تعمیرات لباسشویی

علت خراب شدن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

بازوی آبپاش چیست | محل قرار گیری آبپاش در ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ماشین های ظرفشویی مانند هر وسیله ی برقی دیگر ممکن است بعد از مدتی مشکلاتی در آن ها به وجود بیاید که ما در این مقاله قصد داریم دلایل و نحوه تعمیر آبپاش ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم.

ماشین های ظرفشویی با اینکه تنوع برند زیادی دارند اما مکانیزم عملکرد آن ها تقریبا مشابه بوده و به یک صورت می باشد اما در جزئیات با هم تفاوت هایی دارند که باید به آن توجه نمود.

نازل یا بازوی آبپاش یکی از قسمت های مهم ماشین ظرفشویی بوده که یکی از وظایف آن هدایت آب به درون ماشین و پاشیدن آب و شستشوی ظروف می باشد. مکانیزم عملکرد این قطعه به این صورت است که این بازو به صورت دوار می چرخد و با پاشیدن آب و مواد شوینده با فشار زیاد بر روی ظروف باعث تمیز شدن و شستشو ظروف و پاک شدن لکه ها می شود.

پس در صورتی که ما مشاهده کردیم ظروف پس از شستشو کثیف هستند یکی از دلایل آن می تواند خرابی بازوی شستشو یا آبپاش ماشین ظرفشویی باشد.

آبپاش ماشین ظرفشویی

کار بازوی آبپاش چیست؟

بازوی آبپاش یکی از قسمت های مهم در ماشین ظرفشویی است که وظیفه شستشو ظروف را بر عهده دارد. کار بازوی آبپاش بدین صورت است که آب و مواد شوینده را به صورت دایره وار روی تمام ظروف و با فشار زیاد می ریزد و باعث تمیز کردن ظروف و از بین بردن چربی ها می شود.

محل قرار گیری آبپاش در ماشین ظرفشویی

محل قرار گیری آبپاش یا بازوهای آبپاش در برند های مختلف متفاوت است اما در حالت کلی می تواند در بالای ماشین ظرفشویی، کف ماشین ظرفشویی و یا در قسمت های میانی ماشین ظرفشویی قرار گیرند.

آبپاش ماشین ظرفشویی

دلایل خراب شدن آبپاش

بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی ممکن است در برخی ظروف مخصوصا قاشق، چنگال و چاقوها گیر کنند و از طرفی در صورت وجود جرم و یا رسوب آب و یا حتی ذرات مواد غذایی این امکان وجود دارد که مسیر آبپاش مسدود شده باشد و دستگاه قادر به پاشیدن آب نباشد. این مسئله باعث می شود مشکلات زیر در دستگاه به وجود بیاید:

 1. همان طور که گفته شد وظیفه ی آبپاش پاشیدن آب و مواد شوینده بر روی ظروف است پس اولین علت خرابی آبپاش می تواند کثیف بودن ظروف بعد از شستشو باشد.
 2. در صورت گیر کردن آبپاش بین ظروف ممکن است باعث ترک یا شکستگی در آبپاش شود.

روش های رفع عیب آبپاش:

برای رفع عیب هر وسیله ای در ابتدا باید مطمئن شویم که مشکل از کدام قسمت می باشد به همین منظور ما مسیر های منتهی به آبپاش را مورد بررسی قرار می دهیم تا درصورت تشخیص عیب نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام نماییم.

 • گرفتگی فیلتر ورودی

این فیلتر در ابتدای مسیر ورودی آب و قبل از پمپ سیرکولاسیون و آبپاش قرار دارد و می تواند بدلیل گرفتگی ناشی از رسوبات آب و شن و ماسه ی موجود در آن و یا به پایان رسیدن عمر مفید آن مانع ورود آب به پمپ سیرکولاسیون و در نتیجه به ماشین ظرفشویی شود پس قبل از بررسی سایر قسمت های ماشین در ابتدا این فیلتر را بررسی نمایید و در صورت لزوم آن را شستشو و یا تعویض کنید.

 • مسدود بودن مسیر آب
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با عملکرد بلبرینگ ماشین لباسشویی | دلایل خراب شدن بلبرینگ

در صورتی که متوجه شدید مواد غذایی یا رسوب آب باعث مسدود شدن و گرفتگی مسیر آبپاش ماشین ظرفشویی شده است و از عملکرد صحیح فیلتر ورودی اطمینان حاصل کردید اما همچنان مشاهده کردید که آب وارد دستگاه نمی شود، می توانید با استفاده از سرکه یا جوهر نمک ماشین را شستشو دهید . همچنین می توانید حلقه های بیرینگ را بررسی نمایید و در صورت پوسیدگی آن ها را تعویض نمایید.

توجه داشته باشید که جرم گیری ماشین ظرفشویی به اندازه جلا دهنده ی آن اهمیت دارد و باید به طور دوره ای این کار انجام شود تا از رسوبات و گرفتگی در مسیر آب جلوگیری شود معمولا پیشنهاد می شود که بعد از هر ۶۰ بار استفاده از ماشین ظرفشویی این عمل را انجام دهید.

توجه کنید اگر ماشین ظرفشویی دچار گرفتگی در مسیر آب شده بود باید مسیر ورودی پمپ به سمت آبپاش یا خروجی آب از آبپاش را بررسی کنید که در صورت گرفتگی پمپ باید مسیر را تمیز نمایید.

اگر سوراخ های آبپاش دچار گرفتگی شده بود باید با استفاده از سوزن یا جسم نوک تیز اقدام به باز کردن آن نمایید سپس دستگاه را شستشو دهید تا رسوب و مواد به طور کامل از دستگاه خارج گردند. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در ابتدا توجه کنید که دستگاه خاموش باشد. برای اطمینان بیشتر می توانید آن را از برق بکشید.
 • می توانید بازوی آبپاش را از جای خود جدا کرده و به دقت مشاهده نمایید و گرفتگی های آن را به وسیله ی جسم نوک تیز رفع نمایید.
 • مسیر پمپ به طرف بازو را هم بررسی نمایید و مطمئن شوید گرفتگی وجود ندارد.
 • جنس این بازوها معمولا از جنس پلاستیک بوده به همین دلیل باعث پوسیدگی و یا شکستگی این آبپاش ها در صورت قرارگیری نادرست می گردد.
 • در پایان برای قرار دادن مجدد بازو در جای خود، از فشار بیش از حد خودداری کرده و بازو را دقیقا در جای خود قرار دهید تا دچار شکستگی نشود.

آبپاش ماشین ظرفشویی

 • خرابی برد ماشین ظرفشویی

خراب بودن برد ماشین ظرفشویی هم می تواند یکی از دلایل عمل نکردن آبپاش باشد پیشنهاد می شود در صورتی که در زمینه تعمیرات برد های الکترونیکی تخصص کافی را ندارید این قسمت را به یک تعمیرکار مجرب و با سابقه بسپارید تا از خسارات احتمالی جلوگیری شود.

 • جای گذاری نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات قرار دادن نادرست ظروف با ارتفاع زیاد به صورت عمودی در ماشین ظرفشویی باعث می شود که آبپاش نتواند حرکت کند و کار خود را به درستی انجام دهد. برای رفع این مشکل باید ظروف با ارتفاع زیاد و به صورت افقی در درون دستگاه قرار داد تا با آبپاش برخورد نداشته باشند.

همچنین می توانید پس از قرار دادن ظروف درون ماشین به صورت دستی آبپاش را حرکت دهید تا از برخورد نکردن آن با ظروف مطمئن شوید.

 • کند شدن تیغه های ماشین ظرفشویی

تیغه های هلی کوپتری یکی از مواردی است که مربوط به آبپاش ماشین ظرفشویی می باشد این قطعه وظیفه ی خرد کردن مواد غذایی داخل ماشین را دارد تا باعث مسدود شدن مسیر آب یا پمپ سیرکولاسیون دستگاه نشوند. در صورتی که این تیغه ها کند شوند یا مواد غذایی به آن ها بچسبند در نتیجه وظیفه ی خود را به درستی انجام نداده و ذرات درشت باقی می مانند و باعث مسدود شدن مسیر آب می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیرات ماشین لباسشویی سپهر الکتریک

جرم گیری دوره ای ماشین ظرفشویی می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

آبپاش ماشین ظرفشویی

 • خراب بودن پمپ سیرکولاسیون

پمپ سیرکولاسیون یکی از چند پمپ بکار رفته در ماشین ظرفشویی است و همین طور که از اسم آن مشخص است وظیفه ی تامین و به جریان انداختن آب به سمت آبپاش برای شستشوی ظروف را بر عهده دارد و در طولانی مدت می تواند مستهلک شده و در نتیجه باعث افت فشار و یا قطع آب شود که این مسأله موجب می شود که مواد شوینده به درستی درون آب حل نشوند و در نتیجه باعث گرفتگی روزنه های آبپاش شوند‌.

پس اطمینان از عملکرد درست پمپ سیرکولاسیون می تواند کمک شایانی در جهت جلوگیری از گرفتگی مجدد روزنه های آبپاش کند. در صورتی که از خرابی پمپ سیرکولاسیون اطمینان حاصل نمودید بهتر است در صورت کثیف بودن پروانه ی آن، قبل از تعویض، ابتدا پروانه را کاملا تمیز نموده و از چرخش آن به صورت آزادانه مطمئن شوید و سپس دوباره آن را تست کنید. اگر کار نکرد نسبت به تعویض آن اقدام کنید توجه داشته باشید که برای تعویض، پمپ جایگزین دقیقا مشابه پمپ اولیه باشد چون در برند های مختلف بسته به ظرفیت ماشین پمپ های متفاوتی استفاده می شود.

 • گیر کردن مواد غذایی درون ظرفشویی

یکی از دلایل کار نکردن آبپاش ظرفشویی، گیر کردن مواد غذایی در داخل بازوی آبپاش است که باعث خراب شدن آن می شود. هنگامی که مواد غذایی، درون بازویی آبپاش گیر می کند باعث مسدود شدن آبپاش ها می شود.

 • محکم نبودن اتصالات آبپاش

اگر بازوی آبپاش سر جایش به درستی چفت و بست نشده باشد و یا محکم نباشد نمی تواند عملکرد صحیح و حرکت مناسبی داشته باشد و امکان پاشیدن آب روی ظروف را ندارد و در نتیجه ظروف به خوبی تمیز نمی شوند. پس اگر به دنبال علت نچرخیدن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی خود هستید ابتدا از محکم بودن اتصالات آن مطمئن شوید.

نتیجه گیری

با توجه به موضوعات گفته شده در اکثر موارد باید مسیر آب را بررسی نمایید که این خود شامل دو قسمت بوده نخست مسیر پمپ سیرکولاسیون و قبل از آبپاش که فیلتر ورودی هم بخشی از آن است و سپس مسیر آبپاش را بررسی و در صورت گرفتگی روزنه های آبپاش، آن را با جسم نوک تیز باز نموده و  گرفتگی را رفع نمایید.

اگر تمامی موارد بالا را بررسی کردید و علت خرابی را پیدا نکردید توصیه می شود تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به یک تعمیرکار مجرب و با سابقه بسپارید. برای این کار مجموعه ایبک امداد با استفاده از تعمیرکاران با سابقه و بسیار مجرب در خدمت شما است تا در اسرع وقت و در محل بتوانید خرابی دستگاه خود را برطرف نمایید. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت خراب شدن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی موضوعی است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا