خدمات ساختمانخدمات

بررسی دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی و رفع مشکل آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

زمانی که شما برای ساختن یک ساختمان برنامه ریزی کرده اید و یا سعی دارید خانه های پیش ساخته بخرید، لازم است به فکر فراهم کردن وسایل مورد نیاز آن هم باشید. خیلی از این وسایل جهت راحتی و رفاه شما می باشد و با تهیه آن ها می توانید بسیار آسان تر و راحت تر زندگی کنید. یکی از این لوازم شیرهای اهرمی می باشند که به طور معمول در حمام و سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و همچنین مکان های دیگر خانه نصب می شوند. شیرهای اهرمی در مقایسه با شیر های کلاسیک یا همان شیر های معمولی دارای تفاوت هایی می باشند که ضروری است آنها را کامل بشناسید تا نهایتاً بتوانید بهترین گزینه را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

همه لوازم خانه ممکن است خراب شوند و شیر آلات اهرمی هم از این قانون پیروی می کنند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شیرهای اهرمی به وجود بیاید سفت شدن آن می باشد که بیشتر افراد بعد از اینکه مدتی از این شیرها استفاده کردند احتمالا با این مشکل مواجه شده اند. ایبک امداد در این مقاله به بررسی دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی و رفع مشکل آن می پردازد.

شیرآلات اهرمی

شیرآلات اهرمی نسلی جدید از شیرآلات بهداشتی می باشند که در سرویس های بهداشتی یا آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین شاخصه ظاهری این شیرآلات، تک دستگیره بودن آن ها می باشد و فقط یک اهرم جهت قطع و وصل کردن آب دارند. برخلاف شیرآلات قدیمی و سنتی که دو دستگیره چرخشی دارند و جنسشان از آلیاژ برنج می باشد. به علت معایب شیرآلات معمولی قدیمی و دوام کم آن ها خیلی از کشورها، امروزه دیگر از آن استفاده نمی کنند. شیرآلات اهرمی در حقیقت جایگزین مناسبی برای شیرآلات سنتی می باشند و تنوع بسیار زیادی نیز دارند.

انواع شیر آلات اهرمی

  • بر اساس روکش: برنز، نیکل،استیل، اپوکسی
  • بر اساس رنگ: استیل، کروم، مشکی، سفید، طلایی
  • بر اساس سبک: مدرن،کلاسیک، صنعتی و روستایی

مزایای شیرآلات اهرمی

چنان که گفتیم شیرآلات اهرمی فقط دارای یک دستگیره می باشند که بوسیله همین دستگیره یا اهرم قادرند شدت جریان آب و همچنین درجه دمای آب را تنظیم کنند. این ویژگی موجب می شود تا علی رغم نگرانی های کمبود آب در بسیاری از مناطق جهان مانند ایران، صرفه جویی در مصرف آب صورت گیرد.

مزیت دوم این است که شیرآلات اهرمی از دوام و مقاومت زیادی برخوردار می باشند و بر خلاف شیرآلات قدیمی به ندرت با مشکلی مثل چکه کردن مواجه خواهند شد. به این علت که در نوع اهرمی، کارتریج یا دیسک سرامیکی به جای واشر جایگزین شده است. در نتیجه قدرت انعطاف پذیری بالایی برای قطع و همچنین وصل کردن جریان آب دارد. مقاومت سرامیک نسبت به لاستیک بسیار بیشتر است، به همین علت مدت زمان بیشتری طول می کشد تا فرسوده و خراب شود.بررسی دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی و رفع مشکل آن

مشکل سفت شدن شیرآلات اهرمی

این مشکلات به علت ها و دلایل گوناگونی ممکن است پیش آید. نخستین کاری که باید انجام دهید این است که علت خرابی را شناسایی کنید تا نهایتا بتوانید مشکل به وجود آمده را رفع کنید. قبل از آن که به دلایل سفت شدن شیرآلات اهرمی بپردازیم، لازم است در ابتدا با کارکرد این شیرها آشنا شویم تا بهتر بتوانیم کاربرد و عملکرد آن ها را درک کنیم.

عملکرد شیرآلات اهرمی 

در سال های گذشته که شیر اهرمی هنوز وارد بازار نشده بود، بیشتر مردم از شیرهای معمولی یا کلاسیک استفاده می کردند. در مقایسه با شیر های اهرمی، استفاده از شیرهای معمولی کمی سخت تر بود. با طراحی و تولید شدن شیرهای اهرمی مصرف آب گرم و سرد به طور همزمان خیلی راحت تر شده است. همچنین شیرآلات اهرمی دارای ماندگاری و دوام بیشتری می باشند. البته لازم به ذکر است دوام آنها بستگی به جنس آن دارد. این شیر ها دارای یک دسته اهرمی جهت تنظیم دمای آب می باشند که باید به سمت چپ و راست یا وسط چرخانده شوند. اهرم شیر در سمت چپ برای آب گرم و سمت راست آن برای آب سرد و در قسمت وسط برای آب ولرم مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است به این مورد توجه کنید چنانچه می‌خواهید آب ولرم شما بیشتر مایل به داغ باشد، اهرم شیر باید بیشتر در سمت چپ قرار داده شود و همینطور بلعکس. زیرا عملکرد نادرست در چرخاندن اهرم می تواند یکی از دلایل سفت شدن این شیرها باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع دیوارپوش های مناسب برای اتاق خواب

تفاوت شیر آلات اهرمی با شیرآلات معمولی یا کلاسیک

مشخص ترین تفاوت این شیرآلات در ظاهر آنها می باشد که در قسمت قبلی درباره آنها صحبت کردیم. شیرهای کلاسیک به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول جهت آب سرد و دسته دیگر جهت آب گرم. ولی شیرآلات اهرمی فقط یک دسته و اهرم دارند که می توان فقط با همان دسته یا اهرم تنظیم دمای آب را انجام داد. دسته هایی که مخصوص شیرهای کلاسیک می باشند به صورت پیچشی هستند و در دو شیر قرار می گیرند. افزون بر تفاوت از نظر ظاهری، کارایی و عملکرد این شیرآلات نیز با یکدیگر متفاوت است، البته از تفاوت آن ها هم بخواهیم نام ببریم باید به مسدود کننده های آن ها اشاره داشته باشیم .

مسدود کننده چیست و چه کارایی دارد؟

درک این موضوع بسیار آسان است. به قطع کننده ای که در جریان داخلی لوله های شیر قرار می گیرد، مسدودکننده گفته می شود. عملکرد مسدود کننده در شیر های معمولی به طور پیچی می باشد. با چرخاندن دسته های شیر می توان آب را باز یا بسته کرد. عملکرد مسدود کننده ها در شیرآلات اهرمی متفاوت می باشد. یکی از دلایل سفت شدن شیرهای اهرمی، آسیب دیدن مسدود کننده ها است. در شیرهای معمولی یا کلاسیک، هنگامی که فرد دستگیره را می چرخاند، چرخش دستگیره باعث جابجایی مسدود کننده می شود.

مقایسه شیرآلات سنتی و اهرمی

در شیرآلات اهرمی کنترل میزان آب خروجی بسیار راحت می باشد. یکی از مزایای اصلی شیرآلات اهرمی آن است که شما می‌توانید با یک دست آب را باز و بسته کرده و مقدار آن را تنظیم کنید. به عنوان مثال هنگام وضو گرفتن، تنظیم شیر آب گرم و سرد بسیار ساده می باشد. در شیر های کلاسیک معمولاً به دلیل وقفه افتادن به هنگام بستن شیر آب، هدر رفتن آب زیاد می باشد. به همین دلایلی که نام برده شد، می توان شیرهای اهرمی را در مقایسه با شیر های معمولی و کلاسیک برتر دانست.بررسی دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی و رفع مشکل آن

مشکلات رایج در شیرآلات اهرمی

مشکلی که تاکنون در این مطلب از آن برای شیرآلات اهرمی نام برده شد، سفت شدن این شیر ها می باشد که در این مطلب قصد داریم به دلایل پیش آمدن این مشکل اشاره کنیم. اما قبل از آن لازم است مشکلات دیگری که این شیرها معمولاً با آن مواجه می شوند را بشناسید.

شما باید علاوه بر شناخت مزایا، معایب این شیرها را هم مورد بررسی قرار دهید. در ادامه به چند مورد از مشکلاتی که به طور معمول در شیر های اهرمی روی می دهد، اشاره می کنیم.

  1. کم شدن یا قطع شدن فشار آب: در شیرآلات اهرمی اگر فشار آب ساختمان کم بود و آب به مقدار کم از شیر اهرمی خارج شد، لازم نیست که در مورد شیر چیزی را بررسی کنید. اما چنانچه فشار آب ساختمان مشکلی نداشت و زیاد بود ولی شیر اهرمی فشار آب کمی داشت، در این مورد لازم است که جهت بررسی مشکل آن را آنالیز کنید. مواجه شدن با این مشکل می‌تواند یکی از دلایل سفت شدن شیرآلات اهرمی باشد. هنگامی که در پشت فیلتر یا توری شیر رسوباتی مانند ماسه و شن جمع شود، مشکل فشار کم آب نیز به وجود می‌آید. این فیلترها یا توری ها دو نوع دارند: کارتریج و پیسوار که در بخش جلویی شیر قرار دارند. چنانچه ماسه و شن کاملاً در توری ها رخنه کرده باشد، لازم است که توری عوض شود. در غیر این صورت نیازی به تعویض نیست و با یک شستشوی ساده مشکل به وجود آمده برطرف می شود.
  2. اشکال و ایراد در کارتریج: لقبی که به کارتریج در شیرآلات اهرمی داده شده است، قلب شیر اهرمی می باشد. به این علت که این قطعه اهمیت بسیار زیادی در این نوع شیر دارد. به طور معمول دلیل اصلی که باعث چکه کردن آب در شیرآلات اهرمی می شود همین بخش کارتریج است.این قطعه بسیار پیچیده می باشد و مقدار خروجی آب و همچنین دمای آن را تحت کنترل قرار می دهد. وظیفه کنترل دما فقط به عهده این قطعه می باشد. نام دیگر کارتریج مغزی نیز هست. در صورتی که در کارتریج شیرآلات مشکلی بروز کرد، لازم است که جهت تعمیر آن از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید و خودتان به تنهایی نمی‌توانید آن را تعمیر کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین محلول لوله بازکنی

دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی و راهکارهایی جهت جهت رفع آن

شاید فکر می کنید که مشکل سفت شدن شیرآلات اهرمی چیز عجیبی نیست و برای شما عادی باشد. زمانی که نتوانید شیر را به راحتی به سمت چپ و راست بچرخانید و آن را تکان دهید باید بدانید که در این قسمت مشکلی به وجود آمده است. شیرآلات اهرمی هیچ وقت به طور خود به خودی سفت نمی شوند. بروز این مشکل به طور حتم دلیلی دارد. در ادامه مطلب بعضی از این دلایل را مرور می‌کنیم:

  1. رسوب گرفتن کارتریج: از آنجایی که کارتریج به طور دائم با آب در تماس می باشد، پس به راحتی نیز رسوب می گیرد. به طور معمول این مشکل خیلی زود رخ می دهد و به همین علت لازم است هر چند وقت به رسوب زدایی از شیرآلات اهرمی اقدام کنید. برای درست انجام دادن این کار نخست باید شیر فلکه را بسته و کارتریج را به وسیله یک آچار باز کنید و رسوب هایی که در روی آن قرار دارد را به وسیله یک مسواک از بین ببرید. جای پیچیدن مهره قطعه کارتریج را به وسیله آب و سرکه تمیز کرده و آن را در محل خود قرار دهید. در این مرحله شما توانسته اید مشکل سفت شدن شیرآلات اهرمی را خیلی خوب برطرف کنید.
  2. رسوب گرفتن در قطعه مغزی شیر آلات اهرمی:  هنگامی که ماسه و شن های ریز در بین کارتریج رسوب کند، مانع از باز و بسته شدن آن می شود. در نهایت مغزی نمی تواند حرکت کند .جهت رفع این مشکل لازم است رسوبات را از داخل کارتریج حذف کنید.

نتیجه گیری

مشکل سفت شدن شیرآلات اهرمی یکی از مهمترین مشکلاتی است که افرادی که این نوع شیرآلات را در منزل خود دارند ممکن است با آن مواجه شوند. ایبک امداد در این مطلب شما را با عملکرد شیرآلات اهرمی، مزایا و معایب آن آشنا ساخته است. همچنین جهت رفع مشکلات مربوط به این شیرآلات اطلاعاتی را گرد آورده است تا شما بتوانید با استفاده از آن علت این مشکل را بیابید و جهت رفع آن اقدام کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بررسی دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی و رفع مشکل آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی بررسی دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی و رفع مشکل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا