سکوریت باشد کافی می باشد. در زمان تعویض دقت کنید از جنس با کیفیت استفاده نمایید تا دوباره با مشکل شکستگی رو به رو نشوید.
 • به طور معمول اجاق گاز هایی که در بازار وجود دارند بین ۱ تا ۴ درب را دارا می باشد. باید توجه کنید که دستگاه شما چند درب دارد.
 • در اجاق گاز ها از دو طرح شیشه صاف و خمیده استفاده می کنند. در زمان تعویض شیشه باید توجه به این موضوع نیز داشته باشید که شیشه اجاق شما از نوع صاف بوده است یا خمیده. البته شیشه های خمیده نیز دارای دو نوع خمیده از طول یا عرض می باشند که در زمان خرید باید به این موضوع نیز دقت نمایید.
 • در اجاق گاز ها احتمال دارد دستگیره روی بدنه و یا روی شیشه نصب شده باشد. در زمان تعویض شیشه باید به این نکته نیز دقت نمایید تا اگر دستگیره روی شیشه قرار دارد سوراخ های مناسب با اندازه دستگیره روی شیشه ایجاد شده باشد. برای مطمئن شده در این باره باید اندازه دستگیره را سانت کرده و با سوراخ های روی شیشه تطابق دهید.
 • در برخی از اجاق گاز ها لبه شیشه تیز و در برخی دیگر گرد می باشد که از دیگر مواردی می باشد که در زمان خرید باید به آن دقت نمایید.
 • به نحوه اتصال شیشه به اجاق گاز نیز باید دقت نمایید. زیرا در برخی از دستگاه ها شیشه به کمک یک زوار یک سانتی به دستگاه وصل و ثابت می شود. اما در برخی مدل های دیگر شیشه با استفاده از براکت های استیل متصل به اجاق گاز می گردد. در این اجاق گاز ها شیشه به وسیله ی این براکت ها ثابت شده و در جای خود قرار می گیرد.
 • در آخرین مورد باید اقدام به اندازه گیری ابعاد شیشه نمایید. در مدل هایی که زوار دارند باید زوار را نیز جزو شیشه حساب کرده و متر را در زیر زوار قرار داده و اندازه گیری نمایید. در مدل های دارای براکت فقط لازم است طول و عرض قسمت براکت را اندازه گیری نمایید.
حتما بخوانید:   دلایل خراب شدن تایمر اجاق گاز چیست ؟

تعمیر لولای درب اجاق گاز

هزینه عوض کردن شیشه اجاق گاز چقدر می باشد

قیمت شیشه های اجاق گاز در بازار با توجه به نوع، مواد اولیه، کیفیت، نوع برش و رنگ مشخص می شود.در کل شیشه های خمیده در مقابله با شیشه های صاف قیمت بیشتری دارند. همچنین ابعاد شیشه نیز رابطه مستقیم با قیمت این قطعه دارد.

اگر شیشه یدک اجاق گاز شما در بازار وجود داشته باشد که به راحتی می توانید خریداری کرده و تعویض نمایید. اما اگر یدکی شیشه اجاق گاز شما وجود نداشت باید به صورت شخصی سازی شده تولید شود که برای این کار باید از افراد حرفه ای و دارای تخصص این کار کمک بخواهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تعویض لولای درب اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های تعمیر و تعویض لولای درب اجاق آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x