مجله ساختمان

آشنایی با انواع آلاچیق چادری | بررسی قیمت آلاچیق چادری

آلاچیق چادری یک نوع سازه است که معمولاً در سقف آن پارچه به کار برده شده است و همین موضوع می‌ تواند زیبایی خاصی به محوطه ساختمان شما بدهد. آلاچیق چادری دارای انواع مختلفی می‌ باشد و در قیمت‌ های گوناگونی هم قابل ساخت است. فرم‌ های پیش ساخته‌ای از آلاچیق چادری وجود دارد که کاربران می‌ توانند از بین همه انواع مختلف آن با توجه به سایزبندی آلاچیق اقدام به خرید یکی از آنها کنند. طراحی و ساخت آلاچیق پارچه‌ ای علاوه بر آنکه به خلاقیت و هنر احتیاج دارد، نیازمند تجهیزات و علم پیشرفته‌ ای است تا محصول بتواند باری که به آن وارد می‌ شود را تحمل کرده و کارایی و دوام خوبی داشته باشد.

برای طراحی آلاچیق چادری به چه اطلاعاتی نیاز می‌ باشد؟

بعضی از موارد و نکاتی که در طراحی آلاچیق چادری و انتخاب آن تاثیرگذار است در ادامه بیان شده است. نقشه دقیق مکان، چشم انداز و موقعیت مکانی، فیلم و عکس از محل، شرایط کلی مکان، نمونه کار پیشنهادی کاربر، کاربرد اصلی آلاچیق، سازه، اتصالات، دوخت پارچه، نصب و راه‌ اندازی آن، قیمت و …

پلان و نقشه سایت

برای آنکه آلاچیق چادری در محلی نصب شود به یک نقشه دقیق اندازه‌گیری شده از محدوده احتیاج می‌ باشد. این نقشه شامل موارد زیر است.

 • فاصله‌ ای که بین آلاچیق چادری و دیگر سازه‌ ها در محیط وجود دارد مثل درخت، دیوار، ساختمان، لوله کشی گاز، پست برق و … باید اندازه‌ گیری شود.
 • فاصله قطری در چندین نقطه مختلف را باید اندازه دقیق گرفت تا بتوان یک نقشه دید کامل را محاسبه نمود.
 • ارتفاع چند المان مختلف باید از سطح زمین اندازه گرفته شود. ارتفاع آلاچیق پارچه‌ ای نیز مشخص گردد.
 • کد ارتفاع زمین یا نقشه پلان ساختمان باید اندازه‌ گیری شده و به صورت فایل نرم‌ افزار و یا عکس تهیه شود.

چشم انداز و موقعیت مکانی

باید بر روی نقشه موقعیت شمال کاملاً مشخص شود تا جهت تابش نور خورشید برای طراح تعیین گردد و بتواند آلاچیق را در سمتی قرار دهد که بیشترین سایه را داشته باشد. آشنایی با انواع آلاچیق چادری | بررسی قیمت آلاچیق چادریهمچنین باید زمان استفاده کردن از آلاچیق چادری در فصل‌ های مختلف و در طول روز کاملاً مشخص شود تا بتوان بیشترین سایه را در زمان‌ های استفاده شده ایجاد نمود. همچنین می‌ توان به مکان حدودی پیشنهادی کاربر نیز توجه کرد.

فیلم و عکس از محل

تعدادی فیلم و عکس از فضای کلی گرفته می‌ شود و هدف آنها این است که محیط پیرامونی و سازه‌ ها در فیلم و عکس قابل تشخیص باشند. هر چقدر تصویر برداری و کیفیت عکس و فیلم بهتر باشد، طراحان می‌ توانند درک بیشتری از محیط داشته باشند. چنانچه عکس از بالا گرفته شود می‌ تواند کمک کند تا طراح در کشیدن نقشه بهتر عمل کند.

شرایط کلی محل

اطلاع طراح از مصالح، شیب زمین، جنس خاک، عمق سنگ بستر، ضخامت خاک، حداکثر سرعت باد و … به او کمک می‌ کند تا بتواند بهترین طراحی را برای آلاچیق انجام دهد. این طراحی باید بسیار دقیق باشد و هزینه اجرایی و هزینه تمام شده را کاهش دهد. اطلاع از فضای سبز بیرونی و همچنین نوع کاشت درختان می‌ تواند اهمیت بسیار زیادی در فضای بیرونی و محوطه‌ سازی ویلا داشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوستر چند ضلعی را در چه فضایی به کار ببریم

نمونه کار پیشنهادی کاربر

ممکن است کاربر یک آلاچیق پارچه‌ ای خاصی را در اینترنت و در وب سایتی دیده باشد و بخواهد که طرحی مشابه آن را در ساختمان اجرا کند یا حتی خودش طرح خاصی را به طراح بدهد. در این مورد هم طراح و سازنده باید به پیشنهاد کاربر توجه کرده و بر اساس آن اقدام به طراحی و ساخت آلاچیق پارچه‌ ای کند.

کاربرد اصلی آلاچیق

یکی از مهمترین موارد در ساخت و طراحی آلاچیق چادری این است که به چه منظوری قرار است آلاچیق در محوطه نصب شود. از کاربردهای خاص آلاچیق می‌ توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 • آفتاب‌گیر
 • المان
 • دکوراسیون محوطه
 • محافظ باران
 • ایجاد حریم شخصی
 • زیباسازی فضای سبز
 • سایبان کنار استخر
 • غذاخوری
 • پارکینگ خودرو

سازه آلاچیق

همانطور که گفتیم آلاچیق پارچه‌ ای در کنار خلاقیت و هنر به علم و تجهیزات پیشرفته برای ساخت نیاز دارد. برخلاف سایر مصالح ساختمانی آلاچیق پارچه‌ ای پویا و زنده می‌ باشد و به صورت دائمی تحت عواملی مثل باران، برف، باد و … می‌ باشد. این سازه باید طوری طراحی و ساخته شود که بتواند تحمل این بارهای اضافی را داشته باشد و هیچ آسیبی نبیند و از شکل ساختار اصلی خود خارج نگردد. اگر طراحی دقیق و علمی باشد می‌ توان سازه‌ ای با دوام بسیار زیاد ساخت که کمترین نیاز را به نگهداری و تعمیر داشته باشد و کیفیت ساخت آن بسیار بالا باشد.

اتصالات آلاچیق چادری

سازه‌ های فلزی که دارای ستون، کابل، پایه ستون و … می‌ باشند در کارگاه به شکل پیش ساخته و به وسیله اتصالات آماده می‌رشوند به همین خاطر فرز کاری، جوشکاری و … در محیط انجام نمی‌ شود. آشنایی با انواع آلاچیق چادری | بررسی قیمت آلاچیق چادریاین کار باعث می‌ شود که یک آلاچیق پیش ساخته در کمترین زمان در محل مورد نظر شما نصب گردد. اتصالاتی که در آلاچیق چادری به کار می‌ذرود از جنس فولاد و با کاور گالوانیزه است. پوشش آبکاری گالوانیزه موجب می‌ شود که عمر اتصالات زیاد شده و زیبایی کار افزایش پیدا کند.

دوخت پارچه آلاچیق

پارچه آلاچیق طراحی شده جهت آماده شدن برای دوخت به کارگاه منتقل می‌ شود. پس از آنکه برش انجام شد قطعات پارچه را بر اساس طرحی که داده شده است در کنار هم قرار می‌ دهند و با دستگاه‌ های پیشرفته‌ ای به هم اتصال پیدا کرده و چادر آلاچیق را تشکیل می دهند. پارچه‌ ای که برای پوشش آلاچیق دوخته شده در کارگاه آماده و بسته‌ بندی می‌ گردد و برای نصب به مکان مورد نظر انتقال داده می‌ شود.

نصب آلاچیق پارچه‌ ای

اگر کار نصب آلاچیق را بلد باشید و مهارتی در آن داشته باشید می‌ توانید همه قطعات لازم را از کارگاه گرفته و خودتان آن را نصب کنید. در غیر این صورت تکنسین ماهر این کار را برای شما انجام خواهد داد. آلاچیق پارچه‌ ای، سازه کششی دارد و به آسانی با پیچ و مهره به یکدیگر اتصال پیدا می‌ کند.

قیمت آلاچیق چادری

در ادامه مطلب در مورد قیمت آلاچیق چادری توضیحاتی به شما عزیزان می‌ دهیم. کارگاه‌ ها و تولید کنندگان بر اساس هزینه‌ های خود و بودجه‌ ای که به طراح دکوراسیون داخلی و یا معماران محوطه اختصاص می‌ دهند قیمت نهایی را مشخص می‌ کنند. فاکتورهای مختلفی در قیمت نهایی آلاچیق تاثیر گذار است و قیمت هر کدام نسبت به سایر سایبان‌ ها متفاوت می‌ باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آجر نسوز نما چیست؟ | انواع آجر نسوز و کاربردهای آنها

چگونگی محاسبه قیمت آلاچیق چادری

یکی از موارد مهمی که امروزه در قیمت نهایی بیشتر محصولات تاثیر گذار است هزینه‌ ای می‌ باشد که برای قطعات مختلف آن شده است. در واقع قیمت آلاچیق چادری از سایبان‌ های دیگر کمتر می‌ باشد زیرا آلاچیق چادری دارای تنوع بسیاری است و طراحان و معماران می‌ توانند طرح‌ های خلاقانه و گوناگونی با توجه به محیط ایجاد کنند. کیفیت متریالی که در ساخت آلاچیق چادری مورد استفاده قرار گرفته نیز در قیمت نهایی آن تاثیر گذار است.

به صورت کلی در بحث هزینه ساخت آلاچیق چادری می‌ توانیم این سازه را به دو دسته تقسیم کنیم:

 • سازه چادری از پیش ساخته
 • سازه کششی سفارشی

عواملی که در تعیین هزینه و همچنین قیمت نهایی تاثیر گذار هستند در هر دو دسته شبیه یکدیگر می‌ باشند ولی قیمت نهایی آنها با یکدیگر تفاوت دارد. سازه های از پیش ساخته شده نسبت به سازه‌ های سفارشی ارزان‌ تر هستند.

جنس پارچه آلاچیق

هر چقدر کیفیت پارچه‌ ای که برای ساخت آلاچیق مورد استفاده قرار می‌ گیرد بهتر باشد هزینه تمام شده نیز بیشتر خواهد شد. پارچه‌ ای که با کیفیت است دارای مقاومت کششی بیشتری نیز می‌ باشد. معمولا از این نوع پارچه‌ ها برای آلاچیق‌ های چادری که سفارشی هستند استفاده می‌ شود زیرا ابعاد آنها نسبت به آلاچیق‌ های پیش ساخته شده بزرگتر است. انتخاب رنگ نیز می‌ تواند در هزینه آخر موثر باشد. معمولاً پارچه‌ های رنگی از پارچه‌ های سفید گران‌ تر هستند.

ابعاد آلاچیق چادری

معمولا مشتریان انتظار دارند که اگر ابعاد سازه کششی آنها بیشتر شود قیمت سازه کاهش پیدا کند. در واقع این خواسته و انتظار تا حدی منطقی است اما باید بگوییم که وقتی که سازه بزرگتر می‌ شود برای آنکه مقاومت آن تامین گردد جنس پارچه نیز باید تغییر کند تا بتواند در مقابل نیروهای وارده مقاومت داشته باشد به همین خاطر قیمت نهایی نیز افزایش پیدا می‌ کند.

نکاتی که برای خرید آلاچیق چادری باید در نظر بگیرید

 • کاربری آلاچیق را مشخص کنید: پیش از خرید آلاچیق چادری نحوه استفاده از آن باید مشخص شود تا بر اساس آن خرید خوبی داشته باشید.
 • جنس پارچه: جنس پارچه بسیار اهمیت دارد. بهتر است از پارچه‌ ای که مقاومت و ضخامت بیشتری داشته باشد در سازه استفاده شده باشد.
 • جنس قاب آلاچیق: این مورد هم باید بسیار مقاوم باشد. معمولاً قاب‌ های آلومینیومی فلزی، چوبی، فایبرگلاس در ساخت آلاچیق استفاده می‌ شود.

آشنایی با انواع آلاچیق چادری | بررسی قیمت آلاچیق چادری

 • ابعاد آلاچیق: برای خرید آلاچیق لازم است به ابعاد آن نیز توجه کنید.
 • رنگ آلاچیق: رنگ هم می‌ تواند نقش بسیار مهمی برای خرید آن داشته باشد. معمولاً رنگ‌ های سبز، آبی، سفید و خاکستری انتخاب‌ های خوبی هستند.
 • قابلیت حمل: نصب و راه‌ اندازی آلاچیق‌ باید آسان باشد همچنین به قابلیت حمل آن نیز باید توجه شود.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد شما را با سازه آلاچیق چادری آشنا کردیم. آلاچیق چادری در ابعاد و اندازه‌ های مختلفی ساخته می‌ شود و در دو نوع پیش ساخته و سفارشی می‌ توان آن را خریداری نمود. همانطور که گفتیم علاوه بر هنر و خلاقیت در ساخت آلاچیق چادری باید تجهیزات و علم نیز به کار رفته باشد تا بتواند یک سازه با کیفیت را در اختیار کاربران قرار دهد.

آشنایی با انواع آلاچیق چادری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با انواع آلاچیق چادری، بررسی قیمت آلاچیق چادری

امتیاز کاربر: ۰.۶۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا