تعمیرات یخچال

علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر | رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچال

یخچال فریزرها با متصل شدن به برق و خنک شدن کار حفظ مواد غذایی و همچنین جلوگیری از فاسد شدن آنها را انجام می دهند. گاهی پس از تماس با یخچال فریزر ممکن است دچار برق گرفتگی خفیفی شوید که این مشکل پس از تماس دست شما با بدنه یخچال صورت می گیرد. هنگامی که شما به بدنه یخچال فریزر دست می زنید برق خفیفی به بدنتان منتقل می شود. در واقع می توان گفت این مورد یکی از مشکلات رایج در لوازم الکترونیکی محسوب می شود.

چرا بدنه یخچال فریزر برق دارد؟

ممکن است این اتفاق برای شما هم افتاده باشد که پس از تماس دستتان با یخچال فریزر دچار برق گرفتگی خفیفی شوید. وجود برق در بدنه یخچال فریزر می تواند به علت عوامل گوناگونی باشد که در ادامه متن به آنها اشاره می کنیم.

 • سوختن کمپرسور یخچال و یا اتصال به بدنه
 • اتصالی کردن ترموستات در یخچال فریزر
 • خراب شدن المنت
 • خراب شدن عایق سیم کشی در یخچال
 • اتصالی کردن سرپیچ لامپ با بدنه
 • خراب شدن برد الکترونیکی
 • افزایش رطوبت
 • وصل نبودن سیم ارت

اتصالی کردن ترموستات چگونه می تواند باعث برق دار شدن بدنه یخچال فریزر شود؟

اتصالی کردن سیم های ترموستات و انتقال برق به این قطعه و در نهایت انتقال برق به بدنه یخچال فریزر یکی از مهمترین دلایل برق داشتن بدنه یخچال فریزر می باشد. چنانچه متوجه شدید که علت بروز این مشکل اتصالی کردن سیم های ترموستات است برای برطرف کردن آن باید از تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید تا به تعمیر و یا تعویض ترموستات بپردازد.

خراب شدن عایق سیم کشی و انتقال جریان برق به بدنه یخچال

ممکن است به علت بالا رفتن جریان برق، استهلاک، جابجایی و … در یخچال ها عایق سیم کشی از بین برود. در این شرایط هنگامی که رشته سیم با بدنه یخچال تماس پیدا می کند موجب انتقال جریان برق به بدنه خواهد شد و در نتیجه بدنه یخچال دچار مشکل برق داشتن می شود. علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر چیست؟ رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچالبرای برطرف کردن این مشکل لازم است سیم هایی که خراب شده اند و عایق ندارند توسط متخصصان از مدار یخچال جدا گردند.

حتما بخوانید:   تعمیر یخ ساز یخچال سام و امرسان چگونه انجام می‌شود؟

بروز مشکلات فنی در یخچال فریزر

اگر یخچال فریزر شما دچار مشکلات فنی شده است، ممکن است بدنه دستگاه دارای برق خفیفی شود. این مشکلات فنی می تواند به سیم های رابط موتور و همچنین خود کمپرسور آسیب وارد کند و دلیلی برای وجود برق در بدنه یخچال شود. در این موارد حتما باید از یک سرویسکار با تجربه بخواهید تا به بررسی قطعات موجود در یخچال فریزر بپردازد و مشکل آنها را برطرف کند.

اتصالی در سرپیچ لامپ یخچال و انتقال برق به بدنه

با یک اتصالی ساده و یا نوسان برق ممکن است سرپیچ لامپ در یخچال بسوزد و یا سیم های لامپ با بدنه یخچال اتصال پیدا کرده و در نهایت باعث انتقال برق به بدنه دستگاه بشود. برای برطرف کردن این مشکل لازم است سرپیچ لامپ تعویض گردد و سیم هایی که به آن مربوط هستند درست عایق بندی شوند. برای انجام این کار می توانید از سرویسکاران درخواست کمک کنید تا مشکل یخچال را برطرف کنند. مراحل تعویض کردن سرپیچ لامپ یخچال به شکل زیر است.

 • نخست یخچال فریزر را از برق جدا کنید.
 • لامپ روشنایی را از جای خود باز کرده و آن را جدا کنید.
 • پیچهای سرپیچ لامپ دستگاه را باز کنید و سرپیچ نو جایگزین آن کنید.
 • سیم های سرپیچ جدید را عایق بندی کنید.
 • لامپ را در جای خود ببندید.

بروز مشکل در سیستم برق ساختمان

گاهی اوقات وجود مشکل در سیستم برق یک ساختمان می تواند باعث انتقال برق به بدنه یخچال فریزر شما شود. در این شرایط باید برق کشی ساختمان مورد بررسی قرار گیرد و ابتدا مشکل آن برطرف شود. به علت حساس بودن این موضوع بهتر است حتما از یک برقکار ماهر بخواهید تا برق ساختمان شما را چک کند. چنانچه مهارت کافی ندارید هرگز خودتان اقدام به رفع مشکل در این زمینه نکنید. چنانچه به مشکل خرابی سیستم برق ساختمان رسیدگی نکنید احتمال خراب شدن موتور یخچال شما و یا سوختن دیگر لوازم الکترونیکی منزل بسیار زیاد است.

خراب شدن برد الکترونیکی و انتقال برق به بدنه یخچال

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث وجود برق در بدنه یخچال فریزر شود، خرابی برد الکترونیکی می باشد. چنانچه هرگونه اتصالی در این قطعه یعنی برد الکترونیکی ایجاد شود می تواند به سایر قطعات هم منتقل شده و موجب تغییر ولتاژ آنها گردد. علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر چیست؟ رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچالچنانچه برد الکترونیکی در یخچال فریزر با مشکلی مواجه شود می‌توان آن را تعمیر کرد.

حتما بخوانید:   راهنمای ارور یخچال فریزر مجیک | رفع خطاهای یخچال Magic

وصل نبودن سیم ارت دوشاخه برق و مشکل برق دار شدن بدنه یخچال

پریزهای آشپزخانه دارای سه رشته سیم هستند. فاز، نول و ارت. چنانچه این پریزها سیم ارت نداشته باشد و برق به زمین انتقال پیدا نکند، باعث ایجاد برق در بدنه یخچال خواهد شد. جهت برطرف کردن این مسئله باید مطمئن شوید که پریزها دارای سیم ارت هستند. علاوه بر یخچال، دیگر لوازم الکترونیکی آشپزخانه نیز باید از این قانون پیروی کنند. در غیر این صورت بدنه آنها دارای برق خفیفی خواهد شد. امروزه در بیشتر خانه‌ ها چاه ارت تعبیه می‌شود و این مشکل خود به خود حل خواهد شد. اما اگر چاه ارت در آشپزخانه شما وجود نداشت می توانید دو سر سیم را لخت کرده و یک سمت آن را به بدنه یخچال و سمت دیگر را به لوله فلزی مثل شیر آب وصل کنید تا مشکل برق گرفتگی برطرف شود. برخی اوقات بعد از متصل کردن سیم ارت هنگامی که می خواهید یخچال را مجدداً به پریز برق متصل کنید، احتمال اینکه فیوز قطع شود وجود دارد. اگر فیوز برق پرید و یا قطع شد مجددا باید سیم پیچی موتور تعویض شود و یا گاهی اوقات نیز موتور باید به صورت کلی تعویض گردد. با ادامه پیدا کردن این مشکل حتماً از یک تعمیرکار حرفه ای در زمینه یخچال بخواهید تا به بررسی دستگاه شما و سیم پیچی موتور بپردازد.

آیا افزایش رطوبت می تواند باعث برق دار شدن بدنه یخچال شود؟

برای کم کردن شوک در بدنه یخچال معمولاً از مرطوب‌کننده آشپزخانه استفاده می شود. به کار بردن مرطوب کننده باعث می شود تا رطوبت موجود در هوای آشپزخانه افزایش پیدا کند و به شکل طبیعی الکتریسیته ساکن کم می شود و باعث کاهش یافتن شوک بدنه یخچال می گردد.

روش های رفع مشکل برق دار بودن بدنه یخچال فریزر

در اکثر مواقع مشکل برق داشتن در بدنه یخچال از اتصال بدنه کمپرسور نشأت می گیرد. جهت رفع این مشکل لازم است نخست یخچال از برق جدا شود. برای آنکه مطمئن شوید که آیا مشکل برق داشتن بدنه یخچال از کمپرسور آن است و یا خیر باید اورلود و رله استارت از موتور جدا شود و پس از آن یخچال به برق متصل گردد. سپس با استفاده از یک فازمتر یا ولت متر جریان برق اندازه گیری شود. اگر بدنه یخچال باز هم برق داشت می توانیم بگوییم که برق ایجاد شده از کمپرسور یخچال می باشد و باید توسط سرویسکار بررسی گردد. در مرحله بعدی باید برد الکترونیکی و سایر قطعات الکترونیکی بررسی شوند. اتصالی در این قطعات الکترونیکی می تواند باعث برق گرفتگی خفیف شود. پس از آن عایق سیم ها باید چک شوند و اگر از بین رفته بودند باید تعویض گردند. همچنین سرپیچ لامپ باید مورد بررسی قرار گرفته و اگر خراب شده باشد تعویض شود. همانطور که گفتیم ساختمان های جدید دارای چاه ارت می باشند و به همین خاطر مشکل برق گرفتگی در بدنه یخچال خود به خود حل خواهد شد اما ساختمان های قدیمی به دلیل عدم وجود چاه ارت ممکن است با این مشکل مواجه شوند.علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر چیست؟ رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچال چنانچه با تماس به بدنه یخچال دچار برق گرفتگی خفیف شدید از یک سیم استفاده کنید و دو سر آن را لخت کنید و یک سمت آن را به بدنه یخچال و سمت دیگر را به لوله فلزی مثل شیر آب متصل کنید تا مشکل به وجود آمده برطرف شود.

حتما بخوانید:   خرابی یخساز سامسونگ samsung و نحوه تعمیر آن

چطور می توانیم از وجود برق در بدنه یخچال جلوگیری کنیم؟

 • هنگام نصب کردن یخچال فریزر به برق توجه کنید که سیم هایی که دارای رنگ سبز و زرد می باشند برای اتصال به زمین هستند.
 • به کابل برق یخچال توجه کنید و از عدم فرسودگی و لخت بودن آن مطمئن شوید.
 • بهتر است برای اتصال لوازم الکترونیکی به برق از یک خروجی استفاده نکنید.
 • مطمئن ترین روش برای جلوگیری کردن از ایجاد برق در بدنه یخچال فریزر، کمک گرفتن از یک برق‌کار حرفه ای است تا بتواند همه اتصالات را به صورت درست نصب و بررسی کند.

کلام آخر

یکی از پر اهمیت ترین و کاربردی ترین لوازم آشپزخانه یخچال می باشد و تقریبا برق زیادی مصرف می کند. بنابراین سیم کشی آنها بسیار حساس است. در این مقاله عواملی که باعث برق دار شدن بدنه یخچال می شدند را مورد بررسی قرار دادیم و راهکارهایی جهت رفع آنها ارائه دادیم. از آنجایی که این مشکل به برق مربوط می‌شود بنابراین چنانچه مهارتی در این زمینه ندارید خودسرانه به تعمیر آن اقدام نکنید زیرا می تواند جان شما را به خطر بیندازد. متخصصان ایبک امداد آماده اند تا چنانچه یخچال شما به هر علتی دچار خرابی شود راهنمایی ها و مشاوره لازم را به شما ارائه دهند. علاوه بر آن با سپردن تعمیر لوازم الکترونیکی خود به تعمیرکاران ایبک امداد می توانید با خیالی راحت در کمترین زمان مشکل دستگاه خود را برطرف کنید.

31

علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت برق داشتن بدنه یخچال فریزر | رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x