دیجیتال

تونر و جوهر در چاپگر ها، چه تفاوت هایی را دارند | تفاوت تونر و جوهر چاپگر

آیا مدل کارتریج به کار رفته در چاپگر خود را می‌دانید؟ به نظر شما چه کارتریجی مناسب چاپگر شما است؟ کارتریج های به کار رفته در چاپگر ها، وابسته به نوع چاپگر شما است. کارتریج ها دو دسته هستند؛ به نام های جوهری و لیزری. هر یک از این کارتریج ها، عملکرد گوناگونی را دارند و همچنین تونر و جوهر نیز فرق هایی با هم دارند که اطلاع از تفاوت تونر و جوهر چاپگر در انتخاب شما برای خرید یک دستگاه پرینتر بسیار مهم است.

تونر و کارتریج هر کدام چه ویژگی هایی را دارند

بیشتر کاربرانی که مدام با چاپگر کار می‌کنند، کارایی تونر و کارتریج را نمی‌دانند، و تصور می‌کنند که فرایند چاپ را کارتریج انجام می‌دهد. ولی این طرز فکر نادرستی است؛ کارتریج ها، جوهر یا تونر را در خود ذخیره می‌کنند. حالا می‌خواهیم به ویژگی های این دو نوع بپردازیم:
مواد تشکیل دهنده کارتریج های لیزری (تونر)، از پلی استر است که دارای پودر های فشرده به هم، هستند. کارتریج های جوهری، در داخل خود یک مایع دارند که حاوی رنگدانه ها هستند و همانطور که می‌دانید در پرینتر های جوهر افشان، کاربرد دارند.

کارتریج های جوهری، چند نوع هستند

کارتریج های جوهری، همانطور که از نامشان پیدا است؛ در داخل آن ها جوهر وجود دارد. حالا این جوهر ها به دو دسته به اسم های: PIGMENT (رنگدانه) و DYE (مایع رنگی)، تقسیم می‌شوند.

مواد تشکیل دهنده جوهر های مایع، ۹۵٪ از آب است، از این رو حلال هستند و در آب قابل حل شدن می باشند، هزینه این نوع از کارتریج ها، پایین تر از کارتریج های رنگدانه ای است. کارتریج های جوهر مایع، کیفیت خوبی را در چاپ عکس ها و اشکال گرافیکی دارند، ولی یک مشکلی دارند این است که، نازک هستند، و در برابر نور و رطوبت مقاوم نیستند.

جوهر های مایع، مناسب اطلاعاتی که در محیط های آزاد قرار می‌گیرند، نیستند. چون نور خورشید همه جوهر چاپ شده را از بین می‌برد. البته به یاد داشته باشید اگر تصاویر و دیگر اطلاعات را با جوهر مایع چاپ کرده اید، در معرض آب قرار ندهید، چون یک قطره از آب کل جوهر چاپ شده را محو می‌کند.

حتما بخوانید:   آشنایی به طور کامل با تمامی قطعات کارتریج لیزری

مواد تشکیل دهنده جوهر PIGMENT، از پودر جامد است که در داخل کارتریج، با حلال (آب) ترکیب می‌شود. جوهر های PIGMENT، سریع خشک می‌شوند و در برابر رطوبت و اشعه فرابنفش مقاوم هستند. این نوع از جوهر ها، بسیار گران هستند و اشکال گرافیکی و عکس ها را تیره تر، چاپ می‌کند.

اگر اطلاعات مهمی دارید و می‌خواهید آن ها را به مدت طولانی نگهداری کنید، بهتر است از جوهرهای PIGMENT برای چاپ آن ها استفاده کنید. گفتیم که جوهر های DAY هزینه کمتری را نسبت به جوهرهای PIGMENT، دارند. ولی جوهر های DAY به خاطر کیفیت پایینی که دارند، اکثر افراد برای ماندگاری بالای چاپ هایشان از جوهرهای PIGMENT استفاده می‌کنند.

کارتریج های جوهری، چند نوع هستند

تفاوت های کارتریج های جوهر و تونر چه چیزی است

زمانی که می‌خواهید یک پرینتر را خریداری نمایید، تنها به کیفیت و هزینه پرینتر دقت نکنید، بلکه در کنار آنها، به مواد مصرفی و کارتریج مورد استفاده هم توجه کنید که قابلیت چاپ چه تعداد صفحاتی را دارد. در موارد زیر به برخی از خصوصیات آن ها می‌پردازیم:

 • کارتریج چاپگر های جوهری، ماندگاری و ظرفیت کمتری را دارند، در عین حال کارتریج های جوهری هزینه بسیار بالایی را دارند که قیمت آن حتی، نصف خود دستگاه است.
 • کارتریج چاپگر های جوهر افشان، بسیار گران هستند، در حالی که خود چاپگر ها هزینه کمتری را دارند؛ ولی پس از خرید دستگاه، بایستی هزینه زیادی بابت کارتریج های جوهری پرداخت کنید.
 • کارتریج های لیزری به خاطر اینکه ماهیت پودری دارند و به یکدیگر فشرده هستند، به هیچ عنوان نباید به آن ها رطوبت برخورد کند.
 • کارتریج های جوهری، غیر قابل شارژ هستند.
 • زمانی که کارتریج های جوهری را شارژ می‌کنید، لازم است بعضی از قطعه های آن را عوض کنید.
 • کارتریج های جوهری را اصلا در زیر نور خورشید و حرارت قرار ندهید.
 • پس از این که بسته کارتریج جوهری را باز کردید، بلافاصله از آن استفاده نمایید، زیرا اگر از آن استفاده نکنید زود خشک می‌شود و دیگر قابل استفاده نیست.

برخی از کاربران سعی دارند که کارتریج های جوهری را شارژ کنند، اما این کار به چاپگر شما صدمه می‌زند و ما این کار را به هیچ عنوان، به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. جایگاه جوهر درون منبعی از کارتریج است، و برای شارژ آن کارشناسان از یک سرنگ استفاده می‌کنند. اگر سوزن سرنگ به کارتریج، بخورد؛ احتمال سوراخ شدن منبع کارتریج زیاد است و باعث می‌شود جوهر داخل چاپگر، خارج شود، بر این اساس دستگاه شما آسیب می‌بیند و باید هر چه سریع تر آن را تعمیر کنید.

حتما بخوانید:   بررسی نشانه های خرابی رم کامپیوتر و عدم شناسایی رم در کامپیوتر

کارتریج های جوهری و تونر، کیفیت یکنواختی برای چاپ اسناد و مدارکی با اندازه قلم معمولی دارند. ولی اگر فونت مورد استفاده شما کمتر از 12pt است، کارتریج های تونر برای این نوع از قلم مناسب تر می باشند، چون دقت بیشتری را دارند. چاپگر های جوهر افشان، دارای یک کارتریج سیاه و یک کیت حاوی ۳ رنگ اصلی هستند.

اگر هر یک از این رنگ ها تمام شدند، می‌توانید به صورت جداگانه خریداری و جایگزین کنید. چاپگر های تک رنگ لیزری، فقط از کارتریج مشکی استفاده می‌کنند.کارتریج های مورد استفاده در چاپگر های رنگی عبارت اند از: قرمز، آبی، زرد و سیاه.

کارتریج چاپگر تمام شده است باید چه کاری انجام دهیم

زمانی که کارتریج شما تمام شده است و چاپگر به شما در این باره هشدار می‌دهد، شما در این زمان دو راه دارید؛ یا باید کارتریج را عوض کنید و یا این که آن را شارژ کنید.

به طور کلی، کارتریج های اورجینال توسط شرکت های تولید کننده چاپگر ها، تولید و وارد بازار می‌شوند و همچنین قیمت و کیفیت بسیار بالایی هم دارند. هزینه آنها به حدی زیاد است که اگر آن را چند بار عوض کنید، از هزینه خود چاپگر هم بیشتر می‌شود.

از این رو، بیشتر افراد سعی می‌کنند کارتریج های فیک را خریداری کنند. کارتریج های فیک کیفیت بالا و هزینه کمتری را دارند، ولی یک تفاوت مهمی با کارتریج های اورجینال دارند و آن این است که، کارتریج های فیک در دفعات کمتری شارژ می‌شود.

اگر شما کارتریج اورجینال را بخرید، به طور معمول می‌توانید آن را تا ۳۰ بار شارژ کنید ولی کارتریج های فیک فقط توانایی این را دارند که تا ۱۵ بار شارژ شوند. کارتریج ها در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و سایز آنها رابطه مستقیمی با تعداد دفعات چاپ دارد. در این صورت اگر به طور مداوم از چاپگر استفاده می‌کنید بهتر است از کارتریج هایی که عملکرد بالایی را دارند و حجم جوهر درون آن ها بیشتر است در دستگاه خود استفاده نمایید. این نوع از کارتریج ها ماندگاری بالایی را دارند.

کارتریج چاپگر

کارتریج های لیزری چند نوع هستند

به طور کلی، کارتریج های لیزری به دو دسته تقسیم می‌شوند: ۱-کارتریج های لیزری یکپارچه ۲-کارتریج های لیزری دو تکه.

کارتریج های لیزری یکپارچه

این نوع از کارتریج ها یک تکه هستند. کارتریج های یکپارچه قابلیت شارژ مجدد را دارند و می‌توانید از آن ها به صورت متعدد استفاده کنید. بیشتر چاپگر های HP از این نوع تونر استفاده می‌کنند.

کارتریج های لیزری دو تکه

این نوع از کارتریج ها، از دو قسمت یونیت درام و مخزن تونر، تولید شده اند. چاپگر برند های سامسونگ و کنون، از این نوع از کارتریج ها استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید:   آموزش رمزگذاری روی فلش مموری و فولدرهای آن | رمز گذاشتن روی فلش با گوشی

ظرفیت کارتریج به چه معنی است

هکی از خصوصیات مهم کارتریج ها میزان توانی آنها در چاپ است.. این خصوصیات، در جوهر چاپگر یا مخزن تونر، از سه مورد زیر تاثیر می‌پذیرد:

 • مخزن تونر: مخزن های تونر X دو برابر بیشتر از مخزن های تونر A، چاپ می‌کنند.
 • مدل استارتر بودن آن ها: اگر مدل آن ها استارتر باشد ۷۰٪ کمتر از مدل های غیر استارتر، چاپ می‌کنند.
 • نوع چاپگر: بعضی از مخزن های تونر یا جوهر توسط قطعه ای به نام کاست بزرگ، ظرفیت بیشتری را برای چاپ دارند.

ظرفیت چاپ کارتریج به معنای آن است که، یک کارتریج چه تعداد صفحاتی را می‌تواند چاپ کند.

عدد های روی کارتریج نشانه چیست

عدد های روی کارتریج نشان دهنده این است که افراد متوجه شوند آیا این کارتریج با چاپگر هماهنگ است یا خیر. برای نمونه: کارتریج های ‌HP 304 با چاپگرهای مدل HP Envy 5032 و HP Deskjet 2630، هماهنگ است.

نکاتی درباره کارتریج ها و چاپگرها

 • کارتریج ها را به صورت افقی نگهداری کنید.
 • کارتریج ها باید در دمای 0 تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری شوند، آن ها را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • چاپگر ها را در زیر آفتاب قرار ندهید و همچنین در محل های پر رفت و آمد و گرد و غبار بهتر است نباشند.
 • لازم است بدانید، پریز برق چاپگر های لیزری با یک چاپگر جوهری دیگر، با رایانه مشترک نباشد. دقت کنید محل اتصال پریز برق و چاپگر شل نباشد، چون در اثر شل بودن امکان جرقه زدن زیاد است.
 • در حین چاپ کردن، چاپگر را خاموش نکنید و درب دستگاه را باز نکنید. اگر این دو موارد را انجام دهید، باعث گیر کردن کاغذ در دستگاه می‌شود.
 • برگه های منگنه دار و چسبنده را به هیچ عنوان در چاپگر قرار ندهید.
 • اگر از کاغذ های سنگین استفاده می‌کنید، آن را در تنظیمات درایو وارد کنید، تا دستگاه وزن کاغذ را بداند و سرعت حرکت آن ها را تنظیم کند. اگر تنظیمات آن را تغییر ندهید، رنگی که چاپ شده است به کاغذ نمی‌چسبد و به آسانی کنده می‌شود.
 • عرض سینی کاغذ را طوری تنظیم کنید تا با لبه کاغذ، مماس باشد و حداکثر نیم میلی متر از سمت راست و چپ با برگه فاصله داشته باشد.

31

تفاوت تونر و جوهر چاپگر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

تونر و جوهر در چاپگر ها، چه تفاوت هایی را دارند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x