خدمات ساختمان

بهترین چوب مبلمان چه چوبی است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بهترین چوب مبلمان چه نوع چوبی است؟ آیا کیفیت چوب روی عمر مفید آن تاثیری دارد؟ آیا جنس چوب می‌ تواند در زیبایی مبل تأثیری داشته باشد؟ مبلمان یکی از تأثیر گذارترین عناصر در دکوراسیون داخلی خانه و یا محل کار می‌ باشد که در حقیقت گویای روشن سبک دکوراسیون محیط محسوب می‌ گردد. بسیار واضح است مبلمان کاربرد زیادی در فضا دارد و به همین خاطر می‌ تواند دستخوش صدمات جدی مانند آسیب رسیدن به روکش و کثیف شدن آن، شکستن فنر نشیمن و یا ایجاد صداهای ناهنجار در کلاف مبل شود. به همین خاطر هنگام خرید مبلمان باید علاوه بر سبک و زیبایی آن به کارایی و کیفیت چوب و همچنین مقاومت روکش توجه نمایید. عدم اطلاع و شناخت از چوب باعث می‌ شود هنگام انتخاب مبلمان اشتباه کنید و مبلمان بی‌ کیفیتی خریداری نمایید.

در چه قسمت‌ هایی از مبل، چوب مورد استفاده قرار می‌ گیرد؟

مبلمان دارای اجزای مختلفی از جمله کلاف، فنر، روکش، فوم و … می‌ باشد. بدنه اصلی مبلمان کلاف است و جنس آن بیشتر از چوب تشکیل شده است. کلاف مبلمان چوبی با در نظر گرفتن سبک و نوع آن دارای شکل‌ های متفاوتی می‌ باشد که می‌ توانیم آن را شامل دسته مبل، تکیه‌ گاه، نشیمن، پایه نگهدارنده و … بدانیم. کلاف مبل در مبل‌ های استیل و کلاسیک در معرض دید قرار دارد و در مبل‌ های راحتی با روکشی کاملاً پوشیده می‌ شود. استحکام و زیبایی مبلمان در هر دو صورت به کلاف آن بستگی خواهد داشت به همین خاطر چوبی که در ساخت کلاف مورد استفاده قرار می‌ گیرد باید مقاوم بوده و شکل پذیری آن هم راحت باشد تا هنرمند به راحتی منبت کاری و خاتم کاری را روی آن انجام دهد.

معرفی انواع چوب مبلمان

مبلمان مکانی امن برای رفع خستگی‌ های روزانه، استراحت کردن، تماشای تلویزیون و مواردی مانند معاشرت کردن با دوستان می‌ باشد و به همین خاطر بیشتر از دیگر لوازم در معرض فرسودگی، شکستن و پاره شدن قرار می‌ گیرد. بهترین چوب مبلمان چه چوبی است؟به همین خاطر جهت جلوگیری از بروز مشکلات باید با کیفیت‌ ترین و بهترین مبلمان را انتخاب نمایید. مرغوب‌ ترین چوبی که برای مبلمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد چوبی است که حشرات و آفات بر روی آن تأثیری نگذارد، دچار پوکی نشود، آتش و یا رطوبت روی آن اثر نگذارد و به صورت کلی می‌ توانیم بگوییم که باید از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار باشد. علاوه بر همه مواردی که گفتیم چوب باید طوری باشد که بتوان خاتم کاری و منبت کاری را به راحتی روی آن انجام داد.

حتما بخوانید:   کفپوش بتنی چیست؟ | انواع کفپوش بتنی در دکوراسیون ساختمان

چوب راش و ویژگی‌ های آن

راش یک نوع چوب سخت، سنگین، محکم، بسیار خوش تراش و دارای بافت مواج می‌ باشد. مبلمانی که با چوب راش ساخته می‌ شود سنگین‌ است و دارای وزن بیشتری می‌ باشد. چوب راش به علت بافت همگنی که دارد و به علت درجه سختی مناسب، انتخاب محبوبی برای ساخت انواع مبلمان، صندلی، میز و دیگر لوازم داخلی خانه می‌ باشد. برای آنکه چوب راش را تشخیص دهید می‌ توانید به پوسته نازک آن که خاکستری رنگ است و رگه‌ های افقی جزئی دارد توجه کنید.

چوب گردو و ویژگی‌ های آن

گران‌ ترین و البته با کیفیت‌ ترین چوب برای مبلمان چوب درخت گردو می‌ باشد. این چوب بسیار با کیفیت، مستحکم و مقاوم است و همچنین بسیار صیقل پذیر نیز می‌ باشد. نقش و طرح طبیعی که در این چوب وجود دارد شکل ظاهری آن را بسیار زیبا نموده است و به همین خاطر نیازی نیست که روی آن تزیینات خاتم کاری یا منبت کاری انجام شود. رنگ چوب گردو قهوه‌ ای می‌ باشد و به مرور زمان نیز تیره‌ تر می‌ گردد. چوب گردو از مناسب‌ ترین گزینه‌ ها برای ساخت مبلمان است زیرا استحکام بالایی دارد به راحتی می‌ توان آن را تراش داد و همچنین عمل حکاکی روی آن به آسانی انجام می‌ گیرد.

چوب روس و ویژگی‌ های آن

چوب روس از کاج روسی درست شده و از روسیه وارد شده است. چوب روسی معمولاً به چوب سفید نیز معروف می‌ باشد.بهترین چوب مبلمان چه چوبی است؟ این نوع از چوب دارای استحکام زیادی بوده و در مدت زمان طولانی دچار ترک نمی‌ شود، انعطاف پذیری زیادی دارد، نقوش مختلف بر روی آن به راحتی حکاکی می‌ شود، چوب روس دارای بافت نرمی است، در برابر ضربه و آسیب حساسیت بالایی دارد و خیلی زود ممکن است دچار فرورفتگی و خراشیدگی شود.

چوب توسکا و ویژگی‌ های آن

چوب توسکا چوبی سبک، کرم رنگ با ‌رگه های صاف می‌ باشد. این نوع از چوب رنگ پذیری خوبی دارد، شکل پذیری آن بالاست و در برابر نم مقاومت دارد. یکی دیگر از خاصیت‌ های چوب توسکا تورق پذیری آن می‌ باشد یعنی به آسانی می‌ توان آن را به صفحات بزرگ تزئینی تبدیل نمود ولی با همه ویژگی‌ هایی که در اینجا در مورد چوب توسکا گفتیم این نوع از چوب مقاومت خوبی ندارد و به همین خاطر عمر آن کوتاه است. همچنین افرادی که به صورت مداوم با این نوع چوب سر و کار دارند ممکن است دچار آلرژی شوند.

حتما بخوانید:   سیمان رنگی چیست و در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

چوب چنار و ویژگی‌ های آن

چوب چنار یکی از چوب‌ هایی است که در صنعت مبلمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. دسترسی پیدا کردن به آن آسان است، شکل پذیری خوبی دارد، دارای رگه‌ های صافی می‌ باشد، مقاومت بالا و کیفیت خوبی دارد، همچنین چوب چنار در دسته چوب‌ های بسیار سنگین قرار دارد و طیف رنگ آن از کرم تا قهوه‌ ای تیره می‌ باشد. از چوب درخت چنار معمولاً در صنایع چوبی استفاده می‌ گردد.

چوب ماهون و ویژگی های آن

یکی از زیباترین و گران‌ ترین چوب‌ ها برای ساخت مبلمان، چوب سنتی ماهون می‌ باشد. ماهون هم در دسته چوب‌ های بسیار سنگین قرار داشته و مقاومت بسیار بالایی دارد. چوب ماهون نیز در طیف رنگی کرم تا قهوه‌ ای مایل به قرمز می‌ باشد. دسترسی پیدا کردن به این چوب خیلی راحت نیست ولی از چوب‌ های وارداتی به شمار می‌ آید. چوب ماهون نیز در دسته چوب‌ های بسیار گران قیمت می‌ باشد.

چوب بلوط و ویژگی‌ های آن

چوب بلوط چوبی با دوام است و معمولاً برای ساخت مبلمان و کفپوش مورد استفاده قرار می‌ گیرد. چوب بلوط بسیار زیباست ولی به مرور زمان کمرنگ شده و رنگ آن تغییر می‌ کند. برای آنکه چوب بلوط را تشخیص دهید می‌ توانید به رگه‌ های آن توجه کنید. اگر رگه‌ های ضخیم و مواج داشته باشد می‌ تواند بافت منحصر به فرد و زیبایی به مبلمان بدهد. چوب درخت بلوط از تراکم زیادی برخوردار است و سنگین می‌ باشد در نتیجه مبلمانی که با چوب بلوط ساخته می‌ شود معمولاً از سایر مبل‌ ها سنگین‌ تر است.

بهترین چوب برای مبلمان کدام است؟

برای آنکه بتوانید تشخیص دهید بهترین چوب برای مبلمان کدام است در وهله اول باید سبک مبلمان و همه توقعاتی که از مبلمان دارید را مشخص نمایید. فاکتورهایی مثل مدت زمانی که قصد دارید از همان مبلمان استفاده کنید، قیمت تخته چوب، میزان حکاکی روی چوب، سبک مبل و … در انتخاب چوب برای مبلمان دخیل می‌ باشند. چوبی که در قسمت‌ های مختلف مبلمان به کار می‌ رود از مهم‌ ترین خصوصیات آن می‌ باشد که در کیفیت مبل تأثیر گذار است. هر چقدر کیفیت آن بالاتر باشد ماندگاری و دوام آن نیز بیشتر خواهد شد. مرغوب‌ ترین و گران‌ ترین چوب برای مبلمان، چوب راش و چوب گردو هستند.

حتما بخوانید:   فنگ شویی سرویس بهداشتی و حمام | اصول دکوراسیون حمام

نحوه نگهداری درست از چوب مبلمان

نگهداری و مراقبت از مبلمان می‌ تواند عمر آن را بهینه و طولانی‌ تر کند. به همین خاطر باید نکات طلایی مهمی را تا حد امکان رعایت کنید.

  • هرگز نباید مبلمان را روی زمین بکشید زیرا باعث ترک برداشتن آن و شکستن پایه‌ های مبل می‌ شود. چنانچه مشاهده کردید ترک‌ های ریزی بر روی مبل ایجاد شده حتماً آن را جدی بگیرید.
  • چنانچه لکه‌ ای بر روی مبلمان شما ایجاد شد هرگز آن را با آب نشویید و بهتر است از واکس‌ هایی که مخصوص این کار است استفاده نمایید تا صدمه‌ ای به رنگ مبل وارد نشود.

بهترین چوب مبلمان چه چوبی است؟

  • از خیس شدن چوب مبلمان مخصوصاً بخش‌ هایی که رنگ چوب در آنجا از بین رفته جلوگیری کنید زیرا آب می‌ تواند به بافت چوب نفوذ کرده و موجب باد کردن آنها شود.
  • اگر مبل شما کثیف شد حتماً باید از تکنسین‌ های ماهر کمک بگیرید تا آنها با دستگاه‌ های مخصوص مبل شویی اقدام به تمیز کردن مبلمان شما کنند.
  • از قرار دادن وسایل تیز روی مبلمان جدا خودداری کنید زیرا می‌ تواند باعث کنده شدن رنگ آن و یا پاره شدن روکش مبلمان شود.
  • اگر گرده چوب یا خرده چوب زیر مبلمان خود مشاهده کردید باید احتمال حمله موریانه را بدهید به همین خاطر باید از تکنسین‌ های مبل ساز برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی انواع مختلف چوب مناسب برای مبلمان پرداختیم و ویژگی‌ های هر کدام از آنها را توضیح دادیم و بیان کردیم که هر کدام از آنها چه تأثیری می‌ توانند در مقاومت و کارایی مبلمان داشته باشند. همچنین در ادامه مطلب روش‌ هایی برای نگهداری صحیح از چوب مبلمان را آموزش دادیم. امیدواریم با مطالعه این مطالب بتوانید انتخاب هوشمندانه و و درستی برای خرید مبلمان منزل داشته باشید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بهترین چوب مبلمان چه چوبی است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین چوب مبلمان چه چوبی است؟ چوب گردو و ویژگی های آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x