تعمیرات لباسشویی

تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای با لباسشویی بدون تسمه چیست؟

در ماشین لباسشویی های بدون تسمه همانطور که از نام آنها مشخص است فاقد هرگونه اتصال، تسمه و زنجیره ای می باشد. هنگام خرید ماشین لباسشویی به طور معمول اولین فکری که ذهن کاربر را به خود مشغول می‌کند لرزش و سروصدای دستگاه می باشد و در واقع این موضوع به یکی از دغدغه‌های همیشگی خریداران تبدیل شده است. ماشین لباسشویی تسمه ای و بدون تسمه هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که کاربر با اطلاع و آگاهی کافی از آنها می تواند بهترین انتخاب را برای خود داشته باشد.

لباسشویی بدون تسمه بهتر است یا لباسشویی تسمه ای؟

هنگام خرید یک دستگاه ماشین لباسشویی حتما این موضوع برای شما مهم است که صدای کارکرد دستگاه چقدر است و آیا لرزش و سروصدای آن کم است یا زیاد؟ در واقع این موضوع یکی از دغدغه های خریداران به هنگام خرید یک ماشین لباسشویی می باشد. لباسشویی های جدید به علت بدون صدا بودن طرفداران زیادی پیدا کرده اند و پدیده های نوظهوری هستند که فروش خوبی نیز در بازار دارند. در کنار این مسئله مصرف پایین انرژی و همچنین عمر طولانی آنها از مزایای دیگر این محصولات به شمار می‌آید که توانسته توجه و رضایت خریداران را به خود جلب کند. چنانچه شما هم به فکر خرید یک ماشین لباسشویی هستید و می خواهید کم صداترین آن را پیدا کنید تا هم مصرف پایینی داشته باشد و همچنین عمر طولانی تری داشته باشد در ادامه مطلب به بررسی تفاوت های بین لباسشویی بدون تسمه و تسمه دار می پردازیم.

ماشین لباسشویی بدون تسمه چیست؟

قبل از آنکه هر توضیحی درباره این موضوع بدهیم بهتر است که ماشین لباسشویی ها را بر حسب نیروی انتقالی آنها به دیگ شستشو به دو دسته تقسیم کنیم.

 • ماشین لباسشویی با موتور تسمه ای یا معمولی و یا Digital motor inverter
 • ماشین لباسشویی های دایرکت درایو که بدون تسمه می باشند.

همانطور که گفتیم در ماشین لباسشویی های بدون تسمه از هیچ اتصال و تسمه ای استفاده نشده است و موتور انتقال حرکت در آنها مستقیم به دیگ شستشو وصل شده است.تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای با لباسشویی بدون تسمه چیست؟ در حقیقت موتور این نوع از ماشین لباسشویی ها از نوع اینورتر می باشد و به صورت مستقیم نیرو را به درام ماشین لباسشویی وارد کرده و آن را به حرکت در می آورد. در این تکنولوژی تسمه حذف شده و سروصدا و لرزش نیز در ماشین لباسشویی تا حد زیادی از بین رفته است.

ماشین لباسشویی های دایرکت درایو

ماشین لباسشویی دایرکت درایو که بدون تسمه می باشد و یا از نوع گیربکسی است، دارای فناوری جدیدی می باشند که موتورهای آنها هوشمند و BLDC هستند  و با حذف تسمه در این ماشین لباسشویی ها شما کم لرزش ترین و کم صداترین دستگاه را خواهید داشت. ممکن است با شنیدن نام گیربکس روغن کاری کردن چرخ دنده و یا مسائلی مثل این شما را نگران کند اما باید بگوییم که این یک اشتباه مصطلح در ماشین لباسشویی می باشد. ماشین لباسشویی های بدون تسمه گیربکسی نیستند و هیچ چرخ‌ دنده‌ ای نیز در آنها وجود ندارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده ماشین لباسشویی برند دوو Daewoo | نحوه شستشو

روش عملکرد موتور دایرکت درایو چیست و چه تفاوتی با موتور یونیورسال دارد؟

همان‌طور که گفتیم موتور اینورتر BLDC در ماشین لباسشویی های دایرکت درایو به کار برده می شود. این نوع موتور از نوع DC یا همان جریان مستقیم می باشد و برخلاف یونیورسال براش و یا جاروبک ندارد. موتور یونیورسال به علت نیاز به کموتاتور یا جاروبک از نظر کیفیت و کارایی در حد قابل اطمینانی نیست. همچنین اصطکاک تسمه ایجاد امکان تولید جرقه را زیاد کرده و باعث مشکلات فنی در دستگاه می شود. این مشکل در موتور اینورتر به صورت کامل با حذف تسمه برطرف شده است. در موتور اینورتر حرکت آرمیچر به کمک کلید الکترونیکی انجام می شود و به همین خاطر قابلیت اطمینان موتور تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. سیم پیچ استاتور داخل روتور موتور اینورتر ثابت گردیده است. روتور به صورت مستقیم به شفت ماشین لباسشویی متصل شده و داخل آن ۲۰ آهنربا و مگنت قرار گرفته است. با تحریک آهنرباها توسط استاتور موتور اینورتر شروع به کار می کند.

ماشین لباسشویی بدون تسمه و تسمه دار چه تفاوتی باهم دارند؟

ماشین لباسشویی یکی از پر مصرف ترین وسایل در خانه های ایرانی است و همچنین از ضروری ترین لوازم مورد نیاز می باشد و همین امر باعث می شود با توجه به اینکه برندهای بسیار زیادی در بازار ایران وجود دارد خرید ماشین لباسشویی کار سختی به نظر بیاید. یکی از پرسش هایی که معمولاً خریداران از خود و یا فروشنده می پرسند این است که کدام ماشین لباسشویی را انتخاب کنند؟ لباسشویی تسمه دار بهتر است یا لباسشویی بدون تسمه؟ در ادامه مطلب به تفاوت‌های این دو دستگاه اشاره می کنیم تا بتوانیم انتخاب شما را آسانتر نماییم.

ماشین لباسشویی تسمه ای چیست؟

شست و شوی لباس ها در ماشین لباسشویی اتوماتیک درب از جلو به صورت بلند کردن لباس به سمت بالای مخزن و پرتاب آن به داخل آب می باشد. در این نوع ماشین ها کف زیادی تولید نمی شود و به همین خاطر مواد شوینده نیز کمتر مصرف خواهد شد اما در مقابل لباس های شما بسیار تمیز می شوند. وجود برنامه های متنوع شست و شو در ماشین لباسشویی اتوماتیک این امکان را می‌دهد تا بتوانید با توجه به جنس لباس ها بهترین برنامه را انتخاب کنید و نتیجه خوبی نیز از آن دریافت نمایید. تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای با لباسشویی بدون تسمه چیست؟قفل کودک در ماشین لباسشویی یکی از ویژگی‌ های بسیار خوب است که به کودکان اجازه دستکاری کردن کلیدهای دستگاه را نمی دهد و همچنین خطر نیز آنها را تهدید نمی کند. چنانچه پوست حساسی دارید با انتخاب آبکشی اضافه می توانید مواد شوینده را بهتر از لباس ها پاک کنید تا از حساسیت پوستی هم در امان بمانید. همه این موارد باعث می شود که شما ماشین لباسشویی اتوماتیک انتخاب کنید. تا چند سال پیش ماشین لباسشویی تسمه ای از بهترین های بازار بود و هنوز هم طرفداران زیادی دارد اما با حذف تسمه در ماشین لباسشویی ها فروش نوع تسمه ای روند نزولی گرفت. ماشین لباسشویی تسمه ای با تسمه کار می کند و موتور به کمک تسمه می تواند دیگ دستگاه را به کار بیندازد. اگر تجربه استفاده کردن از این ماشین لباسشویی را داشته اید ممکن است با خراب شدن تسمه و تعویض آن مواجه شده باشید. البته می‌توان این موضوع را نیز یک مزیت به شمار آورد زیرا تعمیر ماشین لباسشویی تسمه ای و همچنین نگهداری از آن راحت تر می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

مزایای ماشین لباسشویی تسمه ای

 • ماشین لباسشویی تسمه ای قیمت کمتری نسبت به نوع جدیدتر که بدون تسمه می باشند دارند.
 • ماشین لباسشویی تسمه ای راحتتر تعمیر می شود و هزینه تعمیرات آن نیز کمتر است.
 • انعطاف بیشتری در ظرفیت بار این ماشین لباسشویی ها وجود دارد و می توان کمی بیشتر از ظرفیت داخل آن لباس ریخت.
 • وجود تسمه موجب می شود هنگام نوسانات برق موتور در امان بماند.

معایب ماشین لباسشویی تسمه ای

 • لرزش ماشین لباسشویی تسمه ای از لباسشویی بدون تسمه بیشتر است.
 • ممکن است نیاز به تعویض تسمه پیدا کند.
 • مصرف انرژی آن نسبت به لباسشویی بدون تسمه بیشتر است.
 • معمولا به این ماشین لباسشویی ها گیربکسی هم گفته می شود اما هیچ گیربکس و چرخ دنده ای در آنها استفاده نمی شود.

ماشین لباسشویی بدون تسمه چیست؟

در ماشین لباسشویی های بدون تسمه، تسمه حذف شده و موتور آنها اینورتر می باشد و در نتیجه می توان سرعت موتور را کنترل کرد و موتور دستگاه بسیار نرم و آرام حرکت می‌کند و مشکل ساییدگی و جرقه هم ندارد در نتیجه این موتورها دارای بازدهی بیشتر و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی می باشند اما اگر موتور و یا برد آنها خراب شود هزینه تعمیرات بیشتری نیز دارند.

مزایای ماشین لباسشویی بدون تسمه

 • ماشین لباسشویی بدون تسمه دارای قطعات کمتری می باشد و به همین خاطر عملکرد بهتری هم دارد.
 • ماشین لباسشویی های بدون تسمه دارای امکانات بیشتری هستند.
 • دیگ بزرگتری دارند و ظرفیت آنها بالاتر است.
 • مصرف انرژی در ماشین لباسشویی بدون تسمه بسیار کمتر می باشد.

تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای با لباسشویی بدون تسمه چیست؟

 • صدا و لرزش کمتری در این ماشین لباسشویی ها مشاهده خواهد شد.
 • تعداد گزینه هایی که در نمایشگر ماشین لباسشویی های بدون تسمه می باشد بسیار بیشتر از نوع قدیمی آن است.

معایب ماشین لباسشویی بدون تسمه

 • ماشین لباسشویی بدون تسمه در مقابل تغییر حجم بار تحملی ندارد و نباید بیشتر از ظرفیت آن داخلش لباس ریخت.
 • چنانچه بار ماشین لباسشویی بدون تسمه از ظرفیت آن بیشتر باشد به موتور دستگاه آسیب جدی وارد می کند.

سخن پایانی

وجود یک دستگاه ماشین لباسشویی در هر منزلی یکی از نیازهای بسیار ضروری می باشد. این دستگاه با گذشت سالیان تکامل پیدا کرده و امکانات و ویژگی های بیشتری در آن تعبیه گردیده است. اطلاع و آگاهی داشتن در مورد نوع موتور ماشین لباسشویی می تواند به انتخاب راحت تر شما کمک کند. در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع موتورهایی که در ماشین لباسشویی به کار می رود آشنا کردیم. ماشین لباسشویی ها در دو نوع تسمه دار و بدون تسمه در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها مزایا و معایب ویژه خود را دارد. چنانچه در مورد موتور ماشین لباسشویی و روش تعمیر آنها سوالی داشتید می توانید از کارشناسان ایبک امداد کمک بگیرید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما در بخش دیدگاه ها هستیم.

تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای با لباسشویی ب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای با لباسشویی بدون تسمه چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا