تعمیرات یخچال

علت صداهای رایج در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است در یخچال فریزر الکترو استیل پیش آید این است که صدای غیر عادی و بلندی از دستگاه شنیده شود. این صداها ممکن است به علت وجود ایراداتی در موتور دستگاه و یا تراز نبودن پایه ها رخ دهد. در هر صورت مشکل وجود صدا در یخچال فریزر الکترو استیل بسیار آزار دهنده است و چنانچه با آن مواجه شدید حتما باید به رفع این ایراد اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که صدای یخچال یک امر طبیعی به شمار می آید و بیشتر به علت کارکرد موتور اتفاق می‌افتد. اما گاهی اوقات این صداها غیر عادی و ناهنجار می‌شوند و ممکن است بسیار آزاردهنده نیز باشند. در این صورت است که باید به بررسی علت و عیب یابی آن بپردازید.

علت صدا در یخچال الکترو استیل چیست؟

موارد گوناگونی باعث می شوند که یخچال فریزر الکترو استیل صدای ناهنجاری تولید کند. بعضی از این موارد بسیار ساده هستند و خودتان هم می توانید آن را برطرف کنید ولی گاهی این صداها بسیار آزار دهنده و ناهنجار می باشند که می تواند ناشی از خراب شدن فن و یا موتور یخچال فریزر باشد که لازم است توسط سرویسکار یخچال بررسی شده و رفع ایراد گردد. مواردی که باعث می شود یخچال فریزر الکترو استیل صدای ناهنجاری داشته باشد عبارتند از:

یخچال فریزر الکترو استیل تراز نیست

چنانچه متوجه صدای ناهنجار از یخچال فریزر الکترو استیل شدید ممکن است که دستگاه تراز نباشد. یخچال فریزر دارای پایه هایی است که قابل تنظیم می باشند و ممکن است گاهی اوقات این پایه ها از حالت تنظیم بیرون آمده باشند. وقتی که این اتفاق بیفتد حرکت آرام یخچال می تواند باعث ایجاد صدا و نویز بیشتر از حد شود. برای رفع این ایراد می توانید به تراز کردن پایه های یخچال فریزر اقدام کنید.

ممکن است موتور فن یخچال فریزر الکترو استیل دچار خرابی شده باشد

اگر صدایی که از یخچال فریزر شما به گوش می رسد بین بخش فریزر و بخش مواد غذایی که تازه قرار داده شده است شنیده شود، به احتمال خیلی زیاد مشکل می تواند از فن و یا موتور دستگاه باشد. در این شرایط باید یخچال را از برق جدا کرده و به بررسی فن بپردازید. اگر فن دچار خمیدگی شده باشد و یا کثیف شده باشد لازم است که تیغه آن تعویض گردد. اما اگر مشکل فیزیکی در این قطعه مشاهده نکردید، ممکن است صدایی که از یخچال فریزر می شنوید از موتور باشد.

حتما بخوانید:   تعمیر اجاق گاز الکترواستیل | نمایندگی اجاق گاز الکترواستیل

موتور یخچال فریزر الکترو استیل خراب شده است

یخچال فریزر موتورهای مختلفی دارد. مسئله مهم این است که تشخیص دهید که کدام موتور خراب شده و علت ایجاد صدا در یخچال فریزر الکترو استیل می باشد.علت صداهای رایج در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟ جهت عیب یابی دستگاه لازم است که موتور فن کندانسور و همچنین موتور فن اواپراتور چک شده و مورد بررسی قرار گیرد.

کوئل های کندانسور دچار خمیدگی شده اند

لوله های کندانسور که در قسمت پشتی یخچال فریزر قرار دارند می تواند به گردش گاز که جهت خنک کردن دستگاه و دفع گرما می باشد کمک کند. چنانچه به تازگی یخچال خود را جابجا کرده اید ممکن است علت سروصدا در یخچال فریزر الکترو استیل به همین‌ خاطر باشد. اما اگر این کار را انجام نداده اید باید به دنبال علت صدا در جای دیگری بگردید. جابجا کردن یخچال می تواند باعث خمیدگی در کوئل های کندانسور شود. چنانچه کوئل ها به حدی خم شده باشند که به همدیگر برخورد کنند، می تواند باعث بروز صدا در یخچال فریزر شود. چنانچه کوئل های یخچال فریزر الکترو استیل دچار خمیدگی شده بودند لازم است جهت تعویض آنها از تعمیرکار کمک بگیرید.

یخچال فریزر الکترو استیل برفک زیادی زده است

چنانچه در قسمت های داخلی یخچال فریزر برفک زیاد جمع شده باشد، صدای غیر طبیعی و غیر عادی از آن شنیده خواهد شد. با تنظیم سطح دمای یخچال فریزر، چیدمان اصولی مواد غذایی در آن، قرار ندادن غذای خیلی داغ داخل دستگاه و باز و بسته نکردن پی در پی آن می توانید از بروز این مشکل در یخچال فریزر خودداری کنید زیرا همه مواردی که در بالا گفتیم می‌تواند باعث برفک زدن بیش از حد دستگاه شود.

انواع صداهایی که در یخچال فریزر الکترو استیل شنیده می شود و روش رفع آنها

ممکن است گاهی صداهای گوناگونی از یخچال فریزر الکترو استیل شنیده شود که هر کدام از آنها می تواند علت خاصی داشته باشد. در ادامه برخی از این صداها را عنوان می‌کنیم و علت آن و راهکارهای رفع آن را توضیح می دهیم.

صدای کلیک از یخچال فریزر الکترو استیل شنیده می‌شود: این صدا می تواند به علت کنترل ترموستات باشد. در واقع می توان گفت که این صدا از یخچال فریزر الکترو استیل طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

حتما بخوانید:   دلایل صدای یخچال الکترواستیل چیست؟

صدای چکه کردن آب: این صدا مربوط به ذوب شدن برفک های یخچال می باشد. چنانچه خودتان عملیات دیفراست را انجام نداده باشید و یخچال فریزر خود به خود این کار را انجام دهد، لازم است توسط یک تعمیرکار و تکنسین مورد بررسی قرار گیرد.

صدای تیک تیک در یخچال فریزر الکترو استیل: اگر کوئل های کندانسور کثیف شده باشند و یا ایرادی در رله استارت رخ داده باشد می تواند باعث ایجاد صدای تیک تیک در یخچال فریزر شود. همچنین اگر تایمر یخ زدایی دچار اشکال و ایرادی شده باشد می‌تواند تولید این صدا را کند.

صدای تق تق در یخچال فریزر الکترو استیل: اگر صدای تق تق از یخچال فریزر الکترو استیل شنیده شد می تواند نشانه ای از خراب شدن کندانسور و یا عدم عملکرد صحیح موتور فن در دستگاه باشد. اگر فن خیلی داغ شده باشد و یا سخت کار کند صدای تق تق از دستگاه خواهید شنید.علت صداهای رایج در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟

صدای ترک خوردن از یخچال فریزر الکترو استیل: چنانچه صدای ترک خوردن و ترکیدن از یخچال فریزر الکترو استیل شنیدید، ممکن است گاهی این صدا برای شما ترسناک به نظر آید اما معمولاً در محیط هایی که گرم هستند این صدا بسیار متداول است و می تواند مربوط به انبساط و انقباض قطعه های داخلی دستگاه باشد. یخچال معمولاً تغییر دما می دهد و بنابراین نیازی نیست که هیچ گونه اقدامی انجام شود.

صدای جغجغه از یخچال فریزر الکترو استیل: صدای بلند و غیر معمولی مثل صدای جغجغه از یخچال فریزر الکترو استیل شنیده می شود. علت ایجاد این صدا معمولا به علت نصب نادرست یخچال فریزر می باشد. دقت کنید به هنگام نصب، یخچال باید روی سطحی صاف و ثابت قرار بگیرد و با دیوار پشتی و اطراف خود تماسی نداشته باشد. چنانچه صدای جغجغه از یخچال فریزر الکترو استیل خود شنیدید باید تجهیزات داخلی دستگاه را بررسی کنید و از قرار گرفتن آنها در جای خود مطمئن شوید. ممکن است بطری ها، قوطی ها و دیگر ظروفی که داخل یخچال فریزر قرار دارند با یکدیگر در تماس باشند و باعث بروز این صدا گردند.

صدای جیک جیک و یا صدای جیغ در یخچال فریزر الکترو استیل: چنانچه صدایی شبیه جیک جیک و یا جیغ شنیدید، ممکن است که فن اواپراتور در یخچال فریزر خراب شده باشد. معمولاً این فن در پشت فریزر قرار می‌گیرد. اگر تخصص و مهارت کافی ندارید بهتر است از مرکز خدمات تعمیر یخچال الکترو استیل کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   بررسی کیفیت یخچال های ویرپول | راهنمای نصب و راه اندازی

صدای ویبره در یخچال فریزر الکترو استیل: معمولاً این صدا به علت قدرت موتور می باشد که موجب لرزش لوازم داخل یخچال می گردد و نیاز به بررسی خاصی ندارد.

سوالات متداول در مورد صداهای ناهنجار در یخچال فریزر الکترو استیل

  1. علت صدای تیک تیک در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟ اگر کوئل های کندانسور در یخچال فریزر الکترو استیل کثیف باشند لازم است که به بررسی آن پرداخته و آنها را تمیز کنید زیرا می تواند یکی از دلایل ایجاد صدای تیک تیک در دستگاه باشد. همچنین خراب شدن رله استارت و خراب شدن تایمر دیفراست از عوامل ایجاد صدای تیک تیک در یخچال فریزر الکترو استیل می باشد. برای رفع این ایرادها بهتر است از تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید.
  2. چرا صدای تق تق از یخچال فریزر الکترو استیل به گوش می رسد؟ صدای تق تق ممکن است علامتی از خراب شدن کندانسور و یا عدم عملکرد درست موتور فن در یخچال فریزر الکترو استیل باشد. اگر فن بیش از حد داغ شده باشد و یا به دشواری کار کند صدای تق تق از یخچال فریزر می شنوید. برای بررسی این مشکل هم بهتر است در صورتی که مهارت کافی ندارید حتما از تعمیرکاران و سرویسکاران ماهر ایبک امداد کمک بگیرید.
  3. علت ایجاد صدای ویبره در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟ این صدا به طور معمول به علت قدرت کمپرسور می باشد و هیچ مسئله نگران کننده ای نیست.معمولاً این صدا موجب لرزش اقلام درون یخچال می گردد.
  4. علت ایجاد صدای جیک جیک در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟ چنانچه صدایی شبیه جیک جیک از یخچال فریزر الکترو استیل به گوشتان رسید این احتمال را بدهید که فن اواپراتور دچار خرابی شده باشد. محل قرار گرفتن فن اواپراتور در پشت فریزر است. بهتر است جهت بررسی و رفع ایراد آن از یک تعمیرکار بخواهید تا این کار را انجام دهد.

علت صداهای رایج در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی علل صداهای ناهنجار و غیر عادی در یخچال فریزر الکترو استیل پرداختیم. چنانچه علت ایجاد این صداها به خاطر وجود اشکال و ایرادی در موتور کولر، کندانسور و اواپراتور و یا دیگر قطعات موجود در دستگاه باشد لازم است که توسط تکنسین و سرویسکار مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد و اگر نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعه بود این کار حتماً توسط تعمیرکار زبده و ماهر انجام شود.

31

صداهای رایج در یخچال فریزر الکترو استیل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت صداهای رایج در یخچال فریزر الکترو استیل چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x