تعمیرات سرمایش گرمایش

پکیج بهتر است یا آبگرمکن | تفاوت پکیج و آبگرمکن

پکیج بهتر است یا آبگرمکن؟ | تفاوت پکیج و آبگرمکن، مزایا و معایب پکیج و آبگرمکن

امروزه در همه منازل از سیستم گرمایشی محیط داخلی و آب استفاده می‌شود. چون گرم شدن محیط منزل و وجود آب گرم از نیازهای مهم افراد محسوب می‌شود. این سیستم در بعضی از خانه‌ها به صورت سیستم گرمایش مرکزی با موتورخانه و یا شوفاژ دیواری و پکیج می‌باشد و در برخی دیگر از منازل به صورت آبگرمکن و بخاری است.

در حقیقت رقیب اصلی آبگرمکن‌ها سیستم پکیج می‌باشد. با این حال افراد زیادی در هنگام تهیه کردن وسایل گرمایشی این سوال برایشان پیش می‌آید که آبگرمکن بهتر است یا پکیج؟ کدام یک از این دو برای ساختمان و منزل آنها بهتر و مناسب‌تر می‌باشد. در صورتی که تفاوت پکیج و آبگرمکن دیواری و مزایا و معایب هر کدام را بدانید، تصمیم گیری برای شما راحت‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

نحوه عملکرد پکیج

پکیج موتور خانه‌ای کوچک می‌باشد که دارای راندمان بالایی است و مصرف انرژی آن کمتر می‌باشد. پکیج‌ها فضای کمتری را اشغال می‌کنند. از نظر نصب پکیج‌ها به دو دسته زمینی و دیواری تقسیم می‌شوند. پکیج‌ها همزمان می‌توانند هم آب گرم شوفاژ و هم آب گرم مصرفی را برای هر کدام از ساختمان‌ها و منازل مسکونی به طور جداگانه تأمین کنند.

پکیج‌ها چون از استانداردهای اروپایی پیروی می‌کنند، برای تأمین گرمایش دارای ریسک کمتری می‌باشند. پکیج‌ها با توجه به خصوصیات و مزایایی که دارند، از جمله وسایل گرمایشی رایج در کل دنیا می‌باشند.

برای عبور آب در سیستم پکیج دو مدار وجود دارد:

 •  از یکی از مدارها آب سرد وارد شده و دمای آن بیشتر می‌شود و به طرف رادیاتورها هدایت می‌گردد. آب درون رادیاتورها گردش کرده و با استفاده از گرم کردن رادیاتورها موجب می‌شود که محیط منزل گرم شود. وقتی که رادیاتورها گرم می‌شود، آب مدار کم کم گرما را از دست داده و از دمای آن کاسته می‌شود. برای گرم شدن دوباره وارد پکیج می‌شود و این عملیات مدام ادامه دارد و موجب می‌شود که محیط منزل گرم بماند.
 •   از مدار دیگر آب گرم خارج شده و برای شستشو، استحمام و… استفاده می‌گردد.

از نظر کارکرد پکیج‌ها را می‌توان به دو حالت زمستانه و تابستانه تقسیم کرد. در تابستان که نیازی به وسایل گرمایشی وجود ندارد فقط برای تأمین آب گرم مصرفی می‌توان تنظیم نمود. در فصل‌های سرد سال مانند زمستان پکیج به طور همیشگی آب گرم و هوای گرم را برای اعضای خانواده فراهم می‌کند.

پکیج

نحوه عملکرد آبگرمکن

آبگرمکن‌ها آب گرم مصرفی را تأمین می‌کنند. آبگرمکن از لوله‌های مسی و یا کویل‌ها آب سرد را عبور می‌دهد. در زیر لوله‌ها مشعلی قرار دارد، که لوله‌ها را گرم کرده و موجب می‌شود آب داخل کویل‌ها نیز گرم شود. آبگرمکن‌ها دارای قدرت حرارتی، رده مصرفی، نوع گاز مصرفی و فشار ورودی متفاوتی می‌باشند که در زمان خرید آبگرمکن باید به همه این فاکتورها توجه کافی شود. در حالت کلی آبگرمکن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • اولین دسته آبگرمکن‌های مخزن‌دار هستند که فضای زیادی را اشغال کرده و مصرف انرژی آنها بسیار زیاد است و در زمان‌های گذشته بیشتر از این نوع آبگرمکن‌ها استفاده می‌کردند.
 •   نوع دیگر آبگرمکن‌ها آبگرمکن‌های دیواری بدون مخزن می‌باشند، که دارای ابعاد مناسبی بوده و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. این آبگرمکن‌ها را می‌توان بر روی هر نوع دیوار و یا در کابینت آشپزخانه نصب کرد. آبگرمکن دیواری با توجه به مخزن‌هایی که دارند آب را با سرعت بیشتری گرم می‌کنند و مصرف انرژی آنها کمتر بوده و کارایی آنها بیشتر است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات ایمنی لوله کشی دودکش

توجه داشته باشید که پکیج‌ها و آبگرمکن‌ها مانند دستگاه‌های دیگر نیاز به سرویس و رسیدگی مداوم دارند. لوله‌ها و مجاری آنها با گذشت زمان رسوب‌هایی ایجاد می‌شود. به همین دلیل در صورتی که رسیدگی و سرویس آن را در زمان مناسب انجام ندهید، عملکرد آبگرمکن مختل می‌شود و نیاز به عیب یابی و تعمیر آبگرمکن وجود خواهد داشت.

استفاده از آبگرمکن دیواری بهتر است یا پکیج؟

با توجه به توضیحات داده شده در بالا در مورد نحوه عملکرد این دو سیستم اطلاعاتی را به دست آوردید و تفاوت این دو سیستم را دانستید. این روزها در اکثر خانه‌ها از پکیج استفاده می‌شود و این به دلیل مزایای زیاد پکیج می‌باشد. استفاده کردن از سیستم پکیج مزایای زیر را به همراه دارد:

 • ترکیب بخاری و آبگرمکن در پکیج سبب می‌شود که نیازی به دو وسیله جدا گانه نداشته باشید.
 • دستگاه‌های پکیج در حین کار کردن صدای زیادی را ایجاد نمی‌کنند و صدای کم آنها از جمله مزایای مهم محسوب می‌گردد.
 • امنیت و کارایی بالاتری دارند.
 • سایز و ابعاد آنها مناسب می‌باشد.
 •   امکان کنترل سیستم و نگهداری آن ساده‌تر می‌باشد.
 •   در فصل‌های سرد سال مانند زمستان آب به صورت ناگهانی سرد نمی‌شود.

نحوه تبدیل زیرساخت های آبگرمکن برای پکیج

امکان دارد که شما در گذشته از آبگرمکن استفاده کرده باشید، اما پس از گذشت زمان مایل باشید که آبگرمکن را با پکیج عوض کنید. در این صورت برای شما این سوال به وجود می‌آید، که آیا می‌توان زیر ساخت آبگرمکن را برای پکیج مورد استفاده قرار داد؟ در ادامه در مورد این موضوع توضیحات لازم را خواهیم داد.

تبدیل لوله کشی آبگرمکن به پکیج

یکی از مسائل مهم برای راه اندازی کردن وسایل گرمایشی لوله کشی می‌باشد. لوله‌کشی‌های پکیج و آبگرمکن برای انتقال گاز و آب کاربرد دارد. با استفاده از لوله‌های گاز، گاز شهری انتقال داده می‌شود و با استفاده از لوله‌های آب، آب به دستگاه وارد می‌شود و از آن به قسمت‌های دیگر منتقل می‌گردد. در صورتی که لوله‌کشی‌های گاز و آب محل ایرادی نداشته باشد، برای پکیج نیز می‌توانید استفاده نمایید. فقط باید به این نکته توجه کنید که برای منتقل کردن آب گرم به قسمت رادیاتورها و چرخش آب در مدار پکیج باید از پکیج لوله‌کشی‌هایی را به رادیاتورها انجام دهید.

مکان نصب دستگاه

یکی دیگر از مواردی که زیرساخت‌های آبگرمکن می‌تواند برای پکیج هم مورد استفاده قرار بگیرد، مکان نصب دستگاه می‌باشد. پکیج نیز مانند آبگرمکن باید در مکانی نصب گردد که لوله‌های گاز و آب در آنجا وجود داشته و امکان نصب دودکش در آن محل وجود داشته باشد. آبگرمکن نیز از دودکش استفاده می‌کند، بنابراین با توجه به این موضوع قادر خواهید بود در محل آبگرمکن قبلی پکیج خود را نصب نمایید. در صورتی که محل زندگی شما متراژی کمتر از شصت متر دارد، بهتر است که پکیج در فضای آزاد نصب گردد تا به داخل گازهای سمی منتشر نشود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  طریقه نصب حوله خشک کن چگونه است | بهترین محل نصب حوله خشک کن

تفاوت پکیج و آبگرمکن

 •  پکیج موتورخانه‌ای است که کیفیت و بازدهی بسیار بالایی دارد و مصرف انرژی و فضای کمتری دارد و نسبت به آبگرمکن‌های دیواری به صرفه‌تر می‌باشد. چون با استفاده از پکیج دیگر نیاز به موتورخانه نخواهد بود.
 • همچنین پکیج علاوه بر تأمین کردن آب گرم مصرفی گرمای مطبوعی برای محیط نیز فراهم می‌کند. امکان دارد گمان کنید که پکیج ‌ها چون قیمت بیشتری دارند، به صرفه نیستند، اما باید توجه داشته باشید که با استفاده از پکیج دیگر نیاز به خرید آبگرمکن و بخاری نخواهید داشت و با یک تیر دو نشان می‌زنید.
 • راحتی از لوله کشی‌های زیاد در ساختمان‌ها و استقلال هر کدام از واحدهای ساختمانی از نظر تأمین آب گرم مصرفی از مزایای دیگر پکیج محسوب می‌شود.
 •   پکیج‌ها نسبت به آبگرمکن های دیواری فضای کمتری را اشغال می‌کنند، اما باید بدانید که پکیج را در فضاهای کمتر از ۶۰ متر نمی‌توانید استفاده نمایید.
 •   اگر در منطقه شما به صورت مکرر قطعی برق اتفاق می‌افتد، پیشنهاد می‌شود که از آبگرمکن به جای پکیج استفاده کنید. چون پکیج‌های دیواری از برق استفاده می‌کنند.
 •   آبگرمکن‌های بدون مخزن یک ایراد بزرگی دارند و آن این می‌باشد که آب آن به صورت ناگهانی سرد می‌شود و تشخیص دلیل خاموش شدن دستگاه افراد را با دردسرهایی مواجه می‌کند، اما در پکیج این مشکل وجود ندارد.
 •   در مورد استفاده از آبگرمکن و پکیج باید بدانید که این وسیله‌ها موجب خشک شدن محیط می‌شوند. بنابراین ممکن است که برای کودکان هوای سنگین خطرناک باشد. پیشنهاد می‌شود که پنجره‌ها را هر از گاهی باز کرده و هوا را رد و بدل کنید.
 •   چنانچه قصد دارید از پکیج خود برای مدت طولانی استفاده کنید و در حین استفاده از آن به مشکلی بر نخورید، باید به صورت دوره‌ای دستگاه خود را سرویس نمایید و رسوب گیری آن را انجام دهید.
 • در مناطقی که آب مصرفی آنها املاح زیادی دارد، باید لوله کشی آبگرمکن به صورت مداوم مورد بررسی قرار بگیرد.
 •   از نظر خطرساز بودن در پکیج‌ها با توجه به اینکه از استانداردهای اروپایی استفاده شده است خطرپذیری کمتری دارند. خطرپذیری بخاری‌ها و آبگرمکن‌ها در ساختمان‌ها بیشتر است.
 •   انجام دادن عیب یابی و تعمیرات پکیج در مقایسه با موتورخانه پیچیده و بزرگ، چندین برابر آسان‌تر می‌باشد. بنابراین هزینه تعمیرات کمتر و به صرفه‌تر می‌باشد.

تفاوت پکیج و آبگرمکن

سخن تکمیلی

تمام نکاتی که در ارتباط با آبگرمکن بهتر است یا پکیج، در این مطلب گفته شد و مزایا و معایب هر کدام از این وسایل مورد بررسی قرار داده شد. باید توجه داشته باشید که با توجه به نیاز خود باید یکی از این دو وسیله را انتخاب نمایید و در حین استفاده از آنها به نکات مهم نگهداری و ایمنی آنها توجه داشته باشید و به صورت دوره‌ای آنها را مورد سرویس قرار دهید. به این ترتیب مشکلات آنها زودتر تشخیص داده می‌شود و قبل از اینکه به مشکلات بزرگتر تبدیل شوند، با هزینه کمتر آنها را برطرف خواهید کرد.

در هنگام انتخاب پکیج یا آبگرمکن باید به محیطی که می‌خواهید از این وسایل استفاده کنید و نیازی که دارید توجه کنید و انتخاب خود را انجام دهید.

پکیج بهتر است یا آبگرمکن؟ | تفاوت پکیج و آبگرمکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی تفاوت‌های پکیج و آبگرمکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا