خودرو

زمان تعویض لنت خودرو چه موقعی است؟

چه زمانی باید لنت ترمز خودرو را تعویض کنیم

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانطور که می‌دانید هر ۶ ماه یک بار باید ماشین را سرویس کنید و همه قطعات و اجزای آن معاینه شود تا در صورت خرابی قطعات آن ها را تعمیر و یا تعویض کنند. حالا لنت ترمز یکی از با اهمیت ترین بخش هایی است، از طرفی سالم بودن آن نشان دهنده امنیت مسافران است. اکثر افرادی که در این زمینه وارد هستند خودشان از راه های مختلفی تشخیص می دهند که زمان تعویض لنت خودرو چه موقعی است؟ یکی از این پیش پا افتاده ترین راه ها، روشن نشدن چراغ خودرو است.

لنت ترمز در خودرو چه نقشی دارد

برای اینکه خودرو را در دست انداز ها و یا کار های دیگر به مدت کوتاه یا بلند، متوقف کنید، بایستی توانایی و فشار زیادی بر روی آن انجام دهید. خودرو توسط موتور، که دارای نیرویی برای حرکت است، حرکت می کند‌.حالا برای ایستادن آن، نیرویی بر عکس حرکت، به اسم نیروی بازدارنده خودرو را متوقف می کند. جایگاه لنت خودرو بر روی بخشی به نام دیسک است. اگر شما پدال ترمز را که در وسط قرار دارد، را فشار دهید، لنت ترمز و دیسک به یکدیگر رو به رو می شوند و به هم می خورند، پس این عمل باعث کم شدن سرعت خودرو و در نتیجه باعث ایستادن خودرو می شود. لنت ترمز از اهمیت بالایی برخوردار است و هر چند ماه یک بار باید آن را تعویض کنید.

راهکار هایی برای دانستن تعویض لنت ترمز

در مطالب فوق ذکر کردیم که برای ترمز نیاز به یک نیروی بازدارنده داریم، وقتی این نیرو نباشد خودرو متوقف نمی شود. اما اگر این نیرو در خودرو اجرا شود حجم لنت ترمز کاهش می یابد، هر چقدر حجم لنت ترمز کم شود بازدهی آن در برابر توقف، نیز کم می شود. برای امتحان، به سراغ لنت ترمز ماشین خود بروید، و ضخامت فعلی لنت را اندازه گیری کنید، به طور معمول اندازه آن باید در حدود ۵ تا ۶ ممیلی‌مترباشد، اگر عدد متر شده شما کمتر از این اعداد شد بهتر است که یه سر به تعمیرگاه بزنید تا چک شود. ما در موارد زیر چند تا راهکار می گوییم که اگر با آن ها رو به رو شدید حتما در تعویض لنت خود، مُصر باشید.

تولید صدای عجیب و غریب

خودرو ها به طور کلی صداهای نا آشنایی را تولید می کنند، ولی اگر کسانی که مدام در حال رانندگی هستند و یا کسانی که در این زمینه وارد هستند، زمانی که پای خود رو بر رای پدال ترمز می گذارند متوجه صدای عجیبی می شوند، در این حالت لنت ترمز خودرو خراب شده است و کارایی خود را به طور کامل از دست داده است.

خراب شدن پدال ترمز

البته در خراب شدن لنت ترمز، فقط به موارد بالا اتکا نکنید موارد دیگری نیز وجود دارد مثل اینکه اگر هنگام رانندگی متوجه لرزیدن پدال ترمز شده اید، امکان دارد مشکل از لنت ترمز باشد و در این صورت باید تعویض شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی اجزای مختلف کمپرسور کولر خودرو | وظیفه کمپرسور کولر

زمان تعویض لنت خودرو

علل تعویض لنت خودرو چیست

قطعات مختلف خودرو هم مانند سایر لوازم در اثر کارکرد زیاد و طولانی امکان خراب شدن را دارند، حال اگر لنت ترمز خراب شود همانطور که گفتیم اولین نشانه آن روشن نشدن چراغ هشدار است. علائم دیگر آن ایجاد صدای عجیب هنگام ترمز گرفتن و همچنین لرزیدن پدال ترمز است، اما این مورد هم ممکن است اتفاق بیوفتد اگر لنت ترمز خراب باشد فرمان خودرو به طور خودکار حرکت می کند و می لرزد. اما بهتر است بدانید با این حال، همه اجزای تشکیل دهنده خودرو، خیلی عالی کار می کنند اما با مرور زمان و فرسوده شدن خودرو، آن ها هم از بین می روند. به طور معمول، یک لنت ترمز خوب شما را از ۷۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر یاری می کند. پس اگر متوجه شدید که خراب شده است بهتر است آن را عوض کنید. اما بدانید هم جلوی ماشین دارای لنت است هم پشت ماشین، و جالب این جا است که عمر هر دوی آن ها با هم فرق دارد. به جز سر رسیدن عمر لنت، نکته های دیگری هم وجود دارند که باعث خراب شدن زودتر، لنت می شوند:

 • وزن خودرو: هر خودرویی وزن متفاوتی دارد و بر اساس وزن فشار وارد می کند، اگر خودروی شما سنگین و باری باشد، بر خرابی زودرس لنت ترمز خودرو تاثیر گذار است.
 • کیفیت قطعات خودرو: اگر خودروی شما کیفیت بالایی داشته باشد، در این صورت می توانید لنت ترمز را دیر به دیر تعویض کنید. ولی اگر خودرو از کیفیت کمتری برخوردار باشد نیاز دارید که لنت را هر چند ماه تعویض کنید‌
 • نوع رانندگی: جاده ای که در حال رانندگی در آن هستید به طور معمول باید صاف باشد و دارای تورفتگی نباشد. طوری که، کسانی که بیشتر در بزرگراه ها رانندگی می کنند کمتر در معرض خرابی لنت ترمز قرار می گیرند، اما افرادی که کار آن ها داخل شهر است و با ماشین های عمومی کار می کنند زودتر با خرابی لنت مواجه می شوند.

نکته هایی برای افزایش کارایی لنت ترمز

با انجام دادن یک سری از کار ها می توانید از زود خراب شدن لنت ها جلوگیری کنید تا عمر طولانی داشته باشند. حالا برای نگهداری طولانی مدت آن علاوه بر جنس و کیفیت لنت، به میزان و انرژی ترمز گرفتن شما هم بستگی دارد، به این منظور که تلاش کنید در هنگام ترمز گرفتن فشار کمی را وارد کنید، مثلا کسانی هستند که با سرعت رانندگی می کنند و در حین سرعت سریع ترمز می گیرند این کار آسیب جدی را به لنت وارد می کند، همیشه هنگام ترمز گرفتن از سرعت خود بکاهید و با صبر و حوصله پدال ترمز را فشار دهید.

برای اینکه بدانید لنت شما در چه وضعیتی است، باید لاستیک ماشین را باز کنید و آن را چک کنید و با یک متر، ضخامت موجود را اندازه بگیرید اگر ضخامت متر شده کمتر از ۵ الی ۶ میلی‌متر باشد، باید آن را تعویض کنید. پیش‌تر هم گفتیم موارد دیگری وجود دارد که باعث خراب شدن لنت می شود مثل: وزن بالا، نوع و کیفیت ماشین و لنت، مسیر های رانندگی و….. اگر نکات رانندگی را رعایت کنید و با سرعت معمولی رانندگی کنید لنت خودرو کمتر در معرض خراب شدن قرار می گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  زمان تعویض روغن خودرو و فیلتر روغن | مزایای تعویض روغن خودرو

زمان تعویض لنت خودرو

آموزش عوض کردن لنت ترمز خودرو

عوض کردن لنت، کار بسیار راحتی است. اما هنگام تعویض، باید دقت بالایی را داشته باشید، اگر در این کار تجربه ای ندارید و احساس می کنید که ممکن است کارتان به خوبی پیش نرود، بهتر است که به تعمیرگاه مراجعه کنید و با این کار خیالتان راحت است که هیچ مشکلی پیش نمی آید‌.

 1. در اولین مرحله سعی کنید یک لنت مرغوب و با کیفیتی را خریداری نمایید و در هنگام خریداری به سال تولید آن و مدل خودرویی که دارید توجه کنید. سعی کنید لنت های گران قیمتی را خریداری کنید چون این نوع از لنت ها، عمر طولانی تری را دارند و به همین زودیا خراب نمی شوند. بهتر است بدانید بعضی از لنت ترمز های موجود در بازار، فقط برای خودروهای رالی هستند و برای همه ماشین ها تولید نشده اند.
 2. هنگام تعویض مطمئن باشید که خودرو داغ نیست و دمای متعادلی را دارد، و توجه داشته باشید وقتی که خودروی شما زیر آفتاب گرم است و یا به تازگی آن را خاموش کرده اید، در ان موقع ها تعویض نکنید، چون امکان دارد به خودتان صدمه وارد شود.
 3. سپس خودرو را جک بزنید و پیچ های موجود را کمی باز کنید، توجه داشته باشید همه لاستیک ها را باز نکنید فقط چرخ هایی که در زیر آن ها جک زده اید را باز کنید، با جک زدن ، ماشین به مقدار کمی به بالا می رود و بعد از آن می توانید لاستیک ها را خارج کنید.
 4. سپس پیچ های موجود در کالیپر را باز کنید، در این بخش از کار کابلی قرار دارد که قطعه کالیپر را به لنت ترمز وصل کرده است، پس حواستان باشد کابل را جدا نکنید، با آرامش کالیپر را در جایگاهی قرار دهید که صدمه نبیند و خراب نشود.

بعد از مراحل بالا می توانید لنت ترمز جدیدی را که خریداری کرده اید را جایگذاری کنید:

 1. با خارج کردن کالیپر، لنت قبلی هم خارج می شود، در این قسمت از کار با حوصله لنت را به آرامی حرکت دهید و لنت را خارج کنید، در هنگام خارج کردن لنت ترمز، دقت کنید به سایر بخش ها صدمه نزنید.
 2. هنگام خارج کردن لنت قدیمی به چطور جا گرفتن آن دقت کنید تا لنت جدید را مانند آن در جایگاه قرار دهید، بعد از خارج کردن لنت قدیمی، لنت آکبند را در جای خود به درستی قرار دهید. بعد از اینکه قرار دادید به هیچ عنوان به آن، روغن و یا هر مایعی نزنید، چون لنت ها اگر خیس و روغن کاری شوند دیگر نمی توانند کار خود را انجام دهند.
 3. بعد از وصل کردن، جایگاهی که مخصوص روغن ترمز است را چک کنید، اگر در آن روغنی وجود نداشت می توانید روغن بریزید.
 4. هر وقتی که کارتان تمام شد، با آرامش کالیپر را در جایگاه خود قرار دهید و پیچ های کالیپر را با پیچ گوشتی محکم کنید، بعد از آن، لاستیک ها را هم در جای خود قرار دهید و پیچ هایش را به خوبی ببندید، در نهایت جک را از زیر خودرو خارج کنید.
تعمیر یخچال شبانه روزی

31

زمان تعویض لنت خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله زمان تعویض لنت خودرو را برای شما شرح داده ایم.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا