تعمیرات تلویزیون

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون و نحوه رفع مشکل | تعمیر تخصصی تلویزیون در محل

دلیل تاریک شدن صفحه تلویزیون | نحوه ریست کردن تلویزیون

زمانی که صفحه تلویزیون سیاه شده اما صدای آن به طور کامل شنیده می شود، این مشکل از دلایل مختلفی نشات می گیرد. در برخی موارد دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون به راحتی برطرف می گردد. در این صورت نیاز به پرداخت هزینه بابت تعمیر و تعویض قطعات نخواهد بود. البته گاهی مشکل تلویزیون تخصصی بوده و نیاز به تعمیرکار ماهر دارد. در این مطلب به برخی از دلایل بروز مشکل سیاه شدن صفحه تلویزیون می پردازیم.

مهم ترین دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون

به طور کلی دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون نشان از ایرادات داخلی آن می باشد. معمولا قطعی تصویر یکی از مشکلات رایج تلویزیون های مختلف است. در ادامه تمامی دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون را اعم از خرابی کابل اتصالی و ایراد در بک لایت را مورد بررسی قرار می دهیم.

در صورتی که با روشن کردن تلویزیون با صفحه ای سیاه رو به رو شدید، ابتدا کلید منو را فشار دهید. اگر منو روی صفحه نمایشگر تلویزیون ظاهر شد، ایراد مربوط به پورت کامپوننت و یا sources آن می باشد. البته قبل از انجام این کار بهتر است کابل های اتصالی به تلویزیون را بررسی نمایید.

راه حل کاربردی برای برطرف سازی سیاه شدن صفحه تلویزیون

اکثر اوقات افراد برای رفع دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون، کلید پاور آن را چندین مرتبه فشار می دهند. همچنین برخی دیگر به کنترل تلویزیون ضربه وارد می نمایند که هیچ کدام اثر گذار نخواهد بود.

راه حل اول: ابتدا تلویزیون را از برق بکشید و به مدت ۲۴ ساعت آن را خاموش نگه دارید. پس از این مدت دوباره تلویزیون را روشن نمایید، احتمالا مشکل سیاهی صفحه تلویزیون برطرف شده است.

راه حل دوم: در این روش نیز تلویزیون را خاموش نمایید و دستگاه های متصل به آن را جدا نمایید. در صورتی که صدا و همچنین تصویر تلویزیون دچار اختلال هستند، این مشکل به دستگاه های متصل به تلویزیون بر می گردد و بایستی به شکل جداگانه بررسی شوند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات تلویزیون یوروپلاس در تهران

تنظیمات تلویزیون را بررسی نمایید

مهم ترین دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون تنظیم نبودن برنامه های آن است. گاهی اوقات تنظیمات تلویزیون به شکل ناخواسته ای دچار تغییر می شوند. برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا کلید منو را فشار دهید و به بخش تنظیمات تصویر بروید. سپس تمامی موارد را از جهت درست بودن بررسی کنید.

به قسمت تنظیم روشنایی تلویزیون بروید و تغییرات لازمه را اعمال کنید‌. در صورتی که مشکل ایجاد شده مربوط به روشنایی آن باشد، با این راه حل رفع خواهد شد.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون

 سیگنال تلویزیون به مشکل برخورده است

وجود مشکل در سیگنال‌ های تلویزیون نیز می تواند دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون باشد. وقوع این مشکل منجر به قطع شدن لحظه ‌ای تصویر تلویزیون خواهد شد. راه حل ساده برای رفع این مشکل تغییر کانال تلویزیون می‌ باشد.

در صورتی که کانال‌ های دیگر دارای تصویر هستند، صفحه تلویزیون هیچ مشکلی ندارد. در نتیجه ایراد اصلی به سیگنال گیری آن و دستگاه اتصالی بر می گردد. به منظور برطرف سازی این مشکل اندکی صبر کنید تا سیگنال ‌های مربوطه برای دستگاه ارسال شود. همچنین می ‌توانید با مراکز خدمات دستگاه های دیجیتال تماس حاصل فرمایید.

خرابی و شل شدگی کابل های تلویزیون

در صورتی که کابل‌ های مربوطه به درستی به تلویزیون متصل نشده باشند احتمال سیاه شدن تصویر تلویزیون وجود دارد. بدین منظور قبل از روشن نمودن آن سیم و کابل‌ های متصل را به طور کامل بررسی نمایید.

در برخی موارد دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون به خرابی کابل HDMI باز می گردد. HDMI نوعی پورت ارتباطی است که وجود ایراد در آن منجر به عدم ارائه تصویر خواهد شد. برای رفع این مشکل می توانید از یک کابل دیگر استفاده کنید.

خرابی ماژور پنل تلویزیون

یکی از دلایل رایج سیاه شدن تصویر تلویزیون، مربوط به خرابی ماژور پنل و لیکوئید می باشد. طول عمر هر پنل وابسته به نوع برند آن متفاوت است و با پایان آن نیاز به تعویض خواهد داشت. پنل تلویزیون زمانی دچار اختلال می شود که در معرض آب و رطوبت قرار بگیرد.

برای اطمینان از خرابی پنل به رنگ تصویر ایجاد شده توجه کنید. اگر تصویر نشان داده شده متمایل به سرمه ای بود، پنل تلویزیون دچار ایراد شده است. راه حل مناسب برای تعویض و تعمیر قطعات تلویزیون کمک گرفتن از یک فرد متخصص می باشد.

ایراد از بک لایت تلویزیون است

بل لایت تلویزیون زمانی دچار اختلال می شود که قسمتی از صفحه نمایش تیره می گردد. در واقع با مشاهده این گونه علائم از خرابی بک لایت آن مطمئن خواهید شد. این موضوع در حالی بروز می کند که با وجود صدا تصویری از تلویزیون پخش نمی گردد. به طور کلی خرابی بک لایت تلویزیون می تواند دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون باشد‌. این اختلال ممکن است در برند های مختلف تلویزیون رخ دهد‌. برای اینکه از خرابی بک لایت مطمئن شوید، یک چراغ قوه روی صفحه روشن تلویزیون بیندازید.

حتما بخوانید:   ۴ دلیل خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ

در صورتی که تصویر قابل مشاهده بود، ایراد از بک لایت تلویزیون می باشد. برای تعمیر بک لایت نیاز به تخصص و مهارت ویژه ای می باشد، در نتیجه بایستی از افراد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

 مشکل مربوط به برد تیکان (T-Con) است

برد تیکان مهمترین وظیفه در ارائه تصویر باکیفیت را دارد و با نام برد کنترل نیز معروف است. دو عامل آبخوردگی پ نوسانات برق منجر به خرابی برد تلویزیون خواهد شد.

وجود ایراد در برد تیکان مشکلاتی را در نمایش تصویر ایجاد می کند. در این صورت به منظور برطرف کردن تصویر سیاه تلویزیون باید برد تیکان را تعویض یا تعمیر نمود.

آپدیت نبودن تلویزیون

برای سیستم عامل های نصب شده روی تلویزیون در برخی مدل ها آپدیت جدید ارائه می گردد. از این رو باید نسبت به نصب آپدیت جدید اقدام شود. این دست آپدیت ها به منظور جلوگیری از باگ های نرم افزاری و سخت افزاری به وجود آمده ارائه می شوند.

سیستم عامل تلویزیون ها به نحوی طراحی شده است تا تعاملی مناسب با سخت افزار آن داشته باشد. این تعاملات شامل دستورات صادره از نرم افزار تلویزیون می باشد. در برخی موارد دستورالعمل ها تاثیرات منفی بر روی تلویزیون می گذارند.

معمولا با ارائه آپدیت جدید فرمت های صوتی و تصویری جدیدی برای تلویزیون در نظر گرفته می شود. در نتیجه یک دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون، آپدیت نبودن تلویزیون می باشد.

خرابی سخت افزاری

معمولا خرابی های سخت افزاری تلویزیون، بسیار جدی بوده و برای تعمیر نیاز به نیروی متخصص می باشد. دلایلی همچون آسیب، پایان طول عمر قطعه و استفاده های نادرست خرابی سخت افزاری ایجاد گردد.

این دست از ایرادات وارده به قسمت سخت افزاری در ارائه تصویر مناسب تاثیر گذار است. برخی از دلایل سخت افزاری عبارتند از:

  • خرابی مین برد
  • اختلال در منبع تغذیه
  • ضعیف بودن ماژور پنل
  • ایراد در پاور تلویزیون
  • تضعیف لامپ های تلویزیون

در نظر داشته باشید که تعمیر این گونه قطعات نیاز به مهارت زیادی دارد. از این رو بهتر است از یک تکنسین ماهر برای تعمیر یا تعویض قطعات تلویزیون کمک گیرید.

حتما بخوانید:   معرفی اجزای تشکیل دهنده تلویزیون

 سوختگی پیکسل صفحه تلویزیون

پیکسل به معنی کوچکترین واحد های در برگیرنده صفحه نمایش تلویزیون است. به طوری تجمع تعداد زیادی از پیکسل های یک صفحه نمایش تصویری را تشکیل می دهد. پیسکل ها دارای شکل مربعی بوده و از کنار هم قرار گرفتن آن ها تصویر ایجاد می شود.

زیاد بودن تعداد پیکسل ها، افزایش کیفیت تصویر را در پی خواهد داشت. حال در صورتی که هر یک از این پیکسل ها دچار اختلال یا سوختگی شوند، تصویر تلویزیون دچار ایراد می گردد. همچنین آسیب رسیدن به هر یک از پیکسل ها سبب می شود تا بر روی صفحه نمایش تلویزیون لکه هایی ایجاد شود.

ریست کردن تلویزیون

ریست کردن تلویزیون زمانی صورت می گیرد که ایراد وارده مربوط به بخش نرم افزاری آن باشد. دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون می تواند مربوط به حذف شدن برخی برنامه ها و به هم ریختگی تنظیمات باشد‌.

در نتیجه یک راه حل آسان برای برطرف سازی این مشکل ریست نمودن تلویزیون است‌. این کار تنها با بازگردانی تلویزیون به حالت کارخانه انجام خواهد شد.

کنترل تایمر تلویزیون

تایمر خواب یکی از بخش های تلویزیون می باشد که در برخی مواقع به صورت دستی یا اتوماتیک فعال می شود. در نتیجه با فعال شدن تایمر خواب دستگاه به شکل ناگهانی خاموش خواهد شد و صفحه آن به طور کامل سیاه می شود. به منظور رفع این مشکل تنها باید در قسمت منو تنظیمات تلویزیون تایمر خواب را غیر فعال نمایید.

دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون

کلام پایانی

هر مدل دستگاهی یک عمر مفید دارد، به طوری که تا یک مدت زمان مشخصی می توان از آن استفاده نمود. در نتیجه مشاهده اشکالات نرم افزاری و سخت افزاری در وسایل الکترونیکی موضوع عجیبی نیست. در صورتی که با مشکل سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون مواجه هستید، با مرکز سیار ایبک امداد ارتباط بگیرید.

این مجموعه تخصصی با پیدا کردن دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون به سرویس و تعمیر آن در کوتاه‌ ترین زمان ممکن می‌ پردازد. حال تفاوتی ندارد که تلویزیون مورد نظر از چه برند و مدلی باشد. همچنین در هر منطقه‌ ای که ساکن باشید متخصصین این مرکز در محل حضور می یابند. لازم به ذکر است که این مجموعه تاکنون توانسته است رضایت اکثریت مشتریان را به دست آورد.

31

دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x