تعمیرات یخچال

علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش Bosch

عدم کارکرد درست یخچال به عنوان اساسی ترین لوازم منزل گاهی می تواند برای کاربران دردسرساز باشد. روشن نشدن یخچال فریزر یکی از متداول ترین مشکلاتی است که معمولاً افراد آن را تجربه می کنند. اطلاعاتی که در این مقاله به آن پرداختیم صرفا جهت افزایش آگاهی شما کاربران عزیز است. بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا با متخصصین با تجربه در زمینه تعمیر یخچال فریزر بوش مشورت کنید. لازم به ذکر است برخی اوقات علت روشن نشدن یخچال فریزر خیلی ساده است و افرادی که مهارت کافی داشته باشند می‌توانند خودشان مشکل را برطرف کنند. اما باید بگوییم به طور کلی و به علت تخصصی بودن تعمیر این دستگاه بهتر است چنانچه با مشکلی برخورد کرد حتماً از تکنسین کمک بگیرید.

چرا یخچال فریزر بوش Bosch روشن نمی شود؟

به طور کلی ۷ عامل می تواند باعث روشن نشدن یخچال فریزر بوش شود. عامل خراب شدن برد الکترونیکی و خراب شدن موتور در یخچال فریزر را می توان مهمترین عوامل دانست. البته نحوه ایجاد مشکل نیز بسیار مهم است. در ادامه مطلب به دلایلی که باعث می گردد یخچال فریزر بوش روشن نشود را توضیح می دهیم. چنانچه شما نیز با این مسئله روبرو شده اید می توانید هر کدام از عواملی که بیان می‌کنیم را بررسی کرده و اگر قادر به برطرف کردن آن نبودید از تکنسین های ایبک امداد کمک بگیرید.

تامین نشدن برق یخچال

رایج ترین عامل روشن نشدن یخچال بوش تامین نشدن برق دستگاه می باشد. در این شرایط ممکن است موارد زیر پیش آمده باشد.

  • خراب شدن سیم یا کابل برق یخچال
  • ایجاد مشکل در پریز برق
  • پریدن فیوز یا ایجاد مشکل در کنتور برق

هر سه مورد بالا را چک کنید. گاهی ممکن است سیم یا کابل برق یخچال بر اثر پوسیدگی و یا کشیده شدن دچار قطعی گشته باشد و یا اینکه داخل پریز به خوبی جا نگرفته باشد. همچنین می توانید پریز برقی که یخچال را به آن وصل کرده اید به کمک یک فازمتر مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن پریز مطمئن شوید. پس از آن جعبه فیوز و همچنین کنتور برق را بررسی کرده و مطمئن شوید فیوز نسوخته و یا نپریده باشد. چنانچه کابل برق و پریز سالم بودند ولی باز هم جریان برق به یخچال نمی رسید و صفحه نمایش آن خاموش بود احتمال دارد برد الکترونیکی دستگاه دچار مشکل شده باشد و یا ایرادی در سیم کشی به وجود آمده باشد.

خراب شدن رله استارت، خازن و یا اورلود

از دیگر عواملی که باعث روشن نشدن یخچال فریزر بوش می باشد استارت نزدن موتور یخچال و یا نرسیدن جریان برق به کمپرسور است. در اینصورت باید قطعاتی مثل رله استارت و همچنین خازن های کمپرسور مورد بررسی قرار گیرند. اورلود نیز قطعه ای است که باید در این شرایط چک شود. ممکن است برد الکترونیکی یخچال فریزر بوش دچار مشکل شده باشد. چنانچه به هنگام روشن شدن یخچال فریزر و استارت موتور از آن صدای کلیک شنیدید ولی یخچال روشن نشد، علت را می‌توان در خراب شدن رله استارت و یا خازن دانست.علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش Bosch چنانچه موتور یخچال استارت نزند باید خازن و رله استارت بررسی شود و اگر لازم بود تعویض گردد. ولی چنانچه موتور استارت بزند اما کمپرسور بلافاصله خاموش شود در این صورت ممکن است موتور یخچال دچار ایراد و خرابی شده باشد. اورلود قطعه ای جهت ایمنی یخچال فریزر در مقابل گرمای بیش از حد کمپرسور می باشد. اگر به هر علتی موتور یخچال فریزر داغ شود، اورلود باعث خاموش شدن دستگاه می گردد. در این شرایط تا زمانی که موتور به طور کامل سرد نشود یخچال روشن نخواهد شد. اگر اورلود خراب باشد این فرایند بدون داغ شدن موتور هم رخ می دهد. بنابراین باید خازن و رله استارت و اورلود مورد بررسی قرار گیرند و اگر خراب شده بودند حتماً تعمیر و یا تعویض گردند. یکی دیگر از دلایل روشن نشدن یخچال فریزر بوش ضربه خوردن به موتور، رله، خازن و یا اورلود موتور می باشد که می تواند باعث آسیب رسیدن به این قطعات شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات یخچال سینجر Sinjer در تهران

خراب شدن ترموستات یخچال فریزر بوش

ترموستات وظیفه تنظیم کردن دما در یخچال فریزر را به عهده دارد. چنانچه دمای داخل یخچال بیش از حد بالا برود و از مقداری که تنظیم شده است تجاوز کند، فرمان روشن شدن توسط ترموستات به کمپرسور ارسال نمی شود. می‌توان گفت ایراد و خرابی در ترموستات می تواند از دلایل روشن نشدن ساید بای ساید و یخچال فریزر شما باشد. چنانچه برق منزل قطع شده باشد و بعد از مدتی دوباره وصل شود و شما مشاهده کنید که یخچال روشن نشده است، ابتدا باید کابل یخچال را از پریز بکشید و بعد از ۵ دقیقه مجددا آن را به پریز متصل کنید. چنانچه موتور یخچال فریزر روشن نشد و مطمئن شدید که تامین برق دستگاه ایرادی ندارد در این شرایط باید ترموستات مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است این قطعه سوخته باشد. با تعویض ترموستات این مشکل برطرف خواهد شد اما چنانچه تامین برق یخچال فریزر دچار ایراد شده بود باید برد الکترونیکی را نیز چک کنید.

خراب شدن برد الکترونیکی در یخچال فریزر بوش

یکی از مهمترین قطعات موجود در یخچال فریزر برد الکترونیکی می باشد که به عنوان فرمانده در دستگاه وظیفه کنترل همه قطعات و بخش های یخچال فریزر را به عهده دارد. برد الکترونیکی در یخچال فریزر در اثر رطوبت و نفوذ آب، نیرو و فشار، ضربه، حرارت زیاد و افزایش دما و همچنین نوسان برق ممکن است دچار خرابی شود. گاهی فقط فیوز یا آی سی و یا خازن برد الکترونیکی می سوزد که با تعویض آنها مشکل برطرف خواهد شد. اما گاهی اوقات برد الکترونیکی باید به صورت کامل تعویض شود. یک دلیل دیگر برای روشن نشدن یخچال فریزر پس از شستن آن، خراب شدن ترموستات و یا برد الکترونیکی می باشد. در این شرایط بعد از شستن یخچال برای بار اول که دستگاه را به پریز متصل می کنید ممکن است فیوز بپرد و برای بار دوم ممکن است یخچال روشن نشود. بنابراین دقت کنید هنگام نظافت کردن یخچال فریزر آب به صورت مستقیم روی دستگاه نریزید.

خراب شدن کمپرسور یا موتور یخچال فریزر بوش

چنانچه کمپرسور یا موتور یخچال فریزر بوش خراب شود می تواند یکی از علل روشن نشدن دستگاه باشد. خراب شدن موتور متداولترین علت بروز این مشکل است. همچنین در صورتی که یخچال به صورت ناگهانی خاموش شود و روشن نشود و یا اینکه برای مدت کوتاهی روشن بماند این احتمال وجود دارد که کمپرسور و یا موتور یخچال فریزر دچار خرابی شده باشد.

خراب شدن سیم کشی داخلی یخچال فریزر بوش

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود ساید بای ساید و یخچال فریزر بوش روشن نشود، خراب شدن سیم کشی داخلی دستگاه می باشد. همچنین ممکن است اتصالات قطعاتی مثل کمپرسور شل و یا قطع شده باشد. البته احتمال بروز این مشکل کم است اما با این حال چنانچه هیچکدام از مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم علت روشن نشدن یخچال نبود، می توانیم بگوییم که شاید ایراد از سیم کشی داخلی دستگاه باشد که این مورد باید توسط تکنسین ماهر بررسی گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت برفک زدن یخچال صنعتی ایستاده

خراب شدن تایمر دیفراست در یخچال فریزر بوش

بعد از آنکه یخچال مدتی کار می کند و داخل دستگاه خنک می شود جهت ذوب کردن برفک هایی که بر روی کوئل اواپراتور وجود دارد اتومات کرده و خاموش می گردد. در این شرایط هیتر دیفراست فعال می شود و کار می کند. تایمر دیفراست این وظیفه را بر عهده دارد که زمان خاموش کردن موتور و همچنین روشن شدن هیتر را مشخص کند. علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش Boschاگر تایمر دیفراست خراب شده باشد، کمپرسور یخچال روشن نمی شود. در نتیجه هیتر خاموش نخواهد شد و چرخه دیفراست همچنان ادامه پیدا می کند. در این مواقع فقط با تعویض کردن تایمر دیفراست مشکل یخچال فریزر برطرف می شود.

کدهای ارور در یخچال فریزر بوش

در ادامه مطلب کدهای ارور که بر روی صفحه نمایش یخچال فریزر بوش نشان داده می شود را بیان می کنیم.

کد ارور E1 یا E01

این کد ارور نشان دهنده خراب شدن سنسور دما در یخچال می باشد. در این شرایط باید سوکت سنسور را بیرون بیاورید و دوباره آن را در جای خود وصل کنید. چنانچه مشکل برطرف نشود لازم است که سنسور تعویض گردد.

کد ارور E2 یا E02

این کد نشان دهنده خراب شدن سنسور دمای فریزر می باشد. چنانچه این قطعه به هر دلیلی کار نکرد باید تعویض شود.

کد ارور E3 یا E03

نمایش این کد بر روی صفحه نمایش یخچال فریزر بوش نشان دهنده ایراد در سنسور دمای کشوهای داخلی یخچال می باشد. برای آنکه این کد ارور را برطرف کنید لازم است به مدت یک دقیقه یخچال را از برق بکشید و سنسور را بیرون بیاورید و سپس دوباره متصل کنید.

کد ارور E5 یا E05

چنانچه این کد را بر نمایشگر یخچال فریزر بوش مشاهده کردید به این معنی می باشد که ممکن است دیفراست دچار مشکل شده باشد.

کد ارور E10

این کد زمانی نمایش داده می شود که ماژول برد اصلی در یخچال خراب شده باشد. این مشکل بسیار خطرناک است و در رفع آن نباید هیچگونه سهل انگاری شود زیرا می تواند خسارت زیادی به یخچال وارد کند.

کد ارور E11

کد ارور E11 نشان دهنده وجود مشکل و ایراد در ماژول برد اصلی نمایشگر یخچال می باشد.علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش Bosch

کد ارور E15

چنانچه سنسور محیطی یخچال دچار مشکل شده باشد این کد را در صفحه نمایش مشاهده خواهید کرد.

کد ارور E20

وجود ایراد و مشکل در برد الکترونیکی یخچال باعث نمایش این کد خواهد شد.

کد ارور E21

چنانچه بین برد الکترونیکی یخچال و یخساز مشکلی پیش آمده باشد این کد ارور در صفحه نمایش ظاهر می شود.

سخن پایانی

در این مطلب علل روشن نشدن یخچال فریزر بوش و راهکارهای رفع آن را توضیح دادیم. همانطور که گفتیم چنانچه مهارت و دانش کافی در زمینه تعمیر یخچال داشته باشید می توانید برخی از این مشکلات را به سادگی در منزل برطرف کنید. کارشناسان ایبک امداد نیز آماده اند تا در این زمینه به شما یاری رسانند.

علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش Bosch

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت روشن نشدن یخچال فریزر بوش Bosch

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا