تعمیرات موبایل

مشکل آبی شدن صفحه گوشی و تبلت و نحوه برطرف کردن آن

مشکل آبی شدن صفحه گوشی و تبلت و نحوه برطرف کردن آن | عیب یابی گوشی‌ها

در سیستم‌های کامپیوتری یکی از مشکلات رایج آویز شدن صفحه تبلت و گوشی می‌باشد که بران در برخی مواقع با آن مواجه می‌شوند، آبی شدن صفحه نمایش تبلت و گوشی است. در واقع امکان دارد این ایراد یک مشکل نرم‌افزاری و یا ایراد سخت‌افزاری محسوب شود. در صورتی که دلایل بروز این مشکل را بدانید، می‌توانید بهترین اقدامات را در زمان مناسب انجام داده و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید.

چه دلایلی موجب آبی شدن صفحه تبلت و گوشی می‌شوند؟

دلایل زیادی می‌تواند موجب آبی شدن صفحه تبلت و گوشی شود، که برخی از این دلایل عبارت هستند از:

 1. خرابی اجزای سیستم
 2.  معیوب بودن درگاه‌ها و کابل‌ها
 3.  اکسید شدن و کثیف بودن شکاف‌ها و اتصالات
 4.  لق بودن قطعه‌های نصب شده
 5.  ناپایداری و ناسازگاری به علت اورکلاک
 6.  تأمین نشدن توان مورد نیاز از منبع تغذیه

آبی شدن صفحه تبلت و گوشی را در برخی مواقع مرگ اندروید نیز می‌نامند. این ایراد بزرگ ممکن است که با چند روش ساده برطرف شود. در ابتدا باید دلیل به وجود آمدن مشکل را در گوشی و تبلت پیدا نمایید.

ناسازگار بودن قطعات جدید

قطعه‌های جدید همیشه به معنی درست و صحیح کار کردن آنها نخواهد بود. امکان دارد که شما به سیستم خود قطعه جدیدی را نصب کرده باشید که این قطعه جدید با سیستم سازگار نباشد. همچنین چنانچه قطعات و لوازم جانبی سیستم قدیمی باشد، می‌تواند موجب بروز مشکل آبی شدن صفحه گوشی شود.

اورکلاک تبلت و گوشی

عملی که موجب سرعت اجزای سخت‌افزاری سیستم می‌گردد را اورکلاک می‌گویند. بعضی از قطعه‌های اورکلاک شده در شرایط Load بالا با نوسان مواجه می‌شوند. تنظیم‌هایی مانند تغییر ولتاژ، بهینه‌سازی سرعت و فضای RAM و سرعت Clock از موارد مهمی می‌باشند که باید تست شوند.

دمای بالای تبلت و گوشی

گرم شدن تبلت و گوشی ممکن است که قطعه‌ها و اجزای سخت‌افزاری را نابود و مختل کند. سی پی یو و رم از جمله اجزایی می‌باشند، که در صورتی که دمای سیستم به هر علتی بالا رود، دچار اختلال‌هایی خواهند شد.

خراب بودن RAM

یکی از دلایل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی ایراد و خرابی در رم سیستم می‌باشد. شما با تست کردن رم سیستم می‌توانید از ایراد داشتن یا نداشتن آن اطلاع پیدا کنید.

تغییرات در گوشی

در صورتی که در سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به تازگی تغییراتی به وجود آورده‌اید، امکان دارد که با مشکل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی مواجه شوید. یکی از تغییراتی که موجب بروز این مشکل می‌گردد، نصب کردن آنتی ویروس بر روی سیستم می‌باشد. در این شرایط لازم خواهد بود که هرگونه تغییرات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جدید در سیستم را به حالت سابق برگردانید.

آبی شدن صفحه

لوازم جانبی که به گوشی نصب شده است

در برخی مواقع امکان دارد که به تبلت یا گوشی خود لوازم جانبی متصل کنید، که موجب بروز این مشکل در آن شود. لوازم جانبی می‌تواند میکروفون، بلوتوث، وای فای و… باشد. بنابراین در این حالت باید لوازم جانبی که به سیستم متصل نمودید را ببندید تا مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع مختلف سنسور گوشی های هوشمند و کاربرد آنها

راهکارهای ساده برای رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی

در مواقعی که صفحه تبلت و گوشی شما به رنگ آبی در می‌آید باید با راهکارهای رفع این مشکل آشنا باشید تا بتوانید آن را برطرف کنید. برای رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی چند راهکار خانگی و ساده وجود دارد که می‌توانید آنها را به کار ببرید تا مشکل سیستم شما برطرف گردد:

کمی صبر کنید

در مواقعی که صفحه تبلت و گوشی آبی می‌شود، بهترین راهکار این است که آرام باشید و صبر کنید. به این دلیل گفته می‌شود، باید صبر کنید، چون در مواقعی که ارور صفحه آبی دیده می‌شود، سیستم عامل ویندوز و یا اندروید به صورت خودکار به دنبال منشأ مشکل و ایراد به وجود آمده و رفع آن خواهد بود.

پس از آن سیستم عامل مجدداً راه‌اندازی خواهد شد. بنابراین شما باید در حین انجام این عمل کمی صبور بوده و صبر نمایید. چنانچه سیستم شما پس از راه‌اندازی دوباره با این مشکل مواجه بود، باید در آن تغییراتی به وجود آورید.

باتری گوشی را درآورید

یکی از راهکارهای ساده روشن و خاموش کردن گوشی یا تبلت و بیرون آوردن باتری از دستگاه می‌باشد که اکثر کاربران این کار را انجام می‌دهند. باید بدانید که در برخی مواقع برای برطرف کردن مشکل در گوشی یا تبلت این راهکار جواب خواهد داد.

برای رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت و یا گوشی هم یکی از راه‌ها این است، که قاب دستگاه خود را باز کنید و باتری را از آن بیرون آورید. پس از آن باید به مدت ۱۰ دقیقه صبر کرده و اجازه دهید که باتری بیرون دستگاه بماند. در این حالت دکمه پاور را برای چند لحظه فشار داده و نگه دارید، تا موجب تخلیه شارژ از دستگاه شما شود. پس از آن باید باتری را دوباره در محل خود قرار دهید.

گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید

یکی دیگر از راهکارهای خانگی برای رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی این است، که سیستم خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید و آن را ریست فکتوری کنید. باید بدانید که قبل از اینکه این گزینه را انتخاب نمایید، باید محل منی برای فایل‌های خود در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌شود که فایل‌ها را از تبلت و گوشی خود خارج کنید و پس از آن اقدام به این کار کنید.

ویروس کشی تبلت و گوشی

همانطور که گفته شد امکان دارد که گوشی یا تبلت ویروسی شده باشد. بنابراین برای اینکه مشکل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی را برطرف کنید، بهتر است که یک آنتی ویروس نصب نمایید. در این صورت این آنتی ویروس، ویروس‌های سیستم را شناسایی می‌کند و آنها را از بین می‌برد.

پاک کردن Cache

در مواقعی که حافظه سیستم پر می‌شود، باید به سراغ اپلیکیشن‌هایی مانند تلگرام و واتساپ بروید و بخش Cache را خالی کنید. وقتی که صفحه تبلت و گوشی آبی می‌شود، یکی از راهکارها همین می‌باشد. در برخی مواقع در صورتی که تعداد فایل‌ها زیاد باشد و یا آنها با برنامه‌های دیگر سازگار نباشند، موجب بروز این مشکل خواهند شد. بنابراین باید این موارد را پاک کنید تا سیستم شما به صورت محسوس سبک شود.

آپدیت کردن سیستم

باید توجه داشته باشید که امکان دارد در سیستم عامل اندروید یا ویندوز شما اشتباهی به وجود آمده باشد. شما با آپدیت کردن سیستم عامل می‌توانید این اشتباه را از بین ببرید. وجود باگ در ویندوز یا اندروید می‌تواند سبب به وجود آمدن مشکل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی شود. بنابراین باید از نسخه آپدیت استفاده کنید و سیستم عامل خود را آپدیت نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تبدیل تبلت و گوشی به مودم برای لپ تاپ و کامپیوتر

اپلیکیشن ها و برنامه‌های جدید را پاک کنید

یکی دیگر از عواملی که موجب می‌شود صفحه تبلت و گوشی آبی شود، این است که اپلیکیشن و یا برنامه‌های جدید دانلود کرده‌اید. این برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها امکان دارد که با سیستم عامل شما ناسازگار باشند. باید بدانید که  بعضی از نرم‌افزارهای امنیتی نیز می‌تواند موجب بروز این مشکل شود. بنابراین باید اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های جدید را از سیستم خود پاک کنید.

آبی شدن صفحه

در حافظه و هارد حافظه خالی در نظر بگیرید

سیستم عامل‌ها برای اینکه عملکرد و کارکرد بهتری داشته باشند، نیاز به مقداری فضای خالی خواهند داشت تا بتوانند فعالیت خود را به صورت صحیح انجام دهند. بنابراین همیشه باید سیستم خود را کمی خلوت کنید. در صورتی که درایوها به روز نیستند، باید آنها را به روز کنید تا با مشکل آبی شدن صفحه تبلت و گوشی مواجه نشوید.

دلیل آبی شدن صفحه گوشی آیفون

آبی شدن صفحه گوشی فقط مربوط به دستگاه‌هایی با سیستم عامل ویندوز و اندروید نمی‌شود و دستگاه‌هایی با سیستم عامل آیفون هم ممکن است که با این مشکل مواجه شوند. دلایل گوناگونی می‌تواند موجب بروز این مشکل در گوشی‌های آیفون شود که عبارت هستند از:

 • در نرم‌افزار گوشی مشکلاتی وجود دارد.
 • حافظه گوشی فضا کم دارد.
 • مشکلات و خرابی‌های سخت‌افزاری
 •  نصب اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های ناسازگار و…

رفع مشکل آبی شدن صفحه در گوشی آیفون

برای اینکه بتوانید مشکل آبی شدن صفحه در گوشی آیفون را برطرف کنید، می‌توانید از راهکارهای خانگی و ساده زیر استفاده کنید:

 • گوشی آیفون را مجدداً راه‌اندازی نمایید.
 • از گوشی آیفون خود برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های معیوب را حذف کنید.
 • گوشی آیفون و سیستم عامل آن را باید به روز رسانی کنید.
 • قسمتی از حافظه گوشی آیفون خود را همیشه باید خالی نگه دارید.

در که با راهکارهای ذکر شده نتوانستید مشکل به وجود آمده را در گوشی آیفون خود رفع نمایید، بهترین راه این است که از متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

بنفش شدن صفحه گوشی

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که صفحه نمایش گوشی اندروید به رنگ بنفش در آمده است. در این شرایط شما خواهید دید که صفحه گوشی آسیبی ندیده و کاملاً سالم است و عملکرد درستی دارد، اما لکه‌های بنفشی بر روی آن مشاهده می‌شود.

این بنفش شدن صفحه گوشی به علت ضربه به ال‌سی‌دی و گوشی می‌باشد. در این مواقع برای رفع مشکل بنفش شدن صفحه گوشی راهکاری وجود نخواهد داشت و تنها راه این خواهد بود، که ال سی دی گوشی خود را عوض کنید. توجه داشته باشید که عوض کردن ال سی دی گوشی‌ها از جمله کارهای تخصصی می‌باشد که حتماً باید توسط افراد تعمیرکار که در این زمینه تجربه و مهارت کافی دارند، انجام شود.

آبی شدن صفحه گوشی و تبلت و نحوه برطرف کردن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل آبی شدن صفحه گوشی و تبلت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا