تعمیرات لباسشویی

عملکرد جا پودری ماشین لباسشویی | نحوه ریختن پودر در جا پودری

عملکرد جا پودری ماشین لباسشویی | نحوه ریختن پودر در جا پودری، استفاده درست از جا پودری

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین قطعه‌های ماشین لباسشویی جاپودری می‌باشد که برای جلوگیری از آسیب دیدن آن نیاز است که با نحوه استفاده صحیح از جا پودری ماشین لباسشویی آشنایی کافی داشته باشید. با استفاده از جاپودری ماشین لباسشویی مایع لباسشویی یا پودر به همراه آب به درون دیگ دستگاه انتقال می‌یابند.

چنانچه ریختن نرم کننده و پودر در جا پودری ماشین لباسشویی به صورت صحیح انجام شود لباسشویی عملکرد بهتری داشته و عمر مفید آن افزایش پیدا خواهد کرد. باید بدانید که اگر از مواد شوینده نامرغوب و غیر استاندارد استفاده نمایید، احتمال دارد که مسیر مسدود شود و در عملکرد لباسشویی اختلالاتی به وجود آید. در این صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض لباسشویی خواهد بود.

بخش‌های مختلف جا پودری

در ماشین‌های لباسشویی مختلف قسمت جا پودری ممکن است که چهار قسمتی و یا سه قسمتی باشد. در همه دستگاه‌ها بخش جا پودری وجود دارد، اما تعداد قسمت‌های آنها ممکن است که با هم متفاوت باشد.

جا پودری ۳ قسمتی

در ماشین‌های لباسشویی که جا پودری آنها به صورت سه بخشی است، برای ریختن مواد شوینده باید به موارد زیر توجه داشته باشید و هر کدام را در محل مخصوص خود بریزید:

 • در این دستگاه‌ها بخشی که دارای علامت | است محل ریختن پودر پیش شستشو می‌باشد.
 • در قسمتی از جا پودری که علامت || دارد، باید پودر شستشوی اصلی را بریزید.
 • بخشی از جا پودری که با علامت * مشخص شده است، محل ریختن مایع نرم کننده می‌باشد.

جا پودری ۴ قسمتی

در ماشین‌های لباسشویی که قسمت جا پودری آنها ۴ قسمتی است نحوه ریختن مواد شوینده و استفاده از جاپودری به این ترتیب می‌باشد:

 • در اولین قسمت جا پودری ماشین لباسشویی ماده شوینده پیش شستشو ریخته می‌شود.
 • در قسمت دوم جا پودری ماشین لباسشویی پودر اصلی شستشو باید ریخته شود.
 • قسمت سوم جا پودری ماشین لباسشویی برای ریختن نرم کننده است.
 • در چهارمین قسمت از جا پودری لباسشویی مایع نرم کننده‌های رنگی می‌توان استفاده نمود.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات ماشین لباسشویی وست فرست Vest frost

بیرون آوردن جا پودری ماشین لباسشویی

با توجه به مدل و برند لباسشویی نحوه بیرون آوردن جا پودری‌ها کمی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای اینکه با نحوه صحیح بیرون آوردن قسمت جاپودری لباسشویی آشنایی داشته باشید، پیشنهاد می‌شود که دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نمایید. به صورت کلی نحوه خارج کردن محفظه جا پودری ماشین لباسشویی به شرح زیر می‌باشد:

 • در بعضی از مدل‌های ماشین لباسشویی جاپودری دستگاه با استفاده از اهرم کوچک که در کنار جا پودری یا در درون آن قرار دارد، انجام می‌گردد. برای انجام دادن این کار محفظه جا پودری ماشین لباسشویی را تا آخر خارج کنید و پس از آن اهرم درون محفظه و یا بیرون از محفظه را فشار دهید و با احتیاط جا پودری دستگاه خود را بیرون آورید.
 • در بعضی از ماشین‌های لباسشویی در قسمت پایین محفظه جاپودری خارهای کوچکی وجود دارد برای اینکه در این حالت محفظه را بیرون آورید، نیاز به انجام کار خاصی نخواهد بود. فقط باید جا پودری را به سمت بالا فشار داده و آن را بیرون آورید.
 • در بعضی از ماشین‌های لباسشویی محفظه جا پودری به صورت چرخشی وجود دارد که به صورت یک چهارم دایره می‌باشد. برای اینکه این مدل از جا پودری‌ها را بیرون آورید، باید به صورت کامل آن را باز کرده و قطعه‌هایی که داخل آن وجود دارد را بیرون آورید. پس از آن سمت چپ را به طرف بالا کمی فشار داده و با دست دیگر محفظه را خارج کنید. برای اینکه بتوانید این جا پودری را نصب نمایید، باید روی شیارهایی که جا پودری را از آن جدا نمودید، قرار دهید و در محل خود نصب نمایید.

 

طریقه پر کردن محفظه جا پودری

برای اینکه محفظه جا پودری دستگاه خود را پر کنید، در ابتدا باید برای ریختن پودر محل مناسب را با توجه به لباس‌هایی که درون دستگاه قرار داده‌اید انتخاب نمایید و سپس اقدامات لازم برای پر کردن جا پودری را انجام دهید.

 • قسمتی از جا پودری که دارای علامت | است، برای لباس‌هایی که کثیفی زیادی ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه شستشوی لباس‌ها به صورت صحیح انجام گردد باید درون آن به میزان استاندارد پودر لباسشویی بریزید.
 • قسمت دیگری از جا پودری که با علامت ||مشخص شده است، برای شستشوی کامل و اصلی می‌باشد وقتی که لباس‌ها کثیفی و لکه زیادی دارند، از این محفظه استفاده می‌شود.
 • وقتی که درون محفظه جا پودری خود را پر می‌کنید، باید به این نکته توجه کنید که درون آن به مقدار مناسب و استاندارد پودر لباسشویی بریزید.
 • از نکات بسیار مهم این است که درون دیگ لباسشویی نباید پودر ماشین لباسشویی را بریزید و باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که پودر درون دیگ لباسشویی ریخته شود، بر روی لباس‌ها لکه‌های سفید را خواهید دید.
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی کنوود در تهران

استفاده از نرم کننده در جا پودری

برای اینکه درون محفظه جاپودری از نرم کننده استفاده کنید باید آن را در قسمت مخصوص به خود بریزید. در غیر این صورت امکان دارد که سوراخ‌های لباسشویی و جا پودری دچار مشکلاتی شوند. در قسمتی از محفظه جا پودری که علامت ستاره دارد، می‌توانید از نرم کننده استفاده کنید. در هنگام استفاده از نرم کننده باید به این نکته توجه داشته باشید که به اندازه مناسب و استاندارد از مایع نرم کننده استفاده نمایید. برخی از ماشین‌های لباسشویی ممکن است که محفظه مایع نرم کننده وجود نداشته باشد. در این صورت می‌توانید از قسمت جا پودری استفاده نمایید.

جا پودری ماشین لباسشویی

تمیز کردن جا پودری

یکی از مواردی که به صورت مرتب و دوره‌ای باید سرویس و تمیز شود، محفظه جا پودری ماشین لباسشویی می‌باشد. چون در حین استفاده از مایع و پودر لباسشویی موجب خواهد شد که در این محفظه رسوب‌های ایجاد گردد و در این صورت مواد شوینده به صورت صحیح وارد دیگ ماشین لباسشویی نخواهند شد. در ادامه نحوه تمیز کردن محفظه جاپودری ماشین لباسشویی را توضیح می‌دهیم:

 • در مرحله اول باید محفظه جا پودری ماشین لباسشویی خود را با توجه به مدل دستگاه خود بیرون آورید.
 • در مرحله بعدی وقتی که جا پودری بیرون آمد، آن را درون ظرف آب گرم برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قرار دهید.
 • پس از آن جا پودری ماشین لباسشویی را با استفاده از فرچه یا مسواک و ماده شوینده ملایم مانند صابون به صورت کامل شستشو داده و رسوباتی که در آن وجود دارد را تمیز کنید.
 • در آخرین مرحله باید جا پودری ماشین لباسشویی را آبکشی نموده و با دقت خشک کنید.
 • وقتی که محفظه جا پودری تمیز شد، بهتر است که محلی که این محفظه قرار می‌گیرد را نیز تمیز کنید.

برطرف کردن بوی بد جا پودری ماشین لباسشویی

در اغلب مواقع دلیل بوی بد ماشین لباسشویی و جاپودری سرویس نکردن آنها برای مدت زمان بسیار طولانی می‌باشد. همچنین اگر از مواد شوینده غیر استاندارد استفاده کنید، می‌تواند موجب ایجاد بوی نامطبوع در قسمت جا پودری دستگاه شود. چون این گونه مواد شوینده دارای غلظت بسیار بالایی هستند و از لوله‌های انتقال به صورت صحیح پاک نمی‌شوند و پس از مدتی ممکن است که بوهای نامطبوع از خود ایجاد کنند. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، وقتی که از مایع استفاده نمودید، باید جا پودری دستگاه خود را مورد شستشو قرار داده و باقیمانده مواد شوینده را پاک کنید.

حتما بخوانید:   آیا می توان وایتکس را داخل ماشین لباسشویی ریخت؟

دلیل باقی ماندن پودر در جا پودری

در برخی مواقع وقتی که لباس‌ها را مورد شستشو قرار می‌دهید امکان دارد که در قسمت جا پودری ماشین لباسشویی کمی پودر باقی مانده باشد و این سوال پیش می‌آید که چرا درون جا پودری دستگاه پودر باقی می‌ماند؟ هر کدام از دلایل زیر می‌تواند پاسخ این سوال باشد:

 • دمای آب پایین بوده و پودر لباسشویی به خوبی حل نشده است.
 • میزان سختی آب بسیار بالا است.
 • استفاده از پودر ماشین لباسشویی بی‌کیفیت و نامرغوب
 • استفاده بسیار زیاد از پودر لباسشویی
 • استفاده نکردن از پودر ماشین لباسشویی دیرتر از زمان تعیین شده و در زمان نامناسب
 • مسدود بودن مسیر انتقال پودر به علت کثیفی محفظه و تمیز نکردن آن

جا پودری

دلیل خروج کف از جا پودری

در مواقعی که از قسمت جا پودری ماشین لباسشویی کف خارج می‌شود، اصلی‌ترین دلیل آن استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده می‌باشد. برای اینکه از این مشکل جلوگیری نمایید، باید در بزرگترین قسمت محفظه پودر لباسشویی را به اندازه مناسب و استاندارد بریزید. در مواقعی که مقدار لباس‌های کمتر است، می‌توانید کمی را به بخش شستشوی مقدماتی اضافه نمایید.

از علت‌های دیگر نشت کف از قسمت جا پودری ماشین لباسشویی این است که لوله انتقال مواد شوینده به دیگ مسدود شده است و در این شرایط مواد شوینده و آب نمی‌توانند وارد دیگ لباسشویی شوند و باز می‌گردند. در این حالت باید انسداد را باز کنید. برای اینکه درون جا پودری ماشین لباسشویی مواد شوینده باقی نماند، بهتر است که پودر لباسشویی را در همه محفظه‌ها نریزید.

سخن تکمیلی

برای اینکه شستشوی لباس‌ها به صورت صحیح و اصولی انجام شود و لکه‌ای بر روی آنها باقی نماند، باید با نحوه استفاده درست از قسمت جاپودری ماشین لباسشویی خود را بدانید. چنانچه محفظه جا پودری ماشین لباسشویی در زمان مناسب تمیزکاری و سرویس نشود نمی‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد و در نتیجه شستشو به صورت مطلوب انجام نخواهد شد. برای اینکه با نحوه خارج کردن و تمیز کردن جا پودری مدل لباسشویی خود آشنا شوید، بهتر است که دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید.

31

عملکرد جا پودری ماشین لباسشویی | نحوه ریختن پودر در جا پودری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه عملکرد جا پودری ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x