تعمیرات لباسشویی

چرا موتور ماشین لباسشویی می سوزد | علائم نیم سوز شدن موتور لباسشویی

از کجا بفهمیم ماشین لباسشویی سوخته؟ نشانه های خرابی موتور

چنانچه از ماشین لباسشویی خود درست و به صورت اصولی استفاده کنید، تا سالیان سال نیاز به تعمیر آن نخواهید داشت. اما اگر نکات مهم در خصوص استفاده اصولی از لباسشویی را ندانید یا به موقع آن را سرویس نکنید، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل سوختگی موتور لباسشویی شوید. که در این صورت هزینه ای سنگین روی دست شما باقی خواهد گذاشت. چنانچه لباسشویی شما در حین کار خاموش شد یا از ابتدا روشن نشد، می توانید آن را دلیل سوختگی موتور لباسشویی بدانید.

انواع مختلف موتور ماشین های لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی در انواع و مدل های مختلفی است که هر یک کارکرد و عملکرد منحصر به فردی دارند. اما به طور کلی این قطعه همچون قلب لباسشویی عمل می کند و باعث می شود سایر قطعات کار خود را به درستی انجام دهند. در واقع فعالیت لباسشویی از موتور آن شروع می شود. بنابراین چنانچه با خرابی یا سوختگی موتور لباسشویی رو به رو شوید، به طور کلی سیستم لباسشویی از کار می افتد.

برای اینکه بتوانید از لباسشویی شناخت بیشتری داشته باشید، ابتدا باید انواع موتور آن را بشناسید. انواع موتور لباسشویی عبارتند از:

  • موتور لباسشویی تسمه ای که به آن معمولی نیز گفته می شود.
  • موتور بدون تسمه که به موتور دیجیتالی معروف است.

در ادامه هر یک از انواع موتور ها و عملکرد آنها را بیان می کنیم.

موتور لباسشویی تسمه ای

 این نوع موتور که به آن ذغالی نیز گفته می شود در حین شستشوی لباس لرزش و سروصدای زیادی دارد این نوع لباسشویی ها که دارای موتور تسمه ای و معمولی هستند. قیمت مناسب تری نیز دارند.

علاوه بر این از آنجایی که سیستم این موتورها پیچیدگی چندانی ندارد، تعمیر و تعویض آن نیز به سهولت انجام می شود. البته در حال حاضر تولید لباسشویی ها با موتور بدون تسمه باعث شده موتور های تسمه ای به طور کلی منسوخ شوند.

موتور لباسشویی بدون تسمه

امروزه اکثر ماشین های لباسشویی دارای موتور بدون تسمه هستند و همانگونه که از نام آن مشخص است، این نوع موتورها برای کار کردن به تسمه نیاز ندارند. در مقایسه با موتورهای تسمه دار این نوع لباسشویی ها مصرف برق بسیار کمتری دارند و آلودگی صوتی کمتری نیز ایجاد می کنند.

عمر مفید کارکرد لباسشویی با این نوع موتورها حدود ۳۰ سال می باشد. علاوه بر این حذف تسمه باعث شده ظرفیت بیشتری در لباسشویی ایجاد شود و امکان قرار دادن لباس های بیشتر در دیگ لباسشویی وجود دارد. موتورهای بدون تسمه خود نیز به سه نوع یونیورسال، dc و سنکرون تقسیم می شوند.

نشانه های خرابی موتور لباسشویی

دلیل سوختگی موتور لباسشویی می تواند متفاوت باشد. بسیاری از کاربران تمایل دارند دلیل خرابی لباسشویی و موتور آن را بدانند تا بر اساس آن تشخیص دهند که آیا می توان موتور را تعمیر کرد یا صرفاً با تعویض آن مشکل حل می شود؟

کارشناسان و متخصصان تعمیر لباسشویی اعتقاد دارند که خراب شدن موتور لباسشویی علائم خاصی ندارد و بعد از این که در عملکرد دستگاه نقصی به وجود آمد، می توان به وجود مشکل در موتور پی برد. اما با این حال برخی از علائم وجود دارند که بر اساس آن می توانید احتمال بدهید دلیل سوختگی موتور لباسشویی هستند. این علائم عبارتند از:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل مختلف نچرخیدن و بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

 به چرخش در نیامدن دیگ لباسشویی

عوامل زیادی باعث نچرخیدن دیگ لباسشویی می شوند. از جمله خرابی میکروسوئیچ درب، پر کردن دیگ بیشتر از ظرفیت آن، روشن نشدن دستگاه و … .

اما یکی از دلایل اصلی آن نیز می تواند خرابی موتور لباسشویی باشد. موتور با استفاده از کلاچ باعث به چرخش درآمدن دیگ لباسشویی می شود. چنانچه دچار مشکل شود، امکان چرخاندن کلاچ را ندارد. بنابراین دیگ لباسشویی نیز نمی چرخد.

خشک نشدن لباس ها

چنانچه بعد از پایان کار ماشین لباسشویی متوجه شدید که لباس ها همچنان خیس هستند، یکی از دلایل آن را می توانید خرابی موتور لباسشویی بدانید. البته به جز سوختگی موتور دلایل دیگری نیز وجود دارند که باعث خشک نشدن لباس ها می شود. ذکر این دلایل از حوصله این مقاله خارج است.

علت سوختگی موتور لباسشویی

نشانه های نیم سوز شدن موتور لباسشویی

مهمترین دلیل سوختگی موتور لباسشویی چیست؟ داغ شدن بیش از حد موتور به کاربر هشدار می ‌دهد که باید دستگاه را خاموش کند. چرا که اگر به کار خود ادامه دهد باعث نیم سوز شدن و در نهایت سوختگی موتور خواهد شد. بعد از اینکه دستگاه را خاموش کردید، سریعا نسبت به عیب یابی و رفع مشکل داغ شدن موتور اقدام کنید.

توجه داشته باشید که وجود یک مشکل جدی باعث داغ شدن موتور می شود. بنابراین آن را دست کم نگیرید. جدای از داغ شدن موتور علت دیگری که باعث ایجاد نیم سوز شدن یا سوختگی در موتور لباسشویی می شود، خارج شدن بوی سوختگی از دستگاه حین کار است.

البته بوی سوختگی می تواند به دلیل سوختن برد، پارگی تسمه یا خرابی پمپ تخلیه نیز باشد. اما در کنار همه این موارد لازم است به نیم سوز شدن موتور نیز توجه کنید.

دلیل کار نکردن موتور لباسشویی

کار نکردن موتور لباسشویی دلایل متعددی دارد که در اینجا به چند مورد از مهمترین آنها اشاره می کنیم. این موارد عبارتند از:

ساییده شدن دنده

از بین رفتن دنده و ساییده شدن آن باعث ایجاد فشار روی موتور دستگاه می شود. این فشار رفته رفته موجب کاهش طول عمر مفید موتور لباسشویی و در نهایت باعث خرابی و از بین رفتن آن خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد تنها راه حل مشکل تعویض موتور است که هزینه زیادی نیز دارد.

شستشوی لباس ها بیشتر از ظرفیت لباسشویی

همانطور که گفتیم از جمله دلیل سوختگی موتور لباسشویی داغ شدن آن می باشد. اما چه مواردی باعث داغ شدن موتور می شود؟ یکی از اشتباهاتی که کاربر انجام می دهد و می تواند باعث سوختگی موتور شود، شستشوی لباس ها بیشتر از ظرفیت مجاز ماشین لباسشویی است.

این کار باعث می شود سیم پیچ دستگاه آسیب ببیند و رفته رفته شاهد استشمام بوی سوختگی از موتور باشیم. بنابراین همواره توجه داشته باشید که باید به اندازه ظرفیت لباسشویی داخل آن لباس بریزید و لباس ها را به صورت مچاله در یک قسمت از دیگ لباسشویی قرار ندهید.

وجود گرد و غبار روی موتور دستگاه

گرد و غبار روی موتور لباسشویی یکی دیگر از عوامل سوختگی آن به حساب می آید. گرد و غبار باعث می شود که موتور لباسشویی قبل از روشن شدن صدای زیادی از خود تولید کند و مصرف برق آن به شدت افزایش یابد. در صورتی که به موقع اقدام به تمیز کردن موتور نکنید، سیم پیچ موتور دچار سوختگی می‌ شود و بوی سوختگی به مشام کاربر خواهد رسید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای باز کردن درب ماشین لباسشویی ال جی LG

پیامدهای خرابی موتور لباسشویی

تا اینجای مقاله به مبحث دلیل سوختگی موتور لباسشویی و راهکارهای جهت جلوگیری از آن پرداختیم. حال این سوال مطرح می‌ شود که اگر موتور لباسشویی خراب شود، چه پیامدها و مشکلاتی ایجاد می کند؟ با مطالعه این بخش می ‌توانید زودتر از موعد از خراب شدن موتور لباسشویی آگاه شوید. این پیامدها عبارتند از:

وجود کف روی لباس ها

چنانچه احساس می‌ کنید لباسشویی لباس ها را به خوبی آبکشی نمی کند و کف و پودر لباسشویی روی لباس ها باقی می ماند، لازم است بدانید که دستگاه نیاز به جرم گیری دارد. در چنین شرایطی می توانید از ضدعفونی کننده و جرم گیر های مخصوص لباسشویی استفاده کنید. علاوه بر این استفاده از پودرهای لباسشویی بی کیفیت و ارزان قیمت را کنار بگذارید.

اگر با این راهکارها مشکل رفع نشد، خرابی را باید در موتور دستگاه جستجو کنید. چنانچه موتور ماشین لباسشویی دچار خرابی شود، امکان آبکشی لباس ها و خشک کردن آنها و چرخاندن دیگ را نخواهد داشت.

 وجود سر و صدای غیر طبیعی در لباسشویی

قطعه ای به نام پولی در ماشین لباسشویی وجود دارد که وظیفه انتقال قدرت از موتور به محور درام را برعهده دارد. در صورتی که گرد و غبار روی پولی بنشیند، باعث از کار افتادن موتور و ایجاد سر و صدای غیر طبیعی می شود.

بنابراین چنانچه تمامی علائم مربوط به سر و صدای غیر طبیعی لباسشویی را بررسی کردید و مشکل رفع نشد، باید نسبت به تمیز کردن گرد و غبار از روی پولی اقدام کنید. در غیر اینصورت موتور دستگاه به زودی دچار خرابی می شود.

تست موتور لباسشویی

یکی از کارهایی که تعمیرکاران متخصص جهت اطمینان از سالم بودن موتور لباسشویی انجام می دهند، تست آن است. همانطور که گفتیم موتورهایی که در لباسشویی استفاده می شوند، ۲ نوع هستند. موتور دور کند برای شستشوی لباس ها و موتور دور تند جهت آبکشی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

هر یک از این موتور ها ۳ سوکت دارند که امکان تشخیص آن در حالت عادی وجود ندارد. برای این کار می ‌توانید از یک اهم متر استفاده کنید. اهم سوکت دور تند بسیار کم و اهم سوکت دور کند زیادتر است. سوکت های دور تند و کند نباید به یکدیگر راه داشته باشند. چنانچه موتور در حالت کند شروع به کار کرده و امکان توقف کردن آن با دست برای شما وجود دارد، یعنی موتور ضعیف شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

دلیل سوختگی موتور لباسشویی

نحوه تعویض موتور لباسشویی

از آنجایی که موتور لباسشویی یک قطعه بسیار گران قیمت می باشد، کوچکترین اشتباهی در تعمیر یا تعویض آن می تواند باعث ایجاد خسارت سنگین به کاربر شود.

بنابراین توصیه می کنیم جهت تعویض موتور حتماً از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید. مجموعه تخصصی ایبک امداد شرایطی را برای کاربران فراهم نموده که با استفاده از خدمات تعمیرات لباسشویی در محل بتوانند در مدت زمانی کوتاه و بدون دردسرهای مربوط به جابجایی لباسشویی آن را رفع عیب نمایند. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید از طریق شماره های مندرج در صفحه اقدام کنید.

دلیل سوختگی موتور لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل سوختگی موتور لباسشویی و تعمیر موتور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا