تعمیرات یخچال

دلایل خراب شدن سنسور یخچال و ارور های مربوط به خرابی سنسور

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با پیشرفت تکنولوژی، امروزه شاهد نشان دادن دمای یخچال و فریزر و همچنین ارورها و کدهای خطا در روی نمایشگر آن هستیم و این می‌تواند به دلیل وجود سنسورهای داخل یخچال فریزر باشد. در اصل سنسورهای داخل یخچال باعث می‌شوند که این وسیله عملکرد بهتری داشته و دمای داخل آن در روی نمایشگر نشان داده شود. اگر یکی از این سنسورها با مشکل مواجه شود ، برای اینکه مشکل را رفع کنید باید حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. آشنایی با دلایل خراب شدن این سنسورها و نحوه تعویض آنها ، در عیب یابی و رفع مشکل به شما کمک زیادی می کند.

سنسور چه نقشی در یخچال فریزر دارد؟

سنسور یخچال دارای حسگر هایی می‌باشد که به طور مداوم کارکردهای مختلف یخچال را آنالیز کرده و در هنگام نیاز، فرمان پایان و یا شروع کاری را به برد یخچال شما صادر می‌کند. برد یخچال فریزر هم طبق فرمانی که از سنسور صادر شده ، فرمان را به قطعه مورد نظر ارسال کرده و باعث پایان و یا شروع کاری در یخچال فریزر می‌شود.

اجزای یخچال برای اینکه فعالیت هدفمندی داشته باشند وابستگی زیادی به یکدیگر دارند. اگر در هر قطعه اختلالی ایجاد شود ، ممکن است بازدهی یخچال کاهش پیدا کرده و قطعات دیگر غیر فعال شوند. حتماً باید در صورت بروز مشکل در یخچال ، سریعاً آن را تعمیر کنید تا باعث خراب شدن مواد غذایی و یا خرابی قطعات دیگر یخچال نشوید.

مهمترین راهی که می‌توانید از خراب شدن سنسورهای یخچال پیشگیری کرده و احتمال خرابی را کاهش دهید این است که با دلایل خراب شدن سنسور آشنایی کامل داشته باشید. اگر در کارکرد اجزای یخچال اختلالی ایجاد شود، مشکلات زیادی برای دستگاه شما به وجود آمده و باعث خراب شدن قطعات دیگر خواهد شد. یکی از قطعاتی که در یخچال اهمیت زیادی دارد حسگر یا سنسور می‌باشد. سنسورها قطعاتی هستند که در یخچال‌های نسل جدید استفاده شده و وظیفه دارند دما را اندازه گرفته و فرمان را به قطعات دیگر جهت فعالیت ارسال کنند. اگر به این قطعه رسیدگی نکرده و یا به آن بی‌توجه باشید، قطعات دیگر یخچال شما خراب خواهد شد و مجبورید قطعات را تعمیر و یا تعویض کنید و در این صورت هم به دلیل تخصصی بودن کار، حتماً باید از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

حسگر وسیله‌ای است که وظیفه دارد دما را اندازه‌گیری کرده و گرما، سرما و رطوبت را تخمین بزند و آن را به الگوریتم الکتریکی تبدیل کند. البته در یخچال فریزر، سنسورهای زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها وظیفه خاصی را بر عهده دارند. بعضی از این سنسورها وضعیت خارجی و داخلی یخچال را بررسی کرده و پیام را به کامپیوتر یخچال که در روی آن تعبیه شده، ارسال می‌کنند و خراب شدن سنسورهای یخچال باعث می‌شود این ارتباط قطع شود.

سنسورها و یا حسگرها ، طبق اطلاعاتی که صادر و تولید می‌کنند به دسته‌های دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شوند البته در یخچال‌هایی که پیشرفته‌تر هستند مانند یخچال‌های ساید بای ساید و… به جز حسگر دما، حسگر های دیگری هم وجود دارد که باعث عملکرد بهتر دستگاه می‌شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خرابی اورلود یخچال چیست | نحوه تست و تعمیر اورلود یخچال

سنسور یخچال

انواع سنسورها در یخچال فریزر

با پیشرفته تر شدن و به روز شدن یخچال فریزرها ، سنسورهای متفاوت و جدیدی در روی آنها تعبیه شده است و این باعث می‌شود عملکرد یخچال فریزر بهبود پیدا کند. سنسورهایی که در روی یخچال فریزر قرار داده شده‌اند عبارتند از:

 1. سنسور دمای داخل یخچال
 2. سنسور دمای محیط و اطراف یخچال
 3. سنسور دمای فریزر
 4. سنسور یخ زدایی یا دیفراست
 5. سنسور درب یخچال و درب فریزر
 6. سنسور آبریز
 7. سنسور دمای کمپرسور

۱- سنسور دمای داخل یخچال

دمای داخل یخچال به وسیله یک سنسور اندازه‌گیری می‌شود که اگر از مقدار استاندارد خارج شود ، سنسور به کمپرسور دستور می‌دهد که بیشتر کار کند تا دمای یخچال بهبود پیدا کند.

۲- سنسور دمای محیط و اطراف یخچال

به غیر از دمای داخل یخچال و دمای فریزر، مقدار دمای محیط یخچال هم به وسیله یک سنسور بررسی می‌شود تا این دما اندازه‌گیری شده به قسمت برد الکترونیکی انتقال یافته و در روی نمایشگر یخچال نمایش داده شود. سنسور دمای محیط امکان تنظیم ولتاژهای ورودی را به موتور یخچال و یا کمپرسور فراهم می‌کند.

۳- سنسور دمای فریزر

دمای فریزر به وسیله سنسور دمای فریزر اندازه‌گیری می‌شود. این کار حساسیت زیادی دارد زیرا این سنسور باید مانع از خارج شدن دمای فریزر از حد استاندارد و مشخص شود.

۴- سنسور یخ زدایی یا دیفراست

سنسور دیفراست یا همان سنسور یخ زدایی ، از برفک زدن یخچال فریزر جلوگیری کرده و به این وسیله از اواپراتور یخچال محافظت می‌کند.

۵- سنسور درب یخچال

یکی مهم‌ترین سنسورها در یخچال ، سنسور درب یخچال فریزر است که شما هم حتماً با آن آشنا هستید. شاید شما هم با این مشکل مواجه شده‌ باشید که وقتی درب یخچال شما بیشتر از چند لحظه باز بماند ، صدایی از یخچال بلند شده و در روی نمایشگر دستگاه چراغی روشن می‌شود.

۶- سنسور آبریز یخچال فریزر

قسمتی در یخچال فریز که یخ و یا آب از آن بیرون می‌آید، حسگر و سنسورهایی دارد که بعد از تشخیص دادن لیوان در جای مخصوص ، باعث خارج شدن آب و یا یخ می‌شود.

۷- سنسور دمای کمپرسور

بعد از اینکه کمپرسور کار کرده و دمای آن افزایش پیدا می‌کند ، سنسور دمای کمپرسور، با ارسال فرمان وارد عمل شده و از زیاد شدن دمای کمپرسور جلوگیری خواهد کرد و باعث می‌شود کمپرسور خاموش شود. خراب شدن کمپرسور یا موتور یخچال یعنی اینکه ماشین شما بدون موتور باشد. در صورت خرابی موتور یخچال باید حتماً با تعمیرکار تماس بگیرید.

سنسور دما از گرم شدن زیاد کمپرسور جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود وقتی دمای زیادی به کمپرسور می‌رسد، خاموش شده و موتور خراب نشود.

چگونه سنسورهای یخچال فریزر را تست کنیم؟

تا اینجا شما با سنسورهای یخچال فریزر آشنا شدید. شاید سؤال کنید از کجا متوجه شویم که سنسور یخچال خراب و یا حتی سالم است؟ معمولاً نمایش خطاها و ارورها در روی یخچال می‌تواند نشانه خرابی سنسورهای یخچال باشد. شما می‌توانید به وسیله اهم سنج سنسورها را بررسی و تست کرده و سنسور خراب را تشخیص بدهید البته در صورت خراب شدن سنسور حتماً باید به وسیله تعمیرکار یخچال سنسور تعویض شود

با روش‌های زیر می‌توانید متوجه خرابی سنسور یخچال فریزر شوید:

 • ابتدا سنسور را از مکان قرارگیری آن جدا کنید.
 • صبر کنید تا سنسور با محیط خارجی یخچال دمای یکسانی پیدا کند.
 • حالا برای اینکه از عملکرد صحیح سنسور مطمئن شوید با سنسور دماهای مختلفی را اندازه بگیرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت رایج داغ شدن بدنه یخچال | راهکار برطرف کردن داغ شدن بدنه یخچال

اگر سنسور یخچال فریزر شما خراب شد، باید حتماً به وسیله یک تعمیرکار آن را تعویض کنید.

کدهای خطایی که به خرابی سنسور یخچال فریزر مربوط می‌شوند، کدامند؟

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم سنسورهای مختلفی در یخچال فریزر تعبیه شده که هر کدام وظیفه بررسی قسمت خاصی از یخچال فریزر را بر عهده دارند. برای اینکه اختلالات و خرابی هر سنسور را متوجه شوید کدهای خطایی طراحی شده که عبارتند از:

 • اگر سنسور محیطی فریزر خراب شده و یا آسیب دیده باشد شما ارور E1 را در روی نمایشگر مشاهده می‌کنید و در صورتی که سنسور محیطی یخچال آسیب ببیند ارور E2 در نمایشگر نشان داده خواهد شد.
 • وقتی سنسور دیفراست فریزر خراب شده باشد ارور E4 و هنگامی که سنسور دیفراست یخچال آسیب ببیند ارور E25 و E5 را مشاهده خواهید کرد.
 • خرابی سنسور محیطی در یخچال فریزر باعث نمایش ارور E6 خواهد شد.
 • در صورت آسیب دیدگی و ایراد در سنسور دیفراست فریزر خطای E24 در روی نمایشگر نشان داده می‌شود.
 • خراب شدن سنسور رطوبت و دمای داخلی یخچال به وسیله ارور E13 در روی نمایشگر نشان داده می‌شود.

نکته مهم: ارورهایی را که برایتان بیان کردیم در اکثر مدل‌های یخچال فریزر صدق می‌کند.

دلایل خراب شدن سنسورها چیست؟

ایراد و یا آسیب دیدگی ترموستات یخچال، عدم نامناسب گردش هوا به دلیل خراب شدن دیفراست، باز ماندن درب یخچال فریزر برای مدت زیاد، برفک‌ های داخل یخچال، نامناسب بودن دما در داخل یخچال و… مواردی هستند که باعث خراب شدن سنسور یخچال فریزر خواهند شد.

روش تعویض سنسور چگونه است؟

اگر متوجه شدید که در عملکرد سنسورهای یخچال شما اختلال ایجاد شده است می‌توانید به روش زیر سنسورها را عوض کنید:

 • ابتدا باید یخچال را از برق کشیده و اطمینان پیدا کنید که دو شاخه به برق نیست.
 • حالا دفترچه راهنمای یخچال فریزر را مطالعه کرده و محل قرار گرفتن سنسورها را در آن پیدا کنید‌.
 • به آرامی قاب محافظ سنسور یخچال را بیرون بیاورید تا آن را ببینید.
 • سنسور را آرام از اتصالات و جای خود جدا کنید.
 • حالا سنسور سالم را در جای سنسور خراب قرار داده و قاب محافظ را در جای خود بگذارید.

دقت داشته باشید شاید به نظر عوض کردن سنسور یخچال کار ساده‌ای باشد ولی باید برای این کار مهارت و تخصص کافی داشته باشید.

سنسور یخچال

سخن پایانی

سنسورها جزو مهم‌ترین اجزای یخچال می‌باشند که هر کدام وظیفه خاصی در یخچال فریزر دارند. اگر حسگرها و سنسورهای یخچال دچار مشکل شوند، فعالیت دستگاه مختل شده و حتماً باید در اولین فرصت آن را تعمیر کنید زیرا ممکن است باعث آسیب رسیدن به قطعات دیگر یخچال شده و مجبور به پرداخت هزینه‌های جانبی شوید. دقت داشته باشید عیب یابی این قطعه نیاز به تخصص دارد و برای تعمیر آن حتماً باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

اگر در زمینه سنسورهای یخچال فریزر و تعمیر آنها سؤالی داشتید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما باشند .

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خراب شدن سنسور یخچال و ارور های مربوط به خرابی سنسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع سنسورها در یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا