تعمیرات اجاق گاز

نکات مهم برای خرید اجاق گاز که باید بدانید.

حتماً می‌دانید که پرکاربردترین وسیله در آشپزخانه اجاق گاز است پس باید در خرید آن دقت کنید زیرا حساسیت زیادی دارد. در این مقاله از آی بک امداد می‌خواهیم شما را به طور کامل با خرید اجاق گاز آشنا کرده و نکات مهمی را که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید برایتان بیان کنیم.

انواع اجاق گاز

امروزه اجاق گازهای متنوعی در بازار فروخته می‌شوند که انواع زیادی دارند. اگر بخواهیم آنها را از هم تفکیک کنیم به طور کلی می‌توان آنها را به دسته‌های اجاق گاز رومیزی، توکار و اجاق گاز مبله دسته‌بندی کرد. در ادامه مقاله هر کدام را به طور کامل برایتان توضیح می‌دهیم تا بتوانید بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

۱- اجاق گازهای رومیزی

جمع و جورترین مدل اجاق گاز اجاق، گازهای رومیزی هستند که تعداد شعله‌های آن مختلف است و می‌توانند باعث زیبایی آشپزخانه شما شوند. معمولاً این اجاق گازها شبکه نداشته و به همین علت می‌توانید ظرف را مستقیم در روی صفحه آن بگذارید. در هنگام استفاده از این اجاق گازها باید دقت کنید که ماهیتابه و یا قابلمه سنگین در روی آن قرار ندهید.

این اجاق گازها فضای کمی اشغال کرده و به همین دلیل می‌توانند زیبایی خاصی به آشپزخانه شما بدهند ولی بعضی از امکانات اجاق گازهای دیگر را هم ندارند. مثلاً اگر شما جزو افرادی هستید که علاقه دارید غذا را در داخل فر پخته و یا در فر شیرینی بپزید، باید از خریدن این اجاق گاز منصرف شوید، زیرا این اجاق گازها فر ندارند ولی اگر آشپزخانه شما فضای کمی دارد با استفاده از اجاق گازهای رومیزی می‌توانید در فضا صرفه‌جویی کنید.

۲- اجاق گازهای توکار

اجاق‌های توکار را به اسم اجاق گازهای صفحه‌ای هم می‌شناسند. این اجاق گاز جزو اجاق گازهای رومیزی بوده و در فضای معینی از آشپزخانه قرار داده می‌شوند. نکته مهم برای خرید و انتخاب این اجاق گاز این است که شما باید بدانید آن را در کجای آشپزخانه و بین کدام کابینت قرار می‌دهید.

خرید اجاق گاز

 

۳- اجاق گازهای مبله

اجاق گازهای ایستاده یا مبله، همان اجاق گازهایی هستند که معمولاً در بیشتر آشپزخانه‌ها دیده می‌شوند و نسبت به مدل‌های دیگر که نام بردیم مقرون به صرفه‌تر می‌باشند و کارایی آن‌ها هم بیشتر است، پس اگر شما می‌خواهید غذا را در فر پخته و یا از فر برای پخت شیرینی استفاده کنید، بهتر است از خرید اجاق گاز توکار و رومیزی صرف نظر کرده و اجاق گاز مبله بخرید. اجاق گازهای مبله معمولاً دارای شبکه‌های محافظی از جنس فولاد و چدن هستند که باعث استحکام بیشتر اجاق گاز شده و شما می‌توانید ماهیتابه و قابلمه سنگین و بزرگ را در روی آن قرار دهید.

ویژگی‌های مختلف در اجاق گازها

معمولاً به دلیل تنوع اجاق گازها، شاید شما برای انتخاب آن با مشکل مواجه شوید به همین دلیل باید ویژگی‌های اجاق گازهای مختلف را بشناسید تا بتوانید گزینه مناسبی را برای خرید انتخاب کنید. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در اجاق گازها با هم فرق می‌کند مقدار مصرف انرژی است. معمولاً استفاده از اجاق گازها با صرفه‌تر از اجاق‌های برقی است و به دلیل مصرف انرژی کمتر، شما باید بهای کمتری هم برای آن پرداخت کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترموستات اجاق گاز|وظیفه ترموستات اجاق گاز

در کنار این موضوع اگر شما تصمیم به خرید اجاق برقی دارید، باید بدانید که در اجاق برقی فقط می‌توانید از اندازه خاصی از قابلمه استفاده کنید ولی در اجاق گاز می توان هر جنس و اندازه ای از قابلمه و ماهیتابه را استفاده کرد.

در اجاق گاز می‌توانید پایه‌های نگهدارنده قابلمه را نگاه کرده و مقدار حرارت آن را تشخیص دهید، ولی این ویژگی در اجاق گازهای الکتریکی و برقی وجود ندارد، به همین دلیل ممکن است دست شما بسوزد. با توجه به ویژگی‌هایی که نام بردیم اجاق گاز می‌تواند انتخاب خوب و مناسبی باشد.

نکات مهم برای خرید اجاق گاز

حتماً شما هم جزو افرادی هستید که در هنگام خرید اجاق گاز با موارد متفاوتی مواجه می‌شوید که می‌تواند در خرید و انتخابتان تأثیر زیادی داشته باشد ولی توجه داشته باشید ممکن است با بعضی از نکات آشنا نباشید و انتخاب اشتباهی کنید و بعداً پشیمان شوید. پس بهتر است قبل از اینکه اجاق گاز را خریداری کنید با این نکات آشنا شده تا بتوانید هوشمندانه‌تر و راحت‌تر انتخاب کنید.

۱- جنس اجاق گاز

یکی از ویژگی‌های مهمی که باعث می‌شود اجاق گازها با هم تفاوت داشته باشند، جنس آنها است. به طور کلی می‌توانیم جنس اجاق گازها را به صورت زیر دسته‌بندی کنیم:

  1. اجاق گازهای شیشه‌ای: اجاق گازهای شیشه‌ای دارای زیبایی و ظرافت زیادی هستند و معمولاً به صورت نشکن تولید می‌شوند. این اجاق گازها حرارت زیاد را تحمل می‌کنند و اگر هم در روی آن آب سرد ریخته شود، ترک نمی‌خورند.
  2. اجاق گازهای سرامیکی: اجاق گازهای سرامیکی در مقابل حرارت مقاومت زیادی دارند و همچنین در مقابل گرد و خاک هم دچار سایش نمی‌شوند. گاهی ممکن است در متریال بعضی از این اجاق گازها، شیشه هم استفاده شده باشد.
  3. اجاق گازهای استیل: اجاق گازهای استیل معمولاً به دو دسته آجدار و ساده تقسیم بندی شده و اکثراً نسبت به مدل‌های دیگر، دارای طرفداران بیشتری هستند.

به این نکته مهم توجه کنید که اگر شما با انواع جنس اجاق گاز آشنا نباشید، نمی‌توانید انتخاب درست و مطمئنی داشته باشید.

۲- اندازه ی اجاق گاز

نکته مهم دیگری که باید در هنگام خریدن اجاق گاز به آن توجه کنید، اندازه اجاق گاز است. شما باید اندازه‌ای را برای این محصول انتخاب کنید که با میزان استفاده تان مطابقت داشته باشد. معمولاً اگر آشپزخانه شما کوچک است و فضای کمی در دسترس دارید، بهتر است از مدل‌های اجاق گاز توکار و رومیزی استفاده کنید، ولی اگر آشپزخانه شما فضای کافی دارد می‌توانید از اجاق گازهای مبله خریداری کنید.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید تعداد شعله‌های اجاق گاز است. باید دقت داشته باشید اجاق گازی را خریداری کنید که به کارتان بیاید. تعداد زیاد شعله‌ها ی اجاق گاز فقط باعث می‌شود که در آشپزخانه شما فضای بیشتری اشغال شود.

۳- تعداد شعله ها در اجاق گاز

علاوه بر اینکه شما باید تعداد شعله‌ها را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید، مورد دیگری هم باید در این رابطه در نظر بگیرید و آن این است که شعله‌های اجاق گاز باید دارای ابعاد مختلف باشد تا بتوانید در هنگام نیاز سرعت پخت و پز را بیشتر کنید و برای کارهای متنوع از شعله‌های مختلف استفاده کنید. به این نکته هم توجه کنید فاصله بین شعله‌ها باید به صورتی باشد که شما بتوانید به صورت همزمان چند ماهیتابه و قابلمه را در روی اجاق گاز قرار بدهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل سفت شدن و خرابی شیر اجاق گاز

۴- راحت تمیز کردن اجاق گاز

معمولاً وقتی اجاق گاز را می‌خرید، به نحوه تمیز کردن آن هم فکر می‌کنید. امروزه مدل‌هایی از اجاق گاز وجود دارند که دارای رویه چدنی و شعله پخش کن هستند و این باعث می‌شود شما راحت‌تر بتوانید آنها را تمیز کنید. در این اجاق گازها وقتی غذا سرریز می‌شود، هیچ غذایی وارد محفظه شعله نشده و به همین علت تمیز کردن گاز راحت‌تر است و شما با تمیز کردن رویه چدنی و شعله پخش کن و همچنین سینی گاز، می‌توانید گاز خود را به طور کامل تمیز کنید.

ولی گازهایی که دارای رویه چدنی و شعله پخش کن نیستند نیاز به مراقبت بیشتری دارند و در هنگام شستشو هم کار شما کمی سخت‌تر است. توصیه می‌کنیم در هنگامی که اجاق گاز می‌خرید مدلی را انتخاب کنید که سینی آن دارای لبه باشد تا اگر غذا سر رفت به راحتی بتوانید گاز را تمیز کنید و غذا در روی زمین نریزد.

۵- توجه به ایمنی اجاق گاز

مهمترین نکته‌ای که در هنگام خرید اجاق گاز باید به آن توجه کنید، ایمنی آن است. گازهایی که دارای ترموکوبل و فندک هستند مسلماً ایمن‌تر می‌باشند. ترموکوبل باعث می‌شود اگر به هر دلیلی شعله خاموش شد، جریان گاز سریعاً قطع شود و به این وسیله هیچگاه گاز در فضای منزل پخش نمی‌شود و خطر انتشار گاز وجود ندارد.

البته وقتی سخن از ایمنی اجاق گاز می‌شود، موضوع فقط ترموکوبل و فندک نیست، بلکه باید به ایمنی کودکان هم توجه داشته باشید. اگر شما در منزل خود کودک دارید بهتر است اجاق گازی را انتخاب کنید که دارای تجهیزاتی مانند قفل کودک باشد تا کودک نتواند به راحتی به گاز و فر دسترسی پیدا کند.

چند مدل پرطرفدار و مشهور اجاق گاز

در ادامه مقاله شما را با چند مدل پرطرفدار و مشهور اجاق گاز آشنا خواهیم کرد تا بتوانید با بررسی این مدل‌ها، انتخاب راحت تر و بهتری داشته باشید:

  1. اجاق گازهای سینجر مدل SG-APPLE: این مدل اجاق گاز امکانات زیادی مانند جوجه گردان، فندک، فر، زمان سنج و… داشته و جنس آن از استیل است و همچنین دارای ۵ شعله می‌باشد. این اجاق گاز جزو اجاق گازهای پرطرفدار است.
  2. اجاق گازهای برتینو مدل VAILLANT: این مدل اجاق گاز دارای امکاناتی مانند زمان سنج، ۵ شعله، جنس آهنی، گرمکن، فندک، فر، جوجه گردان و.. است و جزو مدل‌های پرطرفدار محسوب می‌شود.
  3. اجاق گاز های دوو مدل DGC5-2102N: این مدل اجاق گاز ۴ شعله داشته و دارای امکاناتی مانند جنس استیل، جوجه گردان، فندک، زمان سنج، فر و… می‌باشد و با امکاناتی که دارد توجه مشتریان زیادی را جلب کرده است.

خرید اجاق گاز

سخن پایانی

تقریباً می‌توانیم بگوییم که اگر شما با نکات مهم برای خرید اجاق گاز آشنا نباشید، نمی‌توانید به انتخاب هوشمندانه و درستی دست پیدا کنید، پس بهتر است قبل از اینکه این محصول را بخرید اطلاعات خود را در این مورد کامل کنید تا با اطمینان بیشتری خرید کنید.

نکات مهم برای خرید اجاق گاز که باید بدانید.

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چند مدل پرطرفدار و مشهور اجاق گاز

امتیاز کاربر: ۳.۷ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا