تعمیرات لباسشویی

علت اصلی سوختگی برد ماشین لباسشویی | تعمیر ماشین لباسشویی در محل

علائم و نشانه های سوختگی برد لباسشویی | سوختگی برد الکتریکی لباسشویی

با توجه به ارتقا سطح تکنولوژی در ماشین های لباسشویی در بیشتر آنها قطعه ای به نام برد وجود دارد. این قطعه سبب می شود تا شما قادر باشید تنظیمات متفاوتی را برای شستشوی لباس های مختلف انتخاب کنید. ولی این قطعه الکتریکی همچون هر جزء دیگری در ماشین لباسشویی امکان دارد دچار خرابی شده و نیازمند تعمیر شود. حتی ممکن است بسوزد و لازم باشد آن را تعویض کنید. برد الکتریکی به دلایل متفاوتی احتمال دارد بسوزد. در نتیجه نیاز است تمامی مواردی را که می توانند در سوختن برد نقش داشته باشند را بررسی کرده و مشکل اصلی را رفع کنید. چراکه خرابی در این قطعه می تواند به قسمت های دیگر ماشین نیز صدمه وارد کند. بنابراین بهتر است در صورتی که با علائم سوختگی برد در ماشین لباسشویی خود مواجه شدید، به کمک مراکز تعمیر این دستگاه به دنبال دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی خود باشید.

دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی

از مهمترین قطعات وسایل الکترونیکی، برد آنها است. برد قطعه ای مهم و اساسی در ماشین لباسشویی است که دستور عملکرد تمامی قطعات این دستگاه را صادر می کند و کارکرد همه قطعه های لباسشویی به فرمان هایی که برد ارسال می کند، بستگی دارد.

برد از خازن و فیوزهای زیادی تشکیل شده است که بسیار حساس هستند و خراب شدن هر یک از آنها در سلامت برد تاثیرگذار است. فیوزها و خازن از اجزای الکتریکی ماشین لباسشویی به حساب می آیند که با برق سروکار دارند. اگر جریان برق دچار نوسان شود، موجب اتصالی در فیوزها و یا خازن شده و در نتیجه سوختن برد دستگاه می شود.

بخش های الکتریکی بایستی از هر نوع در تماس بودن با آب به دور باشند و قطعات دیگر این وظیفه را به عهده دارند. اگر این قطعات به هر علتی قادر نباشند وظیفه خود را به طور صحیح انجام دهند و آب به درون بخش های الکتریکی ورود کند، سیم پیچ داخلی دستگاه دچار اتصالی می شود و به برد دستگاه صدمه می زند. بنابراین وارد شدن آب به درون ماشین لباسشویی می تواند دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی باشد.

حتما بخوانید:   مرکز تعمیرات لباسشویی اسنوا snowa

علائم سوختگی برد ماشین لباسشویی

سوختن و یا نیم سوز شدن برد ماشین لباسشویی می تواند ایرادات بسیاری را در کارکرد لباسشویی ایجاد کند. اغلب زمانی که برد الکترونیکی دستگاه دستخوش سوختگی می شود، دارای نشانه ها و علائمی است که در زمان عملکرد دستگاه می توان آنها را مشاهده کرد، و به کمک آنها می توان سوختن برد را تشخیص داد.

توجه کنید، در صورتی که هر کدام از این علامات را مشاهده کردید بایستی فوراً برد ماشین لباسشویی را تعویض کنید. بعضی از مشکلاتی که به دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی ممکن است ایجاد شوند به صورت زیر است:

 • خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در زمان کار
 • باز یا بسته نشدن درب ماشین لباسشویی
 • تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی
 • نمایش خطا بر روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی
 • روشن نشدن لباسشویی
 • از کار افتادن کلیدهای صفحه کنترل

در ادامه به توضیح اجمالی در مورد برخی از این علائم می پردازیم.

توقف ناگهانی دستگاه

خراب شدن برد می تواند سبب خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در زمان شستشو شود. برای نمونه، دستگاه روشن می شود ولی پس از 5 ثانیه خاموش می شود و امکان دارد در زمان عملکرد یکی از مراحل شستشو مانند ورود آب به دستگاه یا تخلیه متوقف شده و خاموش می شود. در این مواقع ایراد در برد دستگاه است.

تخلیه نشدن آب

پس از شستشو لباس ها، ماشین لباسشویی باید در دو مرحله آب کثیف را تخلیه کند. عملیات تخلیه نیز تابع فرمان برد است. در نتیجه چنانچه دستگاه قادر نباشد آب را تخلیه کند و سیستم تخلیه ایرادی نداشته باشد، احتمال دارد مشکل از برد دستگاه باشد. در این زمان لازم است این قطعه را بررسی کنید.

کار نکردن دکمه های پنل

از دیگر علائم سوختن برد ماشین لباسشویی، از کار افتادن کلیدهای کنترل پنل آن است. چنانچه برد دچار ایراد شده باشد، در صورتی که شما کلیدهای روی کنترل پنل را لمس می کنید، دستگاه عکس العملی نخواهد داشت. در این شرایط بایستی کنترل پنل را مورد بررسی قرار دهید و چنانچه این بخش سالم بود، امکان دارد که برد سوخته باشد.

دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی

دلیل سوختن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

از حساس ترین قطعات موجود در ماشین لباسشویی می توان به برد الکترونیکی آن اشاره کرد و امکان دارد به یکی از دلایل زیر دچار سوختگی شود.

 • وجود نوسان در برق
 • نشت آب و مایعات دیگر به داخل برد
 • قرارگیری ماشین لباسشویی در محوطه گرم و رطوبتی
 • استفاده ناصحیح از ماشین لباسشویی
 • استفاده به مدت طولانی از دستگاه
 • بارگذاری بیش از اندازه دستگاه
 • فرسوده شدن و تمام شدن عمر مفید ماشین لباسشویی
حتما بخوانید:   برنامه های شستشوی لباسشویی پارس | معنی علامت های روی لباسشویی پارس

در ادامه به بررسی برخی از این دلایل می پردازیم.

وجود نوسان در برق

به وجود آمدن نوسان در برق از اصلی ترین دلیل های سوختن برد ماشین لباسشویی است. بردها دارای خازن و فیوزهای حساس بسیاری هستند و به دلیل اینکه این قطعه بسیار حساس است قدرت تحمل نوسانات شدید برق را ندارد.

وجود نوسان در برق می تواند بر روی هر وسیله ای که با برق کار می کند تاثیر منفی داشته باشد. البته برای پیشگیری از ورود نوسانات برق به دستگاه های مختلف بهترین راهکار، به کار بردن محافظ برای آنها است.

این روش یک راهکار بسیار مناسب برای جلوگیری از ایرادات متاثر از وجود نوسان در برق است. از دیگر مواردی که می توان بیان کرد استفاده نکردن از لباسشویی در زمان اوج مصرف برق است.

نشت آب و رطوبت به برد

هنگامی که آب درون لباسشویی، به بخشی که برد دستگاه در آن قرار دارد وارد شود، برد دارای رطوبت شده و سبب اتصال ناقص برد و سوختگی آن می شود. از دیگر مخاطراتی که نشت آب به محوطه قرارگیری برد و مدارهای الکتریکی دستگاه برای انسان ها وجود دارد، خطر برق گرفتگی است.

استفاده بیش از اندازه ماده شوینده و یا به کارگیری ماده شوینده نامرغوب از دلایل نشت آب به درون دستگاه و برد آن است، که سبب سوختن برد ماشین لباسشویی می شود. همچنین نشت آب و یا رطوبت به درون مدارهای الکتریکی ماشین، سبب اتصالی برق در پیکره می شود و می تواند باعث برق گرفتگی شود.

قرارگیری ماشین لباسشویی در محوطه گرم و رطوبتی

از موارد دیگری که دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی است، گذاشتن دستگاه در محوطه های گرم و دارای رطوبت است. همانگونه که بیان کردیم رطوبت در خرابی برد و کاهش عمر آن تاثیرگذار است. علاوه براین گرما نیز سبب بالا رفتن دمای برد در زمان روشن بودن ماشین لباسشویی می شود. و این دمای بالا سبب خراب شدن خازن های برد دستگاه می شود. و سرانجام سبب سوختن برد می شود. در نتیجه مناسبترین مکان برای قرار دادن ماشین لباسشویی محیطی خنک و خشک است.

استفاده به مدت طولانی از دستگاه

چنانچه با حجم عظیمی از لباس روبه رو هستید و در طول روز بایستی چندین بار از ماشین لباسشویی استفاده کنید، دقت کنید، حتماً باید مابین هر شستشوی ماشین در حدود یک ساعت فاصله زمانی وجود داشته باشد. تا اجزای داخلی ماشین لباسشویی به طور کامل خنک شده باشند و ایرادی در آنها به وجود نیاید. در صورت استفاده مداوم و پشت هم درصد خراب شدن دستگاه بالا می رود.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی ارج ARJ

بارگذاری بیش از اندازه دستگاه

تحت هیچ شرایطی بیش از ظرفیت ماشین در داخل آن بارگیری نکنید. این کار سبب می شود به بخش های متفاوت ماشین لباسشویی صدمه وارد شود و علاوه براین سبب سوختن برد دستگاه می شود. چنانچه لباس های زیادی را باید بشویید، بهترین راهکار این است که در دو مرحله آنها را شستشو دهید.

استفاده ناصحیح از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی وسیله ای است که باید از آن به طور صحیح و اصولی استفاده کرد. در صورت نداشتن آگاهی از روش های اصولی به کارگیری این دستگاه، ممکن است مشکل در آن ایجاد شود. بنابراین بایستی دفترچه راهنمای طریقه درست استفاده از ماشین لباسشویی را مطالعه کنید تا بتوانید از آن به طور صحیح استفاده کنید.

دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی

فرسوده شدن و تمام شدن عمر مفید ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی این دستگاه نیز همچون دیگر اجزایی که در وسایل خانگی موجود می باشند، دارای عمر مفید است و مراعات و عدم مراعات بعضی موارد در افزایش یا کاهش عمر این ماشین ها موثر است. دقت کنید، به کارگیری بیش از اندازه ماشین لباسشویی و فرسایش آن سبب فرسوده شدن برد ماشین شده و سرانجام به سوختن آن منجر می گردد.

چنانچه برد دچار خرابی شده و به وسیله افراد غیر متخصص و به شکل ناقص تعمیر شود، ممکن است موجب کار نکردن و خرابی بیشتر برد شود. از همین رو بهتر است تعمیر برد لباسشویی را به متخصصین این امر بسپارید تا عیب یابی و تعمیر آن به خوبی صورت بگیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعاتی را در مورد دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی در اختیار شما قرار دادیم و متوجه شدیم که چنانچه برد این دستگاه دچار آسیب و یا سوختگی شود در عملکرد کلی دستگاه بسیار تاثیرگذار است. در نتیجه هر زمان که یکی از علائم سوختگی برد ماشین لباسشویی را در دستگاه خود مشاهده کردید، بهتر است در سریع ترین زمان ممکن از تعمیرکاران حرفه ای مرکز تعمیرات ایبک امداد برای عیب یابی و برطرف کردن ایراد برد دستگاه کمک بگیرید.

31

دلیل سوختن برد ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل رایج سوختن برد ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x