تعمیرات تلویزیون

با ویژگی‌های تلویزیون اسمارت یا هوشمند آشنا شوید

با ویژگی‌های تلویزیون اسمارت یا هوشمند آشنا شوید | قابلیت‌های تلویزیون هوشمند

امروزه انتظار کاربران از تلویزیون خوب از پخش تصویر و صدا فراتر است تلویزیون هوشمند یا Smart TV با متصل شدن به اینترنت تصور افراد را از تلویزیون تغییر داده است. در تلویزیون‌ اسمارت از تکنولوژی روز دنیا استفاده شده و قابلیت‌های منحصر به فردی در آنها وجود دارد.

تلویزیون اسمارت یا هوشمند چیست؟

تلویزیون هوشمند یا اسمارت به نسل جدید تلویزیون‌ها می‌گویند که اخیراً مدل‌های گوناگونی از آن توسط شرکت‌های سازنده وارد بازار شده است. ویژگی مشترک نسل جدید تلویزیون‌ها امکان متصل شدن آنها به اینترنت می‌باشد.

 • تلویزیون‌های اسمارت با استفاده از کابل یا به صورت بی سیم به اینترنت وصل می‌گردند. متصل شدن تلویزیون‌های اسمارت به اینترنت به این دستگاه امکانات فراوانی اضافه می‌کند. به گونه‌ای که تلویزیون پس از اتصال به اینترنت به یک تبلت یا موبایل بزرگ شباهت پیدا می‌کنند.
 • تلویزیون هوشمند دارای سیستم عامل مخصوص می‌باشد که روی آنها می‌توان نرم‌افزارهای مختلف نصب نمود.
 • سیستم عامل تلویزیون‌های هوشمند هر برند با دیگر برندها متفاوت می‌باشد و شرکت تولید کننده تلویزیون هوشمند با ارائه رایگان این نرم‌افزارها به امکانات دستگاه‌های تولیدی خود اضافه می‌کنند.

ویژگی‌های تلویزیون غیر هوشمند

در تلویزیون‌های غیر هوشمند قابلیت متصل شدن به اینترنت وجود ندارد. تلویزیون‌های غیر هوشمند سیستم عامل داخلی ندارند. به همین علت امکان اجرا شدن نرم‌افزارهای مخصوص تلویزیون هوشمند در آنها وجود ندارد.

قابلیت ها و ویژگی‌های تلویزیون هوشمند

با توجه به نرم‌افزارهایی که در هر کدام از تلویزیون‌های هوشمند وجود دارد، امکانات آن دستگاه متفاوت خواهد بود. اخیرأ شرکت‌های سازنده تلویزیون هوشمند به تنوع نرم‌افزارهای دستگاه‌های خود افزوده است و همچنان این روند ادامه دارد. بر اساس نرم‌افزارهایی که در تلویزیون اسمارت یا هوشمند وجود دارد، می‌توانید انتظارات زیر را از دستگاه خود داشته باشید:

 • در تلویزیون هوشمند امکان نمایش صفحه‌های گوناگون اینترنتی و وب‌گردی وجود دارد.
 • می‌توان در تلویزیون اسمارت نرم‌افزارهای ویژه سیستم عامل تلویزیون را نصب نمود.
 • امکان دانلود و اجرا کردن بازی‌ها در این تلویزیون وجود دارد.
 • می‌توان از سرویس‌های پخش آنلاین مانند آپارات و یوتیوب استفاده کرد.
 • می‌توان فایل‌های متنی مانند فایل‌های اکسل و صفحات ورد را در آن اجرا کرد.
 • با قابلیت دسترسی به وبکم می‌توان نرم‌افزارهای تماس تصویری مانند اسکایپ را در آن اجرا کرد.
 • در تلویزیون هوشمند به اپلیکیشن آب و هوا دسترسی خواهید داشت.
 • امکان پخش تصاویر و فیلم آنلاین در تلویزیون هوشمند وجود دارد.
 • می‌توان در تلویزیون هوشمند تصاویر در حال پخش را ضبط کرد.
 • قابلیت استفاده از رادیوهای اینترنتی در تلویزیون اسمارت وجود دارد.
 • برای بازیابی تصاویر پخش شده قابلیت Time Shifting در این دستگاه وجود دارد.
 • امکان انتقال تصاویر و ویدیو از دستگاه‌های الکترونیکی دیگر مانند تبلت یا موبایل وجود دارد.
 • تلویزیون اسمارت می‌تواند دستورات صوتی کاربر را اجرا کند.
حتما بخوانید:   دفتر راهنمای تلویزیون جی پلاس | قابلیت های تلویزیون جی پلاس

تلویزیون اسمارت

چگونه می‌توان تلویزیون اسمارت را تشخیص داد؟

با توجه به توضیحاتی که داده شد، ممکن است که برای شما این سوال پیش آید که تلویزیون اسمارت را چگونه می‌توان تشخیص داد؟ هر کدام از تلویزیون‌های هوشمند به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری روی خود نشانه‌های واضحی دارد.

 • در ابتدا به نوشته‌های روی جعبه تلویزیون اسمارت و همچنین برچسب روی دستگاه توجه نمایید. شرکت‌های سازنده تلویزیون اسمارت هرجا که امکان داشته باشد، توضیحات لازم در مورد هوشمند بودن تلویزیون را ارائه می‌کنند.
 • در تلویزیون اسمارت قسمت پشتی برای متصل شدن به اینترنت، درگاه کابل Lan وجود دارد. این درگاه مشخص بوده و از پورت‌های دیگر متفاوت است.
 • به جز نشانه فیزیکی هر تلویزیون اسمارت در مقایسه با تلویزیون‌های غیر هوشمند ساختار نرم‌افزاری متفاوتی دارد. برای بررسی این مورد از کنترل تلویزیون استفاده کرده و وارد منوی آن شوید، در صورتی که تلویزیون اسمارت باشد، باید گزینه‌هایی مانند دسترسی به نتفلیکس، دانلود نرم‌افزار، اجرای نرم‌افزار اسکایپ و چیزهایی مانند آن را مشاهده کنید.
 • همچنین در منوی تلویزیون اسمارت باید علامت وای فای را پیدا نمایید.
 • اگر هنوز هم از تلویزیون خود اطمینان ندارید، می‌توانید مدل دستگاه مورد نظر را در اینترنت جستجو کرده و مشخصات آن را بدانید.

رابط هوشمند تلویزیون اسمارت یا هوشمند

تلویزیون اسمارت یا هوشمند امکانات گوناگونی دارد برای اینکه دسترسی به این امکانات برای کاربران فراهم شود، صفحه رابط هوشمند در آن تعبیه شده است.

 • رابط هوشمند صفحه‌ای است که افراد با ورود به این قسمت، با امکانات آنلاین دستگاه مواجه می‌گردند.
 • در این قسمت همه دسترسی‌ها و امکانات اینترنتی گوناگون تلویزیون اسمارت قرار دارند و افراد می‌توانند از بین آنها انتخاب خود را داشته باشند.
 • با توجه به اینکه هر کدام از تلویزیون‌های هوشمند سیستم عامل مخصوص به خود دارند، طراحی صفحه رابط هوشمند کاربری تلویزیون هر برند با دیگر برندها متفاوت است.
حتما بخوانید:   چگونه طول عمر تلویزیون خود را افزایش دهیم؟ | راهکارهایی جهت افزایش طول عمر تلویزیون

ریموت کنترل تلویزیون اسمارت یا هوشمند

ریموت کنترل تلویزیون اسمارت نشانگر متحرکی دارد که مثل موس وقتی توسط کاربر تکان داده می‌شود جابجا می‌گردد. به همین علت کاربر در هنگام وب گردی می‌تواند برای انتخاب گزینه‌های مختلف و پخش ویدیو های آنلاین به راحتی بین بخش‌ها و گزینه‌های مختلف جابجا شده و انتخاب خود را انجام دهد.

همچنین در بعضی از مدل‌ها ریموت کنترل تلویزیون اسمارت به دستیار صوتی مجهز می‌باشد. در این حالت کاربر تلویزیون با دستورات صوتی قادر خواهد بود کارهایی مانند باز کردن فایل، پخش ویدیو، اجرای یک نرم‌افزار یا بازی خاص را صورت دهد.

تبدیل کردن تلویزیون‌های معمولی به تلویزیون هوشمند

اگر تلویزیون شما از نوع غیر هوشمند هست و برای استفاده از امکانات تلویزیون اسمارت نمی‌خواهید زیاد هزینه صرف کنید، می‌توانید از ابزار دانگل وای فای تلویزیون کمک بگیرید.

 • دانگل‌ها ابزار کوچکی هستند که روی دستگاه‌هایی که فاقد قابلیت اتصال به اینترنت هستند، به عنوان یک رابطه اینترنتی عمل می‌کنند.
 • دانگل‌ها انواع گوناگونی دارند. برای متصل شدن به تلویزیون باید دانگل HDMI تهیه شود.
 • این ابزار ویژه تلویزیون طراحی گردیده است و در پشت تلویزیون به درگاه hdmi متصل می‌گردد. با انجام دادن این کار تلویزیون معمولی به اینترنت متصل می‌گردد و در آن می‌توان اجرای بازی‌ها، تماشای آنلاین ویدیوها و… را انجام داد.
 • امکانات و سازگاری دانگل‌ها با سیستم عامل‌های گوناگون با هم متفاوت است. بنابراین وقتی که دانگل وای فای برای تلویزیون خود خریداری می‌کنید، باید در مورد آن تحقیقات لازم را انجام دهید.

آیا می‌توان تلویزیون اسمارت را به موبایل متصل کرد؟

همه تلویزیون‌های هوشمند از استاندارد DLNA پشتیبانی می‌کنند. این استاندارد در بین برندهای مختلف یکپارچه پذیرفته شده می‌باشد. برای انتقال تصاویر دیجیتالی و فایل‌ها می‌توان به عنوان یک بستر واحد در میان دستگاه‌های الکتریکی گوناگون مورد استفاده قرار داد.

به کمک DLNA می‌توانید از روی لپ‌تاپ یا تبلت خود به صورت بی سیم تصاویر فایل‌ها و ویدیوهای مورد نظر را به صفحه تلویزیون خود انتقال دهید. توجه داشته باشید که برای انجام دادن این کار باید هر دو دستگاه از استاندارد پشتیبانی کنند.

به این ترتیب موبایل شما بدون نیاز به کابل به تلویزیون اسمارت متصل می‌گردد و حتی قادر خواهید بود که از قابلیت صفحه آینه‌ای هم استفاده نمایید و صفحه تبلت یا گوشی خود را روی صفحه نمایش بزرگ دستگاه تلویزیون اسمارت نمایش دهید. در مواقعی که تلویزیون اسمارت به اینترنت متصل است باید مراقب ویروس‌های اینترنتی نیز باشید.

هک شدن تلویزیون اسمارت یا هوشمند

مانند دستگاه‌های الکترونیکی دیگر تلویزیون اسمارت نیز هنگامی که به اینترنت متصل می‌شود با خطر حملات بدافزارها و هکرها روبرو خواهد بود. سازندگان تلویزیون اسمارت پس از اینکه اولین ‌های دستگاه را ارائه دادند، در ساختار نرم‌افزاری تلویزیون اسمارت متوجه حفره‌های امنیتی شدند و پس از آن امنیت اینترنتی دستگاه‌های تولیدی خود را ارتقا دادند. همچنین این شرکت‌ها برای مقابله با حملات هکرها، نرم‌افزارهای آنتی هکر ارائه دادند که کاربران با استفاده از آنها می‌توانند امنیت تلویزیون اسمارت یا هوشمند خود را ارتقا دهند.

حتما بخوانید:   آب خوردگی پنل تلویزیون | اقدامات ضروری پس از آب خوردگی تلویزیون

معایب تلویزیون اسمارت یا هوشمند

اگرچه تلویزیون اسمارت یا هوشمند امکان دسترسی به خدمات بی شمار و کانال‌ها را به طور رایگان می‌دهد، اما تماشا کردن بعضی از آنها نیاز به پرداخت هزینه داشته و اشتراک ماهانه لازم خواهد بود. امکان دارد که حریم شخصی کاربران به خطر بیفتد. ارائه کنندگان اپلیکیشن‌ها یا تلویزیون‌های هوشمند به طور معمول عادات مشاهداتی کاربران را با دقت رصد کرده و پیشنهادهایی طبق عادات دیداری به آنها ارائه می‌دهند. اگرچه می‌توانید جمع کردن این داده‌ها را محدودتر نمایید، اما یافتن راهکار و بازگشت به عقب معمولاً دشوار خواهد بود.

تلویزیون اسمارت

سخن تکمیلی

تلویزیون‌های اسمارت یا هوشمند از آنجا که قابلیت متصل شدن به اینترنت دارند، ویژگی‌های زیادی مثل بازی‌های آنلاین، برنامه‌های رایگان، گفتگو با دوستان با نصب برنامه‌هایی مثل اسکایپ و… را در اختیار مصرف کنندگان و کاربران قرار می‌دهد. اما باید توجه داشته باشید که تلویزیون اسمارت می‌تواند به شدت حریم شخصی کاربران استفاده کنندگان از این دستگاه را به خطر انداخته و عادات مشاهداتی را به راحتی در اختیار ارائه دهندگان اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های تلویزیونی قرار دهند. بنابراین پیشنهاد می‌شود که جمع آوری این داده‌ها را تا جایی که امکان دارد محدود نمایید.

در مواقعی که می‌خواهید تلویزیون اسمارت و هوشمند تهیه کنید، باید این تلویزیون‌ها را از تلویزیون‌های معمولی تشخیص دهید. قیمت تلویزیون‌های هوشمند گران‌تر می‌باشد. در تلویزیون اسمارت در عین حال که می‌توانید به اینترنت متصل شوید، می‌توانید به راحتی اپلیکیشن‌های زیادی مانند یوتیوب نیز بر روی آنها نصب نموده و استفاده کنید. این قابلیت را فقط تلویزیون اسمارت و هوشمند دارند. کیفیت تصویری که از تلویزیون اسمارت و هوشمند پخش می‌شود، متفاوت است.

در هنگام خرید تلویزیون برای اینکه از هوشمند بودن دستگاه خود اطمینان حاصل کنید، می‌توانید مدل دستگاه مورد نظر را در اینترنت جستجو کرده و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن تحقیق نمایید.

31

با ویژگی‌های تلویزیون اسمارت یا هوشمند آشنا شوید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آشنایی با ویژگی‌های تلویزیون اسمارت یا هوشمند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x